Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να πω και γω την εμπειρία μου για προ και μετά κορωνοιού...

Τραγική κατάσταση !!! Παρέλαβα πριν λίγες μέρες από Κίνα, μέσω Κωνσταντινούπολης (?) , ένα δεματάκι που το είχα παραγγείλει στις 6-3-2019 από πωλητή του ebay!!!! Ναι καλά διαβάσατε > ORDER DATE : Mar 6, 2019!!!!

Τώρα περιμένω ένα αξεσουάρ για το αυτοκίνητο από τις 26-3-2020 και βλέπω ότι κάνει βόλτες στην Κίνα...

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ !!!!

 

Τον Σεπτέμβριο είχα παραλάβει από eBay αποστολή από Hong Kong με untracked μέσα σε 20 μέρες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με τα ΕΛΤΑ έμαθα ότι έχουν σταματήσει όλες οι πτήσεις και ότι έρχεται έρχεται οδικώς για αυτό και καθυστερεί τόσο πολύ.προφανώς τα δεματα ερχόντουσαν με τις κανονικές πτήσεις που μεταφέρουν και κόσμο και αφού σταμάτησαν να μεταφέρουν κόσμο δεν γίνονται πτήσεις δεν έρχονται και δέματα.

 

Και αυτά που έχουν φτάσει Ελλάδα γιατί ειναι πάνω απο μήνα ετσι και εμείς περιμένουμε ? Πολλές διαφορετικές δικαιολογίες για την ανικανότητα και οκνηρία των υπαλλήλων ΕΛΤΑ + τελωνείων υπάρχουν.

 

Δεν πείθουν όμως.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θα ηθελα μια πληροφορια μιας και εχω να παραγγειλω καιρο απο εξωτερικο. Εκανα μια παραγγελια και μου εστειλαν ενα tracking number του τυπου UF#########YP. Εχω φαει τα ματι μου να μαθω απο που ειναι και τι παιζει με τελωνεια και οστοριες αλλα δεν εχω βρει κατι. Μπορει καποιος να με βοηθησει με αγτο τον αριθμο αποστολης; Τωρα οσον αφορα το τελωνειο το καταστημα λεει μην ανησυχεις δεν υπαρχει προβλημα. Θα δειξει τωρα.
Πήρα πρόσφατα (7/4) ένα δέμα από eBay, Κίνα, με τέτοιο αριθμό. Έφτασε σε 19 μέρες. Στην αρχή το παρακολουθείς με YANWEN. Μετά, κάποια στιγμή αλλάζει αριθμό και έρχεται με γενική ταχυδρομική.

Στον τελικό φάκελο εξωτερικά φαινόταν ότι έρχεται από Ολλανδία.

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η Netherlands post με pdm τελικά στέλνει δέματα Ελλάδα ή απλά έχει καθυστερήσεις? Περιμένω ένα δέμα από αρχές Απρίλη από Banggood και ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Μήπως συμφέρει με απλό ταχυδρομείο από Κίνα αυτήν την περίοδο?
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία απο adidas.

Ξεκινάει με dhl και συνεχίζει με speedex.

Απο speedex λένε οτι δεν έχουν το τηλέφωνο μας.

Σε εποικοινωνια μας λένε οτι λογω απορρήτου δεν δίνεται το τηλ απο την dhl και το ζητάνε για κάθε δέμα μετά.

Ψέμα η όχι οτι νανε.

Link to comment
Share on other sites

Η Netherlands post με pdm τελικά στέλνει δέματα Ελλάδα ή απλά έχει καθυστερήσεις? Περιμένω ένα δέμα από αρχές Απρίλη από Banggood και ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Μήπως συμφέρει με απλό ταχυδρομείο από Κίνα αυτήν την περίοδο?

Απλά αργουν. Εγώ pdm από Γερμανία πήρε 1,5 μήνα. Τώρα έκανα άλλη μια και την έστειλαν από Ολλανδία. Θα δείξει

Link to comment
Share on other sites

Μικροντικειμενο που παραγγελθηκε 27 Μαρτιου απο Κινα μου παραδοθηκε σημερα. Δεν ξερω με ποιο Ταχυδρομειο ηρθε, γραφει "Standard SpeedPAK" και το Τ/Ν ειναι EE-23αριθμοι-E0N. Παντως οπως και ναχει ειναι απιστευτος χρονος !! Συμφωνειτε? Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα μικρό δεματακι με ενα μικροεξαρτημα αυτοκινήτου (καπάκια λαστιχένια για φαναρια) που είχα παραγγείλει απο AliExpress μεσα Δεκεμβρίου ... Πάνω στο ταμπελακι λέει αποστολή 15/1 και εχει διπλό αυτοκόλλητο το ενα πάνω στο αλλο αρα κάπου άλλαξε μεταφορέα. Τουλάχιστον δεν χάνονται κατι είναι και αυτο...
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία απο adidas.

Ξεκινάει με dhl και συνεχίζει με speedex.

Απο speedex λένε οτι δεν έχουν το τηλέφωνο μας.

Σε εποικοινωνια μας λένε οτι λογω απορρήτου δεν δίνεται το τηλ απο την dhl και το ζητάνε για κάθε δέμα μετά.

Ψέμα η όχι οτι νανε.

Αρχές του 2020 έχασα κινητό από το Banggood που ήταν σε απίστευτη προσφορά από αυτές τις δύο "εταιρίες"!!!

Όταν αναλαμβάνει η speedex και αλλάζει το track βάζουν το καινούριο, με ελλειπή στοιχεία, πάνω στο αρχικό που έχει τα πάντα τηλέφωνο- διευθυνση κ.α. και βρίσκουν δικαιολογία ότι είναι αδύνατον να σε ειδοποιήσουν !!! Αυτά για δήθεν απόρρητο κλπ είναι προφάσεις εν αμαρτίες...το κάνουν για να γλυτώνουν τα δρομολόγια, έτσι κι αλλιώς πληρωμένα είναι τα δέματα εμείς τρέχουμε!!!

Τους τα έχω γράψει και πει πολλές φορές και βλέπω ότι είναι αδιόρθωτοι.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από gearbest 22/4.Χθεσινη ενημέρωση από Ολλανδία είναι ότι το δέμα φεύγει για Ελλάδα.Σημερα με το t.number δεν βρίσκω τίποτα (no found).Αλλαζει t.number όταν φεύγει από Ολλανδία ξέρει κανείς ?Και καλό μήνα άλλο κακό να μη μας βρει :)
Link to comment
Share on other sites

Το banggood δεν δινει tracking number με EU Priority Line?

Εκανα μια παραγγελια και στο τελος στην επιβεβαιωση μου γραφει " Tracking Info: No tracking number via EU Priority Line ".

Link to comment
Share on other sites

Αρχές του 2020 έχασα κινητό από το Banggood που ήταν σε απίστευτη προσφορά από αυτές τις δύο "εταιρίες"!!!

Όταν αναλαμβάνει η speedex και αλλάζει το track βάζουν το καινούριο, με ελλειπή στοιχεία, πάνω στο αρχικό που έχει τα πάντα τηλέφωνο- διευθυνση κ.α. και βρίσκουν δικαιολογία ότι είναι αδύνατον να σε ειδοποιήσουν !!! Αυτά για δήθεν απόρρητο κλπ είναι προφάσεις εν αμαρτίες...το κάνουν για να γλυτώνουν τα δρομολόγια, έτσι κι αλλιώς πληρωμένα είναι τα δέματα εμείς τρέχουμε!!!

Τους τα έχω γράψει και πει πολλές φορές και βλέπω ότι είναι αδιόρθωτοι.

Να σου πω και εγώ αυτο σκέφτηκα στην αρχη. Μου θύμισε acs που βγάζει το σχετικό μύνημα σε ανάλογες περιπτώσεις οταν πρέπει να το ξεφορτωθεί ο οδηγός για κάποιο διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω από 20/3/2020 κολλημένο δέμα στην Κίνα Guangzhou με CN έχει κάποιος άλλος στο ίδιο σημείο κολλημένο δέμα;;

 

RVxxxxxxxxxCN

 

f008fa3e6b287a9569d8ea8b450c1c65.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμασει το tracking number σε αλλο site? Γιατι το 17track εχει γινει λιγο μουφα.

Για μπες στο https://www.trackingmore.com/en.html

Link to comment
Share on other sites

Έχω από 20/3/2020 κολλημένο δέμα στην Κίνα Guangzhou με CN έχει κάποιος άλλος στο ίδιο σημείο κολλημένο δέμα;;

 

RVxxxxxxxxxCN

 

f008fa3e6b287a9569d8ea8b450c1c65.jpg

Έχω 2 από Αλι κολλημένα επίσης πάνω από μήνα.

Έχω την εντύπωση ότι μέχρι 20/4 δεν έστελναν τίποτα από Κίνα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμασει το tracking number σε αλλο site? Γιατι το 17track εχει γινει λιγο μουφα.

Για μπες στο https://www.trackingmore.com/en.html

Σε αυτή την σελίδα δεν το βρίσκει καν το τρακ σαν να μην υπάρχει.

 

63be7d01bbf70f816453c64d08b3a86c.jpg

 

 

Έχω 2 από Αλι κολλημένα επίσης πάνω από μήνα.

Έχω την εντύπωση ότι μέχρι 20/4 δεν έστελναν τίποτα από Κίνα.

 

Λες να μην φύγουν ποτέ από Κίνα και να γυρίσουν πίσω και εμείς τα περιμένουμε τζάμπα...

Edited by tigreos
Link to comment
Share on other sites

Έχω από 20/3/2020 κολλημένο δέμα στην Κίνα Guangzhou με CN έχει κάποιος άλλος στο ίδιο σημείο κολλημένο δέμα;;

 

RVxxxxxxxxxCN

 

f008fa3e6b287a9569d8ea8b450c1c65.jpg

 

Για δες εδώ http://parcelsapp.com/en

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Αρχές του 2020 έχασα κινητό από το Banggood που ήταν σε απίστευτη προσφορά από αυτές τις δύο "εταιρίες"!!!

Όταν αναλαμβάνει η speedex και αλλάζει το track βάζουν το καινούριο, με ελλειπή στοιχεία, πάνω στο αρχικό που έχει τα πάντα τηλέφωνο- διευθυνση κ.α. και βρίσκουν δικαιολογία ότι είναι αδύνατον να σε ειδοποιήσουν !!! Αυτά για δήθεν απόρρητο κλπ είναι προφάσεις εν αμαρτίες...το κάνουν για να γλυτώνουν τα δρομολόγια, έτσι κι αλλιώς πληρωμένα είναι τα δέματα εμείς τρέχουμε!!!

Τους τα έχω γράψει και πει πολλές φορές και βλέπω ότι είναι αδιόρθωτοι.

 

Να σου πω και εγώ αυτο σκέφτηκα στην αρχη. Μου θύμισε acs που βγάζει το σχετικό μύνημα σε ανάλογες περιπτώσεις οταν πρέπει να το ξεφορτωθεί ο οδηγός για κάποιο διάστημα.

Ήρθε Σάββατο το δέμα.

Δεν ήξερα οτι κάνει παραδόσεις Σάββατο.

Τελικά ειναι μεγάλοι ψεύτες. Κανονικά υπήρχε η ταμπέλα dhl επάνω με όλα τα στοιχεία.

 

Στα ελτα κούριερ ... Τι να πω απαράδεκτοι.

Για το πέος το μαγαζί τους.

13 του μήνα έφυγε απο βόρεια Ελλάδα και απο τις 14 ειναι στην αθηνα και περιμένει παράδοση.

Και είμαι λίγο εξω απο Αθήνα που τώρα τα πάντα έρχονται γρηγορότερα εδω πάρα μέσα στην Αθήνα.

Μίλησα με γυναίκα στην Κατερίνη και μου λεει περιμένει την λαμπάδα του Πάσχα ακόμα με τα ΕΛΤΑ κούριερ.

Απαράδεκτοι. Όλοι κινούνται αυτοί κόλλησαν.

Link to comment
Share on other sites

Για δες εδώ http://parcelsapp.com/en

Εδώ εμφανίζονται αποτελέσματα αλλά είναι τα ίδια με το 17track, αρχίζω να το κλαίω το δέμα...;;759667f76258e675fce23c5634c62849.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θέλω να πάρω από το TomTop κάτι μάσκες με 20 ευρώ τι πρέπει να κάνω για να μην πληρώσω τελωνείο

 

Να τις παρεις, ειναι κατω απο 22€ δεν εχουν τελωνειο

Link to comment
Share on other sites

Αρα ακομα ειναι στην Κινα...

Κοίτα alert ειδοποίηση από την μεταφορικη που ανήκει το δέμα σου για να καταλάβεις τι γίνεται ακόμα εξαιτίας του ιού. https://www.chinapostaltracking.com/service/package-delay-notice-during-the-coronavirus-epidemic/

Link to comment
Share on other sites

έχει παραλάβει κάνεις δέμα από ταχυδρομείο Σιγκαπούρης,να ενημερώσω από yanwen μεταφορική ενώ ήταν με τούρκικο ,τώρα γράφει με ταχυδρομείο ταιβαν Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...