Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως ξέρει κανείς αν έχει αλλάξει κάτι με δασμούς για αγορές από Αγγλία μετά το brexit ;

 

Δεν έχει αλλάξει και δεν θα αλλάξει τίποτε μέχρι το τέλος του 2020.

Μετά τη συμφωνία που θα κάνουν, θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και γω παρέλαβα δεματάκι με πράσινο αυτοκόλλητο χθες χωρίς να χρεωθώ κάτι, αλλά τον έλεγχο τον είχε περάσει στις 2Φεβ! Και παρέλαβα χθες γιατί το δεματάκι καθόταν μια εβδομάδα στο κέντρο διαλογής Αθηνών...

Οπότε, όσοι παραλάβετε δέματα χωρίς την επιπλέον χρέωση δείτε πότε έγινε ο έλεγχος! Πριν ή μετά τη εφαρμογή του μέτρου?

 

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ένα δικό μου αξίας 18 ευρώ από τον Νοέμβριο, σήμερα φάνηκε ότι από 28 Ιαν. είναι σε "Αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο" ...
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ένα δικό μου αξίας 18 ευρώ από τον Νοέμβριο, σήμερα φάνηκε ότι από 28 Ιαν. είναι σε "Αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο" ...

 

Πας για 15€ φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Πας για 15€ φίλε.

 

Θεωρητικά, γιατί στην πράξη, εκτός από ένα περιστατικό, που καταγράφηκε την ΠΕ 6/2, δεν έχει αναφερθεί άλλο, μέχρι στιγμής.

Και αυτό σημαίνει ότι το σκέφτονται σοβαρά, αν το συνδυάσουμε με το κατέβασμα του νέου τιμολογίου.

Link to comment
Share on other sites

Πας για 15€ φίλε.

Πώς είσαι σίγουρος ότι πάει για 15€ ?

Αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο λέει και αυτό το εμφανίζει σε όλα τα δέματα που φτάνουν στο αεροδρόμιο.

Στη συνέχεια θα δείξει αν θα μπει τελωνείο ή όχι.

Όταν θα εμφανίσει και ΑΝ ...την ένδειξη «ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ - "Απαιτείται PAYPAL ή απόδειξη αγοράς"

Μόνο τότε θα ισχύει το 15€υρο ανεξάρτητα αν το τιμολόγιο είναι λιγότερο ή περισσότερο απο 22€

Link to comment
Share on other sites

Απο bangood αγοραζω το mi note 10 στις 31/1/2020.

Την 3/2/20 γινεται shipped και μου δινεται κωδικος του τυπου CS123456789DE.

Απο το FLYT-EXPRESS TRACK εμφανίζεται ως χωρα αποστολης GR και μεταφορεας dhl-packet.

Στο site της dhl δεν εμφανιζει τιποτα με το συγκεκριμενο tracking number.

Θα ενημερωσω για το αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και σε άλλο νήμα, τέλος στο ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ για το χαράτσι των 15€

 

Ανέβηκε στην ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ το παλιό τιμολόγιο με χρέωση του τέλους σε αξίες από 22€ και πάνω

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απο bangood αγοραζω το mi note 10 στις 31/1/2020.

Την 3/2/20 γινεται shipped και μου δινεται κωδικος του τυπου CS123456789DE.

Απο το FLYT-EXPRESS TRACK εμφανίζεται ως χωρα αποστολης GR και μεταφορεας dhl-packet.

Στο site της dhl δεν εμφανιζει τιποτα με το συγκεκριμενο tracking number.

Θα ενημερωσω για το αποτελεσμα.

 

Για το θέμα της αποστολής με το Γερμανικό ταχυδρομείο έχω γράψει αναλυτικά σε άλλο νήμα.

Θα το παρακολουθείς στο FLYT και όταν θα φύγει από Κίνα στο site της DHL. Θα το παρακολουθήσεις μέχρι να φτάσει οδικώς στο Feucht από όπου θα φύγει και πάλι οδικώς για την Ελλάδα και θα καταλήξει στην αποθήκη της DHL. Στο site θα εμφανιστεί ο νέος 10ψήφιος κωδικός και αν είσαι στην Αθήνα θα το παραδώσει η DHL, αλλιώς συνεργαζόμενη courier.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και σε άλλο νήμα, τέλος στο ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ για το χαράτσι των 15€

 

Ανέβηκε στην ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ το παλιό τιμολόγιο με χρέωση του τέλους σε αξίες από 22€ και πάνω

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Για το θέμα της αποστολής με το Γερμανικό ταχυδρομείο έχω γράψει αναλυτικά σε άλλο νήμα.

Θα το παρακολουθείς στο FLYT και όταν θα φύγει από Κίνα στο site της DHL. Θα το παρακολουθήσεις μέχρι να φτάσει οδικώς στο Feucht από όπου θα φύγει και πάλι οδικώς για την Ελλάδα και θα καταλήξει στην αποθήκη της DHL. Στο site θα εμφανιστεί ο νέος 10ψήφιος κωδικός και αν είσαι στην Αθήνα θα το παραδώσει η DHL, αλλιώς συνεργαζόμενη courier.

Αφού τέλος συναγερμός.. Άρα συνεχίζουμε της παραγγελίες χωρίς φόβο; :D Edited by bynoname
Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και σε άλλο νήμα, τέλος στο ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ για το χαράτσι των 15€

 

Ανέβηκε στην ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ

Εγω βλεπω οτι στην πρωτη παραγραφο, εκει που γραφει "Προσοχη", αναφερεται ξεκαθαρα η περιπτωση μας με το 15ρι... Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα δεματακι με micro sd registered απο Singapore Post με το πρασινο αυτοκολλητο επανω χωρις καμια χρεωση.
Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω οτι στην πρωτη παραγραφο, εκει που γραφει "Προσοχη", αναφερεται ξεκαθαρα η περιπτωση μας με το 15ρι...

 

Ναι, έφυγε το "από 0-150€" αλλά εξακολουθεί να αναφέρεται το τέλος των 15€ στις περιπτώσεις που το δέμα μπαίνει στο τελωνείο και έχει μηδενική διασάφηση. Αυτό το σημείο είναι το κλειδί σ' αυτή την ιστορία.

 

Μέχρι τώρα δεν είχαμε τέτοια περίπτωση και θέλω να πιστεύω ότι δεν θα έχουμε στο μέλλον για τα δέματα κάτω των 15€, αφού αφαιρέθηκε το "0-150) και επανήλθε το "22-150".

Επισημαίνω ότι μόνο μια περίπτωση καταγράφηκε που παραλήπτης πλήρωσε τα 15€ μόνο για να πάρει το δέμα του. Μένει να δούμε τις επόμενες μέρες που θα περάσουν τα δέματα που είχαν κρατηθεί μέχρι να ξεκαθαρίσει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Απο bangood αγοραζω το mi note 10 στις 31/1/2020.

Την 3/2/20 γινεται shipped και μου δινεται κωδικος του τυπου CS123456789DE.

Απο το FLYT-EXPRESS TRACK εμφανίζεται ως χωρα αποστολης GR και μεταφορεας dhl-packet.

Στο site της dhl δεν εμφανιζει τιποτα με το συγκεκριμενο tracking number.

Θα ενημερωσω για το αποτελεσμα.

 

Μην αγχώνεσαι (ακόμα :p ) .

Αγορά από BG στις 21/1 μου δίνει κωδικό με DHL στις 23/1.

Μέχρι και 8/2 μου έβγαζε παντού (17track,parcelsapp.com, dhl κλπ) not found ενώ συνήθως σε 3-5 μέρες εμφανίζεται.

Και ξαφνικά στις 9/2 εμφανίζεται στη Γερμανία.

Είχαν που είχαν την πρωτοχρονιά τους (25 μέρες αραλίκι !!! ) ήρθε και ο κορονοιός και έδεσε το γλυκό !

Οπότε υπομονή .

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Ναι, έφυγε το "από 0-150€" αλλά εξακολουθεί να αναφέρεται το τέλος των 15€ στις περιπτώσεις που το δέμα μπαίνει στο τελωνείο και έχει μηδενική διασάφηση. Αυτό το σημείο είναι το κλειδί σ' αυτή την ιστορία.

Μέχρι τώρα δεν είχαμε τέτοια περίπτωση και θέλω να πιστεύω ότι δεν θα έχουμε στο μέλλον για τα δέματα κάτω των 15€, αφού αφαιρέθηκε το "0-150) και επανήλθε το "22-150".

Επισημαίνω ότι μόνο μια περίπτωση καταγράφηκε που παραλήπτης πλήρωσε τα 15€ μόνο για να πάρει το δέμα του. Μένει να δούμε τις επόμενες μέρες που θα περάσουν τα δέματα που είχαν κρατηθεί μέχρι να ξεκαθαρίσει το θέμα.

Ισως τωρα ο ελεγχος των δεματων να γινεται απο τουδε και στο εξης περισσοτερο προσεκτικος, συγκεκριμενος και ξεκαθαρος οσον αφορα το ποιον και την πραγματικη αξια του αντικειμενου ουτως ωστε τα δεματα με "μηδενικη διασαφηση" που "θα μπαινουν" στο Τελωνειο για περαιτερω ελεγχο να ειναι απειροελαχιστα με πιθανοτητα εφαρμογης του 15Ευρου ουσιαστικα ανυπαρκτη.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Εχει παραμείνει και το Αίτηση Επανεξέτασης δασμών 12 €

Σε περίπτωση που το αρμόδιο Τελωνείο, κατά την επανεξέταση των δασμών, μειώσει ή ακυρώσει το ποσό των δασμών

που αρχικά είχε υπολογιστεί, το τέλος Αίτησης Επανεξέτασης Δασμών επιστρέφεται στον παραλήπτη, κατά την επίδοση

του αντικειμένου.

Παλιότερα ήταν δωρεάν

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω οτι στην πρωτη παραγραφο, εκει που γραφει "Προσοχη", αναφερεται ξεκαθαρα η περιπτωση μας με το 15ρι...

Ακριβώς αυτό.

 

Όπως έγραψα και σε άλλο νήμα, τέλος στο ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ για το χαράτσι των 15€

 

Ανέβηκε στην ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ το παλιό τιμολόγιο με χρέωση του τέλους σε αξίες από 22€ και πάνω

 

Ναι, έφυγε το "από 0-150€" αλλά εξακολουθεί να αναφέρεται το τέλος των 15€ στις περιπτώσεις που το δέμα μπαίνει στο τελωνείο και έχει μηδενική διασάφηση. .Αυτό το σημείο είναι το κλειδί σ' αυτή την ιστορία

 

Μέχρι τώρα δεν είχαμε τέτοια περίπτωση και θέλω να πιστεύω ότι δεν θα έχουμε στο μέλλον για τα δέματα κάτω των 15€, αφού αφαιρέθηκε το "0-150) και επανήλθε το "22-150".

Επισημαίνω ότι μόνο μια περίπτωση καταγράφηκε που παραλήπτης πλήρωσε τα 15€ μόνο για να πάρει το δέμα του. Μένει να δούμε τις επόμενες μέρες που θα περάσουν τα δέματα που είχαν κρατηθεί μέχρι να ξεκαθαρίσει το θέμα.

Από και ως που λοιπόν αγαπητέ "τέλος στο ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ";;;;;;; και εσύ το γράφεις άλλωστε (παράθεση με bold κόκκινα γράμματα) και συνεχίζεις (bold με πράσινα γράμματα) ακριβώς εκεί η κοροϊδία, αφαίρεσαν δηλαδή από το πινακάκι το "από 0-150€" και το πρόσθεσαν από κάτω ως κείμενο.

 

Στην τελευταία παράθεση, από την μια γράφεις "Μέχρι τώρα δεν είχαμε τέτοια περίπτωση" και ακριβώς από κάτω "Επισημαίνω ότι μόνο μια περίπτωση καταγράφηκε που παραλήπτης πλήρωσε τα 15€ μόνο για να πάρει το δέμα του." Λοιπόν δεν καταγράφηκε μία περίπτωση αλλά τρεις. Γράφεις επίσης

"θέλω να πιστεύω ότι δεν θα έχουμε στο μέλλον", με τα "θέλω να πιστεύω" όμως δεν πάμε πουθενά.

 

Δεν άλλαξε λοιπόν το παραμικρό από το τιμολόγιο που ανάρτησαν πριν 5 ημέρες και όσα δέματα θα μπαίνουν στο τελωνείο ας είναι και κάτω των 22€ κανονικά βάσει του τιμολογίου θα πρέπει να χρεώνονται με το τέλος εκτελωνισμού των 15€. Τώρα αν δεν θα το εφαρμόσουν προσωρινά ή καθολικά όπως έγινε και με το 3€ τέλος, που το εύχομαι αλλά δεν το πιστεύω ότι θα γίνει αυτό, αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αφού τέλος συναγερμός.. Άρα συνεχίζουμε της παραγγελίες χωρίς φόβο; :D

 

Σε καμία περίπτωση ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΛΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα δέματα μπαίνουν τελωνείο ,αυτά που είναι ύποπτα και ανοίγονται θα έχουν το 15 ευρώ από ότι έχω καταλάβει

Βέβαια εδώ δεν έχουν καταλάβει οι ίδιοι ,εμείς μια υπόθεση κάνουμε θα δούμε

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα σωστά από τον τιμοκατάλογο των ελτα, σε όσα δέματα εμφανιστεί η ένδειξη : απαιτείται απόδειξη αγοράς η paypal, και είναι από 0-22€, θα πληρώνουμε 15€, γιατι το δέμα πήγε τελωνείο και ελέγχθηκε, είναι τραγικοί στα ελτα, ποιο τέλος εκτελωνισμόυ που το αναφέρουν στη ουσία είναι τέλος παρουσίασης τους δέματος στο τελωνείο, είχαμε τους φωστήρες τους αριστερούς, τώρα έχουμε του φιλευθερους φωστήρες.
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα σωστά από τον τιμοκατάλογο των ελτα, σε όσα δέματα εμφανιστεί η ένδειξη : απαιτείται απόδειξη αγοράς η paypal, και είναι από 0-22€, θα πληρώνουμε 15€, γιατι το δέμα πήγε τελωνείο και ελέγχθηκε, είναι τραγικοί στα ελτα, ποιο τέλος εκτελωνισμόυ που το αναφέρουν στη ουσία είναι τέλος παρουσίασης τους δέματος στο τελωνείο, είχαμε τους φωστήρες τους αριστερούς, τώρα έχουμε του φιλευθερους φωστήρες.

Ακριβώς έτσι.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα σωστά από τον τιμοκατάλογο των ελτα, σε όσα δέματα εμφανιστεί η ένδειξη : απαιτείται απόδειξη αγοράς η paypal, και είναι από 0-22€, θα πληρώνουμε 15€, γιατι το δέμα πήγε τελωνείο και ελέγχθηκε, είναι τραγικοί στα ελτα, ποιο τέλος εκτελωνισμόυ που το αναφέρουν στη ουσία είναι τέλος παρουσίασης τους δέματος στο τελωνείο, είχαμε τους φωστήρες τους αριστερούς, τώρα έχουμε του φιλευθερους φωστήρες.

 

οχι και φιλελευθεροι τα σουργελα της νδ :lol:

 

δυστηχως οι φιλελευθεροι σε αυτην την χωρα δεν επιασαν ουτε το 0,5%:(

 

μπανανια σε ολα μας

Link to comment
Share on other sites

 

Από και ως που λοιπόν αγαπητέ "τέλος στο ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ";;;;;;; και εσύ το γράφεις άλλωστε (παράθεση με bold κόκκινα γράμματα) και συνεχίζεις (bold με πράσινα γράμματα) ακριβώς εκεί η κοροϊδία, αφαίρεσαν δηλαδή από το πινακάκι το "από 0-150€" και το πρόσθεσαν από κάτω ως κείμενο.

 

Στην τελευταία παράθεση, από την μια γράφεις "Μέχρι τώρα δεν είχαμε τέτοια περίπτωση" και ακριβώς από κάτω "Επισημαίνω ότι μόνο μια περίπτωση καταγράφηκε που παραλήπτης πλήρωσε τα 15€ μόνο για να πάρει το δέμα του." Λοιπόν δεν καταγράφηκε μία περίπτωση αλλά τρεις. Γράφεις επίσης

"θέλω να πιστεύω ότι δεν θα έχουμε στο μέλλον", με τα "θέλω να πιστεύω" όμως δεν πάμε πουθενά.

 

Δεν άλλαξε λοιπόν το παραμικρό από το τιμολόγιο που ανάρτησαν πριν 5 ημέρες και όσα δέματα θα μπαίνουν στο τελωνείο ας είναι και κάτω των 22€ κανονικά βάσει του τιμολογίου θα πρέπει να χρεώνονται με το τέλος εκτελωνισμού των 15€. Τώρα αν δεν θα το εφαρμόσουν προσωρινά ή καθολικά όπως έγινε και με το 3€ τέλος, που το εύχομαι αλλά δεν το πιστεύω ότι θα γίνει αυτό, αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

 

Σε καμία περίπτωση ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΛΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ.

 

Αυτή είναι η άποψή σου και εξακολουθώ να διατηρώ τη δική μου.

Προφανώς, δεν θυμάσαι την εγκύκλιο που κυκλοφόρησε την προηγούμενη εβδομάδα και για 1η φορά ανέφερε την νέα διατύπωση της "μηδενικής διασάφησης" για να δικαιολογήσει την επιβολή του τέλους των 15€ σε όλα τα δέματα με αξία κάτω 15€.

 

Αυτή τη διατύπωση θέλησαν οι εγκέφαλοι των ΕΛΤΑ να διατηρήσουν στο νέο τιμολόγιο, που ανέβηκε σήμερα το πρωί και τώρα δεν υπάρχει πάλι !!!

Link to comment
Share on other sites

Το κλειδί όντως είναι το 22-150 που σημαίνει ότι θα πάνε για περαιτέρω έλεγχο τα δέματα που υποψιάζονται ότι είναι πάνω από 22€ και σε όσα θα είναι θα μπαίνει το 15€ που είναι το τέλος εκτελωνισμού

Ενώ αν έμενε όπως πριν 0-150 θα είχαν δικαίωμα να ανοίξουν και να επιβάλλουν το τέλος ακόμα και σε δέματα κάτω των 22€, πράγμα που τώρα δεν θα γίνεται. Μάλλον...

Edited by billphone

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η άποψή σου και εξακολουθώ να διατηρώ τη δική μου.

Προφανώς, δεν θυμάσαι την εγκύκλιο που κυκλοφόρησε την προηγούμενη εβδομάδα και για 1η φορά ανέφερε την νέα διατύπωση της "μηδενικής διασάφησης" για να δικαιολογήσει την επιβολή του τέλους των 15€ σε όλα τα δέματα με αξία κάτω 15€.

 

Αυτή τη διατύπωση θέλησαν οι εγκέφαλοι των ΕΛΤΑ να διατηρήσουν στο νέο τιμολόγιο, που ανέβηκε σήμερα το πρωί και τώρα δεν υπάρχει πάλι !!!

Δεν είναι άποψή μου αγαπητέ αλλά η πραγματικότητα την οποία και εσύ αναφέρεις στο πιο πάνω post σου που έκανα προηγουμένως παράθεση, όμως γιατί θες να λες ότι έχεις διαφορετική άποψη δεν μπορώ να καταλάβω.

 

Η εγκύκλιος δεν λέει κάτι διαφορετικό από τους δύο τελευταίους τιμοκαταλόγους που αναρτήθηκαν την Πέμπτη https://cdn-bb-eu1.insomnia.gr/file/insomnia-eu/monthly_2020_02/1621611606_.jpg.679fefd1e34a231e1119775d7db5cc38.jpg και τον ήδη και πάλι αναρτημένο αυτή την στιγμή στο site των ΕΛΤΑ αλλά με διαφορετική διεύθυνση και φυσικά ίδιος ακριβώς με τον πρωινό https://www.elta.gr/Portals/0/%CE%A4%CE%99%CE%9C%CE%9F%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%91%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%9F%CE%A3/4_%CE%A4%CE%B9%CE%BC_%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1_%CE%A4%CE%AD%CE%BB%CE%B7_%CE%95%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D_02_2020.pdf

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Το κλειδί όντως να είναι το 22-150 που σημαίνει ότι θα πάνε για περαιτέρω έλεγχο τα δέματα που υποψιάζονται ότι είναι πάνω από 22€ και σε όσα θα είναι θα μπαίνει το 15€ που είναι το τέλος εκτελωνισμού

Ενώ αν έμενε όπως πριν 0-150 θα είχαν δικαίωμα να ανοίξουν και να επιβάλλουν το τέλος ακόμα και σε δέματα κάτω των 22€, πράγμα που τώρα δεν θα γίνεται. Μάλλον...

 

Όχι. Στον τιμοκατάλογο αφαιρέθηκε το 0-150, αλλά αναφέρει στη πρώτη παράγραφο ότι όσα δέματα ελεγχθούν, είτε είναι πάνω από 22 ευρώ είτε όχι, θα επιβάλλεται τέλος 15€.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...