Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε άλλο site ανέβηκε μια διευκρύνυση που έστειλαν τα ΕΛΤΑ :

 

Διευκρίνιση από τα Ελληνικά Ταχυδρομεία

 

Τα ΕΛΤΑ προχωρούν σε διευκρινίσεις σε συνέχεια δημοσιευμάτων που προέκυψαν τις τελευταίες ώρες αναφορικά με τις αλλαγές στα ειδικά τέλη εκτελωνισμού και τα οποία έχουν προκαλέσει ανησυχία στους καταναλωτές που αγοράζουν προϊόντα από χώρες εκτός Ε.Ε

Τα Ελληνικά Ταχυδρομεία διαβεβαιώνουν τους πελάτες που πραγματοποιούν αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. ότι για όλα τα αντικείμενα επιστολικού ταχυδρομείου που χαρακτηρίζονται από τις Τελωνειακές Αρχές «Ελεύθερα», δηλαδή χωρίς τελωνειακή διασάφηση, το τέλος εκτελωνισμού ήταν και παραμένει μηδενικό. Τα αντικείμενα αυτά φέρουν την πράσινη αυτοκόλλητη ετικέτα.

Τα ΕΛΤΑ στις 03 Φεβρουαρίου 2020 αναπροσάρμοσαν την τιμολογιακή τους πολιτική, στα «Ειδικά Τέλη Εκτελωνισμού». Στο νέο τιμοκατάλογο έχει προστεθεί «Τέλος Εκτελωνισμού» για τα ταχυδρομικά αντικείμενα που φέρουν τελωνειακή διασάφηση, ακόμη κι αν κατά την διαδικασία εκτελωνισμού αυτή προσδιοριστεί ως μηδενική.

Τέλος, θα θέλαμε να υπενθυμίσουμε στους πελάτες ότι ο διαχωρισμός των ταχυδρομικών αντικειμένων που προέρχονται από τρίτες χώρες, σε αυτά που έχουν τελωνειακό ενδιαφέρον και σε αυτά που δεν έχουν, γίνεται από Τελωνειακές Αρχές και όχι από τα Ελληνικά Ταχυδρομεία, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις της ενωσιακής και εθνικής νομοθεσίας.

 

Δυσκολεύομαι να καταλάβω τι θέλει να πει ο ποιητής . Εγώ ήξερα ότι τα πακέτα που μπαίνουν τελωνείο χωρίζονται σε δυο κατηγορίες

1.Αυτά που μπαίνει φόρος,τέλη κλπ και

2.Αυτά που παίρνουν πράσινη ετικέτα αφού κρίθηκαν ότι δεν πρέπει να μπει φόρος,τέλη κλπ.

Στην παραπάνω ανακοίνωση σαν να υπάρχουν 3 κατηγορίες για όσα μπουν τελωνείο.

1. Αυτά που μπήκαν ελέγχθηκαν και μπήκε φόρος,τέλη κλπ

2. Αυτά που μπήκαν ελέγχθηκαν αλλά δεν μπήκε φόρος τέλη κλπ

3. Αυτά που μπήκαν αλλά δεν ελέγχθηκαν και πήραν απευθείας πράσινη ετικέτα.

 

και τα ΕΛΤΑ βάζουν κερατιάτικα στις κατηγορίες 1 κ 2 αλλά όχι στην 3 .

Καταλαβαίνω λάθος ;

Προχτές παρέλαβα πακέτο αξίας 8,5 ευρώ που είχε πράσινη ετικέτα "τελωνειακώς ελεύθερο" . Σε αυτό πλέον θα μπαίνει πλέον νταβατζιλίκι 15 ευρώ ή όχι ;

 

 

Καλά τα λες.1 & 2 πληρώνουν, το 3 όχι. Στο 2 είναι οι περιπτώσεις που μας έλεγαν αναμονή παραστατικών. Αν τους δείχναμε κάτω από 22€ δεν πληρώναμε. Από τώρα θα μπαίνει το 15αρι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό με το 15αρι είναι τραγικό τουλάχιστον. Και αρκετοί δεν το έχουν καταλάβει , διαβάζοντας σχόλια στα social media.

Σαν να σε σταματάει η τροχαία για έλεγχο όταν οδηγείς , να μην σου βρίσκει κάτι για πρόστιμο ,αλλά να σε χρεώνει επειδή σε σταμάτησε για έλεγχο !!!

Γελοίοι τύποι σε ένα γελοίο κράτος .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το 15αρι είναι τραγικό τουλάχιστον. Και αρκετοί δεν το έχουν καταλάβει , διαβάζοντας σχόλια στα social media.

Σαν να σε σταματάει η τροχαία για έλεγχο όταν οδηγείς , να μην σου βρίσκει κάτι για πρόστιμο ,αλλά να σε χρεώνει επειδή σε σταμάτησε για έλεγχο !!!

Γελοίοι τύποι σε ένα γελοίο κράτος .

Εάν θα δούμε το ραβασάκι 15αρι δεν θα παραλάβουμε απλά πράγματα. :D
Link to comment
Share on other sites

Εάν θα δούμε το ραβασάκι 15αρι δεν θα παραλάβουμε απλά πράγματα. :D

Εννοείται φίλε μου . Οποιος παραλαμβάνει είναι συνένοχος στο "έγκλημα".

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται φίλε μου . Οποιος παραλαμβάνει είναι συνένοχος στο "έγκλημα".

Aκριβως. Προτιμω να τα χαρισω στον κινεζο παρα στα ΕΛΤΑλαιπωρια.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός των άλλων είναι και φασίστες. Μόλις μου διέγραψαν το μύνημα μου στην σελίδα τους Ελληνικά ταχυδρομεία στο fb και με μπλοκαραν επειδή τους έγραψα τα αυτονόητα.
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, μόλις βγήκα από chat με το customer service του Banggood.

Σκέφτομαι μια αγορά από την αποθήκη του ΗΚ, απ' όπου ήλπιζα τα πράγματα να είναι λίγο πιο χαλαρά με τον κορωνοϊό και τα σχετικά, αλλά είπα να τους ρωτήσω πριν προχωρήσω.

Η c.s. agent με την οποία μίλησα στο chat μου είπε ότι και εκεί υπάρχει θέμα, και να περιμένω ένα 7 days delay - που στην πράξη υποψιάζομαι ότι θα είναι και περισσότερο!

 

Οπότε στα υπ' όψιν για όσους προγραμματίζουν(με) νέες αγορές (και) από HK warehouse (και είχαμε την ελπίδα να παραλάβουμε σε καλούς χρόνους...)

Link to comment
Share on other sites

Έχει πληρώσει κανείς 15αρι? Μετά απο 65 μέρες εμφανίστηκαν αντικείμενα να μπαίνουν και να βγαίνουν από το τελωνείο.

Λέτε επειδή ηταν κατω των 22 και φαινόταν, να έρθει ραβασάκι με την παραλαβή?

Και εχω και κάτι κουπόνια απο το αλι και αναρωτιέμαι αν πρέπει να παραγγείλω ..

Link to comment
Share on other sites

Εκτός των άλλων είναι και φασίστες. Μόλις μου διέγραψαν το μύνημα μου στην σελίδα τους Ελληνικά ταχυδρομεία στο fb και με μπλοκαραν επειδή τους έγραψα τα αυτονόητα.

 

Το δικό μου (αρνητικό) σχόλιο παραμένει με μερικά likes

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει πληρώσει κανείς 15αρι? Μετά απο 65 μέρες εμφανίστηκαν αντικείμενα να μπαίνουν και να βγαίνουν από το τελωνείο.

Λέτε επειδή ηταν κατω των 22 και φαινόταν, να έρθει ραβασάκι με την παραλαβή?

Και εχω και κάτι κουπόνια απο το αλι και αναρωτιέμαι αν πρέπει να παραγγείλω ..

 

Μέχρι και αυτή την ώρα, δεν έχε αναφέρει κάποιος σε αυτό και άλλα fora παρόμοιο περιστατικό.

Έχουν αναφερθεί μόνο παραλαβές "τελωνειακώς ελεύθερων" με το πράσινο αυτοκόλλητο.

Δεν είναι κατάλληλη περίοδος για παραγγελίες, πριν ξεκαθαρίσει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

https://secure.avaaz.org/el/community_petitions/giannis_ohi_sto_haratsi_ton_15eu_ton_elta/

 

Ας υπογράψουμε εδώ μπας και τους πιέσουμε και άλλο.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα παραγγελία από Wish ενός εξαρτήματος για το stand της μηχανής στις 9/1. Κόστος 21€ + 5€ μεταφορικά.

Πήρα ειδοποίηση από ΕΛΤΑ 6/2 να παραλάβω.

Ο φάκελος έγραφε στοιχεία αποστολής από Brucargo Belgium.

Δεν πλήρωσα τίποτα στα ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ok παίδες Κίνα τέλος οπότε απ' το ταχυδρομείο θα μαζέψουν λιγότερα από πριν !.αν αυτό είναι τιμωρία!!

Γιατί .άλλον κάποιες βρώμικες σκέψεις έχουν στο μυαλό τους ώστε θέλουν να φαληρησουν τα ήδη φαληρημενα ΕΛΤΑ!!

Ελλαδίτες αθάνατοι λαμόγια απανταχού!!

Και μετά ζητιανευουμε επενδυσεις

Ρε ουστ ποιος να επενδύσει στη μπανανία!!

Ο αρχιΜητσοτακης δεν τα βλέπει αυτά ?που θέλει να διορθώσει τη χώρα?!!!

Τουλαχιστον θα ήταν το ελαχιστα τίμιο να έβαζαν τους φόρους τους από 1 Μάρτη.Και οχι να πιάσουν δαγκάνα όσους παρειγγειλαν κάτι με ένα,ευρώ να το πληρώσουν 15!!!

Οκ απλά δεν θα πάμε να παραλάβουμε!

Χάρισμα τους!!

Κι αν μαςξαναδουν!!!

Άντε γεια λαμόγια!?!

Link to comment
Share on other sites

Αν καποιου του χρεωθει 15αρι ας το αναφερει μπας και βγαλουμε κανενα συμπερασμα.. Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Εάν θα δούμε το ραβασάκι 15αρι δεν θα παραλάβουμε απλά πράγματα. :D

 

:O - και τοτε τι γινεται? γραφουμε στον κινεζο τα σχετικα και μας κανει επιστροφη τα χρηματα? λες να το δεχτει?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω καποια στιγμη στο παρελθον που με ειδοποιησε το ταχυδρομειο να παω να πληρωσω τον εκτελωνισμο αλλα δεν πηγα και ζητησα τηλεφωνικα να επιστραφει στον αποστολεα, ο Κινεζος ειδοποιηθηκε αμεσα αυτοματα και μου εκανε refund μεσα σε μια ωρα. Εφ οσον στο tracking φαινεται η επιστροφη του αντικειμενου, δεν μπορει να το αποφυγει. Φυσικα δεν πληρωσα ουτε τελη επιστροφης εφ οσον δεν παρελαβα. Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο απ όλα είναι κάποια "μυαλά" εκεί μέσα (και σε όλη την κρατική δομή) πληρώνονται αδρά γι αυτές τις ιδέες... :angry::angry:
Link to comment
Share on other sites

:O - και τοτε τι γινεται? γραφουμε στον κινεζο τα σχετικα και μας κανει επιστροφη τα χρηματα? λες να το δεχτει?
Εγώ του χαρίζω. Παρά να τους πληρώσω 15αρι σε αυτούς. Edited by bynoname
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα με πράσινο αυτοκόλλητο πακέτο από banggood με China post χωρίς καμία χρέωση

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος πότε μπαίνει το πράσινο αυτοκόλλητο...

Η ιδέα που είχα ως τώρα ήταν ότι δέματα τα οποία δεν ασχολούνταν καθόλου να τα ελέγξουν (μικροπράγματα που προφανώς φαίνονταν αρκετά 'αθώα' και περνάγανε... αέρα) ερχόντουσαν χωρίς κανένα απολύτως αυτοκόλλητο ή άλλη πρόσθετη σήμανση (και έχω λάβει ουκ ολίγα τέτοια).

Αυτά που σταματούσαν μεν για έλεγχο, αλλα αποδεικνυόταν ότι τελικά ήταν κάτω των €22 ήταν αυτά που έβγαιναν με το... πρασινάκι - και χωρίς καμία πρόσθετη χρέωση (ούτε το διαβόητο -παλιότερο- 3ευρω είχε τύχει να χρεωθώ ποτέ).

Και βεβαίως ήταν και αυτά που και σταματούσαν για έλεγχο, και παίρνανε και το... δωράκι τους (όντας άνω των €22).

 

Αν το παραπάνω είναι σωστό, και παραλαμβάνονται ακόμα δέματα με πράσινο αυτοκόλλητο και χωρίς καμία χρέωση,

σημαίνει ότι τα ΕΛΤΑ δεν εφαρμόζουν ακόμα τη νέα οδηγία (ή αυτό, ή... έχω αντιληφθεί την κατάσταση λάθος!)

 

Και αν δεν την εφαρμόζουν, τι να σημαίνει άραγε, ότι τελικά δε θα γίνει τίποτα, ή (πιο πιθανό κατ' εμέ) να το ανέστειλαν για λίγες μέρες, μήπως ηρεμήσουν λίγο τα πράγματα...;

Link to comment
Share on other sites

με Swiss Post απο aliexpress εχει παραλαβει κανεις τελευταια?

τι χρονους εχει περιπου? σαν απλο unregistered δεν ερχεται?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εμενα πάντως μέχρι τον Δεκέμβρη μου είχαν έρθει δέματα παραπάνω από 22 euro δωρεάν. Το θέμα ακόμα και τώρα δεν έχω καταλάβει τι γίνεται? Ήμουν στο τσακ να παραγγείλω κάτι ακουστικά για το ps4 στα 24 euro αλλά λέω προς το παρών σκέφτομαι να το αναβάλλω μέχρι να έχουμε κάτι σαφές

 

Enviado desde mi SM-A505FN mediante Tapatalk

Edited by dreamangel
Link to comment
Share on other sites

Αν καποιου του χρεωθει 15αρι ας το αναφερει μπας και βγαλουμε κανενα συμπερασμα..

 

Μέχρι στιγμής, ένα μόνο περιστατικό έχει καταγραφεί σε άλλο forum και αυτό την ΠΕ 6/2 που σημαίνει ότι, μάλλον, είναι χρεωθεί την 1η μέρα της εφαρμογής του νέου τιμολογίου.

Από τότε δεν έχει καταγραφεί άλλο και, αν το συνδυάσουμε με το κατέβασμα του νέου τιμολογίου, από την ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ, σημαίνει ότι μάλλον το σκέπτονται σοβαρά.

 

Υπομονή λίγες μέρες και θα δείξει ...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς αν έχει αλλάξει κάτι με δασμούς για αγορές από Αγγλία μετά το brexit ;

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...