Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και μάντης να είναι κανένας, πως θα καταλάβει αν το συγκεκριμένο δέμα θα σταματήσει στο τελωνείο.

Έγραψες αξία; τι είναι; μέγεθος/όγκο; για να καταλάβουμε;

 

Ε ναι, εννοώ μόνο απ το tracking mumber και μόνο, απ την εμπειρία σας.

Έχω tracking number RU375417703NL από GearBest με PDM που λογικά δεν θα έχει τελωνείο.

Κι έχω και αυτό με παρόμοιο tracking number RU399617465NL από άλλο κατάστημα άσχετο.

Κι επειδή δεν ξέρω με τι τρόπο το έστειλε ρωτάω.

Αξία 20$. Αλλά σχεδόν παντού οι κινέζοι τόσα δηλώνουν. Μέγεθος μικρό. Ακουστικά είναι. 70 γραμμάρια.

Όσα έρθουν κι όσα πάνε...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ε ναι, εννοώ μόνο απ το tracking mumber και μόνο, απ την εμπειρία σας.

Έχω tracking number RU375417703NL από GearBest με PDM που λογικά δεν θα έχει τελωνείο.

Κι έχω και αυτό με παρόμοιο tracking number RU399617465NL από άλλο κατάστημα άσχετο.

Κι επειδή δεν ξέρω με τι τρόπο το έστειλε ρωτάω.

Αξία 20$. Αλλά σχεδόν παντού οι κινέζοι τόσα δηλώνουν. Μέγεθος μικρό. Ακουστικά είναι. 70 γραμμάρια.

 

Ο κωδικός παρακολούθησης ενός δέματος δεν καθορίζει αν το δέμα θα σταματήσει ή όχι στο τελωνείο.

Ένα δέμα μπορεί να ταξιδεύει με τριγωνική αποστολή, από Κίνα, πχ με το ολλανδικό ταχυδρομείο, και με παρόμοιου τύπου κωδικό του ίδιου ταχυδρομείου, ένα άλλο, χωρίς τριγωνική.

 

Είναι άλλο θέμα η πραγματική αξία που ενδιαφέρει τον τελωνειακό και άλλο η δηλωμένη, που αν είναι από κινέζικο κατάστημα δεν ασχολείται ο τελωνειακό και ζητάει απόδειξη κάρτας ή paypal.

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση από pagouras7>

Δύο ερωτήσεις με τουρκικό ταχυδρομείο πλέον η ενημέρωση σταματά ότι έχει φύγει από Τουρκία, μετά από πόσες μέρες φέρνουν τα ΕΛΤΑ και με 2 από bang good με τραίνο σε πόσες μέρες έρχεται.

1. Δικό μου δέμα που είχε έρθει έτσι, είχε κάνει απρόσμενα πολύ καιρό - κοντά 3 εβδομάδες (από τότε που έδειξε Τουρκία - είχε κάνει και κάμποσες μέρες ακόμα από Κίνα). Ελπίζω να ήταν η εξαίρεση και να σου έρθει ταχύτερα!

2. Απ' ό,τι γράφεται εδώ τριγύρω (δεν έχω παραγγείλει ο ίδιος), *πολύ* καιρό. Τάξη διμήνου - και αυτό χωρίς να υπολογίζουμε τον τωρινό φόρτο από black friday, Χριστούγεννα που έρχονται κλπ.

 

Eυχαριστω πολύ ,ποιο πολύ με νοιάζει να έρθει με το τούρκικο νωρίς που είναι για φίλο

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμο θα ήταν αν έγραφες, ακόμη, την αξία και τη μέθοδο αποστολής του δέματος.
Είχα γράψει και σε προηγούμενα post.Αγορα Mi9lite από Banggood με PDM 11.11

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχα γράψει και σε προηγούμενα post.Αγορα Mi9lite από Banggood με PDM 11.11

 

 

Να το χαρείς

Link to comment
Share on other sites

Από GB δύο παραγγελίες 11/11 και 22/11, την πρώτη την έχω παραλάβει από 28/11 και η δεύτερη είναι ήδη Αθήνα.

Από BG στις 8 παραγγελίες έχω παραλάβει μία και οι υπόλοιπες είτε αγνοούνται είτε κάνουν βόλτα στη Κίνα.

BG μαύρο μέχρι να συνέρθουν, εαν ποτέ γίνει αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ απο Banggood κολλημένο από τις 15/11 στο preadvised to Postnl.Από Δευτέρα θα ξεκινήσω διαδικασίες για refund.Αδικαιολόγητη καθυστέρηση , ακόμα και για περίοδο αιχμής.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ απο Banggood κολλημένο από τις 15/11 στο preadvised to Postnl.Από Δευτέρα θα ξεκινήσω διαδικασίες για refund.Αδικαιολόγητη καθυστέρηση , ακόμα και για περίοδο αιχμής.

 

 

Και γω στην ιδια κατασταση ειμαι , αγορα απο banggood 11//11 mi9 lite , από τις 15/11 στο preadvised to Postnl

Toυς εστειλα εμαιλ και απαντησαν

please do not worry about it, after checking with our related colleagues, your parcel has released by customs on 2019/11/28 and the tracking information will update soon. But this process will delay 5-7 days, would you mind waiting for it? After this processing time, you will receive your parcel within 3-10 days.

 

Θα φανει η ειλικρίνεια τους

Edited by hammer
Link to comment
Share on other sites

Και γω στην ιδια κατασταση ειμαι , αγορα απο banggood 11//11 mi9 lite , από τις 15/11 στο preadvised to Postnl

Toυς εστειλα εμαιλ και απαντησαν

please do not worry about it, after checking with our related colleagues, your parcel has released by customs on 2019/11/28 and the tracking information will update soon. But this process will delay 5-7 days, would you mind waiting for it? After this processing time, you will receive your parcel within 3-10 days.

 

Θα φανει η ειλικρίνεια τους

Copy paste απαντήσεις, τις ημερομηνίες αλλάζουν μόνο...:mad:

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω απο 4/11 και εχουμε ανταλλαξει τοσα mail.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Τι γίνεται με είδη ηλεκτρονικού τσιγάρου? Δηλαδή τα μοντακια και ατμοποιητες περνάνε τελωνείο, απαγορεύονται? Τι παίζει?

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Και εγω στην ιδια κατασταση απο 15/11 για κατι bluetooth ακουστικα. Οχι με priority αλλα με air parcel register

Τελικα ηρθαν χθες.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πριν μέρες απο AliExpress (Mi Global Store) το OnePlus 7T. Κατέληξα στο συγκεκριμένο μαγαζί γιατί τα γνωστά κινεζομαγαζα BG, GB δεν το είχαν σε στοκ και αν το άφηνα για αργότερα θα εμπλεκα με Χριστούγεννα καθυστερήσεις στα ΕΛΤΑ κλπ...

Βέβαια ήταν ρίσκο γιατί παρόλο που έλεγε ότι έχει τρόπο αποστολή με αποφυγή τελωνείων δεν μπορούσα να το επιβεβαιώσω με κάποιον από Ελλάδα ότι ισχύει. Παρόλα αυτά το ρισκαρα και το αποτέλεσμα ήταν να το λάβω σε 15μερες απο την παραγγελία (11απο την αποστολή) με dhl χωρίς τελωνεία και τριγωνική πώληση (προφανώς) από Αγγλία!

Συγκεκριμένα το παραγγειλα 21/11, το έστειλαν 25/11, το tracking ενεργοποιήθηκε στις 4/12 (όταν έφτασε Αγγλία) και παρέλαβα χτες 6/12!

Δε ξέρω πόσο σίγουρος είναι αυτός ο τρόπος αποστολής, απλά αναφέρω όλα τα παραπάνω ώστε να υπάρχουν οι πληροφορίες για το κατάστημα και το συγκεκριμένο τρόπο αποστολής.

 

 

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αποστολή από Ali, προς γενικότερη ενημέρωση...2 εβδομάδες μετά και με το tracking σε κατάσταση "In transit", εμφανίζεται " Shipment canceled".

Το αφήνω λίγες μέρες να δω αν αλλάξει και επικοινωνώ μαζί του.

Καμμία απάντηση, οπότε απευθύνομαι στο support και σε 1 ώρα από το dispute μου έκαναν refund με αιτιολογία " Shipment abnormal".

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία δε μας τα λέει καλά το bg σε ό,τι αφορά τις αποστολές.πλέον κοιτώ πρώτα σε αλι ακουστικά ψείρες κολλημένα για έλεγχο από τις26 του μήνα χτες ξεκολλησαν, το καλώδιο παραμένει εκεί.παραγγελία 11/11.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, 11/11 πρέπει να μπούκωσαν τα ταχυδρομεία στην Κίνα από τις πολλές αποστολές, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο ευθύνονται τα μαγαζιά. Από τη στιγμή που γίνονται shipped, η ευθύνη είναι κυρίως των ταχυδρομείων.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Τι γίνεται με είδη ηλεκτρονικού τσιγάρου? Δηλαδή τα μοντακια και ατμοποιητες περνάνε τελωνείο, απαγορεύονται? Τι παίζει?

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Απαγορεύονται και κατάσχονται.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως γίνονται οι έλεγχοι. Αν δεν ανοίγονται, τότε πρέπει να περνάνε τα πάντα αέρα.

Εκτός αν έχουν ενεργοποιηθεί οι σαρωτές που κάποτε έλεγαν, αλλά μάλλον γιά τον φόβο των Ιουδαίων. Αφού με τέτοιους όγκους, τα ΕΛΤΑ δεν υπάρχει περίπτωση να καλύψουν τον φόρτο.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν έχουν ενεργοποιηθεί οι σαρωτές που κάποτε έλεγαν, αλλά μάλλον γιά τον φόβο των Ιουδαίων.

 

Σαρωτές ΔΕΝ έχουν εγκατασταθεί, ακόμη, στον έλεγχο των ταχυδρομικών δεμάτων στο αεροδρόμιο Αθηνών.

Link to comment
Share on other sites

Τότε πως κόβει κάποιος ας πούμε, τα σχετικά του ατμίσματος;

Αφού δεν ξέρει τι περιέχει το δέμα και αφού η περιγραφή κατά 90% είναι άλλη.

Μόνο αν έχουν καταγράψει το τι πουλάει κάθε κατάστημα, που και αυτό δεν γίνεται λόγω της ποικιλίας.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν τελωνειακός ή μάντης, θα μπορούσα να λύσω την απορία σου.

Πιθανόν, να περνάνε κάποια δέματα με αυτό το περιεχόμενο, χωρίς να καταγράφονται στο forum, ενώ αυτά που κατάσχονται αναφέρονται από τους συμφορουμίτες.

Link to comment
Share on other sites

Τότε πως κόβει κάποιος ας πούμε, τα σχετικά του ατμίσματος;

Αφού δεν ξέρει τι περιέχει το δέμα και αφού η περιγραφή κατά 90% είναι άλλη.

Μόνο αν έχουν καταγράψει το τι πουλάει κάθε κατάστημα, που και αυτό δεν γίνεται λόγω της ποικιλίας.

 

Για τα καταστήματα με ΑΦΜ της επιχείρησης εκτελωνίζονται κανονικά. Για τους ιδιώτες .... κατάσχονται !!!! Ερντογάν ρεει :lol:

Ατμιστικά εν τω μεταξύ από κάποια καταστήματα ΤΤ δεν στέλνονται πλέον Ελλάδα σε ιδιώτες. Πέσαν κάποια refunds πριν 3 χρόνια

και από τότε κάποια δεν στέλνουν.

Αν κάποιος θέλει ατμιστικά υπάρχουν τρόποι ........... με λίγο ψάξιμο στο διαδίκτυο

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ το είπα χάριν παραδείγματος επειδή προαναφέρθηκε, δεν ανηκω στον χώρο. Αλλιώς θα ήξερα τι γίνεται.

Γενικότερα συνεχίζει να ισχύει το ό,τι νά 'ναι και κάτι τέτοιο δεν τιμά τους τελώνες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίνε οι Τελώνεις ούτε οι Φαρισαίοι. Φταίνε κάποιοι ******* που έβγαλαν νόμο που πρέπει να εφαρμόζεται. Γιατί στα υγρά το καταλαβαίνουμε όλοι γιατί πρέπει να κατάσχονται αλλά το hardware, το hardware ?? Ατσάλια και πλαστικά μέρη είναι :lol::lol:
http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...