Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολλά κουλά με το banggood...

 

 

 

Παράγγειλα ένα προϊόν που μου έστειλαν (υποτίθεται) από ( Κίνα CN ως χώρα προέλευσης ) , μου έδωσαν tracking number της μορφής LY123456789US με κατάληξη 'US' να παραπέμπει στη USPS ως τον courier που διαχειρίζεται το πακέτο (και άρα λογικά να στέλνεται από... ΗΠΑ) .

 

Ο τρόπος αποστολής ήταν ένας ( Standard Mail Register )

 

Γνωρίζει κανείς κάτι ?

 

 

 

 

Αν είναι το προϊόν μπαταρίες, power bank και συναφή με αυτόν τον τρόπο τα στέλνουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν είναι το προϊόν μπαταρίες, power bank και συναφή με αυτόν τον τρόπο τα στέλνουν.

Ακριβώς. Να προσθέσω επίσης ότι κάτι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες που πήρα πρόσφατα, πήγαν Λος Άντζελες (από Κίνα, αν δεχθούμε ότι από 'κει τα στέλνουν, όπως λένε!), Νέα Υόρκη, και μετά ήρθαν εδώ!

Έκαναν βέβαια τον καιρό τους - όχι παράξενο, εδώ που τα λέμε, μιας και κάνανε... το γύρο της υφηλίου!

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι το προϊόν μπαταρίες, power bank και συναφή με αυτόν τον τρόπο τα στέλνουν.

 

Ναι μπαταρίες είναι .

Θα φάμε και τελωνείο .

Η αξία τους είναι 34 ευρώ .

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα από το κατάστημα των ΕΛΤΑ την 2η μου παραγγελία από Banggood με PDM και θα περιγράψω ακριβώς πως.

Στις 6/11 εμφανίσθηκε στο site των ELTA και σε ξεχωριστή σειρά η ένδειξη "ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ" και αργότερα σε άλλη σειρά η αποστολή του στο τελικό κατάστημα.

Στις 7/11 και λίγο μετά τις 7πμ εμφανίστηκε η ένδειξη παραλαβής του στο τελικό κατάστημα.

Ο ταχυδρόμος ΔΕΝ ήρθε (τουλάχιστον μέχρι την στιγμή που γράφεται το παρόν).

Παρόλα αυτά στις 11πμ πήγα στο αρμόδιο κατάστημα, έδειξα από το κινητό μου τα στοιχεία που εμφανίζονται στο site, η κυρία έψαξε το βρήκε και μπροστά μου συμπλήρωσε ένα ειδοποιητήριο που υπέγραψα.Μάλιστα χαρακτηριστικό είναι ότι ως ημερομηνία έκδοσης έβαλε 6/11 και παραλαβής 7/11.

Άρα μήπως ήταν σωστή η εκτίμησή μου/θεωρία ότι μπορείς να πας στο ταχυδρομείο και χωρίς ειδοποιητήριο όπως ανέφερα στο αρχικό μου ερώτημα? (εφόσον βέβαια στο tracking υπάρχουν αυτά που ανέφερα πιο πάνω).

Αυτά αναφέρονται όχι βέβαια για να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν, αλλά απλώς ως πληροφορία προς οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο βιαστικό ή ανυπόμονο (όπως π.χ. ο γιός μου:):):)).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Γω πάω στο ταχυδρομείο απευθείας, γιατί το χαρτάκι μπορεί να έρθει και μετά από 5-6 ημέρες

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα χρειαστώ τη βοήθεια όποιου ξέρει και έχει ασχοληθεί. Μετά από χρόνια θα παραγγείλω από Κίνα κινητό (από banggood για την ακρίβεια, καλώδια και γενικά μικροεξαρτήματα μικρής αξίας παραγγέλνω τακτικά). Ήθελα να ρωτήσω ποια μέθοδο διαλέγω για να αποφύγω τελωνείο και επειδή το προιόν είναι preorder θα χρεωθώ μέσω paypal αμέσως ή όταν γίνει διαθέσιμο? Ευχαριστώ και σόρρυ εάν είμαι σε λάθος topic, πείτε μου να το διορθώσω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα χρειαστώ τη βοήθεια όποιου ξέρει και έχει ασχοληθεί. Μετά από χρόνια θα παραγγείλω από Κίνα κινητό (από banggood για την ακρίβεια, καλώδια και γενικά μικροεξαρτήματα μικρής αξίας παραγγέλνω τακτικά). Ήθελα να ρωτήσω ποια μέθοδο διαλέγω για να αποφύγω τελωνείο και επειδή το προιόν είναι preorder θα χρεωθώ μέσω paypal αμέσως ή όταν γίνει διαθέσιμο? Ευχαριστώ και σόρρυ εάν είμαι σε λάθος topic, πείτε μου να το διορθώσω.

Θα επιλέξεις το priority direct mail.

Θα χρεωθείς τη στιγμή της παραγγελίας.

Link to comment
Share on other sites

Άρα μήπως ήταν σωστή η εκτίμησή μου/θεωρία ότι μπορείς να πας στο ταχυδρομείο και χωρίς ειδοποιητήριο όπως ανέφερα στο αρχικό μου ερώτημα? (εφόσον βέβαια στο tracking υπάρχουν αυτά που ανέφερα πιο πάνω).

 

Βέβαια και μπορείς.

Όταν βλέπω στην εφαρμογή του κινητού μου, ότι το δέμα μου έχει φτάσει στο ταχυδρομείο της γειτονιάς μου, αν δεν βρω ειδοποιητήριο, τότε πάω στο ταχυδρομείο με το tracking number και τον αριθμό του τομέα της περιοχής μου.

Η υπάλληλος συμπληρώνει το ειδοποιητήριο και παραλαμβάνω το δέμα μου.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια και μπορείς.

Όταν βλέπω στην εφαρμογή του κινητού μου, ότι το δέμα μου έχει φτάσει στο ταχυδρομείο της γειτονιάς μου, αν δεν βρω ειδοποιητήριο, τότε πάω στο ταχυδρομείο με το tracking number και τον αριθμό του τομέα της περιοχής μου.

Η υπάλληλος συμπληρώνει το ειδοποιητήριο και παραλαμβάνω το δέμα μου.

Συμφωνώ, αλλά διαφορετικά είχε απαντηθεί το ερώτημά μου.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αλλά διαφορετικά είχε απαντηθεί το ερώτημά μου.

 

Βασικά, εξαρτάται από τον υπάλληλο που θα βρεις και όχι από κάποια γραπτή διαδικασία.

Μπορεί να έχει τύχει σε κάποιες περιπτώσεις αυτό που έκανες, αλλά σ' εμένα συνέβη αυτό που σου έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, εξαρτάται από τον υπάλληλο που θα βρεις και όχι από κάποια γραπτή διαδικασία.

Μπορεί να έχει τύχει σε κάποιες περιπτώσεις αυτό που έκανες, αλλά σ' εμένα συνέβη αυτό που σου έγραψα.

 

Συγνώμη αλλά δεν κατηγόρησα κανέναν.Άλλωστε το Forum είναι για να ανταλλάσονται γνώμες και εμπειρίες, ώστε να πράξουν ανάλογα και οι υπόλοιποι.Το δικό μου πρόβλημα (ανυπομονησία) έστω και για την 1 ημέρα δεν ήταν δικό μου αλλά του γιού μου:):):).

Καλή συνέχεια.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά δεν κατηγόρησα κανέναν.Άλλωστε το Forum είναι για να ανταλλάσονται γνώμες και εμπειρίες, ώστε να πράξουν ανάλογα και οι υπόλοιποι.Το δικό μου πρόβλημα (ανυπομονησία) έστω και για την 1 ημέρα δεν ήταν δικό μου αλλά του γιού μου:):):).

Καλή συνέχεια.

 

Κατάλαβα από το προηγούμενο post σου την αγωνία του γιου σου, αλλά ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι δεν είναι κανόνας η μια ή η άλλη εκδοχή παραλαβής ενός δέματος.

Καλή συνέχεια και σ' εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους .

Από banggood το EU Priority Line με τι κατάληξη ( tracking number ) έρχεται ?

 

Δεν γνωρίζει κανείς ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζει κανείς ?

 

Δεν έχει κατάληξη, είναι απλά αριθμοί.

 

Όταν έχουμε παραγγείλει με EU Priority Line, πρέπει το δέμα να φτάσει Βέλγιο για να δούμε update στο tracking?

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κατάληξη, είναι απλά αριθμοί.

 

Όταν έχουμε παραγγείλει με EU Priority Line, πρέπει το δέμα να φτάσει Βέλγιο για να δούμε update στο tracking?

 

 

Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Exei κάνεις ιδέα αν από Gearbest κολλάνε εδώ και λίγο καιρό οι αποστολές μέσω Ολλανδίας;;

 

Στάλθηκε από το EML-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Exei κάνεις ιδέα αν από Gearbest κολλάνε εδώ και λίγο καιρό οι αποστολές μέσω Ολλανδίας;;

 

gearbest και priotity direct mail με postnl, ερχονται "τραινο"...

Κινα-Ολλανδια-Ελλάδα , τελευταία παραγγελια μου πριν 13 ημερες την εχω παραλαβει ήδη.

 

-- Με china post εχω θεμα, σε δικες μου παραγγελιες περιμενω ακομα 1 μηνα + :worry:

Link to comment
Share on other sites

Το tracking number ΠΟΥ σου δώσανε τελειώνει σε DE

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα έρθει με τα γερμανικο ταχυδρομείο, (DHL) το απλό και όχι με την DHL express

Αν εβαλες pdm δεν έχεις πρόβλημα με το τελωνείο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους .

 

Γνωρίζει κανείς από ποιο Κινέζο μπορούμε να φέρουμε μπαταρίες χωρίς πρόβλημα τελωνείου ?

Γιατί σε κανέναν δεν έχει pdm αλλά απλό ταχυδρομείο .

Σε ευρωπαϊκές αποθήκες βλέπεις πλέον σπάνια η και καθόλου .

 

Ευχαριστώ . . .

Edited by stavai
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...