Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σταματαει στην Τουρκια το Κινεζικο tracking number. Μετα οι Τουρκοι βαζουν δικο τους tracking number.

 

Υπάρχει τρόπος να το μάθουμε αυτό το tracking number;

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω χρησιμοποιω αυτο το site: https://www.trackingmore.com/en.html

Oταν φτασει Τουρκια θα γραψει και το δικο τους tracking number το οποιο το κανεις αντιγραφη και το ξαναβαζεις στο site.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω μέχρι Παρασκευή να παραλάβω.

 

Κωδικός Αντικειμένου: RV123456789CN

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

24/1/2020, 19:09:56 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

24/1/2020, 18:11:21 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

24/1/2020, 14:52:59 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

14/1/2020, 10:26:32 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

23/11/2019, 09:11:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

22/11/2019, 12:53:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

22/11/2019, 11:46:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Ενα άλλο αναμένω

 

Κωδικός Αντικειμένου: RV123456789CN

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

4/1/2020, 11:28:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

4/1/2020, 08:01:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

3/1/2020, 18:21:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Και τα δύο αγορασμένα από AliExpress, δύο ημέρες νωρίτερα από τις αρχικές εμφανιζόμενες ημερομηνίες.

Το πρώτο χθες ξεκόλλησε από Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ και σήμερα παρέλαβα (συνολικά 70 ημέρες από την αγορά, 2 μήνες και κάτι από τότε που πάτησε Ελλάδα, πολύ ωραία εεε), το δεύτερο που είναι από τις 6-7 του μήνα στην Ελλάδα, βλέπω να ακολουθεί τα χνάρια του πρώτου, οπότε έεεεεχουμε καιρό και με αυτό.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

και εμενα απο αλι οσα ηταν μεσω Τουρκιας αργουσαν καπου 40 - 50 μερες.

τωρα περιμενω ενα εχει φτασει τις 54 και γραφει οτι εφυγε απο Τουρκια 14/12

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο χθες ξεκόλλησε από Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ και σήμερα παρέλαβα (συνολικά 70 ημέρες από την αγορά, 2 μήνες και κάτι από τότε που πάτησε Ελλάδα, πολύ ωραία εεε), το δεύτερο που είναι από τις 6-7 του μήνα στην Ελλάδα, βλέπω να ακολουθεί τα χνάρια του πρώτου, οπότε έεεεεχουμε καιρό και με αυτό.
Πάλι καλά 70 μέρες.. Εγώ 73 πήγα ακόμα περιμένω. :D
Link to comment
Share on other sites

Προς κυνηγημένους ατμιστές :worry: :

Δύο παραγγελίες από Sourcemore. Η μία με EU Express η οποία πέρασε τελωνείο και πλήρωσα τα ανάλογα... Η δεύτερη με Singapore Post παρέλαβα κανονικά. Οι συσκευασίες περιείχαν ΜΟΝΟ μοντάκια, ήταν τυλιγμένες σε αλουμινόχαρτο:p:p και αυτό της S.P. έγραφε "gift".

ΠΡΟΣΟΧΗ, σε άλλον συνάδελφο, δέμα με Singapore Post κατασχέθηκε. Οπότε τπτ δεν είναι σίγουρο δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Για επιβεβαίωσή περισσότερο το ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH UNLOADED- AWAITING CUSTOMS INSPECTION, σημαίνει ότι ακόμα περιμένω χωρίς να επικοινωνήσω με το τελωνείο. Δηλ. δεν έχει μπει τελωνείο απλά ξεφορτώθηκε ο σάκος; Έχω 3 δέματα κάτω από ατέλεια και έχουν φτάσει αεροδρόμιο 19/1 και 21/1.

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Για επιβεβαίωσή περισσότερο το ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH UNLOADED- AWAITING CUSTOMS INSPECTION, σημαίνει ότι ακόμα περιμένω χωρίς να επικοινωνήσω με το τελωνείο. Δηλ. δεν έχει μπει τελωνείο απλά ξεφορτώθηκε ο σάκος; Έχω 3 δέματα κάτω από ατέλεια και έχουν φτάσει αεροδρόμιο 19/1 και 21/1.

 

Απλά περιμένεις. Σε 2 δικές μου ανάλογες περιπτώσεις, προ ημερών, ξεκόλλησε μετά από καμμιά 10 ημέρες χωρίς να ζητηθεί απόδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ ένα τέτοιο δέμα παραγγελία 14/11/2019 από AliExpress είναι κάτω των 22 ευρώ, στις 21/1/2019 περιμένει να μπει τελωνείο έχω δηλαδή 10 μέρες ήδη στο περίμενε και 78 μέρες στο σύνολο, πάμε για προσωπικό ρεκόρ...
Link to comment
Share on other sites

Το μεσημέρι ήρθε τελικά δέμα που είχα παραγγείλει από Banggood στις 18/11 και είχε φύγει 25/11. Airmail unregister. Προχθές ζήτησα refund και το δέχτηκαν. Θέλει 3 μέρες να γίνει. Τώρα τι κάνω μιλάω μαζί τους;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Το μεσημέρι ήρθε τελικά δέμα που είχα παραγγείλει από Banggood στις 18/11 και είχε φύγει 25/11. Airmail unregister. Προχθές ζήτησα refund και το δέχτηκαν. Θέλει 3 μέρες να γίνει. Τώρα τι κάνω μιλάω μαζί τους;

 

Αφού παρέλαβες, πρέπει να τους ενημερώσεις και είτε να ακυρώσουν την επιστροφή είτε να συνεννοηθείς πως θα τα επιστρέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Το μεσημέρι ήρθε τελικά δέμα που είχα παραγγείλει από Banggood στις 18/11 και είχε φύγει 25/11. Airmail unregister. Προχθές ζήτησα refund και το δέχτηκαν. Θέλει 3 μέρες να γίνει. Τώρα τι κάνω μιλάω μαζί τους;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μιλάς μαζί τους, σου ακυρώνουν. Edited by bynoname
Link to comment
Share on other sites

OK στην αρχή νόμιζε ότι τους έλεγα για το refund και μου έλεγε ότι θα καθυστερήσει ίσως και 4 βδομάδες λόγω εορτών μου είπε. αλλά λόγω της επιδημίας μάλλον τα έχουν κλείσει όλα. Φαντάσου για αποστολές τι έχει να γίνει από εδώ και πέρα.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσε ότι παρέλαβες για να κλείσει η υπόθεση.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλο μηνα στην παρεα. Εχω δυο δεματα που χουν φυγει από Κινα από τις 11-12. Δεν εχω ιδεα γιατι δεν εχουν εμφανιστεί. Την ιδια ωρα δεματα που φυγαν ειτε στις 16-12, ειτε αργοτερα εχουν εμφανιστεί το ένα πηγε και τελωνειο. Είναι κανας άλλος στην ιδια κατασταση? Εστειλα στον πωλητη μηνυμα και μου πε πως εφυγε από αεροδρομιο στις 11-12.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλο μηνα στην παρεα. Εχω δυο δεματα που χουν φυγει από Κινα από τις 11-12. Δεν εχω ιδεα γιατι δεν εχουν εμφανιστεί. Την ιδια ωρα δεματα που φυγαν ειτε στις 16-12, ειτε αργοτερα εχουν εμφανιστεί το ένα πηγε και τελωνειο. Είναι κανας άλλος στην ιδια κατασταση? Εστειλα στον πωλητη μηνυμα και μου πε πως εφυγε από αεροδρομιο στις 11-12.
Τελωνείο θα είναι λογικά κ αυτό. Όπως τα δικά μας, από Νοεμβρίου περιμένω ακόμα. Υπομονή.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλο μηνα στην παρεα. Εχω δυο δεματα που χουν φυγει από Κινα από τις 11-12. Δεν εχω ιδεα γιατι δεν εχουν εμφανιστεί. Την ιδια ωρα δεματα που φυγαν ειτε στις 16-12, ειτε αργοτερα εχουν εμφανιστεί το ένα πηγε και τελωνειο. Είναι κανας άλλος στην ιδια κατασταση? Εστειλα στον πωλητη μηνυμα και μου πε πως εφυγε από αεροδρομιο στις 11-12.

 

περιμένω ακόμα 5 μικροδέματα από 18/11-17/12 ενώ έχω παραλάβει άλλα που μου έστειλαν από 29/12-5/1

Το μπάχαλο

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Αρα περιμενουμε. Eντωμεταξύ μιλαω με τον πωλητη μου λεει από 11-12 εχει φυγει από Σανγκαη. Μου πε αν στις 11-2 δεν εχουν ερθει να μου κανει refund. Αλλα θα περιμενω για να δω τι γινεται. Όταν σας ξεκολλησει εσας που στε τελη νοεμβρη, αρχες δεκεμβρη να το γραψετε παιδες να χουμε μια ιδεα και μεις οι επομενοι.
Link to comment
Share on other sites

περιμένω ακόμα 5 μικροδέματα από 18/11-17/12 ενώ έχω παραλάβει άλλα που μου έστειλαν από 29/12-5/1

Το μπάχαλο

Το ίδιο και εγώ, Παρασκευή παρέλαβα αυτά που ήταν από Δεκέμβριο, αυτά που είναι από Νοεμβρίο χαμένα.
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και εγώ, Παρασκευή παρέλαβα αυτά που ήταν από Δεκέμβριο, αυτά που είναι από Νοεμβρίο χαμένα.

Λογικά θα σου έχει βγάλει επιλογή για refund.

Link to comment
Share on other sites

Αρα περιμενουμε. Eντωμεταξύ μιλαω με τον πωλητη μου λεει από 11-12 εχει φυγει από Σανγκαη. Μου πε αν στις 11-2 δεν εχουν ερθει να μου κανει refund. Αλλα θα περιμενω για να δω τι γινεται. Όταν σας ξεκολλησει εσας που στε τελη νοεμβρη, αρχες δεκεμβρη να το γραψετε παιδες να χουμε μια ιδεα και μεις οι επομενοι.

 

Έχω παραλάβει δέματα Δεκεμβρίου και Ιανουαρίου. Ένα δέμα από 11/11 ακόμη άφαντο. :)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα σου έχει βγάλει επιλογή για refund.
Με έχει βγάλει ναι, αλλά ζήτησα επέκταση χρόνο προστασία μόλις τελειώσει θα κάνω refund. Φτάνει θα πάω 80 μέρες που περιμένω.
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα δέμα από Αλί με αυτόν τον κωδικό...: RF785134058SG

Αγορά μέσα στις γιορτές...δεν έχω παραλάβει.. μπορεί κάποιος να μου πει αν ταξιδεύει η να το θεωρήσω χαμένο;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα δέμα από Αλί με αυτόν τον κωδικό...: RF785134058SG

Αγορά μέσα στις γιορτές...δεν έχω παραλάβει.. μπορεί κάποιος να μου πει αν ταξιδεύει η να το θεωρήσω χαμένο;

Ανά πάσα στιγμή μπορεί να εμφανιστεί Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...