Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα δέμα από Αλί με αυτόν τον κωδικό...: RF785134058SG

Αγορά μέσα στις γιορτές...δεν έχω παραλάβει.. μπορεί κάποιος να μου πει αν ταξιδεύει η να το θεωρήσω χαμένο;

 

Εδώ θα δεις την πορεία του μέχρι την αναχώρηση με το Σιγκαπουριανό για Ελλάδα. Έχει και εκτιμώμενη παράδοση 8-11/2 αλλά αυτό εξαρτάται από το σκανάρισμα των δεμάτων του σάκου και την αναμονή για το πέρασμα από το τελωνείο.

Στα ΕΛΤΑ φαίνεται μόνο η αναχώρηση για Ελλάδα στις 5/1/20

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα! Σήμερα παρέλαβα δέμα ελεύθερο από AliExpress (θήκη κινητού) που παρήγγειλα στις 06/10/2019. Που ήταν τόσο καιρό δεν ξέρω! Πάντως ποτέ δεν είναι αργά!
Link to comment
Share on other sites

Πλέον η κατάσταση έχει ξεφύγει

Δεν φτάνει η αναμονή του τελωνείου ,τώρα τα ΕΛΤΑ κάνουν και πάνω από εβδομάδα να τα διώξουν από το κέντρο διανομής

Έχω δέμα από τις 26/2 στο κέντρο διανομής και περιμένει

Έτσι όπως πάνε θα θέλεις σίγουρα πάνω από 2 μήνες για να πάρεις ένα δεμα .Μπράβο στους υπεύθυνους για αυτό το χάλι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σήμερα παρέλαβα δέμα ελεύθερο από AliExpress (θήκη κινητού) που παρήγγειλα στις 06/10/2019. Που ήταν τόσο καιρό δεν ξέρω! Πάντως ποτέ δεν είναι αργά!
Όπου να είναι έρχεται και η σειρά μας που είμαστε από 14-11-2019 στο περίμενε ...

Τι κατάντια είναι αυτήν, δεν ξέρω ποιός φταίει και δεν είναι δουλειά μας εδω να καταλογίσουμε ευθύνες αλλά αυτό που συμβαίνει κάθε φορά με τα δέματα κύριος σε περίοδο εορτών είναι απαράδεκτο....

Link to comment
Share on other sites

Πλέον η κατάσταση έχει ξεφύγει

Δεν φτάνει η αναμονή του τελωνείου ,τώρα τα ΕΛΤΑ κάνουν και πάνω από εβδομάδα να τα διώξουν από το κέντρο διανομής

Έχω δέμα από τις 26/2 στο κέντρο διανομής και περιμένει

Έτσι όπως πάνε θα θέλεις σίγουρα πάνω από 2 μήνες για να πάρεις ένα δεμα .Μπράβο στους υπεύθυνους για αυτό το χάλι

 

ειμαστε μπανανια σε ολα μας φιλε δεν θα γινουμε ποτε δυτικη χωρα

 

εγω εχω δεμα στο κεντρο διαλογης που εκανε πανω απο 3 μηνες να φτασει και τωρα περιμενω και το κεντρο διαλογης :mad:

Link to comment
Share on other sites

Μην γκρινιάζετε βρε... Τα ΕΛΤΑ μας σκέφτονται!

Καθυστερούν την παράδοση των δεμάτων, ώστε αν κανένα είναι μολυσμένο με τον... κορωνοϊό, να φτάσει σε μας ασφαλές!

It's not a bug, it's a feature! που λένε... :p

Link to comment
Share on other sites

απο gearbest me RU.........NL παραλαμβανω καιρο χωρις προβλημα

Το τελευταιο πακετο στεκεται στο αεροδρομιο για 15 μερες χωρις την ενδειξη αναμονης τελωνειου

τηλεφωνησα και μου ειπαν οτι τα RU.......NL περνανε τελωνειο

Η κατι αλλαξε και δεν το ξερω η ο υπαλληλος μουπε αυτη τη δικαιολογια για να με ξεφορτωθει

Ξερει κατι καποιος να με ενημερωσει?

Link to comment
Share on other sites

απο gearbest me RU.........NL παραλαμβανω καιρο χωρις προβλημα

Το τελευταιο πακετο στεκεται στο αεροδρομιο για 15 μερες χωρις την ενδειξη αναμονης τελωνειου

τηλεφωνησα και μου ειπαν οτι τα RU.......NL περνανε τελωνειο

Η κατι αλλαξε και δεν το ξερω η ο υπαλληλος μουπε αυτη τη δικαιολογια για να με ξεφορτωθει

Ξερει κατι καποιος να με ενημερωσει?

 

Μακακιες σου είπε όπως φίλε μιλάμε για τα απόλυτα σουργελα

Link to comment
Share on other sites

To RU...NL δείχνει απλώς μεταφορά από την PostNL και βεβαίως και δεν υπάρχει κανένα ιδιαίτερο καθεστώς που να 'προφυλάσσει' δέματα που έρχονται με αυτήν (όταν έρχονται από χώρες εκτός EU, εννοείται) από τον τελωνειακό έλεγχο - οπότε σωστά σου απάντησαν.

 

Οι αποστολές που έρχονται και τη... γλυτώνουν, έρχονται με άλλο σχήμα (τα γνωστά priority direct mail, eu priority κλπ), που επίσης χρησιμοποιούν την PostNL. Η ιδιαιτερότητά τους όμως έγκειται στο ότι καταφέρνουν (το πώς και το γιατί είναι μια άλλη συζήτηση...) να τα παρουσιάζουν ως προερχόμενα από EU, εξ ου και το... 'καλό' τελικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ρε παιδιά 2 πακέτα AliExpress από 3/12 στα οποία χθες τελείωσε η περίοδος προστασίας και μου τα έβγαλε αυτόματα σε delivered. Φυσικά μόλις μπαίνω στα στοιχεία tracking το ένα έχει κολλήσει shipment accepted by airline από 7/12 και το άλλο airline departed from original country από 17/12. Το περίεργο σε όλη αυτή την περίοδο είναι πως κανένα δεν φαίνεται στο ΕΛΤΑ track , σαν να μην είναι σωστό το tracking no. Στο 17track ομως φαίνονται ακριβώς με τα ίδια στοιχεία όπως στην εφαρμογή του AliExpress. Και τα 2 έχουν κωδικό CP....CN αν έχει κάποια σημασία. Έκανα dispute ο ένας το έκανε rejected και λέει να περιμένω , ο άλλος δεν έχει απαντήσει. Είναι από 60 ευρώ περίπου η αξία του καθενός οπότε δεν μπορώ να το αφήσω έτσι.

Σε λίγες μέρες θα επέμβει το AliExpress λέει να δώσει λύσει.

Επίσης εδώ και δέκα μέρες έχω κάνει άλλες 3 μικρές παραγγελίες από 15 ευρώ περίπου η κάθε μία και καμιά δεν έχει αποσταλεί. Πρώτη φορά συμβαίνει τέτοια καθυστέρηση, λογικά λόγω κορονοϊού έχουν διαλυθεί τα πάντα στην Κίνα.

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα δέμα ελεύθερο από AliExpress (θήκη κινητού) που παρήγγειλα στις 06/10/2019.

Πάντως ποτέ δεν είναι αργά!

 

:blink: - χαρα στην υπομονη σου παντως (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις

Περιμένω ούτε γω ξέρω από πότε

 

Σε κάποια πήρα refund, άλλα τα ξέχασα τελείως

 

Ελπίζω έστω κάποια να φτάσουν

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω ρε παιδιά 2 πακέτα AliExpress από 3/12 στα οποία χθες τελείωσε η περίοδος προστασίας και μου τα έβγαλε αυτόματα σε delivered. Φυσικά μόλις μπαίνω στα στοιχεία tracking το ένα έχει κολλήσει shipment accepted by airline από 7/12 και το άλλο airline departed from original country από 17/12. Το περίεργο σε όλη αυτή την περίοδο είναι πως κανένα δεν φαίνεται στο ΕΛΤΑ track , σαν να μην είναι σωστό το tracking no. Στο 17track ομως φαίνονται ακριβώς με τα ίδια στοιχεία όπως στην εφαρμογή του AliExpress. Και τα 2 έχουν κωδικό CP....CN αν έχει κάποια σημασία. Έκανα dispute ο ένας το έκανε rejected και λέει να περιμένω , ο άλλος δεν έχει απαντήσει. Είναι από 60 ευρώ περίπου η αξία του καθενός οπότε δεν μπορώ να το αφήσω έτσι.

Σε λίγες μέρες θα επέμβει το AliExpress λέει να δώσει λύσει.

Επίσης εδώ και δέκα μέρες έχω κάνει άλλες 3 μικρές παραγγελίες από 15 ευρώ περίπου η κάθε μία και καμιά δεν έχει αποσταλεί. Πρώτη φορά συμβαίνει τέτοια καθυστέρηση, λογικά λόγω κορονοϊού έχουν διαλυθεί τα πάντα στην Κίνα.

 

 

Για τα παλιά, είναι προφανές ότι δεν έχουν ανοιχτεί ακόμη οι σάκοι με τα συγκεκριμένα δέματα.

Για τα φρέσκα πρέπει να κάνεις/ουμε ΜΕΓΑΛΗ υπομονή, μετά τον κακό χαμό από τον κορωνοϊό που ξεκίνησε από την Κίνα και θα μας ταλαιπωρεί για μήνες.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα γι αυτο τον τελευταιο λογο δεν μπηκα καν στην διαδικασια να παραγγειλω, κι ουτε προκειται,

εχουν αλλα προβληματα τωρα να ασχοληθουν αυτοι..

Link to comment
Share on other sites

Πλέον μόνο ΕΒΑΥ, ΑΜΑΖΟΝ και από Ευρώπη αν θέλετε να πάρετε κάτι μέσα στο πρώτο εξάμηνο!

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εδώ και δέκα μέρες έχω κάνει άλλες 3 μικρές παραγγελίες από 15 ευρώ περίπου η κάθε μία και καμιά δεν έχει αποσταλεί. Πρώτη φορά συμβαίνει τέτοια καθυστέρηση, λογικά λόγω κορονοϊού έχουν διαλυθεί τα πάντα στην Κίνα.

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

 

Και εμένα μια μπαταρία για ΧΙΑΟΜΙ,το ίδιο - δεν έχει σταλεί καν -. :O

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε παραγγελία από 20/11 μικρής αξίας από ebay, ξεχασμένο το είχα. Τέτοια καθυστέρηση πρώτη φορά.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω να μπαίνουμε σαν Ελλάδα σε κάποια blacklist με τόσες καθυστερήσεις που οδηγούν σε refunds από τους πωλητές. Είτε blacklist είτε θα χρεώνουν τα τσάμπα (για αυτούς) μεταφορικά που σε περίπτωση refund για καθυστέρηση να μην έχουν 100% χασούρα οι πωλητές.

 

Η κατάσταση είναι τραγική τους τελευταίους μήνες και σίγουρα χειρότερη από προηγούμενα χρόνια την ίδια χρονική περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα το ένα από τα δύο πακέτα, μετά από 68 μέρες από ali express αγορά 1/12

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω να μπαίνουμε σαν Ελλάδα σε κάποια blacklist με τόσες καθυστερήσεις που οδηγούν σε refunds από τους πωλητές. Είτε blacklist είτε θα χρεώνουν τα τσάμπα (για αυτούς) μεταφορικά που σε περίπτωση refund για καθυστέρηση να μην έχουν 100% χασούρα οι πωλητές.

 

Η κατάσταση είναι τραγική τους τελευταίους μήνες και σίγουρα χειρότερη από προηγούμενα χρόνια την ίδια χρονική περίοδο.

Μου κάνει εντύπωση το πώς δε μας έχουν κάνει blacklist ακόμα, οι περισσότεροι.

Πάντως η κατάσταση ήταν σαφώς χειρότερη, αν θυμάμαι καλά, το '17 προς '18 (θυμηθείτε την αθλιότητα με τα βουνά από δέματα να σαπίζουν στη βροχή έξω από τα τελωνεία!), ενώ πέρυσι ήταν πάνω κάτω όπως και φέτος...

Αυτό που μας... σώζει είναι ότι την υπόλοιπη χρονιά τα πράγματα επανέρχονται σε -κάποια σχετική- ομαλότητα (με τα εδώ δεδομένα πάντα - ας μη συγκρίνουμε με τον... πολιτισμένο κόσμο!)

Link to comment
Share on other sites

Αν η καθυστέρηση ανέλθει στους 3 μήνες, τότε μιλάμε γιά το καλύτερο εργάλειο ανάσχεσης των ροών από Κίνα.

Αυτό που δεν μπόρεσαν να κάνουν διάφοροι μέχρι τώρα, το κατάφεραν απλά με αυτή την κίνηση.

Ποιός θα ξαναγοράσει με 3 μήνες αναμονή;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξαφνικά δέμα από aliexpress με yanwen που στην Τουρκία αλλάζει tracking στη μορφή UH... TR, εμφάνισε πληροφορίες στο tracking των ΕΛΤΑ "προς παράδοση". Περίεργο αυτό, πρώτη φορά μου συνέβη, συνήθως εντός Ελλάδας είναι untracked.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Θα κλάψουμε, αν ισχύσει...

 

Ισχύει ήδη, αφού τα ΕΛΤΑ δημοσιοποίησαν το νέο απαράδεκτο τιμολόγιο.

Πρέπει ΟΛΟΙ να κάνουμε ΑΜΕΣΑ καταγγελία στην ΕΕΤΤ και στο ΣτΚ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...