Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανάλογα εποχής

---------------------------------------------

 

Tracking RUXXXXXXXXXXNL μπήκε τελωνείο και πλήρωσα 20,4 για αξίας πράγματα 23,3 €

Εξαντλήθηκε όλη η αυστηρότητα τους ! Ίδια μέρα άλλο μου πακέτο Tracking RUXXXXXXXXXXNL

αξίας 24,5 € πέρασε χωρίς καν να μπει τελωνείο! Τελικά δουλεύουν τα ΕΛΤΑ! :lol::lol:

---------------------------------------------

 

GearBest: παραγγελία 30-10 με ΒΕ παραλαβή 12-11 ε!! δεν πάμε καλά

 

Ας πούμε max 15 μέρες;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά, δεν σταματάει το δέμα στο ελληνικό τελωνείο, αφού εκτελωνίζεται σε άλλη ευρωπαική χώρα.
ωραία σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να διαβαστεί αυτό που ανέβασες
Συγγνώμη έχεις δίκιο. Λοιπόν αναγράφονται τα κάτωθι.

 

Εντοπισμός Αντικειμένου

 

Παρακαλούμε εισάγετε τον κωδικό του αντικειμένου για το οποίο θέλετε να γίνει η αναζήτηση. Η αναζήτηση δέχεται μέχρι 5 κωδικούς ταυτόχρονα. (Ένα σε κάθε γραμμή).

 

Ο κωδικός έχει 13 στοιχεία (2 λατινικά γράμματα ακολουθούμενα από 9 νούμερα και 2 λατινικά γράμματα)*πχ PP123456785GR*Κατ’ εξαίρεση, κάποια αντικείμενα καταγωγής Γερμανίας, μπορεί να φέρουν δωδεκαψήφιο κωδικό με αριθμητικούς μόνο χαρακτήρες αντί για τον κωδικό των 13 στοιχείων.

 

Κωδικός Αντικειμένου:

 

Κωδικός Αντικειμένου: LO385010622CN

Ημερομηνία & ΏραΠεριοχήΚατάσταση

27/11/2019, 22:38:57Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> 911 ΣΤΓ)

 

27/11/2019, 20:38:57Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣΑΦΙΞΗ ΣΕ27/11/2019, 10:44:34Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣΑΦΙΞΗ ΣΕ

 

27/11/2019, 07:13:07Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

 

26/11/2019, 17:36:10Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ)

 

26/11/2019, 15:11:26Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ ΧΑΝΙΩΝ (Κ.Δ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡ.))

 

26/11/2019, 13:11:26Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣΑΦΙΞΗ ΣΕ

 

26/11/2019, 07:47:09Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣΑΦΙΞΗ ΣΕ

 

25/11/2019, 13:32:28Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

 

25/11/2019, 08:39:34Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)25/11/2019, 06:37:34ΕΛΛΑΔΑΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

 

14/11/2019, 10:00:34ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙ

 

Ο9/11/2019, 13:41:00ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

9/11/2019, 07:30:00ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙ

 

Ο7/11/2019, 14:19:00ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

 

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Dihnekis300
Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις με τουρκικό ταχυδρομείο πλέον η ενημέρωση σταματά ότι έχει φύγει από Τουρκία, μετά από πόσες μέρες φέρνουν τα ΕΛΤΑ και με 2 από bang good με τραίνο σε πόσες μέρες έρχεται.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό έχει μπει τελωνείο;;;

 

 

Καταγράφηκε στο ΓΕΤΑ, αλλά πέρασε αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Καταγράφηκε στο ΓΕΤΑ, αλλά πέρασε αμέσως.
Δηλαδή ενδέχεται να μην ανοιχτηκε; Μια οθόνη για G6 είναι και η πλάτη. Όπως και να χει ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ενδέχεται να μην ανοιχτηκε; Μια οθόνη για G6 είναι και η πλάτη. Όπως και να χει ευχαριστώ.

 

 

Σπανίως ανοίγουν δέματα οι τελωνειακοί.

Αν αμφισβητήσουν τη δηλωμένη αξία, θα ζητήσουν απόδειξη κάρτας ή paypal.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες τα φώτα σας πλζ.

Παραγγελία από Ali 11/11/2019 .

Σε σχετική επικοινωνία με τον Κινέζο με διαβεβαίωνε ότι η παραγγελία θα έρθει από ευρωπαϊκή αποθήκη με dhl_cz. Ενώ με είχε διαβεβαιώσει ότι είχε σε στοκ την σκούπα που ήθελα, κωλοβαρωντας το, την τελευταία μέρα που είχε προθεσμία για refund μου έστειλε tracing number CQ307823251DE.

Το οποίο δείχνει ότι έχει γίνει παράδοση σε UK.

Τον έχω πλακώσει στα μυνήματα μπας και βγάλω άκρη αλλά ο τύπος με έχει γειώσει με Πεκίνο.

Υπάρχουν ακόμα 14 μέρες για να κάνω dispute στο Ali.

Μπορώ να κάνω κάτι ποιο νωρίς ή πρέπει να περάσουν οι 14 μέρες?

Edited by kostas45
Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις με τουρκικό ταχυδρομείο πλέον η ενημέρωση σταματά ότι έχει φύγει από Τουρκία, μετά από πόσες μέρες φέρνουν τα ΕΛΤΑ και με 2 από bang good με τραίνο σε πόσες μέρες έρχεται.

1. Δικό μου δέμα που είχε έρθει έτσι, είχε κάνει απρόσμενα πολύ καιρό - κοντά 3 εβδομάδες (από τότε που έδειξε Τουρκία - είχε κάνει και κάμποσες μέρες ακόμα από Κίνα). Ελπίζω να ήταν η εξαίρεση και να σου έρθει ταχύτερα!

2. Απ' ό,τι γράφεται εδώ τριγύρω (δεν έχω παραγγείλει ο ίδιος), *πολύ* καιρό. Τάξη διμήνου - και αυτό χωρίς να υπολογίζουμε τον τωρινό φόρτο από black friday, Χριστούγεννα που έρχονται κλπ.

Μπορώ να κάνω κάτι ποιο νωρίς ή πρέπει να περάσουν οι 14 μέρες?

Δεν... κατέχω από ali, αλλά από τη στιγμή που αποδεδειγμένα (βλ. tracking) έχει γίνει στραβή, το λογικό είναι να μπορείς να κάνεις την κίνηση άμεσα - δεν πρόκειται για περίπτωση π.χ. που το δέμα σου απλώς αγνοείται για να έχει νόημα η αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

Πακετακι που εφτασε Ελλαδα 8 Νοεμβρη το παρελαβα χθες. Χωρις τελωνειο...

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, παρήγγειλα τηλέφωνο από BANGGOOD και μου έδωσαν αριθμό με DE στο τέλος και μέθοδο "Priority Air Mail" ...

Τι είναι αυτό πάλι, πρώτη φορά το βλέπω ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι με προβληματίζει το ότι , επειδή δεν έχει λήξει ακόμη η προθεσμία που δίνει το Ali ,μην ισχυριστεί ο πωλητής χίλια δύο π.χ ότι έστειλε λάθος tracking number ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

Οπότε δεν ξέρω αν θα με δικαιώσει το Ali .

Η πλάκα είναι ότι μολονότι το tracking number δείχνει ότι το δέμα κάπου έχει παραδοθεί ,στο status του Ali το δείχνει ακόμα in transit.

Όπως κουφό είναι ότι το Ali δίνει προθεσμία μέχρι της 29/12 ενώ ο πωλητής γράφει ,ότι και καλά να επικοινωνήσω μαζί του ,αν υπάρχει πρόβλημα από τις 24/1/2020

Link to comment
Share on other sites

δεν λεει πουθενα οτι το παρελαβες...απλα σου λεει οτι οταν το παραλαβεις να το επιβεβαιωσεις...το τρακινγκ ναμπερ σου λεει οτι ειναι στο δρομο
τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

δεν λεει πουθενα οτι το παρελαβες...απλα σου λεει οτι οταν το παραλαβεις να το επιβεβαιωσεις...το τρακινγκ ναμπερ σου λεει οτι ειναι στο δρομο

Αν δεις το tracking number που παραθέτει (και μάλιστα με το 17track, όπως... προτρέπει το 2ο screenshot!), δείχνει ότι το δέμα έχει παραδοθεί (και αν το δεις π.χ. με κανένα parcelsapp, που δίνει περισσότερη λεπτομέρεια, φαίνεται να έχει παραδοθεί... στην Αγγλία!).

Στην καλή περίπτωση, ο πωλητής του έχει στείλει λάθος tracking number.

Στην... όχι τόσο καλή, του έστειλε ό,τι βρήκε μπρος του, για να τον καθυστερήσει ή κάτι παρόμοιο.

Με αυτό το tracking ανά χείρας πάντως, πιστεύω ότι άνετα μπορεί να ζητήσει την παρέμβαση του... Αλή!

 

Και τώρα που το ξαναβλέπω, το tr. num είναι και πρόσφατο - παράδοση 29/11. Δεν είναι καν καμιά από τις περιπτώσεις (σπάνιες, αλλά τις βλέπουμε κι αυτές) που ο αριθμός έχει 'ανακυκλωθεί' από τη μεταφορική και ξαναχρησιμοποιείται, και τα tracking sites δείχνουν ακόμα το παλιό status.

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, παρήγγειλα τηλέφωνο από BANGGOOD και μου έδωσαν αριθμό με DE στο τέλος και μέθοδο "Priority Air Mail" ...

Τι είναι αυτό πάλι, πρώτη φορά το βλέπω ...

 

Μια χαρά είσαι. Θα έρθει με κούριερ μέσω Γερμανίας και χωρίς τελωνείο. Εκτός απροόπτου.

Όσα έρθουν κι όσα πάνε...
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου δεμα (απο τα κολλημένα της 11/11 απο BG με PDM) αισίως έχει φτάσει ΚΔ Αθήνας, οπότε αύριο μεθαύριο παραλαμβάνω. Συνολικά θα είναι 24-25μερες απο την παραγγελία

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, παρήγγειλα τηλέφωνο από BANGGOOD και μου έδωσαν αριθμό με DE στο τέλος και μέθοδο "Priority Air Mail" ...

Τι είναι αυτό πάλι, πρώτη φορά το βλέπω ...

 

Είναι η τελευταία έκδοση της τριγωνικής αποστολής μέσω του γερμανικού ταχυδρομείου.

Μέχρι τώρα, οι αναφορές είναι θετικές, αλλά ο χρόνος θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Το δεμα μου (απο τα κολλημένα της 11/11 απο BG με PDM) αισίως έχει φτάσει ΚΔ Αθήνας, οπότε αύριο μεθαύριο παραλαμβάνω. Συνολικά θα είναι 24-25μερες απο την παραγγελία

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πιθανότητα να βγει συμπέρασμα αν θα περάσει τελωνείο το παρακάτω ?

http://parcelsapp.com/en/tracking/RU399617465NL

Όσα έρθουν κι όσα πάνε...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πιθανότητα να βγει συμπέρασμα αν θα περάσει τελωνείο το παρακάτω ?

http://parcelsapp.com/en/tracking/RU399617465NL

 

Και μάντης να είναι κανένας, πως θα καταλάβει αν το συγκεκριμένο δέμα θα σταματήσει στο τελωνείο.

Έγραψες αξία; τι είναι; μέγεθος/όγκο; για να καταλάβουμε;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι. Θα έρθει με κούριερ μέσω Γερμανίας και χωρίς τελωνείο. Εκτός απροόπτου.

 

Είναι η τελευταία έκδοση της τριγωνικής αποστολής μέσω του γερμανικού ταχυδρομείου.

Μέχρι τώρα, οι αναφορές είναι θετικές, αλλά ο χρόνος θα δείξει.

Ευχαριστώ πολύ παίδες ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το δέμα μου από 11.11 από Banggood.Ευχομαι όλοι να παρελαβετε σύντομα

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το δέμα μου από 11.11 από Banggood.Ευχομαι όλοι να παρελαβετε σύντομα

 

 

Χρήσιμο θα ήταν αν έγραφες, ακόμη, την αξία και τη μέθοδο αποστολής του δέματος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...