Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από 16 του μήνα είναι εν αναμονή εμφάνισης στο τελωνείο αν και παραγγελία 17$. Να περιμένω να βγάλει αποστολή απόδειξης ή τους στείλω μόνος μου τις αποδείξεις;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο πρόσφατο παρελθόν αυτό το στατους κράταγε έναν μήνα.

Να περιμένεις...

Από 16 του μήνα είναι εν αναμονή εμφάνισης στο τελωνείο αν και παραγγελία 17$. Να περιμένω να βγάλει αποστολή απόδειξης ή τους στείλω μόνος μου τις αποδείξεις;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γνωρίζουμε πόσο καιρό κάνει να εμφανιστεί γεγονός στο tracking από Hong Kong με PostNL PDM από Banggood;
Nokia 5630 Xpress Music -> Nokia Lumia 800 -> Microsoft Lumia 640 XL DS -> Samsung j5 2016 -> Xiaomi Mi9T Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γνωρίζουμε πόσο καιρό κάνει να εμφανιστεί γεγονός στο tracking από Hong Kong με PostNL PDM από Banggood;

 

Σε 3-4 μέρες θα φανεί το Pre-advised, δηλαδή ότι ειδοποιήθηκε η PostNL να παραλάβει το δέμα από την αποθήκη (μια από τις πολλές σε όλη την Κίνα) και να αρχίσει το ταξίδι μέσα στην Κίνα μέχρι να φτάσει στο αεροδρόμιο αναχώρησης.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι σε αυτό το στάδιο στο "The item is pre-advised" μπορεί μείνει στάσιμο έως και 12 μέρες δεν είναι στάνταρ αλλά συμβαίνει, μην τρομάξεις ότι κάτι έγινε θα ξεκολλήσει σύντομα.
Link to comment
Share on other sites

18/9 έγινε shipped από banggood οπότε έχω ακόμα δρόμο
Nokia 5630 Xpress Music -> Nokia Lumia 800 -> Microsoft Lumia 640 XL DS -> Samsung j5 2016 -> Xiaomi Mi9T Pro
Link to comment
Share on other sites

Geekbuying με Registered airmail είναι ασφαλές για τελωνείο;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Geekbuying με Registered airmail είναι ασφαλές για τελωνείο;

 

 

Δεν εξαρτάται από το μαγαζί και τη μέθοδο αποστολής, αλλά από το είδος το μέγεθος της συσκευασία και, κυρίως, την αξία CIF, ανεξάρτητα από το τι θα γράψει ο κινέζος στο αυτοκόλλητο.

Link to comment
Share on other sites

Από 16 του μήνα είναι εν αναμονή εμφάνισης στο τελωνείο αν και παραγγελία 17$. Να περιμένω να βγάλει αποστολή απόδειξης ή τους στείλω μόνος μου τις αποδείξεις;

Όπως έγραψαν και λίγο παραπάνω,δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να κάνεις κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, αγορά απο banggood στις 11/9, στάλθηκε στις 12/9 με pdm και παρελαβα σήμερα. Επίσης αγορά απο το ίδιο μαγαζί με αποστολή ως ασυνόδευτο παρελαβα στις 14μερες. Γενικά οι χρόνοι έχουν βελτιωθεί, το μόνο που πρέπει να παρακαλάς μην στραβωσει κάτι γιατί η υποστήριξη που σου παρέχουν ειναι μηδενική...

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, αγορά απο banggood στις 11/9, στάλθηκε στις 12/9 με pdm και παρελαβα σήμερα. Επίσης αγορά απο το ίδιο μαγαζί με αποστολή ως ασυνόδευτο παρελαβα στις 14μερες. Γενικά οι χρόνοι έχουν βελτιωθεί, το μόνο που πρέπει να παρακαλάς μην στραβωσει κάτι γιατί η υποστήριξη που σου παρέχουν ειναι μηδενική...

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το PDM ήταν κινητό ή κάτι φθηνότερο; Έχει βάλει το Mi 9 στα 309 και το ζαχαρώνω.
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Το PDM ήταν κινητό ή κάτι φθηνότερο; Έχει βάλει το Mi 9 στα 309 και το ζαχαρώνω.
Ηταν το amazfit gtr. Αλλα και το mi 9T pro που παραγγειλα αρχες Σεπτεμβρίου το παρελαβα σε 18μερες απο την παραγγελία, ενω σχεδον την ίδια περίοδο, ενα πληκτρολόγιο μου ηρθε στις 15μερες. Ολα απο banggood με pdm. Βέβαια το καλοκαίρι εφαγα και τη φόλα μου με κινητό που δεν περελαβα ποτε και τα λεφτά τα πήρα μετά απο 2.5μηνες και με ταλαιπωρία. Γι'αυτό λεω αν σου κάτσει στραβη πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για ταλαιπωρία...

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Διάβασα αρκετές σελίδες αλλά δεν μπόρεσα να βρω απάντηση. Αν παραγγείλω ενα κινητό από Κίνα γύρω στα 300€ θα εχω θέματα με τελωνείο. Αξίζει η ταλαιπωρία η να μην ασχοληθώ καν?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Διάβασα αρκετές σελίδες αλλά δεν μπόρεσα να βρω απάντηση. Αν παραγγείλω ενα κινητό από Κίνα γύρω στα 300€ θα εχω θέματα με τελωνείο. Αξίζει η ταλαιπωρία η να μην ασχοληθώ καν?

 

Εγώ προσωπικά τόσα λεφτά δεν έδινα για να πάρω κινητό από Κίνα. Υπάρχει το άγχος της αναμονής (10-30 μέρες), και αν έχει κάποιο θέμα πρέπει να το στείλεις πίσω (κι άλλη αναμονή). Υπάρχει βέβαια και το πλεονέκτημα της χαμηλότερης τιμής (όχι πάντα) και υπάρχουν μαγαζιά που έχουν safe μεθόδους αποστολής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Διάβασα αρκετές σελίδες αλλά δεν μπόρεσα να βρω απάντηση. Αν παραγγείλω ενα κινητό από Κίνα γύρω στα 300€ θα εχω θέματα με τελωνείο. Αξίζει η ταλαιπωρία η να μην ασχοληθώ καν?
Βασικά δυο μαγαζιά υπαρχουν με πιο safe μεθοδους αποστολής χωρίς τελωνείο. Banggood και Gearbest. Αλλά αν ειναι η πρώτη σου αγορά θα σου πρότεινα να κοιτάξεις για το κινητό που θέλεις απο αγγελίες καθώς νομίζω οτι θα μπορέσεις να βρεις οτι θέλεις. Υπάρχουν σχεδόν ολα τα κινητά μεταχειρισμένα αλλα πραγματικά σαν καινούργια. Αν ωστόσο θέλεις να κάνεις αγορά απο Κίνα θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος ότι κάτι μπορεί να παει και στραβά!

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παραλαβή σήμερα από Bangood με αγορά 10/9 με pdm χωρίς προβλήματα ευτυχως
Link to comment
Share on other sites

Για να επανέλθουμε στο θέμα του banggood με τα χαμένα δέματα

Μου έτυχε πάλι το εξής: μου έστειλαν δέμα με pdm το οποίο εμφανίζει κανονικά κίνηση με την γνωστή εταιρεία μεταφορών που χρησιμοποιούν την flytexpress

Σήμερα λοιπόν μου έστειλαν μύνημα ότι το tracking number που μου έδωσαν δεν ισχύει και ότι θα μου ξαναστείλουν το δέμα .Αξίας 13€ εάν ήταν κάτι ακριβό θα κάνανε το γνωστό κορόιδο

Το συμπέρασμα που καταλήγω είναι ότι δίνουν ψεύτικα tracking number επιλεκτικά , τα οποία έχουν κίνηση μέχρι Ολλανδία και εκεί σταματάνε

Το επαναλαμβάνω ότι πλέον είναι μεγάλο ρίσκο αγορά αξίας από αυτό το κατάστημα

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσουμε το πρόβλημα που ειχα το καλοκαίρι με το εν λόγω κατάστημα με τη λαλακια που εκαναν και που αποφάσισαν και αλλαξαν τον τρόπο αποστολής των priority κυριολεκτικά σε μια μέρα χωρίς να ενημερώσουν κανένα και τελικά να ταλεπωρησουν τους πάντες με πολυ καθυστερημένες παραδόσεις ή καθόλου (σα και μένα), απο τα τέλη Αυγούστου μέχρι τώρα 4αγορες που εχω κάνει ολες με pdm με nlpost μου έχουν έρθει γρήγορα (13-18μερες από την παραγγελία) χωρίς πρόβλημα. Τωρα το τι κάνουν δε ξέρω

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έδιναν ψεύτικο tracking number στο PayPal και το δεχόταν, ποτέ ξανά ακριβά πράγματα από αυτό το μαγαζί

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι έκαναν πολλές τέτοιες φουστιες. Και πράγματι το ειχα αναφέρει και παλιότερα, στο PayPal ειναι ότι να'ναι και δεν νομίζω ότι ολοι οι υπάλληλοι τους εξετάζουν σωστά τις υποθέσεις. Ωστόσο θα πρέπει να ξέρετε οτι ακομα και στη περίπτωση που το αποτέλεσμα βγει εις βάρος σας θα πρέπει να επικοινωνήσετε τηλεφωνικά με το PayPal να εξηγήσετε τη κατάσταση, να τους στείλετε οτι αλλο αποδεικτικό θέλουν και να ξανανοίξουν την υπόθεση για να την επεξετασουν. Είχε συμβεί σε αρκετούς αυτο, αλλά τελικά νομιζω ολοι στο τέλος πηραν τα λεφτά τους πισω

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα σας κρατάω ενήμερους όπως κάνω μέχρι τώρα. Το ΣΚ θα ασχοληθώ με Paypal. Αύριο μάλλον θα παραγγείλω το note 7 από GB. Ελπίζω να μη φάω τα μούτρα μου κ εκεί..

τελικα τι γίνεται με το θέμα έκανες κατι με paypal?

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο προχθες το 17 τρακ δειχνει οτι το δεμα μου εφτασε ελλαδα αλλα τα ελτα ακομη το εχουν αναχωψρηση απο ολανδια !! να υποθεσω οτι δεν το χουν σκαναρει ακομη ? :)
Link to comment
Share on other sites

παιδια απο προχθες το 17 τρακ δειχνει οτι το δεμα μου εφτασε ελλαδα αλλα τα ελτα ακομη το εχουν αναχωψρηση απο ολανδια !! να υποθεσω οτι δεν το χουν σκαναρει ακομη ? :)

 

Μπορεί να λέει ότι έχει φτάσει το δέμα στην Ελλάδα, αλλά εάν δεν ανοίξουν το σάκο και δεν σκανάρουν τα δέματα που περιέχει, δεν θα έχεις νεώτερη πληροφόρηση.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Εχει ιδέα κανεις ποια εταιρια παραδιδει συνηθως τα δέματα που έρχονται με Chronopost?
Current status: Galaxy S21+, Huawei Matebook 14 (2020), Mi Air 13 (2017)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...