Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω βρει το Realme 5i με NFC ,στα 123€ και έλεγα να το χτυπήσω. Πάει στα σχεδόν 167€,δεν είναι και άσχημα. Thanks.

 

Βασίλη, sorry που επεμβαίνω.......

Αν το φέρεις με priprity line και δεν πέσει τελωνείο, ΟΚ. Αν μπει τελωνείο όμως θα φτάσεις στα 167€ (αγορά και μεταφορικά) x 1,26 (24% ΦΠΑ + 2% επιπλέον δασμός) + 20€ (εκτελωνισμός) = 230€

 

Στο skroutz το 5 έχει περίπου 180 και το PRO έχει 250-260. Δεν ξέρω τι παίζει με το i, αλλά αυτά τα 30 ευρώ αξίζουν την αναμονή, τον "κίνδυνο" επιπλοκών στην αποστολή, και τις διαδικασίες refund κλπ κλπ κλπ?

 

Τώρα που έχεις τα δεδομένα, τα ζυγίζεις και αποφασίζεις.....

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βασίλη, sorry που επεμβαίνω.......

Αν το φέρεις με priprity line και δεν πέσει τελωνείο, ΟΚ. Αν μπει τελωνείο όμως θα φτάσεις στα 167€ (αγορά και μεταφορικά) x 1,26 (24% ΦΠΑ + 2% επιπλέον δασμός) + 20€ (εκτελωνισμός) = 230€

 

Στο skroutz το 5 έχει περίπου 180 και το PRO έχει 250-260. Δεν ξέρω τι παίζει με το i, αλλά αυτά τα 30 ευρώ αξίζουν την αναμονή, τον "κίνδυνο" επιπλοκών στην αποστολή, και τις διαδικασίες refund κλπ κλπ κλπ?

 

Τώρα που έχεις τα δεδομένα, τα ζυγίζεις και αποφασίζεις.....

 

Δεν το έχω αγοράσει απλώς το σκεφτόμουν λόγω NFC,τα άλλα που λες δεν έχουν. Το έχει στο Ali 123€ τελική.

Άρα 15€ εκτελωνισμός + 24 ΦΠΑ.έτσι δεν είναι; Οι υπόλοιπες χρεώσεις που γράφεις από που προκύπτουν;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω αγοράσει απλώς το σκεφτόμουν λόγω NFC,τα άλλα που λες δεν έχουν. Το έχει στο Ali 123€ τελική.

Άρα 15€ εκτελωνισμός + 24 ΦΠΑ.έτσι δεν είναι; Οι υπόλοιπες χρεώσεις που γράφεις από που προκύπτουν;

 

Προφανώς, δεν κατάλαβε ότι τα 167€ που έγραψες αντιστοιχούσαν στα 123€ συν τα έξοδα εκτελωνισμού που είχα γράψει.

Ξεκίνησε, λοιπόν, από τα 167€, υπολόγισε, εκτός από ΦΠΑ 24% και δασμό 2% και τέλος ΕΛΤΑ 20€, επειδή η αξία ήταν 167€ κατ' αυτόν, και ... έφτασε στα 230€!!!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, δεν κατάλαβε ότι τα 167€ που έγραψες αντιστοιχούσαν στα 123€ συν τα έξοδα εκτελωνισμού που είχα γράψει.

Ξεκίνησε, λοιπόν, από τα 167€, υπολόγισε, εκτός από ΦΠΑ 24% και δασμό 2% και τέλος ΕΛΤΑ 20€, επειδή η αξία ήταν 167€ κατ' αυτόν, και ... έφτασε στα 230€!!!

 

Άρα ισχύει ότι έγραψα,λογικά.

Εδώ η προσφορά από Ali.

Edited by vasileios13
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, δεν κατάλαβε ότι τα 167€ που έγραψες αντιστοιχούσαν στα 123€ συν τα έξοδα εκτελωνισμού που είχα γράψει.

Ξεκίνησε, λοιπόν, από τα 167€, υπολόγισε, εκτός από ΦΠΑ 24% και δασμό 2% και τέλος ΕΛΤΑ 20€, επειδή η αξία ήταν 167€ κατ' αυτόν, και ... έφτασε στα 230€!!!

 

Έτσι είναι. Νόμιζα ότι είναι 123 + μεταφορικά = 167

Κατά τα άλλα, οι υπολογισμοί ήταν αυτοί ακριβώς..... :)

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Νόμιζα ότι είναι 123 + μεταφορικά = 167

Κατά τα άλλα, οι υπολογισμοί ήταν αυτοί ακριβώς..... :)

 

Το λύσαμε,έχει κάτι καλές προσφορές στο Ali που είναι σχεδόν ίδιες σε τελική τιμή με Bangood κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και καλη σαρακοστη. Τα δυο δεματα που φυγαν απο 11-12-2019 απο Κινα, εμφανιστηκαν γυρω στις 12-2-2020 στην Αθηνα, ξεκολλησαν τελικα και περασαν διχως τελωνειο απλα υπαρχει ενα θεμα. Το ενα απο τα δυο παει για ΚΔ Θεσσαλονικης ενω και τα δυο πρεπει να ρθουν Νεα Μακρη, Αττικης. Εχετε καμια ιδεα τι μπορω να κανω?

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

2/3/2020, 17:47:29 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

2/3/2020, 12:14:28 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

1/3/2020, 12:08:22 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

1/3/2020, 09:38:01 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

12/2/2020, 11:20:14 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

8/12/2019, 07:33:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

8/12/2019, 03:40:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

6/12/2019, 12:42:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Το ενα απο τα δυο παει για ΚΔ Θεσσαλονικης ενω και τα δυο πρεπει να ρθουν Νεα Μακρη, Αττικης. Εχετε καμια ιδεα τι μπορω να κανω?

Έχουν αναφερθεί πολλές φορές παρόμοια περιστατικά με δέματα που τα ΕΛΤΑ φαίνεται να τα πηγαίνουν... βόλτα να πάρουν τον αέρα τους και να κάνουν και λίγο τουρισμό στην Ελλάδα - τελικά όμως φαίνεται να βρίσκουν το δρόμο τους προς τον τελικό παραλήπτη (με κάποια πρόσθετη καθυστέρηση, βέβαια...)

Θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο και αν δεις ότι το δέμα σου δε λέει να έρθει προς τη σωστή μεριά, δοκίμασε μια επικοινωνία με τα ΕΛΤΑ (όχι ότι χάνεις και κάτι να δοκιμάσεις και από τώρα, βεβαίως...).

Όσον αφορά στην ίδια την επικοινωνία, έχω εξυπηρετηθεί στο παρελθόν τόσο καλώντας το τηλέφωνο που έχουν στο site τους, όσο και ρωτώντας στο τοπικό μου ταχυδρομείο. Δεν ξέρω τι θα γίνει βέβαια τώρα, που ακούγεται ότι γίνεται χαμός από κίνηση, δεν έχουν προσωπικό, απεργούν και όλα τα σχετικά...

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μια αγορά απο Amazon.de και η αποστολή του αντικειμένου έχει γίνει απο uk με i-parcel. Δεδομένου ότι δεν υπάρχει i-parcel στην Ελλάδα, γνωρίζει κάποιος απο που θα παραλάβω; Με κούριερ ή ΕΛΤΑ; Και πως μπορώ να ενημερωθώ για το νεο tracking number?

 

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μια αγορά απο Amazon.de και η αποστολή του αντικειμένου έχει γίνει απο uk με i-parcel. Δεδομένου ότι δεν υπάρχει i-parcel στην Ελλάδα, γνωρίζει κάποιος απο που θα παραλάβω; Με κούριερ ή ΕΛΤΑ; Και πως μπορώ να ενημερωθώ για το νεο tracking number?

 

 

Η ερώτηση και αναγκαστικά η απάντηση είναι offtopic,

Η i-parcel εξυπηρετείται στην Ελλάδα από την ISS.gr. Θα βρεις διεύθυνση και τηλέφωνο. Η διαδικασία που ακολουθούν, αφού παραλάβουν το δέμα, είναι να το στέλνουν μέσω ELTA Courier στον παραλήπτη με μέο κωδικό.

Εάν βρίσκεσαι στην Αθήνα και βιάζεσαι, μπορείς να περάσεις από τα γραφεία τους και να παραλάβεις γλυτώνοντας κάποιες μέρες αναμονής. Είναι εξυπηρετικοί.

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη εβδομάδα που το δέμα παραμένει στο τοπικό κατάστημα ΕΛΤΑ χωρίς να μου παραδωθεί. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κανω πλέον.

Υπάρχουν και άλλοι με αντίστοιχα θέματα?

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by agelop
Link to comment
Share on other sites

αφου ηρθαν αυτα νομιζω υπαρχει ελπιδα για ολους. παιδια μολις παρελαβα 2 δεματακια που η παραγγελια ειχε γινει 11/11 !!!
Link to comment
Share on other sites

εμενα συνεχίζει σε αναμονή για τελωνείο απο τις 5/2

Σε επικοινωνία που ειχα με ελτα μου ειπαν οτι πλεον το τελωνείο θα κανει πάνω απο μήνα

καθε χρόνο και χειρότερα σε ολα τα επίπεδα αυτη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση και αναγκαστικά η απάντηση είναι offtopic,

 

Η i-parcel εξυπηρετείται στην Ελλάδα από την ISS.gr. Θα βρεις διεύθυνση και τηλέφωνο. Η διαδικασία που ακολουθούν, αφού παραλάβουν το δέμα, είναι να το στέλνουν μέσω ELTA Courier στον παραλήπτη με μέο κωδικό.

 

Εάν βρίσκεσαι στην Αθήνα και βιάζεσαι, μπορείς να περάσεις από τα γραφεία τους και να παραλάβεις γλυτώνοντας κάποιες μέρες αναμονής. Είναι εξυπηρετικοί.

Συγνώμη αν ήμουν off topic, σ'ευχαριστώ για τη βοήθεια!!

 

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,επειδή έχω πάρα πολύ καιρό να ασχοληθώ ,παράγγειλα μια πηγή απο banggod (Priority Direct Mail) στης 20/02 ,μου έδωσε trucking(DE) και έγινε shipping στης 24/02 αλλά μεχρι και τώρα δεν μπορώ να το βρω κάπου .

Μετα απο πόσες μέρες λογικά θα εμφανιστεί ωστε να ξέρω τι γινεται ?

Ευχαριστώ .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

αφου ηρθαν αυτα νομιζω υπαρχει ελπιδα για ολους. παιδια μολις παρελαβα 2 δεματακια που η παραγγελια ειχε γινει 11/11 !!!

 

Οπότε εγώ που έχω παραγγείλει 27/11 καλό Πάσχα.

Link to comment
Share on other sites

αφου ηρθαν αυτα νομιζω υπαρχει ελπιδα για ολους. παιδια μολις παρελαβα 2 δεματακια που η παραγγελια ειχε γινει 11/11 !!!

14/11 το παλαιότερο δικό μου...οπότε ελπίζω ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά πάροδο 60 ημερών, το eBay -σύμφωνα με την πρακτική που ακολουθεί- κλείδωσε συναλλαγή που είχα κάνει και δεν μπορώ πλέον να επιστρέψω feedback για τον πολύ εξυπηρετικό seller. Ο άνθρωπος μου είχε προτείνει (κατ' επανάληψη μάλιστα) να μου δώσει refund γιατί έβλεπε το δέμα να αργεί, και -βλέποντας τα χάλια μας εδώ- του είχα πει να περιμένουμε, θεωρώντας ότι κάποια στιγμή θα παραδοθεί.

Πάνε... 3 μήνες τώρα και ακόμα έχω ελπίδες ότι θα το λάβω - συνεχίζω να μην έχω ζητήσει refund. Αισθάνομαι άσχημα μόνο, γιατί *ήθελα* να επιστρέψω ένα πεντάστερο feedback για τον πωλητή, μετά την εξυπηρετική του στάση...

 

Τα ΕΛΤΑ έχουν φτάσει επίπεδα πρωτοφανούς αθλιότητας στο επίπεδο των υπηρεσιών τους. Βλέπω να μας κόβουν από παντού σαν προορισμό για πωλήσεις, με αυτά τα χάλια (και δε θα έχουν και κανένα άδικο, βεβαίως!)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα απεργία κάνουν οι ταχυδρόμοι? Το δέμα που περιμένω δεν ήρθε.

 

Σήμερα πάντως ήρθε ο ταχυδρόμος οπότε νομίζω η απεργία τελείωσε

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά, παρέλαβα μόλις ένα δέμα από 5/12/'19 (αυτό για το οποίο κατά σύμπτωση έγραφα 3 posts παραπάνω!) και ένα από 13/2.

Φαίνεται να πηγαίνει να... ξεφρακάρει το πράγμα, αλλά παλιά και νέα παραδίδονται τελείως τυχαία (πάγια τακτική άλλωστε των ΕΛΤΑ - όχι ότι θα μπορούν να κάνουν και κάτι καλύτερο με τα βουνά που σίγουρα έχουν μαζευτεί)...

Link to comment
Share on other sites

Ενα δικό μου, αγορά από aliexpress στις 1-1-2020, που ήταν και καλά από τις 19-2-2020 σε αναμονή για τελωνείο (στις 21-2-2020 εμφανίστηκε στο tracking), ξεκόλλησε σήμερα και μάλιστα χωρίς ΦΠΑ και τέλη εκτελωνισμού ΕΛΤΑ, αφού δεν πήγε προς εκτελωνισμό με τιμή αγοράς € 60,35 άνευ μεταφορικών.

 

Κωδικός Αντικειμένου: RV123456789CN

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

6/3/2020, 12:43:23 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

6/3/2020, 10:22:09 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

19/2/2020, 10:12:40 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

4/1/2020, 11:28:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

4/1/2020, 08:01:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

3/1/2020, 18:21:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου απαντησαν σε email που εστειλα για δεμα κολλημενο απο 5/2

Καλημέρα σας.

 

 

 

Δυστυχώς, το δέμα σας ………………….. δεν έχει εισαχθεί ακόμα στο σύστημα εκτελωνισμού, συνεπώς η υπηρεσία μας δεν δύναται ακόμα να λάβει ενέργειες με κανέναν τρόπο, σύμφωνα με τις αρμοδιότητές της. Θα πρέπει να περιμένετε μέχρι να εισαχθεί στο σύστημα προς τελωνιακό έλεγχο/εκτελωνισμό, διαδικασία που δεν επιδέχεται παρεμβάσεων μιας και τηρείται αυστηρά σειρά προτεραιότητας των ταχυδρομικών containers/σάκων. Λόγω μεγάλου όγκου δεμάτων, δεν μπορούμε να σας δώσουμε συγκεκριμένη χρονική τοποθέτηση εισαγωγής του δέματός σας προς τελωνιακό έλεγχο και καταγραφή από τα ΕΛΤΑ, συνεπώς θα πρέπει να περιμένετε. Παρακαλούμε επαναλάβετε την επικοινωνία μαζί μας ξανά όταν δείτε αλλαγή στο tracking status του δέματός σας https://www.elta.gr/el-gr/tabid/93/?qc ή επικοινωνήστε με το κέντρο εξυπηρέτησης των ΕΛΤΑ (τηλ. 210 3353100, 800 11 82000). Ολα αυτα μετα απο 2 μηνες που ταξιδεύει το Δέμα απο Κινα ,ώσπου να παραλάβω εάν ποτε γίνει θα εχω ξεχάσει τι παράγγειλα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...