Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο τισ 28 δεκεμβριου το δεμα μου εχει φυγει απο το feucht της γερμανιας για ελλαδα (τριγωνικη απο bangood με Dhl)ενδεχεται να παραλαβω την εβδομαδα που μας ερχεται?

 

Sa, 28.12.2019 02:40 Feucht, Germany

The international shipment has been processed in the export parcel center

 

Κι εμένα τα events έχουν ώρες και ημερομηνίες πολύ κοντά στα δικά σου. Μαζί έρχονται μάλλον. Κι εγώ από τις 28/12 και μετά, τίποτα...

 

Είναι που είναι τραγικοί οι δικοί μας, έχουμε και την DHL...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

Έχω δέμα από bangood μορφής CP.........DE

Μπήκα σήμερα να το τσεκάρω στο 17track(γιατί στα ελτά δεν λέει τίποτα) και έχω τα εξής:

 

2020-01-02 17:50, The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.

2019-12-31 00:05, Feucht, Germany, The international shipment has been processed in the export parcel center

2019-12-30 03:51, Feucht, Germany, The international shipment has been processed in the export parcel center

2019-12-28 13:43, Köln, Germany, The international shipment has been processed in the parcel center of origin

2019-12-19 18:44, The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.

 

Ξέρει κάποιος να μου πει περίπου σε τι φάση είναι?

Κάπου διάβασα ότι χρησιμοποιούν ξανά τα tracking και τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβώς στα ίδια με διαφορά λεπτών

 

Μίλησα μαζί τους

Στο τελευταίο στάτους μου λένε περιμένεις mail από την dhl στην Ελλάδα με καινούριο κωδικό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω δέμα από bangood μορφής CP.........DE

Μπήκα σήμερα να το τσεκάρω στο 17track(γιατί στα ελτά δεν λέει τίποτα)

 

as soon as the shipment is received by DHL.

 

:rolleyes: - απο την στιγμη που ανελαβε η DHL courier ξεχνα τα ΕλΤα,αυτοι παραδιδουν και απογευματινες ωρες

να ψαχνεις και απο αλλο site πχ http://parcelsapp.com/en/tracking/ ,δεν ειναι ολα τα ιδια

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - απο την στιγμη που ανελαβε η DHL courier ξεχνα τα ΕλΤα,αυτοι παραδιδουν και απογευματινες ωρες

να ψαχνεις και απο αλλο site πχ http://parcelsapp.com/en/tracking/ ,δεν ειναι ολα τα ιδια

 

Το Banggood χρησιμοποιεί τελευταία το Γερμανικό ταχυδρομείο (Deustche Post DHL) για την τριγωνική αποστολή στην Ευρώπη, και τα δέματα παραδίδονται στην Ελλάδα από τα ΕΛΤΑ.

Πολλοί δεν γνωρίζουν τη διαφορά μεταξύ της μεθόδου DHL Paket (που ταξιδεύει με το ταχυδρομείο) και της DHL Courier.

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - απο την στιγμη που ανελαβε η DHL courier ξεχνα τα ΕλΤα,αυτοι παραδιδουν και απογευματινες ωρες

να ψαχνεις και απο αλλο site πχ http://parcelsapp.com/en/tracking/ ,δεν ειναι ολα τα ιδια

 

Το έψαξα και στο parcelsapp.com και βγάζει τα ίδια.

Αυτό που μου προκάλεσε εντύπωση ήταν ότι έβγαλε το ίδιο status που είχε βγάλει και στην αρχή.

Σε τι φάση είναι το δέμα τώρα και ποια είναι η συνέχεια του δέματος από τα τελευταία status?

Ούτε στη σελίδα της DHL μου βγάζει τίποτα περεταίρω.

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα και στο parcelsapp.com και βγάζει τα ίδια.

Αυτό που μου προκάλεσε εντύπωση ήταν ότι έβγαλε το ίδιο status που είχε βγάλει και στην αρχή.

Σε τι φάση είναι το δέμα τώρα και ποια είναι η συνέχεια του δέματος από τα τελευταία status?

Ούτε στη σελίδα της DHL μου βγάζει τίποτα περεταίρω.

 

Αυτά τα βήματα έχουν αναφερθεί τελευταία για δέματα από το Banggood με τριγωνική αποστολή, μέσω του Γερμανικού ταχυδρομείου.

Μάλλον, είναι θέμα της συνεργασίας τους και του συστήματος προβολής των βημάτων.

Κάνε υπομονή, για να δεις την εξέλιξη, αφού δεν μπορείς να κάνεις κάτι στη μεταφορική.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω δέμα από bangood μορφής CP.........DE

Μπήκα σήμερα να το τσεκάρω στο 17track(γιατί στα ελτά δεν λέει τίποτα) και έχω τα εξής:

 

2020-01-02 17:50, The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.

2019-12-31 00:05, Feucht, Germany, The international shipment has been processed in the export parcel center

2019-12-30 03:51, Feucht, Germany, The international shipment has been processed in the export parcel center

2019-12-28 13:43, Köln, Germany, The international shipment has been processed in the parcel center of origin

2019-12-19 18:44, The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.

 

Ξέρει κάποιος να μου πει περίπου σε τι φάση είναι?

Κάπου διάβασα ότι χρησιμοποιούν ξανά τα tracking και τέτοια.

 

Τα ίδια ακριβώς λέει κι εμένα, απλά το Feucht το έλεγε στις 28/12... Απελπιστικά αργή εταιρεία...

Link to comment
Share on other sites

Θαύμα! Επιτέλους, έφτασε Αθήνα! :dance: :clap:

 

Tu, 07.01.2020 14:59 --

The shipment has arrived in the destination country/destination area

 

Βάζοντας το αρχικό tracking σε αυτή τη σελίδα, μετά από κάτω βγάζει ένα κόκκινο μόνο με αριθμούς. Θα είναι για την εσωτερική μεταφορά της DHL στην Ελλάδα.

 

https://www.dhl.de/en/privatkunden/pakete-empfangen/verfolgen.html?

Link to comment
Share on other sites

Θαύμα! Επιτέλους, έφτασε Αθήνα! :dance: :clap:

 

Tu, 07.01.2020 14:59 --

The shipment has arrived in the destination country/destination area

 

Βάζοντας το αρχικό tracking σε αυτή τη σελίδα, μετά από κάτω βγάζει ένα κόκκινο μόνο με αριθμούς. Θα είναι για την εσωτερική μεταφορά της DHL στην Ελλάδα.

 

https://www.dhl.de/en/privatkunden/pakete-empfangen/verfolgen.html?

 

θαυμα εγινε και σε μενα μητσο !!! εκει που το ειχα ξεχσει μου βγαζει την ιδια μερα αφθξης αθηνα και οτι θσα παραλαβω συμφωνα με τον κοκινο αριθμο αναμενομενη ημερομηνια 14/1 ....εσενα τι σου βγαζει ??

 

αυτο που με ενησυχει ειναι οτι το 17 τρακ το δειχνει ακομη γερμανια

 

mlkies λεει το 17τρακ ....το global πουεδωσε ο φιλος ποιο πανω λεει ακριβως τα ιδια με την dhl ..........αρα ειμοστε οκ !!! ζητω τα κινεζακια αδικα ανησυχησα:yahoo::yahoo::yahoo:

Edited by aitos
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα έφτασε ελλάδα και παραλμβάνω αυριο Κόρινθο με DHL

 

Tu, 07.01.2020 14:51 --

The shipment has arrived in the destination country/destination area

 

 

Φορτωτική:

Ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες εξαγωγής στην ATHENS - GREECE

Εγγραφείτε για να λαμβάνετε ειδοποιήσεις

Τρίτη, Ιανουάριος 07, 2020 at 17:26

Περιοχή προέλευσης:

NUERNBERG - NUERNBERG - GERMANY

Προορισμός Αποστολής:

ATHENS - UNKNOWN - GREECE

 

 

Τρίτη, Ιανουάριος 07, 2020 Τοποθεσία Ώρα Τεμάχιο

2 Ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες εξαγωγής στην ATHENS - GREECE ATHENS - GREECE 17:26

1 Τεμάχιο

 

1 Παραλαβή αποστολής NUERNBERG - GERMANY 11:50

Edited by Popheart
Link to comment
Share on other sites

θαυμα εγινε και σε μενα μητσο !!! εκει που το ειχα ξεχσει μου βγαζει την ιδια μερα αφθξης αθηνα και οτι θσα παραλαβω συμφωνα με τον κοκινο αριθμο αναμενομενη ημερομηνια 14/1 ....εσενα τι σου βγαζει ??

 

αυτο που με ενησυχει ειναι οτι το 17 τρακ το δειχνει ακομη γερμανια

 

mlkies λεει το 17τρακ ....το global πουεδωσε ο φιλος ποιο πανω λεει ακριβως τα ιδια με την dhl ..........αρα ειμοστε οκ !!! ζητω τα κινεζακια αδικα ανησυχησα:yahoo::yahoo::yahoo:

 

Καλά 7 μέρες τι θα κάνουν για παράδοση;ούτε ΕΛΤΑ να ήταν

Σε εμένα λέει έφτασε σήμερα και παράδοση ....17/01!

10 μέρες δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

Καλά 7 μέρες τι θα κάνουν για παράδοση;ούτε ΕΛΤΑ να ήταν

Σε εμένα λέει έφτασε σήμερα και παράδοση ....17/01!

10 μέρες δηλαδή

eimai τοσο χαρουμενος αδελφε που ηρθε που δεν με περαζει μαλον εννοει το αργοτερο την μερα εκεινη

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια ευτηχως ολα τελεια !!! σημερα μου παρεδωσε το ταμπλετ η dhl μεσω γερμανιας απο το bangood !!!! ευτηχως αδικα ανησυχησα για την τριπλη ημερομηνια αποστολης του δεματος που εμφανιοζε απο την αρχη το τρακιν και το οποιο παρεμεινε αλυτο μυστηριο !!!

ευχομαι καλο αποτελεσμα και στα δικα σας :)

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα έφτασε ελλάδα και παραλμβάνω αυριο Κόρινθο με DHL

 

Tu, 07.01.2020 14:51 --

The shipment has arrived in the destination country/destination area

 

 

Φορτωτική: 5434988160

Ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες εξαγωγής στην ATHENS - GREECE

Εγγραφείτε για να λαμβάνετε ειδοποιήσεις

Τρίτη, Ιανουάριος 07, 2020 at 17:26

Περιοχή προέλευσης:

NUERNBERG - NUERNBERG - GERMANY

Προορισμός Αποστολής:

ATHENS - UNKNOWN - GREECE

 

 

Τρίτη, Ιανουάριος 07, 2020 Τοποθεσία Ώρα Τεμάχιο

2 Ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες εξαγωγής στην ATHENS - GREECE ATHENS - GREECE 17:26

1 Τεμάχιο

 

1 Παραλαβή αποστολής NUERNBERG - GERMANY 11:50

 

Γεια σου βρε Τσακωνα. :lol:

 

Εσύ είσαι πιο κοντά στην Αθήνα. Εμένα δυστυχώς βρίσκεται ακόμα στο σημείο "Forwarded for delivery"... Μέχρι να βγει δρομολόγιο για Σπάρτη, σωθήκαμε... Γυρίζω Αθήνα στο μισό του μήνα, ελπίζω να έχω παραλάβει ως τότε (στο πατρικό μου στην Σπάρτη). :p

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω έπεσα σε λαμογιο πωλητή στο ebay, η θα μας τρελάνουν οι αγλλοι, μου έδωσε ένα αριθμός αποστολής συστημένο με royal mail, και φαίνεται ως συνεργάτης τα ρώσικα ταχυδρομεία, εγώ ήξερα πήγαιναν για Ελλάδα στην Γερμανία με gls.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου βρε Τσακωνα. :lol:

 

Εσύ είσαι πιο κοντά στην Αθήνα. Εμένα δυστυχώς βρίσκεται ακόμα στο σημείο "Forwarded for delivery"... Μέχρι να βγει δρομολόγιο για Σπάρτη, σωθήκαμε... Γυρίζω Αθήνα στο μισό του μήνα, ελπίζω να έχω παραλάβει ως τότε (στο πατρικό μου στην Σπάρτη). :p

 

Λοιπόν, μόλις παρέλαβα!!! :dance:

 

Βρήκα ειδοποίηση από την Speedex στην εξώπορτα, επειδή το πρωί έλειπα! Φαίνεται στην επαρχία, τις περιοχές που δεν τις καλύπτει η DHL, τις παίρνει η συνεργάτιδα Speedex (απευθείας από το αεροδρόμιο το πήρε μάλλον, έτσι φαίνεται στο χαρτί). Για Σπάρτη μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

Τόσα χρόνια πέρασαν που ασχολούμαι με αγορά από Κίνα ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορεί να βρεθεί ένας τρόπος να μπουν σε μια τάξη τα δέματα στα ΕΛΤΑ.

Πόσο δύσκολο θα ήταν να μπορούν να τα ανοίγουν με τη σειρά που έρχονται;

Σήμερα παρέλαβα δέμα που είχα παραγγείλει στις 25/12 ενώ ακόμα περιμένω 9 προϊόντα τα οποία έχω παραγγείλει από τις 18/11-15/12 και που όλα δείχνουν ότι έχουν αφιχθεί στην χώρα μας, μερικά εδώ και βδομάδες (14/12)

Είμαστε απλά απαράδεκτοι

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφος που παλιά εργαζόταν στα ελ.τα στα κέντρα, μου ανέφερε πως η διαδικασία τότε ήταν στοίβαγμα σε απείρου μεγέθους σωρούς, των σάκων και αναλόγως συνθηκών άνοιγμα. Προφανώς καμμία σειρά δεν κρατιόταν και προφανώς ζούμε ό,τι ζούμε.

 

Edit: Περιμένω δέματα από παραγγελία 12/11 και πρίν μία εβδομάδα παρέλαβα δέμα από παραγγελία 29/10.

Edited by AccelDrag
Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι φαίνεται, το Belgium Post, που (συνεχίζει να) χρησιμοποιεί το gearbest, παραμένει ακόμα... εγγύηση!

 

Δέμα σταλμένο στις 15 Δεκεμβρίου (εν μέσω του peak της χριστουγεννιάτικης κίνησης), με απλό BP (όχι συστημένο - έχει και το 'απλό' ένα tracking number της μορφής LVS1234567890123456, που όμως το παρακολουθεί μέχρι να φτάσει στο Βέλγιο, όχι παραπέρα), παραδόθηκε στις 31 Δεκεμβρίου! (για τη συγκεκριμένη περίοδο εντυπωσιακό, νομίζω).

 

Έχω άλλα 7 δέματα, κάποια από αρχές Νοεμβρίου, μερικά με tracking, άλλα χωρίς, από τα (γνωστά) κινεζομάγαζα και το eBay, των οποίων απλώς αγνοείται η τύχη...

Link to comment
Share on other sites

Εχω Τo Tρακ Αυτο CP007707836DE απο 03/01/20202 Του Bangood Που μου το εστειλαν Με Priority Direct Mail 6-14 Εργασιμες ... Και Μου Δειχνει ΑΥΤΟ!!!!!! Th, 05.12.2019 19:50 -- The shipment has been cancelled. Και Τελος Παραδοσης λεει η Παραγγελεια τις 23/01/2020!!! το εχει ξανα δει καποιος Αυτο???
userbar.gif
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους, αναμονη για κινητακι απο gearbest παει σερνοντας,

ειμαστε σε φυσιολογικα πλαισια ακομα η οχι?

 

2019-12-29 10:56

ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH UNLOADED

 

2019-12-11 19:37

NETHERLANDS, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

 

2019-12-11 15:05

NETHERLANDS, POSTING/COLLECTION

 

Αφετηρία - Απόκριση παρακολούθησης: 316 ms

2019-12-29 12:56

The consignment has arrived in the country of destination

 

2019-12-29 12:56

The item has arrived in the country of destination

 

2019-12-12 19:25

The item is on transport to the country of destination

 

2019-12-11 19:37

The item is processed at the PostNL sorting center

 

2019-12-11 19:37

The item is at the PostNL sorting center

 

2019-12-11 15:04

Consignment received at the PostNL Acceptance Centre

 

2019-12-06 05:16

The item is ready for shipment

 

2019-12-06 04:16

The item is pre-advised

 

εκτος απο τις 17 μερες που ηρθε μαλλον με τα ποδια απο ολλανδια, τωρα καπου αραζει στο αεροδρομιο?:cool:

Link to comment
Share on other sites

Εχω Τo Tρακ Αυτο CP007707836DE απο 03/01/20202 Του Bangood Που μου το εστειλαν Με Priority Direct Mail 6-14 Εργασιμες ... Και Μου Δειχνει ΑΥΤΟ!!!!!! Th, 05.12.2019 19:50 -- The shipment has been cancelled. Και Τελος Παραδοσης λεει η Παραγγελεια τις 23/01/2020!!! το εχει ξανα δει καποιος Αυτο???

 

Αυτό, μάλλον, συμβαίνει γιατί το Banggood χρησιμοποιεί με την DHL Paket ξαναχρησιμοποιημένους κωδικούς και, αφού δεν έχει ξεκινήσει ακόμη από Κίνα, σου δείχνει την προηγούμενη κατάσταση του ίδιου κωδικού.

Έχω παρόμοιο κωδικό από 3/1/20 και δείχνει ότι παραδόθηκε 17/11/19 στη Γαλλία!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...