Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα ΕΛΤΑ, όπως και οι... τοπικής εμβέλειας μεταφορικές, φαίνεται να έχουν σηκώσει τα χέρια (μην πω και τα πόδια...) ψηλά.

 

DHL, UPS και λοιπές φαίνεται να την παλεύουν ακόμα (και η 'τοπική' Speedex όμως φαίνεται να τα πηγαίνει καλά ακόμα).

 

 

Και η speedex χάλια είναι. Δεμα που βρίσκεται απο την Παρασκευή στη Κηφισιά, μια βδομάδα μετά και ακόμα δεν έχει παραδοθεί στο Μαρούσι...

Εννοείται ότι τηλεφωνικά δεν απαντάνε ποτέ. Δυο φορές σε άσχετες μέρες και ώρες προσπάθησα να επικοινωνήσω και περίμενα πάνω από τέταρτο χωρίς αποτέλεσμα επικοινωνία. Το ίδια χάλια βέβαια είναι και elta acs.

Κατανοώ το δυσκολο της υπόθεσης αλλά θα μπορούσαν τουλάχιστον να ενημερώνουν...

Update

Μόλις παρέλαβα!

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ασφαλείς μέθοδοι αποστολής Banggood και Gearbest.

 

Banggood: Σε οτιδηποτε έχει αξια πανω απο 22€ επιλεγουμε Priority Επιλογές (Priority Direct Mail, EU Priority Line και European Railway Direct Mail) είναι χωρίς τελωνείο. Σε οτιδηποτε έχει αξια κατω απο 22€ με τα μεταφορικα επιλεγουμε ότι μέθοδο αποστολης θέλουμε μιας και δεν υπόκεινται σε τελωνειακες χρεώσεις, καλο θα ειναι όμως να επιλεγουμε και σε αυτα Priority μιας και συνήθως δεν παρουσιαζει μεγαλες καθυστερησεις στην παραδοση. Σε ότι έρχεται απο οποιαδηποτε ευρωπαϊκή αποθήκη (συμπεριλαμβανομενης και της Αγγλιας) επιλέγουμε ότι μέθοδο αποστολής θέλουμε.

 

Gearbest: Σε οτιδηποτε έχει αξια πανω απο 22€ επιλεγουμε Priority Επιλογές (Netherlands Registered PDM, EU Priority Line, EU Express, Priority Direct Mail, Europe Railway Priority Mail, Express for Electric Scooter only) είναι χωρίς τελωνείο. Σε οτιδηποτε έχει αξια κατω απο 22€ με τα μεταφορικα επιλεγουμε ότι μέθοδο αποστολης θέλουμε μιας και δεν υπόκεινται σε τελωνειακες χρεώσεις, καλο θα ειναι όμως να επιλεγουμε και σε αυτα Priority μιας και συνήθως δεν παρουσιαζει μεγαλες καθυστερησεις στην παραδοση. Σε ότι έρχεται απο οποιαδηποτε ευρωπαϊκή αποθήκη (συμπεριλαμβανομενης και της Αγγλιας) επιλέγουμε ότι μέθοδο αποστολής θέλουμε.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις..

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Έψαξες σε Flyt Express, 4PX, Yanwen και άλλες κινέζικες μεταφορικές;

 

:worry: - εψαξα αρκετα,σε 2 site αναζητησης βγηκαν αυτα:

 

15 Φεβ 2020 20:52

Leave Xiangtan, Hunan Xiangtan, Hunan

China Post

This is the final status. Carrier doesn't provide further tracking updates.

_________

 

February 15 21:52

In transit - Departed waypoint

Xiangtan City Business Branch

 

__________

 

στα υπολοιπα ''μαυρο σκοταδι"

 

Tracking information is not found at this moment,please check it later

 

Pending / Does not exist

Please try again later, we are awaiting tracking info from the carrier

 

Not Found

 

Data about your item not found or error in request.

Please try check data at original postal site. In case you get data on original site, please notify us about this error.

 

μαλλον θα ερχεται με καμια γαλερα αρα θα πιασει καλοκαιρι (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Οι αποστολές από Ali περουσιάζουν αυτά τα φαινόμενα γιατί επιλέγουν τις φτηνότερες μεταφορικές και διαδρομές.

Αναγκαστικά, θα περιμένεις μέχρι να εξαντληθεί ο χρόνος που έχει βάλει και μετά dispute.

Έχω δύο παραγγελίες από Γενάρη, στη μια πέρασε ο χρόνος, το Ali με δικαίωσε για refund από την προηγούμενη βδομάδα αλλά ο Κινέζος δεν τα έστειλε ακόμη και η άλλη έχει μπλέξει με το Τουρκικό και ποιος ξέρει αν θα φτάσει κάποτε στην Ελλάδα αφού οι πτήσεις έχουν διακοπεί.

Link to comment
Share on other sites

Banggood: Σε οτιδηποτε έχει αξια πανω απο 22€ επιλεγουμε Priority Επιλογές (Priority Direct Mail, EU Priority Line και European Railway Direct Mail) είναι χωρίς τελωνείο.

 

Είχα κοντά 4-5ήνες να παραγγείλω από το συγκεκριμένο μαγαζί.

Επειδή τους έκανα κάποιες ερωτήσεις, στο τέλος παντα μου έγραφαν γιά tariff insurance.

Τους απαντούσα κάθε φορά, πως είχαν μόνο δύο τρόπους αποστολης, το EU Priority που επέλεξα και το Express shipping. Σε κανέναν δεν έδινε επιλογή tariff παρά μόνο ahipping insurance γιά κατεστραμμενό κτλπ.

 

Τελικά δεν μου απάντησαν ποτέ στο συγκεκριμένο, πιθανώς γιατί τα κλεισίματα των μηνυμάτων έχουν κάποιες generic γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

Οι αποστολές από Ali περουσιάζουν αυτά τα φαινόμενα γιατί επιλέγουν τις φτηνότερες μεταφορικές και διαδρομές.

Αναγκαστικά, θα περιμένεις μέχρι να εξαντληθεί ο χρόνος που έχει βάλει και μετά dispute.

Έχω δύο παραγγελίες από Γενάρη, στη μια πέρασε ο χρόνος, το Ali με δικαίωσε για refund από την προηγούμενη βδομάδα αλλά ο Κινέζος δεν τα έστειλε ακόμη και η άλλη έχει μπλέξει με το Τουρκικό και ποιος ξέρει αν θα φτάσει κάποτε στην Ελλάδα αφού οι πτήσεις έχουν διακοπεί.

Έχω και εγώ 2 Τούρκικα,πάμε για dispute μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Τα ΕΛΤΑ, όπως και οι... τοπικής εμβέλειας μεταφορικές, φαίνεται να έχουν σηκώσει τα χέρια (μην πω και τα πόδια...) ψηλά.

DHL, UPS και λοιπές φαίνεται να την παλεύουν ακόμα (και η 'τοπική' Speedex όμως φαίνεται να τα πηγαίνει καλά ακόμα).

Είδος που παρήγγειλα από ελληνικό μαγαζί (που έχει και παράρτημα στη γειτονιά μου, αλλά βεβαίως αυτήν την περίοδο είναι κλειστό), έρχεται (και έρχεται, και έρχεται...) με ΕΛΤΑ Courier. Έχει τώρα μια βδομάδα στο "Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ" και καμία κίνηση.

Αν παραλάβω μέχρι το τέλος της επόμενης εβδομάδας, θα θεωρήσω τον εαυτό μου τυχερό. Μαζί με σχεδόν μιας εβδομάδας καθυστέρηση μέχρι να το στείλει το μαγαζί, τις τρεις εβδομάδες τις έχω σίγουρες - μην πάει και παραπάνω.

Ίσως τελικά από Κίνα να ερχόταν ταχύτερα... :p

 

Για ΕΛΤΑ Courier θα συμφωνήσω, όντως έχω παρατηρήσει και εγώ καθυστερήσεις για διανομή εντός Αθήνας... Πάντως καθυστερήσεις έχω παρατηρήσει και με την Speedex με πράγματα που έχω παραγγείλει... Η μόνη που στη δική μου περίπτωση δε φαίνεται να έχει καθυστερήσεις για την ώρα είναι η ΑCS και σε πράγματα που έλαβα Αθήνα και σε πράγματα που έστειλα επαρχία και μάλιστα σε νησί...

Βέβαια εντάξει υπομονή κάνουμε όπως με πολλά τον τελευταίο καιρό, έχουν πήξει όλες οι μεταφορικές πολύ αυτήν την περίοδο...

 

Έχω και εγώ 2 Τούρκικα,πάμε για dispute μάλλον.

 

Για τα Τούρκικα είστε σίγουροι ότι δεν έχουν φτάσει Ελλάδα; Για τσεκάρετε μία στο parcelsapp γιατί εμένα ένα Τούρκικο βγάζει ότι είναι Ελλάδα εδώ και μέρες, απλά με όλα αυτά που γίνονται αναμενόμενες είναι οι καθυστερήσεις και εντός των συνόρων...

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις τρακινγκ UBxxxxxxxxxTW απο ταιβαν τους τελευταιους μηνες να δω την πορεια που ακολουθει? εχω παραγγελια 22/3 απο ebay και ειναι στο pre-alert απο τοτε.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Me DHL από Banggood θα συνεχίσει το ίδιο tracking number όταν μπει Ελλάδα;

Θα ενημερωθώ αν αλλάξει;

 

Οταν φτάσει στην Ελλάδα αλλάζει σε 10ψήφιο αριθμητικό και με αυτόν το παρακολουθείς και παραλαμβάνεις

Link to comment
Share on other sites

Για τα Τούρκικα είστε σίγουροι ότι δεν έχουν φτάσει Ελλάδα; Για τσεκάρετε μία στο parcelsapp γιατί εμένα ένα Τούρκικο βγάζει ότι είναι Ελλάδα εδώ και μέρες, απλά με όλα αυτά που γίνονται αναμενόμενες είναι οι καθυστερήσεις και εντός των συνόρων...

 

Για το ένα, το parcelsapp λέει ότι έφτασε αλλά τα ΕΛΤΑ δεν αναγνωρίζουν κανένα από τους δύο κωδικούς.

Επομένως, είναι ανώφελο, να πηγαίνει κανείς στα ΕΛΤΑ, με μόνη αυτή την πληροφορία, και πολύ περισσότερο όταν γνωρίζουμε ότι έχουν διακοπεί οι πτήσεις με την Τουρκία.

Αν είναι εδώ, πραγματικά, κάποια μέρα θα έρθει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ!

Βρίσκεται σε στατους 19/3/20 10:25 π.μ. - Last mile=> Destination country post,

Μια θήκη από Ali....

QUOTE=dkostas;8008106]εχει κανεις τρακινγκ UBxxxxxxxxxTW απο ταιβαν τους τελευταιους μηνες να δω την πορεια που ακολουθει? εχω παραγγελια 22/3 απο ebay και ειναι στο pre-alert απο τοτε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ!

Βρίσκεται σε στατους 19/3/20 10:25 π.μ. - Last mile=> Destination country post,

Μια θήκη από Ali....

 

οταν το βαζεις εδω τι σου λεει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τα δεματα απο aliexpress μεσω τουρκιας ερχονται ελλαδα σε 1 ημερα απο την τουρκια

εχω 3 δεματα και τα 3 ειναι ελλαδα επο 13-3

το πρόβλημα ειναι εδώ που για να ανοίξουν ενα σάκο κάνουν μήνες

Link to comment
Share on other sites

Για το ένα, το parcelsapp λέει ότι έφτασε αλλά τα ΕΛΤΑ δεν αναγνωρίζουν κανένα από τους δύο κωδικούς.

Επομένως, είναι ανώφελο, να πηγαίνει κανείς στα ΕΛΤΑ, με μόνη αυτή την πληροφορία, και πολύ περισσότερο όταν γνωρίζουμε ότι έχουν διακοπεί οι πτήσεις με την Τουρκία.

Αν είναι εδώ, πραγματικά, κάποια μέρα θα έρθει.

 

Σε ένα δικό μου επίσης δεν το αναγνώριζε το tracking των ΕΛΤΑ αλλά το παρέλαβα κανονικά... Το άφησαν από κάτω γιατί ήταν unregistered...

 

τα δεματα απο aliexpress μεσω τουρκιας ερχονται ελλαδα σε 1 ημερα απο την τουρκια

εχω 3 δεματα και τα 3 ειναι ελλαδα επο 13-3

το πρόβλημα ειναι εδώ που για να ανοίξουν ενα σάκο κάνουν μήνες

 

Aυτό ακριβώς λέω και εγώ... Τη Μ. Παρασκευή παρέλαβα ένα που φαίνοταν Ελλάδα από 08/03...

Link to comment
Share on other sites

Ποιο σάιτ είναι αυτό;

Δεν το ήξερα.

Μου λέει ότι έφτασε Ελλάδα 17-4..

οταν το βαζεις εδω τι σου λεει
Link to comment
Share on other sites

Ποιο σάιτ είναι αυτό;

Δεν το ήξερα.

Μου λέει ότι έφτασε Ελλάδα 17-4..

 

το επισημο της Ταιβαν ειναι https://www.post.gov.tw/

αλλα δεν εγραψες αυτο που ζητησα για τις ενημερωσεις που σου εμφανιζει για την πορεια του πακετου :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

2020/04/17 18:30 Arrival at destination country GREECE

2020/03/30 20:45 Estimated arrival at destination country GREECE

2020/03/28 22:10 Departure from original country TAIWAN

2020/03/27 09:54 Departure from outgoing office TAIWAN

 

QUOTE=dkostas;8008814]το επισημο της Ταιβαν ειναι https://www.post.gov.tw/

αλλα δεν εγραψες αυτο που ζητησα για τις ενημερωσεις που σου εμφανιζει για την πορεια του πακετου :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

UQ679056985SG

Έχει φύγει από αρχές Μαρτίου, δεν έχει έρθει, στο σαιτ το επίσημο στο ταχυδρομείο της Σιγκαπούρης δεν δείχνει τίποτα, ξέρω δεν είναι συστημένο, αλλά θυμάμαι ένα παλιό απλό εδιχνει ότι έχει φύγει από Σιγκαπούρη.

Link to comment
Share on other sites

UQ679056985SG

Έχει φύγει από αρχές Μαρτίου, δεν έχει έρθει, στο σαιτ το επίσημο στο ταχυδρομείο της Σιγκαπούρης δεν δείχνει τίποτα, ξέρω δεν είναι συστημένο, αλλά θυμάμαι ένα παλιό απλό εδιχνει ότι έχει φύγει από Σιγκαπούρη.

 

Μάλλον δεν το έχει στείλει ακόμα. Στείλε του μια ερώτηση αν το έχει στείλει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι από το joom, τελευταία ενημέρωση ότι έφυγε για Χονγκ Κονγκ στις 11/3 μετά τίποτα, η παραγγελεια είχε γίνει 1/3, δεν ξερω τι να κάνω όταν περάσουν οι 60 μέρες, να ζητήσω τα λεφτά πίσω, η να περιμένω λόγω της κατάστασης.
Link to comment
Share on other sites

Είναι από το joom, τελευταία ενημέρωση ότι έφυγε για Χονγκ Κονγκ στις 11/3 μετά τίποτα, η παραγγελεια είχε γίνει 1/3, δεν ξερω τι να κάνω όταν περάσουν οι 60 μέρες, να ζητήσω τα λεφτά πίσω, η να περιμένω λόγω της κατάστασης.

 

οτι εχει να κανει με singapore post υπαρχει μεγαλο προβλημα

εχουν πάψει να διακινουν δέματα εδω και εβδομάδες ,εμενα 2 δεματα συστημένα ενω στην αρχη μου τα εμφάνιζε τις τελευταιες 2 εβδομαδες δεν τα αναγνωρίζει το ποιο πιθανό να μην ερθουν ποτε και να επιστραφούν πισω στον αποστολέα

Link to comment
Share on other sites

Οι αποστολές από Ali περουσιάζουν αυτά τα φαινόμενα γιατί επιλέγουν τις φτηνότερες μεταφορικές και διαδρομές.

Αναγκαστικά, θα περιμένεις μέχρι να εξαντληθεί ο χρόνος που έχει βάλει και μετά dispute.

 

Awaiting delivery

 

Your order will be closed in: 20 days 10 minutes

 

:blink: - δηλαδη φιλε μου θα περιμενω για Dispute αλλες 20 μερες?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...