Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα μου έστειλε tracking το banggood με Netherland post. Καλά κρασιά τώρα. Ήλπιζα να τα έστελναν με το γερμανικό.

Μία ερώτηση. Το priority line του gearbest στέλνει με ολλανδικό ταχυδρομείο ή DHL?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Εγώ ένα φακό που πήρα απο banggood με NLpost (priority) μόλις παρέλαβα. 27 μέρες από την αποστολή.

 

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πακέτο απο την τσεχική αποθήκη του banggood με tracking του τύπου CP00799xxxxDE από πιο site της dhl το παρακολοθώ;

Η εφαρμογή trackchecker βου βγάζει ότι έχει παραδοθεί 12/3, ενώ η αγορά έγινε πριν 4μερες. Προφανώς είναι επαναχρησιμοποιημενο tracking αλλά ήθελα να σιγουρευτω ότι δεν έχει κάνει λάθος στο tracking το BG

 

 

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πακέτο απο την τσεχική αποθήκη του banggood με tracking του τύπου CP00799xxxxDE από πιο site της dhl το παρακολοθώ;

Η εφαρμογή trackchecker βου βγάζει ότι έχει παραδοθεί 12/3, ενώ η αγορά έγινε πριν 4μερες. Προφανώς είναι επαναχρησιμοποιημενο tracking αλλά ήθελα να σιγουρευτω ότι δεν έχει κάνει λάθος στο tracking το BG

 

 

Το Banggood χρησιμοποιεί κωδικούς που έχουν ξαναχρησιμοποιηθεί και γιαυτό μην αγχώνεσαι.

Όταν θα το παραλάβει η μεταφορική, θα το παρακολουθείς στο DHL Paket.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας. Αντικειμενο που παραγγελθηκε απο e-Bay απο Κινα στις 20/01 δεν εχει ερθει ακομα. Το T/N που ειναι του τυπου UJ000000000CN στο 17track.net δινει τις εξης πληροφοριες:

 

2020-03-13 19:13

Wuxi City, leaving Wuxi Bulk Mail Collection Center, next stop , Suzhou International

2020-02-22 20:51

Wuxi City, leaving Wuxi Bulk Mail Collection Center, next stop , Suzhou International

2020-02-22 20:17

Wuxi City, Wuxi Bulk Mail Collection Center has received, Pitcher: Nian Xijia Four

2020-01-20 18:13

Logistics order created

 

Το ερωτημα μου ειναι, να ζητησω refund η να περιμενω κι αλλο? Ο Κινεζος λεει φυσικα να περιμενω. Εσεις τι λετε?

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Πέρασαν 2 μήνες και δεν ήρθε.

Ζητά refund και όταν έρθει πλήρωσε τον ξανά.

 

 

Στα ΕΛΤΑ το έψαξες(κάνε τρακ στο site)? Να δεις που και αν το βλεπουν.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι, στο ΕΛΤΑ tracking δεν φαινεται τιποτα. Θα ζητησω refund οπως λες και εφ οσον ερθει, θα παρει τα λεφτα του.

Σ' ευχαριστω.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας. Αντικειμενο που παραγγελθηκε απο e-Bay απο Κινα στις 20/01 δεν εχει ερθει ακομα. Το T/N που ειναι του τυπου UJ000000000CN στο 17track.net δινει τις εξης πληροφοριες:

 

2020-03-13 19:13

Wuxi City, leaving Wuxi Bulk Mail Collection Center, next stop , Suzhou International

2020-02-22 20:51

Wuxi City, leaving Wuxi Bulk Mail Collection Center, next stop , Suzhou International

2020-02-22 20:17

Wuxi City, Wuxi Bulk Mail Collection Center has received, Pitcher: Nian Xijia Four

2020-01-20 18:13

Logistics order created

 

 

Το ερωτημα μου ειναι, να ζητησω refund η να περιμενω κι αλλο? Ο Κινεζος λεει φυσικα να περιμενω. Εσεις τι λετε?

 

 

4 δέματα έχω σε παρεμφερή κατάσταση και ένα από 6/12/2019

Σε όλα έχω πάρει τα χρήματα μου πίσω και αν τυχόν έρθουν θα τους τα επιστρέψω

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε αν το Belgium unregistered έχει tracking number?37012bf2eac8ef2779c3468248fab7f9.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέρουμε αν το Belgium unregistered έχει tracking number?37012bf2eac8ef2779c3468248fab7f9.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ξέρουμε αν το Belgium unregistered έχει tracking number?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε αν το Belgium unregistered έχει tracking number?

Κανονικά έχει, της μορφής LVS1234567890123456.

Το παρακολουθείς στο BPostChina - αφού όμως παραληφθεί από την BPost.

Πριν, ανάλογα το μαγαζί, μπορεί π.χ. να το βρεις (στο κομμάτι Κίνα->BPost) σε καμιά FlytExpress.

H BPost θα στο δείξει μέχρι να φτάσει στην Ελλάδα. Μετά... 'εξαφανίζεται', καθώς τα ΕΛΤΑ δεν το θεωρούν συστημένο και δεν το παρουσιάζουν πουθενά - οπότε απλώς θα παραδοθεί, μια ωραία πρωία.

 

Όπως είχα γράψει παλιότερα, με unregistered της BPost είχα παρατηρήσει σε μια-δυο περιπτώσεις το εξής περίεργο: αφού παρέλαβα το δέμα, διαπίστωσα ότι τα ΕΛΤΑ είχαν κολλήσει πάνω αυτοκόλλητο με δικό τους αριθμό συστημένου (που βέβαια δε μου είχε κοινοποιηθεί εμένα), τον οποίο διαπίστωσα -εκ των υστέρων, προφανώς- ότι η σελίδα των ΕΛΤΑ έκανε και track κανονικότατα!

Δεν ξέρω γιατί το έκαναν, ή αν το κάνουν ακόμα, οπότε μην το θεωρήσεις δεδομένο (και στην πράξη δε μας χρησιμεύει και σε κάτι, αφού και να το κάνουν, δε θα μάθουμε τον αριθμό που του έδωσαν!)

 

ΥΓ: το screenshot που παραθέτεις είναι λίγο άσχετο, ή είναι ιδέα μου...;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε αν το EU Priority Line που στέλνει το Banggood τι διαφορές έχει με το PDM που πλέον δεν το πολυβλέπω ως επιλογη αποστολής σε κάποια προιόντα τους. Είναι το ίδιο safe ? ειναι γρηγορότερο? γιατί για κινητό που έψαχνα τις προάλλες, χρέωνε το EU priority πάνω απο 10 ευρώ ενώ το PDM όσο καιρό το είχε σαν επιλογή το χρέωνε 3.5 ευρω. Το EU priority έρχεται μέσω Ολλανδίας ή μέσω κάποιας άλλης ευρωπαικής χώρας οπως ειχε συμβεί με PDM πριν μερικους μήνες που είχα παραγγείλει?

 

Επίσης το Priority Line και το Registered Air Mail του Gearbest έρχεται μέσω ευρωπαικής χώρας οπότε είναι safe ή περνάει τελωνείο?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα μια παραγγελια απο bangood με priority ολανδικο ταχυδρομειο απο 20 - 3 - 2020 ηρθε σημερα στο κεντρο διαλογης αττικης , τωρα δεν ξαιρω αν θα το αργησουν τα ελτα ,αλλα αφου ηρθε πατριδα μου φυγε το αγχος :)
Link to comment
Share on other sites

Και ένα από 22/3 με priority σήμερα φάνηκε Ελλάδα ένα prime se

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε αν το EU Priority Line που στέλνει το Banggood τι διαφορές έχει με το PDM που πλέον δεν το πολυβλέπω ως επιλογη αποστολής σε κάποια προιόντα τους. Είναι το ίδιο safe ? ειναι γρηγορότερο? γιατί για κινητό που έψαχνα τις προάλλες, χρέωνε το EU priority πάνω απο 10 ευρώ ενώ το PDM όσο καιρό το είχε σαν επιλογή το χρέωνε 3.5 ευρω. Το EU priority έρχεται μέσω Ολλανδίας ή μέσω κάποιας άλλης ευρωπαικής χώρας οπως ειχε συμβεί με PDM πριν μερικους μήνες που είχα παραγγείλει?

 

Επίσης το Priority Line και το Registered Air Mail του Gearbest έρχεται μέσω ευρωπαικής χώρας οπότε είναι safe ή περνάει τελωνείο?

 

Ευχαριστώ!

Από σχόλια που έχω διαβάσει απο δω κι από κει, έχω την ιδέα ότι το EU Priority Line το έβαλε το banggood για να καλύψει δέματα που λόγω βάρους/μεγέθους δεν μπορούσαν να στείλουν με το PDM (που προφανώς έχει κάποιους περιορισμούς στο θέμα αυτό).

Δεν έχει τύχει να παραγγείλω με αυτό, οπότε δεν ξέρω από πού έρχεται, βάσει όμως (και πάλι) των σχολίων που διαβάζω, φαίνεται να είναι εξ ίσου ασφαλές με το PDM - αλλά όπως είδες, είναι και αισθητά πιο ακριβό!

Προφανώς, όπου τυχόν είναι διαθέσιμα και τα δύο, προτιμάμε PDM.

 

Για αυτά του gearbest, δεν έχει σημασία μέσω ποιάς χώρας έρχονται, αλλά το ακριβές σχήμα. Τα διάφορα "priority" (και των 2 μαγαζιών) είναι αυτά που είναι γνωστά ως "τριγωνικές" μέθοδοι αποστολής, εξ ου και οι... ιδιαίτερες αρετές τους, ως προς το τελωνείο.

Το registered air mail είναι "συμβατική" μέθοδος αποστολής, την οποία απλώς διαχειρίζεται ευρωπαϊκή μεταφορική εταιρία, οπότε δε σε σώνει από το... κακό συναπάντημα! :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα μια παραγγελια απο bangood με priority ολανδικο ταχυδρομειο απο 20 - 3 - 2020 ηρθε σημερα στο κεντρο διαλογης αττικης , τωρα δεν ξαιρω αν θα το αργησουν τα ελτα ,αλλα αφου ηρθε πατριδα μου φυγε το αγχος :)

Κι εγώ φοβόμουν καθυστερήσεις στα ΕΛΤΑ λόγω της όλης κατάστασης αλλα, μια παρόμοια παραγγελία μου, έφτασε Αθήνα προχθές και σήμερα είναι Θεσσαλονίκη "προς παράδοση."

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ φοβόμουν καθυστερήσεις στα ΕΛΤΑ λόγω της όλης κατάστασης αλλα, μια παρόμοια παραγγελία μου, έφτασε Αθήνα προχθές και σήμερα είναι Θεσσαλονίκη "προς παράδοση."

Ακριβώς μια απ'τα ίδια παιδιά... Παραγγελία από gearbest που άργησε να τη στείλει βεβαια ο κινέζος, αλλά από κει και πέρα μια χαρα.... Προχτες Αθήνα, σήμερα ετοιμοπαράδοτο (μπορεί και να προλάβω να το πάρω) Θεσσαλονίκη....

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Εχθές παρέλαβα από Gearbest με ΝL - priority ,σε 14 μέρες ακριβώς ένα Redmi Note 8 Pro.

Μια χαρά με τις παρούσες συνθήκες. Κάτι δεματάκια από Ali ,άφαντα.

Link to comment
Share on other sites

Από bangood με pdm αγορά 31-3-20, Shipped 2-4-20, the item pre-advised 9-4-20, τι γίνεται ξέρει κάποιος πιο παλιός?
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Από bangood με pdm αγορά 31-3-20, Shipped 2-4-20, the item pre-advised 9-4-20, τι γίνεται ξέρει κάποιος πιο παλιός?

 

Τα έχουμε ξαναπεί σε προηγούμενες σελίδες.

Το δέμα θα ταξιδέψει μέσα στην Κίνα, μάλλον με την Flyt Express (μπορείς να το παρακολουθείς στο site της), και όταν το παραλάβει η μεταφορική, μάλλον το Γερμανικό ταχυδρομείο (Deutsche Post DHL) θα το παρακαλουθείς στο DHL Paket. Μέσα στη Γερμανία θα ταξιδέψει οδικώς μέχρι το Feucht, από όπου θα φύγει από τη Γερμανία οδικώς και πάλι για Ελλάδα, μέχρι τις αποθήκες της DHL στην Αθήνα. Θα αλλάξει κωδικό (10 ψήφιος) και αφού είσαι στην Αττική θα στο παραδώσει η DHL ή αν βιάζεσαι και θέλεις να κερδίσεις 1-2 μέρες μπορείς να τους πεις να το πάνε στο πλησιέστερο κατάστημά τους στην περιοχή σου.

Link to comment
Share on other sites

Από bangood με pdm αγορά 31-3-20, Shipped 2-4-20, the item pre-advised 9-4-20, τι γίνεται ξέρει κάποιος πιο παλιός?

Όπως έχει γραφτεί και παλιότερα, δοκίμασε να ρίξεις ένα μάτι με το tr. number στη FlytExpress, που συνήθως χρησιμοποιεί το banggood για το πρώτο σκέλος της διαδρομής, ή και σε κάποιο tracking site όπως το parcelsapp, που κάνει παράλληλα ερωτήματα προς όλα τα πιθανά sites, μήπως το δέμα εμφανίζεται εκεί

(για να σου γράφει "pre-advised", σημαίνει ότι το tr. site -17track ίσως;- συμβουλεύθηκε μόνο τη μεταφορική που θα αναλάβει το τελικό σκέλος).

 

Edit: Με πρόλαβε ο makap! :)

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε ξαναπεί σε προηγούμενες σελίδες.

Το δέμα θα ταξιδέψει μέσα στην Κίνα, μάλλον με την Flyt Express (μπορείς να το παρακολουθείς στο site της), και όταν το παραλάβει η μεταφορική, μάλλον το Γερμανικό ταχυδρομείο (Deutsche Post DHL) θα το παρακαλουθείς στο DHL Paket. Μέσα στη Γερμανία θα ταξιδέψει οδικώς μέχρι το Feucht, από όπου θα φύγει από τη Γερμανία οδικώς και πάλι για Ελλάδα, μέχρι τις αποθήκες της DHL στην Αθήνα. Θα αλλάξει κωδικό (10 ψήφιος) και αφού είσαι στην Αττική θα στο παραδώσει η DHL ή αν βιάζεσαι και θέλεις να κερδίσεις 1-2 μέρες μπορείς να τους πεις να το πάνε στο πλησιέστερο κατάστημά τους στην περιοχή σου.

 

Όπως έχει γραφτεί και παλιότερα, δοκίμασε να ρίξεις ένα μάτι με το tr. number στη FlytExpress, που συνήθως χρησιμοποιεί το banggood για το πρώτο σκέλος της διαδρομής, ή και σε κάποιο tracking site όπως το parcelsapp, που κάνει παράλληλα ερωτήματα προς όλα τα πιθανά sites, μήπως το δέμα εμφανίζεται εκεί

(για να σου γράφει "pre-advised", σημαίνει ότι το tr. site -17track ίσως;- συμβουλεύθηκε μόνο τη μεταφορική που θα αναλάβει το τελικό σκέλος).

 

Edit: Με πρόλαβε ο makap! :)

 

χίλια ευχαριστώ παιδιά χρησιμοποιούσα μόνο το 17 track και έβγαζε σχεδόν τίποτα. Καλή Ανάσταση σε όλους με υγεία και καλή λευτεριά

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

χίλια ευχαριστώ παιδιά χρησιμοποιούσα μόνο το 17 track και έβγαζε σχεδόν τίποτα. Καλή Ανάσταση σε όλους με υγεία και καλή λευτεριά[/QUOTE]......τι λευτερια?? εγγυες ειμαστε :lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Απλά για την ενημέρωση, παρέλαβα χθες κάτι μικροπραγματάκια untracked από Ali, τα οποία από parcelsapp φαίνονταν Ελλάδα από 08/03... Οπότε κάτι κινείται, αλλά με πολύ αργούς ρυθμούς...
Link to comment
Share on other sites

Τα ΕΛΤΑ, όπως και οι... τοπικής εμβέλειας μεταφορικές, φαίνεται να έχουν σηκώσει τα χέρια (μην πω και τα πόδια...) ψηλά.

DHL, UPS και λοιπές φαίνεται να την παλεύουν ακόμα (και η 'τοπική' Speedex όμως φαίνεται να τα πηγαίνει καλά ακόμα).

Είδος που παρήγγειλα από ελληνικό μαγαζί (που έχει και παράρτημα στη γειτονιά μου, αλλά βεβαίως αυτήν την περίοδο είναι κλειστό), έρχεται (και έρχεται, και έρχεται...) με ΕΛΤΑ Courier. Έχει τώρα μια βδομάδα στο "Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ" και καμία κίνηση.

Αν παραλάβω μέχρι το τέλος της επόμενης εβδομάδας, θα θεωρήσω τον εαυτό μου τυχερό. Μαζί με σχεδόν μιας εβδομάδας καθυστέρηση μέχρι να το στείλει το μαγαζί, τις τρεις εβδομάδες τις έχω σίγουρες - μην πάει και παραπάνω.

Ίσως τελικά από Κίνα να ερχόταν ταχύτερα... :p

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να θυμίσει κάποιος τους "ασφαλείς" τρόπους αποστολής δεμάτων από gear και bang?? Ξέρω ότι έχει γραφτεί αλλά δεν μου το έβγαλε η αναζήτηση στο ταπαταλκ..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να θυμίσει κάποιος τους "ασφαλείς" τρόπους αποστολής δεμάτων από gear και bang?? Ξέρω ότι έχει γραφτεί αλλά δεν μου το έβγαλε η αναζήτηση στο ταπαταλκ..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

Same Sh1t...Different Day

 

Ασφαλείς μέθοδοι αποστολής Banggood και Gearbest.

 

Banggood: Σε οτιδηποτε έχει αξια πανω απο 22€ επιλεγουμε Priority Επιλογές (Priority Direct Mail, EU Priority Line και European Railway Direct Mail) είναι χωρίς τελωνείο. Σε οτιδηποτε έχει αξια κατω απο 22€ με τα μεταφορικα επιλεγουμε ότι μέθοδο αποστολης θέλουμε μιας και δεν υπόκεινται σε τελωνειακες χρεώσεις, καλο θα ειναι όμως να επιλεγουμε και σε αυτα Priority μιας και συνήθως δεν παρουσιαζει μεγαλες καθυστερησεις στην παραδοση. Σε ότι έρχεται απο οποιαδηποτε ευρωπαϊκή αποθήκη (συμπεριλαμβανομενης και της Αγγλιας) επιλέγουμε ότι μέθοδο αποστολής θέλουμε.

 

Gearbest: Σε οτιδηποτε έχει αξια πανω απο 22€ επιλεγουμε Priority Επιλογές (Netherlands Registered PDM, EU Priority Line, EU Express, Priority Direct Mail, Europe Railway Priority Mail, Express for Electric Scooter only) είναι χωρίς τελωνείο. Σε οτιδηποτε έχει αξια κατω απο 22€ με τα μεταφορικα επιλεγουμε ότι μέθοδο αποστολης θέλουμε μιας και δεν υπόκεινται σε τελωνειακες χρεώσεις, καλο θα ειναι όμως να επιλεγουμε και σε αυτα Priority μιας και συνήθως δεν παρουσιαζει μεγαλες καθυστερησεις στην παραδοση. Σε ότι έρχεται απο οποιαδηποτε ευρωπαϊκή αποθήκη (συμπεριλαμβανομενης και της Αγγλιας) επιλέγουμε ότι μέθοδο αποστολής θέλουμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...