Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιτυχία! Μετά από 125 μέρες αναμονής παρέλαβα ένα δεματακι από AliExpress

Πάντα πίστευα οτι τίποτα δεν χάνουν τα ΕΛΤΑ..

Χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Β2, μετάβαση σε εν λειτουργία κατάστημα

Thanks!

Επιτυχία! Μετά από 125 μέρες αναμονής παρέλαβα ένα δεματακι από AliExpress

Πάντα πίστευα οτι τίποτα δεν χάνουν τα ΕΛΤΑ..

Χαχαχα

Όντως! Το μόνο που "χάνουν" τελικά (ή έχαναν μάλλον πριν κάποιον καιρό - ελπίζω να μη συμβαίνει πια!!!) ήταν τα... λεφτά σου, έτσι και είχες πληρώσει λογαριασμό της ΔΕΗ! :p

Link to comment
Share on other sites

Επιτυχία! Μετά από 125 μέρες αναμονής παρέλαβα ένα δεματακι από AliExpress

Πάντα πίστευα οτι τίποτα δεν χάνουν τα ΕΛΤΑ..

Χαχαχα

Έχω κάνει δεκάδες παραγγελίες από Κίνα (ali, banggood, gearbest) με απλό ταχυδρομείο, συστημένα, Priority, όλα. Άλλες φορές έρχονται γρήγορα, άλλες αργουν πολύ (τελευταία έκανα 100 μέρες να παραλάβω. Έχω παραλάβει όμως ΤΑ ΠΆΝΤΑ. Δεν έχουν χάσει ποτέ δέμα.

Edit: Για να είμαι δίκαιος, έχει χαθεί δέμα μου, συγκεκριμένα ήταν κινητό με Priority από Banggood. Το tracking σταμάτησε στο pre-advised, οπότε δεν έφτασε ποτέ Ελλάδα και δεν φταίνε τα ΕΛΤΑ. Μάλλον έγινε "μα******" εντός Κίνας. Φύσικα μετά από 40 μέρες πήρα refund.

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

Συστημένα απο ali λογικά με china πόσο καιρό κάνουν τις τελευταίες 2 εβδομάδες που άλλαξαν τα πράγματα?

Πριν 15 μερες παρέλαβα τα τελευταία και ειχαν κάνει 6 μέρες απο την αποστολή να ανοιχτεί ο σάκος και άλλες 5,6 να πάνε στο τοπικο ταχυδρομείο της πόλης.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Εκανα παραγγελια 70ευρω απο banggood. Tην στελνουν απο CN με DHL. Να ανησυχω για τελωνειο η ετσι στελνουν πλεον?

 

Εάν εννοείς DHL με PDM, είναι η καλλίτερη και ασφαλέστερη μέθοδος, μέχρι τώρα.

Θα παρακολουθείς το δέμα σου στο site της DHL, όταν θα φτάσει στη Γερμανία, θα ταξιδέψει οδικώς μέχρι το Feucht, από όπου αφήνει τη Γερμανία και συνεχίζει οδικώς μέχρι Αθήνα, στις αποθήκες της DHL. Από εκεί, αλλάζει κωδικό σε 10ψήφιο και αν είσαι στην Αττική, θα στο φέρει η DHL ή, σε άλλη περιοχή, θα το φέρει κάποια courier.

Link to comment
Share on other sites

Εάν εννοείς DHL με PDM, είναι η καλλίτερη και ασφαλέστερη μέθοδος, μέχρι τώρα.

Θα παρακολουθείς το δέμα σου στο site της DHL, όταν θα φτάσει στη Γερμανία, θα ταξιδέψει οδικώς μέχρι το Feucht, από όπου αφήνει τη Γερμανία και συνεχίζει οδικώς μέχρι Αθήνα, στις αποθήκες της DHL. Από εκεί, αλλάζει κωδικό σε 10ψήφιο και αν είσαι στην Αττική, θα στο φέρει η DHL ή, σε άλλη περιοχή, θα το φέρει κάποια courier.

 

Με PDM παντα. Απλα ολες τις αλλες φορες εστελναν με post NL και με το που ειδα DHL σκαλωσα.

Link to comment
Share on other sites

Δες και το parcelsapp, το οποίο στέλνει το ερώτημα σε διάφορα sites του είδους, οπότε έχει καλές πιθανότητες να σου εντοπίσει το δέμα σου, αλλά και όλα τα στάδια που περνά/πέρασε - π.χ. από μεταφορικές εντός Κίνας, που σε sites όπως το 17track δε φαίνονται

(αν και τον τελευταίο καιρό μου φαίνεται ότι μας κάνει λίγο νερά... - μπορεί να είναι και ιδέα μου όμως).

Δείχνει περισσότερα οπως λες που το δοκίμασα.

Έβαλα 2 αριθμούς yanwen που το ali λεει οτι έρχονται και το 17τρακ δεν έχει δείξει ποτέ τίποτα.

Το parcel στο πρώτο δείχνει οτι έγινε cancelled πριν 15 μέρες ενω η παραγγελία είναι παλιά και στο δεύτερο οτι παραδόθηκε ενω στην ουσία δεν είναι συστημένο.

Μαλλον θα εννοεί στο παραδόθηκε στο ελληνικό ταχυδρομείο για να έρθει μετα εδω?

Το περίεργο είναι οτι στο συγκεκριμένο βάζοντας μόνο το yanwwn number εμφανίζεται και δεύτερο tracking Σουηδίας και εμφανίζει ως route Σουηδία προς Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει κάτι από banggood (αποθήκη Τσεχίας) και ενώ μου έχουν δώσει tracking DHL εδώ και 7 εργάσιμες ακόμα να ενεργοποιηθεί και να ξεκινήσει ενώ όταν το παράγγειλα έλεγε in stock ship 24 hours. Τι γίνεται με τις αποστολές από Τσεχία? Μπλόκαραν λόγο ιού?
Link to comment
Share on other sites

Δείχνει περισσότερα οπως λες που το δοκίμασα.

Έβαλα 2 αριθμούς yanwen που το ali λεει οτι έρχονται και το 17τρακ δεν έχει δείξει ποτέ τίποτα.

Το parcel στο πρώτο δείχνει οτι έγινε cancelled πριν 15 μέρες ενω η παραγγελία είναι παλιά και στο δεύτερο οτι παραδόθηκε ενω στην ουσία δεν είναι συστημένο.

Μαλλον θα εννοεί στο παραδόθηκε στο ελληνικό ταχυδρομείο για να έρθει μετα εδω?

Το περίεργο είναι οτι στο συγκεκριμένο βάζοντας μόνο το yanwwn number εμφανίζεται και δεύτερο tracking Σουηδίας και εμφανίζει ως route Σουηδία προς Ελλάδα

Ναι, φαίνεται να το κάνει αυτό, να μπορεί να παρακολουθήσει το δέμα ενώ αλλάζει μεταφορική και μαζί της και tracking number! Κι εγώ έχω μπορέσει να παρακολουθήσω 2-3 δέματα με ανάλογη πορεία στο παρελθόν.

Το πιο πιθανό είναι ότι το "παραδόθηκε" για τη yanwen σημαίνει παραδόθηκε στη Sweden Post! Αυτό προφανώς ήταν το κομμάτι που αφορούσε αυτούς. Οπότε μάλλον έχει κάποιες μέρες ακόμα μπροστά του...

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει κάτι από banggood (αποθήκη Τσεχίας) και ενώ μου έχουν δώσει tracking DHL εδώ και 7 εργάσιμες ακόμα να ενεργοποιηθεί και να ξεκινήσει ενώ όταν το παράγγειλα έλεγε in stock ship 24 hours. Τι γίνεται με τις αποστολές από Τσεχία? Μπλόκαραν λόγο ιού?

 

 

 

Αν το τρακ που σου έδωσαν είναι του τύπου

CPxxxxxxxxxDE τότε θα το τσεκάρεις στην σελίδα της DHL

 

https://www.dhl.de/en/privatkunden.html

Link to comment
Share on other sites

Αν το τρακ που σου έδωσαν είναι του τύπου

CPxxxxxxxxxDE τότε θα το τσεκάρεις στην σελίδα της DHL

 

https://www.dhl.de/en/privatkunden.html

 

Σε ευχαριστώ το βρήκα

Edited by P_papadis
Link to comment
Share on other sites

Ναι, φαίνεται να το κάνει αυτό, να μπορεί να παρακολουθήσει το δέμα ενώ αλλάζει μεταφορική και μαζί της και tracking number! Κι εγώ έχω μπορέσει να παρακολουθήσω 2-3 δέματα με ανάλογη πορεία στο παρελθόν.

Το πιο πιθανό είναι ότι το "παραδόθηκε" για τη yanwen σημαίνει παραδόθηκε στη Sweden Post! Αυτό προφανώς ήταν το κομμάτι που αφορούσε αυτούς. Οπότε μάλλον έχει κάποιες μέρες ακόμα μπροστά του...

 

Δυστυχώς, υπάρχουν περιπτώσεις κωδικών που ακόμη και αυτή η εφαρμογή δεν δίνει λεπτομέρειες διαδρομής, ακόμη και μέσα στην Κίνα. Έχω 2 παραγγελίες από τέλη ΙΑΝ, από τις οποίες στη μια δίνει την πληροφορία ότι στις 13/2 πήρε κωδικό του τουρκικού ταχυδρομείου και από τότε καμία εξέλιξη και η άλλη Hand over to airline (εννοεί στο Βελγικό ταχυδρομείο) την 3/3 και από τότε καμία εξέλιξη, ακόμη και στο Βελγικό.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, φαίνεται να υπάρχουν κωδικοί οι οποίοι απλώς δε φαίνονται πουθενά (εκτός κι αν έχει κάνει καμιά... λαδιά ο πωλητής, βέβαια), ενώ δυστυχώς τελικά καμία από τις εφαρμογές tracking δεν είναι τέλεια.

Γι' αυτό έγραφα παραπάνω ότι και το parcelsapp κάνει... νερά τελευταία, καθώς βρήκα τελικά πληροφορία με το 17track για αποστολή η οποία δεν εμφανίστηκε ποτέ στο parcelsapp (και με δεδομένο τον τρόπο που δουλεύει, πραγματικά δεν κατάλαβα πώς το... κατάφερε αυτό!)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, υπάρχουν περιπτώσεις κωδικών που ακόμη και αυτή η εφαρμογή δεν δίνει λεπτομέρειες διαδρομής, ακόμη και μέσα στην Κίνα. Έχω 2 παραγγελίες από τέλη ΙΑΝ, από τις οποίες στη μια δίνει την πληροφορία ότι στις 13/2 πήρε κωδικό του τουρκικού ταχυδρομείου και από τότε καμία εξέλιξη και η άλλη Hand over to airline (εννοεί στο Βελγικό ταχυδρομείο) την 3/3 και από τότε καμία εξέλιξη, ακόμη και στο Βελγικό.

 

Τα ίδια και εδώ,έχω και εγώ τούρκικο που δεν έχει αλλάξει από 12.03.2020

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δυστυχώς, υπάρχουν περιπτώσεις κωδικών που ακόμη και αυτή η εφαρμογή δεν δίνει λεπτομέρειες διαδρομής, ακόμη και μέσα στην Κίνα. Έχω 2 παραγγελίες από τέλη ΙΑΝ, από τις οποίες στη μια δίνει την πληροφορία ότι στις 13/2 πήρε κωδικό του τουρκικού ταχυδρομείου και από τότε καμία εξέλιξη και η άλλη Hand over to airline (εννοεί στο Βελγικό ταχυδρομείο) την 3/3 και από τότε καμία εξέλιξη, ακόμη και στο Βελγικό.

 

Για δες και αυτό https://track24.net/

Link to comment
Share on other sites

εκει που οι παραγγελιες απο aliexpress μεσω Σουηδιας εφταναν ελλαδα σε χρονους ρεκορ

Απο οτι βλεπω εχουν κολλησει τα παντα , εχω 2 παραγγελίες κολλημένες εκει απο 21/3

Αραγε έρχονται πλεον Ελλάδα η σταμάτησαν οι αποστολές?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και αυτή η ανακοίνωση από τα ΕΛΤΑ, με το ενδιαφέρον για την περίπτωση που εξετάζουμε εδώ να είναι στο:

Σημειώνεται, ότι, αντίστοιχα, πολλές χώρες του εξωτερικού έχουν διακόψει την αποστολή ταχυδρομικών αντικειμένων προς την Ελλάδα.

Ποιός να ξέρει τι ισχύει από την "άλλη" μεριά...

Link to comment
Share on other sites

εκει που οι παραγγελιες απο aliexpress μεσω Σουηδιας εφταναν ελλαδα σε χρονους ρεκορ

Απο οτι βλεπω εχουν κολλησει τα παντα , εχω 2 παραγγελίες κολλημένες εκει απο 21/3

Αραγε έρχονται πλεον Ελλάδα η σταμάτησαν οι αποστολές?

 

Eγώ έχω τρία μικροπραγματάκια από Ali που από tracking sites βλέπω ότι είναι στην Ελλάδα από 8-10 Μαρτίου... Στο tracking των ΕΛΤΑ δεν εμφανίζεται τίποτα και φυσικά δεν έχω παραλάβει ακόμα...

Δύσκολοι οι καιροί για αποστολές από Κίνα...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα 3-4 εφαρμογές σήμερα το πρωί.

Η πιο καλή από πλευρά πόση πληροφορία βγάζει και πόσο γρήγορα δουλεύει είναι αυτή:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.brightstripe.parcels

 

Έβγαλε πιο πολλές πληροφορίες από το trackchecker που το θεωρούσα κορυφή και την τσέκαρα με 3 πακέτα, 2 από Κίνα και 1 από Αγγλία που περιμένω.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για όσους περιμένετε δέματα από NLpost στο Site έχει ενημέρωση σχετικά με καθυστερήσεις λόγω ιού. https://www.postnl.nl/en/customer-service/delivery-status/international-service-alerts/
Link to comment
Share on other sites

Για όσους περιμένετε δέματα από NLpost στο Site έχει ενημέρωση σχετικά με καθυστερήσεις λόγω ιού. https://www.postnl.nl/en/customer-service/delivery-status/international-service-alerts/

 

:mad: 10 χαρακτήρες

Link to comment
Share on other sites

Αποστολη απο Ali με epacket με track του τύπου LX***CN εχει tracking πληροφορίες Ελλάδα; Απο χρόνους;
Το epacket έχει κανονικά το tracking μέχρι να σου φτάσει στην πόρτα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...