Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με dhl το δέμα μπορεί να δείχνει ότι είναι γερμανία και ξαφνικά μία μέρα να στο φέρει ο ταχυδρόμος...

Χρόνια πολλά και καλές αγορές!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους.Να ενημερώσω ότι σήμερα μου ήρθε μήνυμα από banggood για refund σε παραγγελία κινητού από 11-11 που είχε κολλήσει σε preadvised από 15-11.
Link to comment
Share on other sites

Με dhl το δέμα μπορεί να δείχνει ότι είναι γερμανία και ξαφνικά μία μέρα να στο φέρει ο ταχυδρόμος...

Χρόνια πολλά και καλές αγορές!!

 

Χρόνια πολλά και καλά και σ' εσένα.

Άλλο η DHL Express που είναι courier και άλλο η Deustche Post DHL που είναι το Γερμανικό ταχυδρομείο.

Μόνο στη 2η περίπτωση θα φέρει το δέμα ο ταχυδρόμος.

Link to comment
Share on other sites

Απο το estimated delivery time και μετα μπορω να ανοιξω case στο paypal οσον αφορα αγορα απο το banggood που δεν εχει ερθει μεχρι το estimated delivery?
Link to comment
Share on other sites

Απο το estimated delivery time και μετα μπορω να ανοιξω case στο paypal οσον αφορα αγορα απο το banggood που δεν εχει ερθει μεχρι το estimated delivery?

 

Ναι, μετά την προθεσμία παράδοσης μπορείς να ανοίξεις θέμα, θα σου απαντήσουν τα γνωστά και στη συνέχεια το γυρίζεις σε claim, ζητώντας επιστροφή χρημάτων.

Να ξέρεις ότι δεν είναι τόσο ανοιχτοχέρηδες, τελευταία, στο θέμα της επιστροφής.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους.Να ενημερώσω ότι σήμερα μου ήρθε μήνυμα από banggood για refund σε παραγγελία κινητού από 11-11 που είχε κολλήσει σε preadvised από 15-11.

 

H δικια μου εγινε 31/10 και εχει κολλησει στις 4/11 στο pre-advised.

Θα ζητησω κατευθειαν απο το paypla τη Τριτη ενα full refund

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα και χρόνια πολλά

Παρήγγειλα προχθές ένα κινητό από gearbest και διάλεξα μέθοδο αποστολής Netherlands Post Registered DDP θα περάσει τελωνειο??

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελια 14/12 απο banggood. Xiaomi mi 9 lite.

Στις 24/12 παρελαβα αντι για κινητο, ενα τροφοδοτικο απο την dhl.

 

Για γελια και για κλαματα. Εχουν ηδη αναγνωρισει το λαθος τους κ ειμαστε σε διαδικασια ανταλλαγης email. Δυστυχως απαντανε καθε 24 ωρες.

 

Τους εδωσα διορια 48 ωρων για επιστροφη χρηματων πριν ανοιξω case στο paypal.

 

Η μεθοδος τους δεν ειναι αξιοπιστη.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελια 14/12 απο banggood. Xiaomi mi 9 lite.

Στις 24/12 παρελαβα αντι για κινητο, ενα τροφοδοτικο απο την dhl.

 

Για γελια και για κλαματα. Εχουν ηδη αναγνωρισει το λαθος τους κ ειμαστε σε διαδικασια ανταλλαγης email. Δυστυχως απαντανε καθε 24 ωρες.

 

Τους εδωσα διορια 48 ωρων για επιστροφη χρηματων πριν ανοιξω case στο paypal.

 

Η μεθοδος τους δεν ειναι αξιοπιστη.

 

Με τι σου ηρθε σπιτι?γιατι και εγω περιμενω ενα mi 9 lite απο τις 11 δεκεμβρη που εχω κανει παραγγελια και ακομα τιποτα!

 

Tu, 17.12.2019 19:52 --

The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.

Th, 12.12.2019 19:34 --

The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελια 14/12 απο banggood. Xiaomi mi 9 lite.

Στις 24/12 παρελαβα αντι για κινητο, ενα τροφοδοτικο απο την dhl.

 

Για γελια και για κλαματα. Εχουν ηδη αναγνωρισει το λαθος τους κ ειμαστε σε διαδικασια ανταλλαγης email. Δυστυχως απαντανε καθε 24 ωρες.

 

Τους εδωσα διορια 48 ωρων για επιστροφη χρηματων πριν ανοιξω case στο paypal.

 

Η μεθοδος τους δεν ειναι αξιοπιστη.

 

Α, ωραία... Κι εγώ περιμένω Mi 9 Lite με DHL από Banggood και ΔΕΝ πλήρωσα με PayPal, γιατί στα 4 χρόνια που παίρνω από εκεί, δεν είχα ποτέ πρόβλημα... Τώρα αγχώνομαι όμως. :(

 

Μήπως σου είναι εύκολο να μας βάλεις τα events από το Tracking της DHL; Γιατί το δικό μου 8 μέρες τώρα, δείχνει ακόμα ότι δεν το έχει καν παραλάβει...

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες καμία απάντηση και σε μένα γιατί έχω ψιλοαγχωθει λίγο. Ευχαριστώ και καλημέρα!!!

 

Στάλθηκε από το PH-1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά από την αποτυχημένη προσπάθεια αγοράς, πριν από μερικούς μήνες, του Xiaomi RN7 από το Banggood (έμεινε για 1,5 μήνα σε κατάσταση pre-advised) και μεγάλη καθυστέρηση για την επιστροφή των χρημάτων και μόνο με την παρέμβαση του paypal, αποφάσισα να διακόψω τις "σχέσεις' μου με το μαγαζί, μέχρι να στρώσει η κατάσταση.

 

Διαβάζοντας ότι άλλαξε τριγωνική, με το γερμανικό ταχυδρομείο πλέον και ορισμένα θετικά σχόλια συμφορουμιτών, αποφάσισα να αγοράσω μια προφορά από ξεστοκάρισμα για κινητό της γυναίκας μου που το χρησιμοποιεί μόνο για τηλέφωνο. Όταν έκανα την παραγγελία 23/12 είχε 99 κομμάτια και την ολοκλήρωσα, προσθέτοντας και την ασφάλεια, για 1η φορά στις αγορές μου με το μαγαζί, αφού είχα διαβάσει τόσα προβλήματα που είχαν αντιμετωπίσει άλλοι στο παρελθόν.

 

Επειδή δεν είχα μέχρι σήμερα καμία ενημέρωση, για συσκευασία και προώθηση, μπήκα πάλι στην παραγγελία και βλέπω με μεγάλη έκπληξη ότι είναι out of stock !!!.

Αυτά που γίνονται με το μαγαζί, που κάποτε λέγαμε ότι είναι πρώτο, είναι πρωτόγνωρα και δεν μπορεί να το εμπιστευτεί, πλέον, κανένας.

 

Edit

Επικοινώνησα με το Live Chat και ο υπάλληλος έλεγξε την παραγγελία και απάντησε ότι θα παραλάβουν πάλι (σημειωτέον ότι ήταν ... ξεστοκάρισμα!!!) και θα το στείλουν 2/1 !!!, που δεν το πιστεύω.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Μετά από την αποτυχημένη προσπάθεια αγοράς, πριν από μερικούς μήνες, του Xiaomi RN7 από το Banggood (έμεινε για 1,5 μήνα σε κατάσταση pre-advised) και μεγάλη καθυστέρηση για την επιστροφή των χρημάτων και μόνο με την παρέμβαση του paypal, αποφάσισα να διακόψω τις "σχέσεις' μου με το μαγαζί, μέχρι να στρώσει η κατάσταση.

 

Διαβάζοντας ότι άλλαξε τριγωνική, με το γερμανικό ταχυδρομείο πλέον και ορισμένα θετικά σχόλια συμφορουμιτών, αποφάσισα να αγοράσω μια προφορά από ξεστοκάρισμα για κινητό της γυναίκας μου που το χρησιμοποιεί μόνο για τηλέφωνο. Όταν έκανα την παραγγελία 23/12 είχε 99 κομμάτια και την ολοκλήρωσα, προσθέτοντας και την ασφάλεια, για 1η φορά στις αγορές μου με το μαγαζί, αφού είχα διαβάσει τόσα προβλήματα που είχαν αντιμετωπίσει άλλοι στο παρελθόν.

 

Επειδή δεν είχα μέχρι σήμερα καμία ενημέρωση, για συσκευασία και προώθηση, μπήκα πάλι στην παραγγελία και βλέπω με μεγάλη έκπληξη ότι είναι out of stock !!!.

Αυτά που γίνονται με το μαγαζί, που κάποτε λέγαμε ότι είναι πρώτο, είναι πρωτόγνωρα και δεν μπορεί να το εμπιστευτεί, πλέον, κανένας.

 

Edit

Επικοινώνησα με το Live Chat και ο υπάλληλος έλεγξε την παραγγελία και απάντησε ότι θα παραλάβουν πάλι (σημειωτέον ότι ήταν ... ξεστοκάρισμα!!!) και θα το στείλουν 2/1 !!!, που δεν το πιστεύω.

Ξέρεις ξεστοκάρισμα κάνουν και οι προμηθεύτριες εταιρίες. Μου έχει συμβεί αυτό και σε "ξεστοκάρισμα" στην Ελλάδα.Ελπίζω να είναι αυτή η περίπτωση.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ξεστοκάρισμα κάνουν και οι προμηθεύτριες εταιρίες. Μου έχει συμβεί αυτό και σε "ξεστοκάρισμα" στην Ελλάδα.Ελπίζω να είναι αυτή η περίπτωση.

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το ελληνικό ξεστοκάρισμα, αλλά αυτό που περιέγραψα είναι ότι έγραφε ξεστοκάρισμα 99 τεμ. την ώρα της παραγγελίας και σήμερα λέει ο υπάλληλος ότι θα στοκάρει πάλι (!!!) ένα μοντέλο του 2017 (!!!).

Δεν στέκουν όλα αυτά στη σημερινή εποχή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το ελληνικό ξεστοκάρισμα, αλλά αυτό που περιέγραψα είναι ότι έγραφε ξεστοκάρισμα 99 τεμ. την ώρα της παραγγελίας και σήμερα λέει ο υπάλληλος ότι θα στοκάρει πάλι (!!!) ένα μοντέλο του 2017 (!!!).

Δεν στέκουν όλα αυτά στη σημερινή εποχή.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι δεν καταλαβαίνεις !!!

Απλούστατα πολλές φορές οι ίδιες οι παρασκευάστριες εταιρίες έχουν αποθέματα παλιών/σταματημένων/προς προώθηση κλπ. μοντέλων, τα οποία οι ίδιες τα δίνουν στους μεταπωλητές με έκπτωση και αυτοί με την σειρά τους τα διαθέτουν στους τελικούς καταναλωτές. Στην δε Ελλάδα με αντίστοιχο ξεστοκάρισμα από πολύ μεγάλη αλυσίδα και ενώ υποτίθεται ήταν συγκεκριμένος αριθμός τμχ τελείωσαν και πράγματι έστειλαν τις παραγγελίες με μεταγενέστερη παραλαβή (πιθανόν μάλιστα παίρνοντας μόνο τα κομμάτια που ήδη είχαν σε εκκρεμείς παραγγελίες). Τόσο απλό.

 

Ελπίζω να ανήκει στην κατηγορία αυτή η παραγγελία σου.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ και καλα τελευταια δτο bangood περιμενω και ενα ταμπλετ που παρηγκειλα με κουπονι μειον 45 ευρω αλλα δεν το βλεπω να ερχεται ποτε ολο μλκιουλες μου λενε στο μαιλ κριμα

 

ελπιζω να διαωψευστω εννοειται θα σας πω την πορεια

Link to comment
Share on other sites

Η dhl το εφερε σπιτι.

Στο τρακινγκ ακομα δε φαινεται οτι εχω παραλαβει.

Εχει σοβαρο θεμα η μεθοδος τους.

 

Θαύμα! Μόλις μου ήρθε ειδοποίηση από την εφαρμογή Track Checker, αλλα και του Banggood, ότι το δέμα μου φεύγει από Κίνα για Κολωνία!

 

27/12/19 15:07 - Die Auslandssendung wurde an DHL übergeben und wird für den Weitertransport in das Zielland/Zielgebiet vorbereitet, Köln, Deutschland

 

Μακάρι να πάνε όλα καλά και δεν θα ξανακάνω ποτέ τη μλκ να παραγγείλω χωρίς PayPal, ειδικά από το Banggood που τελευταία παραπαίει... Κρίμα.

 

Υ.Γ. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Προς ατμιστές, το cigabuy δυστυχώς μας μαύρισε. Άλλο ένα μαγαζί για μοντάκια μείον. Όποιος ξέρει κάποιο άλλο site με "σίγουρες" αποστολές ας το αναφέρει.
Link to comment
Share on other sites

Θαύμα! Μόλις μου ήρθε ειδοποίηση από την εφαρμογή Track Checker, αλλα και του Banggood, ότι το δέμα μου φεύγει από Κίνα για Κολωνία!

 

27/12/19 15:07 - Die Auslandssendung wurde an DHL übergeben und wird für den Weitertransport in das Zielland/Zielgebiet vorbereitet, Köln, Deutschland

 

Μακάρι να πάνε όλα καλά και δεν θα ξανακάνω ποτέ τη μλκ να παραγγείλω χωρίς PayPal, ειδικά από το Banggood που τελευταία παραπαίει... Κρίμα.

 

Υ.Γ. Ευχαριστώ.

 

μετα ποσες μερες εγινε το θαυμα ? μπας και γινει κααι σε μασ ?:)

Link to comment
Share on other sites

Eπιτέλους και σε μενα πάτησε Γερμανία σήμερα!

 

Fr, 27.12.2019 14:24 Köln, Germany

The international shipment has been processed in the parcel center of origin

Tu, 17.12.2019 19:52 --

The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.

Th, 12.12.2019 19:34 --

The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πεί απο την στιγμή που έφυγε απο γερμανια το δέμα ποσες μερες κανει για ελλαδα?

θα μου έρθει νεο tracking με το που μπει ελλάδα απο dhl courier?

 

Sa, 28.12.2019 02:40 Feucht, Germany

The international shipment has been processed in the export parcel center

 

Fr, 27.12.2019 14:24 Köln, Germany

The international shipment has been processed in the parcel center of origin

 

Tu, 17.12.2019 19:52 --

The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.

 

Th, 12.12.2019 19:34 --

The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.

 

Παραγγελία απο Βanggood και αποστολή με Priority Air mail(DHL)

Edited by Popheart
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πεί απο την στιγμή που έφυγε απο γερμανια το δέμα ποσες μερες κανει για ελλαδα?

θα μου έρθει νεο tracking με το που μπει ελλάδα απο dhl courier?

 

Sa, 28.12.2019 02:40 Feucht, Germany

The international shipment has been processed in the export parcel center

 

Fr, 27.12.2019 14:24 Köln, Germany

The international shipment has been processed in the parcel center of origin

 

Tu, 17.12.2019 19:52 --

The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.

 

Th, 12.12.2019 19:34 --

The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.

 

Παραγγελία απο Βanggood και αποστολή με Priority Air mail(DHL)

 

Το Feucht είναι το σημείο αναχώρησης από τη Γερμανία (με το Γερμανικό ταχυδρομείο), το δέμα ταξιδεύει οδικώς για Ελλάδα και θα παραδοθεί από τα ΕΛΤΑ.

Να υπολογίζεις τη μεθεπόμενη εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

μετα ποσες μερες εγινε το θαυμα ? μπας και γινει κααι σε μασ ?:)

 

8 μέρες μετά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 45 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορεί κάποιος να μου πεί απο την στιγμή που έφυγε απο γερμανια το δέμα ποσες μερες κανει για ελλαδα?

θα μου έρθει νεο tracking με το που μπει ελλάδα απο dhl courier?

 

Sa, 28.12.2019 02:40 Feucht, Germany

The international shipment has been processed in the export parcel center

 

Fr, 27.12.2019 14:24 Köln, Germany

The international shipment has been processed in the parcel center of origin

 

Tu, 17.12.2019 19:52 --

The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.

 

Th, 12.12.2019 19:34 --

The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.

 

Παραγγελία απο Βanggood και αποστολή με Priority Air mail(DHL)

 

Ωραίος, μάλλον μαζί θα έρθουν τα δέματα μας. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το Feucht είναι το σημείο αναχώρησης από τη Γερμανία (με το Γερμανικό ταχυδρομείο), το δέμα ταξιδεύει οδικώς για Ελλάδα και θα παραδοθεί από τα ΕΛΤΑ.

Να υπολογίζεις τη μεθεπόμενη εβδομάδα.

 

Όντως θέλει 10 μέρες να έρθει οδικώς το δέμα από τη Γερμανία; :wacko: Κι εγώ έλεγα μήπως παραλάβω Τρίτη ή Παρασκευή Max.

Link to comment
Share on other sites

Όντως θέλει 10 μέρες να έρθει οδικώς το δέμα από τη Γερμανία; :wacko: Κι εγώ έλεγα μήπως παραλάβω Τρίτη ή Παρασκευή Max.

 

Φυσικά και δεν θέλει 10 μέρες να έρθει, αλλά ξέχασες και τη διαδικασία εισαγωγής στη χώρα, μέχρι να φτάσει στο χώρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...