Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από Ali μου έχουν έρθει 4 δέματα untracked παραγγελίες από αρχές Απριλίου και περιμένω άλλα 4 συστημένα με NLPost της ίδιας περιόδου παραγγελίας τα οποία ακόμη στην Κίνα είναι :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως έβαλα"x" στις μικροαγορές από Κίνα,(ebay, Ali express) γιατί από το Νοέμβριο και μετά σε 15 αγορές που έκανα παρέλαβα μόλις τις 6. Στα υπόλοιπα πήρα τα χρήματα μου πίσω αλλά δεν μου αρέσει αυτό που γίνεται με τα ΕΛΤΑ εδώ και προκειμένου να νομίζουν οι Κινέζοι έμποροι ότι τους"δουλεύω"σταματάω να αγοράζω για να μην με σταματήσουν αυτοί με τόσα refund
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Κατι αρχισε να κουνιεται. Το θεμα ειναι οτι πιθανα ερχεται κατευθειαν ελλαδα; θα τη φαω τοτε ειναι 60 ευρω αγορα. Μου γραφει last mile=) destination country post.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα με NL Post έγραψε 1 του Μάη the item is on transport to the country of destination μετα στις 2 ξανα το ίδιο και σήμερα 12 ξανά το ίδιο. Τι γίνεται δεν ξερω!
Εγώ με PDM nl post από banggood, από 12/4 που μου έστειλαν το tracking, ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Στο flytexpress αλλάζουν συνέχεια και εμένα τις ημερομηνίες in transit.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

EU Standard Shipping πάλι με speedex? ρωτάω επειδή έκανα 2 παραγγελίες τι μια κοντά στην άλλη και πέρασαν 2 βδομάδες τώρα είμαι στην τρίτη και ακόμα τίποτα ενώ αυτή που ήρθε με EU priority mail την τρίτη εβδομάδα την παρέλαβα. Δεν έχω tracking number γιαυτό ρωτάω
Link to comment
Share on other sites

EU Standard Shipping πάλι με speedex? ρωτάω επειδή έκανα 2 παραγγελίες τι μια κοντά στην άλλη και πέρασαν 2 βδομάδες τώρα είμαι στην τρίτη και ακόμα τίποτα ενώ αυτή που ήρθε με EU priority mail την τρίτη εβδομάδα την παρέλαβα. Δεν έχω tracking number γιαυτό ρωτάω

 

Και εγώ περιμένω με αυτή την μέθοδο από Τσεχία, παλιότερα με αυτήν την μέθοδο τα έφερνε τα ΕΛΤΑ από 21-30 μέρες, τωρα δεν ξέρω ποιος τα φέρνει, αν τα φέρνουν τα ΕΛΤΑ βλέπω με αρκετή καθυστέρηση.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ περιμένω με αυτή την μέθοδο από Τσεχία, παλιότερα με αυτήν την μέθοδο τα έφερνε τα ΕΛΤΑ από 21-30 μέρες, τωρα δεν ξέρω ποιος τα φέρνει, αν τα φέρνουν τα ΕΛΤΑ βλέπω με αρκετή καθυστέρηση.

 

και γω έτσι το βλέπω αν έχεις κάποιο νέο ενημέρωσε σε παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με PDM nl post από banggood, από 12/4 που μου έστειλαν το tracking, ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Στο flytexpress αλλάζουν συνέχεια και εμένα τις ημερομηνίες in transit.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Τραγικό απλά. Ίδια μέρα έκανα δυό παραγγελίες: μια με pdm μέσω nl post και μια air parcel register και η δεύτερη έχει φτάσει ήδη Ελλάδα μέσα σε δυο εβδομάδες ενώ η άλλη τίποτα. Και σου λέει priority μετά :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τραγικό απλά. Ίδια μέρα έκανα δυό παραγγελίες: μια με pdm μέσω nl post και μια air parcel register και η δεύτερη έχει φτάσει ήδη Ελλάδα μέσα σε δυο εβδομάδες ενώ η άλλη τίποτα. Και σου λέει priority μετά :lol:

 

Πρέπει κάποτε να καταλάβουμε ότι η περίοδος αυτή με τον ιό είναι τελείως διαφορετική από ότι γνωρίζαμε.

Το βασικότερο πρόβλημα είναι στις πτήσεις από Κίνα προς ΕΕ.

Τώρα με δυσκολία βρίσκουν πτήσεις για ΕΕ και ακόμη και να φτάσουν τα δέματα στην ΕΕ, πάλι δύσκολα θα έρθουν στην Ελλάδα.

Όταν ξαναρχίσουν οι πτήσεις και ομαλοποιηθεί η κατάσταση θα ξαναγυρίσουμε σιγά-σιγά στην προηγούμενη κατάσταση.

Υπομονή, λοιπόν, όσοι έχετε κάνει παραγγελίες ...

Link to comment
Share on other sites

και γω έτσι το βλέπω αν έχεις κάποιο νέο ενημέρωσε σε παρακαλώ

Έμενε εχθές έφυγε από Τσεχία εσένα θα έρθει νωρίτερα αλλά κατά μεγάλο ποσοστό με ΕΛΤΑ θα έρθει με αρκετή καθυστέρηση, μόνο υπομονή μπορούμε να κάνουμε

Link to comment
Share on other sites

Έμενε εχθές έφυγε από Τσεχία εσένα θα έρθει νωρίτερα αλλά κατά μεγάλο ποσοστό με ΕΛΤΑ θα έρθει με αρκετή καθυστέρηση, μόνο υπομονή μπορούμε να κάνουμε
Ένα δικό μου δέμα από Τσεχία με EU standard shipping ( δεν έχει tracking ) με αγορά 31/3/20 και shipped 7/4/20 δεν έχει εμφανιστεί ακόμα....Και υποτίθεται έχει 5-7 business days παράδοση.... Ένταξη, δεν το περίμενα σε αυτόν τον χρόνο που δηλώνει το κατάστημα, αλλά πίστευα ότι σε 2-3 εβδομάδες θα έφτανε. Σήμερα είναι 38 ημέρες από την αποστολή... Χειρότερα και από Κίνα....

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ένα δικό μου δέμα από Τσεχία με EU standard shipping ( δεν έχει tracking ) με αγορά 31/3/20 και shipped 7/4/20 δεν έχει εμφανιστεί ακόμα....Και υποτίθεται έχει 5-7 business days παράδοση.... Ένταξη, δεν το περίμενα σε αυτόν τον χρόνο που δηλώνει το κατάστημα, αλλά πίστευα ότι σε 2-3 εβδομάδες θα έφτανε. Σήμερα είναι 38 ημέρες από την αποστολή... Χειρότερα και από Κίνα....

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

EU Priority mail και EU Priority line έρχονται με DHL επειδή στην πόλη μου δεν έχω έρχονται με speedex τώρα από αποθήκη Τσεχίας 1 δέμα περιμένω και το άλλο είναι απο αποθήκη EU και τα 2 δεν έχουν tracking number έρχονται με EU standard shiping 9 Απριλίου και 14 Απριλίου γίνανε shiped και ακόμα τίποτα αν τα έχει η speedex θα γίνει panic. Είχα δέμα από 11 Μαρτίου και ευτυχώς έστειλα στην DHL mail και μου δώσανε το ελληνικό tracking της speedex δηλαδή και είχαν κολλήσει το νούμερο της speedex επάνω στα στοιχεία μου και καλά που πήγα και το παρέλαβα 28 Μαρτίου αντί για 11 γιατί θα το γυρνούσαν πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Ένα δικό μου δέμα από Τσεχία με EU standard shipping ( δεν έχει tracking ) με αγορά 31/3/20 και shipped 7/4/20 δεν έχει εμφανιστεί ακόμα....Και υποτίθεται έχει 5-7 business days παράδοση.... Ένταξη, δεν το περίμενα σε αυτόν τον χρόνο που δηλώνει το κατάστημα, αλλά πίστευα ότι σε 2-3 εβδομάδες θα έφτανε. Σήμερα είναι 38 ημέρες από την αποστολή... Χειρότερα και από Κίνα....

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν κανει τόσο dispute στην PayPal, είπαμε να αργήσει αλλά όχι και τόσο, το bang good αν κάνεις λάθος στον τρόπο αποστολής οπως έκανα εγώ, δεν σε αφήνει να αλλάξεις την μέθοδο

Link to comment
Share on other sites

EU Priority mail και EU Priority line έρχονται με DHL επειδή στην πόλη μου δεν έχω έρχονται με speedex τώρα από αποθήκη Τσεχίας 1 δέμα περιμένω και το άλλο είναι απο αποθήκη EU και τα 2 δεν έχουν tracking number έρχονται με EU standard shiping 9 Απριλίου και 14 Απριλίου γίνανε shiped και ακόμα τίποτα αν τα έχει η speedex θα γίνει panic. Είχα δέμα από 11 Μαρτίου και ευτυχώς έστειλα στην DHL mail και μου δώσανε το ελληνικό tracking της speedex δηλαδή και είχαν κολλήσει το νούμερο της speedex επάνω στα στοιχεία μου και καλά που πήγα και το παρέλαβα 28 Μαρτίου αντί για 11 γιατί θα το γυρνούσαν πίσω.

 

Η DHL δεν παραδίδει εκτός Αττικής, δηλαδή όπου έχει καταστήματα, και στην υπόλοιπη Ελλάδα στέλνει με άλλες courier.

Link to comment
Share on other sites

Η DHL δεν παραδίδει εκτός Αττικής, δηλαδή όπου έχει καταστήματα, και στην υπόλοιπη Ελλάδα στέλνει με άλλες courier.

 

Νομιζω σε αυτο κανεις λαθος,Στην πολη που μενω δεν εχουμε DHL,οταν ειχα αγορασει κατι γυαλια απο ισπανια μου τα εφερε κουριερ της dhl (απο θεσσαλονικη) στο σπιτι μου.

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

παιδες για εμημερωση δυο παραγγελιες μασκες με priority bangood μεσω ολανδιας εκαναν 39 ημερολογιακες να ερθουν ...ισως ειμουν απο τις τυχερους βεβαια με ροσα που διαβαζω ανησυχουσα και θα α ργησω να ξαναπαραγκειλω μαλον τωρα που επεσαν και οι τιμες στις μασκες ελλαδα
Link to comment
Share on other sites

Η DHL δεν παραδίδει εκτός Αττικής, δηλαδή όπου έχει καταστήματα, και στην υπόλοιπη Ελλάδα στέλνει με άλλες courier.

 

Έγραψα ότι έρχονται με speedex

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα ότι έρχονται με speedex

 

Ξαναδιάβασε το post σου και αν καταλαβαίνεις ότι έγραψες αυτό που λες τώρα, τότε δεν ξέρω/ουμε να διαβάζω/ουμε ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιάβασε το post σου και αν καταλαβαίνεις ότι έγραψες αυτό που λες τώρα, τότε δεν ξέρω/ουμε να διαβάζω/ουμε ελληνικά.

 

Στην αρχή το έγραψα EU Priority mail και EU Priority line έρχονται με DHL επειδή στην πόλη μου δεν έχω έρχονται με speedex

Link to comment
Share on other sites

Η DHL δεν παραδίδει εκτός Αττικής, δηλαδή όπου έχει καταστήματα, και στην υπόλοιπη Ελλάδα στέλνει με άλλες courier.

Δεν ξέρω τι λες πάντως εμένα στην Πάτρα dhl τα φέρνει

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε...εγώ περίμενα στο 10ήμερα αλλά τελικά πάμε γιά μήνα.
Στις 10/5 έγραψα το παραπάνω. Τελικά έχουμε αυτή την εξέλιξη...

 

EU Priority Line

2020-05-15 12:57, The shipment has been loaded onto the delivery vehicle

2020-05-14 13:49, The shipment has arrived in the destination country/destination area

2020-05-10 23:45, Feucht, Germany, The international shipment has been processed in the export parcel center

2020-05-09 14:38, Köln, Germany, The international shipment has been processed in the parcel center of origin

 

Δεν ήξερα πως πρέπει να μπω στο Γερμανικό site της DHL και να βρω το νέο tracking.

Μπήκα τελικά αλλά δεν τους πρόλαβα γιατί το τηλεφωνικό είναι μέχρι τις 7μμ.

Μπορώ να τους πω να το αφήσουν στο τοπικό ή επειδή δεν είναι courrier, πρέπει να περιμένω στο σπίτι;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ γρήγορα δεν άλλαξε από Feucht, Germany σε The shipment has arrived in the destination country?

Όχι καλό είναι αυτό αλλά δεν έρχεται οδικώς??

 

Στις 10/5 έγραψα το παραπάνω. Τελικά έχουμε αυτή την εξέλιξη...

 

EU Priority Line

2020-05-15 12:57, The shipment has been loaded onto the delivery vehicle

2020-05-14 13:49, The shipment has arrived in the destination country/destination area

2020-05-10 23:45, Feucht, Germany, The international shipment has been processed in the export parcel center

2020-05-09 14:38, Köln, Germany, The international shipment has been processed in the parcel center of origin

 

Δεν ήξερα πως πρέπει να μπω στο Γερμανικό site της DHL και να βρω το νέο tracking.

Μπήκα τελικά αλλά δεν τους πρόλαβα γιατί το τηλεφωνικό είναι μέχρι τις 7μμ.

Μπορώ να τους πω να το αφήσουν στο τοπικό ή επειδή δεν είναι courrier, πρέπει να περιμένω στο σπίτι;

Link to comment
Share on other sites

Στις 10/5 έγραψα το παραπάνω. Τελικά έχουμε αυτή την εξέλιξη...

 

EU Priority Line

2020-05-15 12:57, The shipment has been loaded onto the delivery vehicle

2020-05-14 13:49, The shipment has arrived in the destination country/destination area

2020-05-10 23:45, Feucht, Germany, The international shipment has been processed in the export parcel center

2020-05-09 14:38, Köln, Germany, The international shipment has been processed in the parcel center of origin

 

Δεν ήξερα πως πρέπει να μπω στο Γερμανικό site της DHL και να βρω το νέο tracking.

Μπήκα τελικά αλλά δεν τους πρόλαβα γιατί το τηλεφωνικό είναι μέχρι τις 7μμ.

Μπορώ να τους πω να το αφήσουν στο τοπικό ή επειδή δεν είναι courrier, πρέπει να περιμένω στο σπίτι;

 

Λογικά δευτέρα έως τετάρτη θα σου έρθει με courier αν έχεις με DHL αλλιώς με speedex

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λες πάντως εμένα στην Πάτρα dhl τα φέρνει

 

Στην Πάτρα και σε μερικές πόλεις της ηπειρωτικής Ελλάδας έχε Service Point, αλλά όχι σε όλη την ηπειρωτική και, φυσικά, όχι στη νησιωτική Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...