Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν το βλέπεις χθες ή σήμερα, θα περιμένεις να ξεμπλοκάρει, αλλά αν είναι μέρες στην ίδια κατάσταση στείλε την απόδειξη.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν το βλέπεις χθες ή σήμερα, θα περιμένεις να ξεμπλοκάρει, αλλά αν είναι μέρες στην ίδια κατάσταση στείλε την απόδειξη.

 

Από τις 16, προχθές δλδ. Μπορείς να μου θυμησεις το μαιλ του τελωνείου;

Link to comment
Share on other sites

 

Ωραίος, θα περιμένω μήπως ξεκολλήσει αύριο αλλιώς θα στείλω. Νομίζω πως βγάζει αποστολή απόδειξης συνήθως

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όταν αμφιβάλλουν για την αξία ζητάνε απόδειξη κάρτας ή paypal.
Link to comment
Share on other sites

Αφού λήξει ο εκτιμώμενος χρόνος παραλαβής (στην περίπτωσή σου πρέπει να έχει ήδη λήξει), θα ανοίξεις case στο paypal, περιγράφοντας το ιστορικό και ανεβάζοντας ότι βοηθητικό υλικό έχεις.
Ο εκτιμώμενος χρόνος ειναι ακριβώς αυτό που λέει, δλδ μια εκτίμηση! Δεν αποτελεί δέσμευση για το οποιοδήποτε κατάστημα!..

Δυστυχώς είναι ατυχος ο φίλος με το δεμα απο τις 16/8! Καλο ειναι να περιμένει πλεον να περάσουν 50μερες για να ανοίξει case στο PayPal. Το ίδιο έπαθα και γω το καλοκαίρι με παραγγελία απο το banggood που δεν παρελαβα ποτέ. Οι Κινέζοι καναν το Κινέζο απο την αρχή μεχρι το τέλος και τα λεφτά τα πήρα πισω απο PayPal μετα από 80μερες απο την αγορά! Δυστυχώς τέτοιες καταστάσεις θελουν υπομονή και ατσάλινα νεύρα!

Βέβαια ο καθένας πράττει οπως κρίνει οτι ειναι καλύτερο. Ωστόσο τότε που βρεθηκα στη δύσκολη θέσει όλοι μιλούσαν για αναμονή 50ημερων και μετά ανοιγαν case (δεν ημουν ο μονος ατυχος τοτε). Αν υπάρχει ατομο που έχει ανοίξει case στο μήνα πανω και εχει παρει τα λεφτά του απο το PayPal ας μας ενημερώσει για να το ξέρουμε για αντίστοιχες καταστάσεις στο μέλλον.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Ο εκτιμώμενος χρόνος ειναι ακριβώς αυτό που λέει, δλδ μια εκτίμηση! Δεν αποτελεί δέσμευση για το οποιοδήποτε κατάστημα!..

Δυστυχώς είναι ατυχως ο φίλος με το δεμα απο τις 18/8! Καλο ειναι να περιμένει πλεον να περάσουν 50μερες για να ανοίξει case στο PayPal. Το ίδιο έπαθα και γω το καλοκαίρι με παραγγελία απο το banggood που δεν παρελαβα ποτέ. Οι Κινέζοι καναν το Κινέζο απο την αρχή μεχρι το τέλος και τα λεφτά τα πήρα πισω απο PayPal μετα από 80μερες απο την αγορά! Δυστυχώς τέτοιες καταστάσεις θελουν υπομονή και ατσάλινα νεύρα!

Βέβαια ο καθένας πράττει οπως κρίνει το ειναι το καλύτερο. Ωστόσο τότε που βρεθηκαθστη δύσκολη θέσει όλοι μιλούσαν για αναμονή 50ημερων και μετά ανοιγαν case. Αν υπάρχει ατομο που έχει ανοίξει case στο μήνα πανω και εχει παρει τα λεφτά του απο το PayPal ας μας ενημερώσει για να το ξέρουμε σε αντίστοιχες καταστάσεις

 

 

Το άνοιγμα case στο paypal πρέπει να γίνει μετά τον εκτιμώμενο χρόνο παραλαβής γιατί ο πωλητής θα απαντήσει ότι δεν έχει λήξει ο χρόνος.

Αυτό δεν σημαίνει τίποτε άλλο εκτός από το να αποφύγεις τις άσκοπες απαντήσεις και καθυστερήσεις που κάνει συνήθως ο πωλητής.

Οι 50 μέρες που λες δεν υπάρχει πουθενά γραμμένες, αλλά συνήθως συμπίπτουν με τον εκτιμώμενο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Το άνοιγμα case στο paypal πρέπει να γίνει μετά τον εκτιμώμενο χρόνο παραλαβής γιατί ο πωλητής θα απαντήσει ότι δεν έχει λήξει ο χρόνος.

 

Αυτό δεν σημαίνει τίποτε άλλο εκτός από το να αποφύγεις τις άσκοπες απαντήσεις και καθυστερήσεις που κάνει συνήθως ο πωλητής.

 

Οι 50 μέρες που λες δεν υπάρχει πουθενά γραμμένες, αλλά συνήθως συμπίπτουν με τον εκτιμώμενο χρόνο.

Ποτέ το banggood για pdm δεν έχει εκτιμώμενο χρόνο 50μερες. Εχει πολυ λιγότερο, οποτε δε μπορώ να καταλαβω πως μπορεί να συμπίπτουν.

Περαν του θεωρητικού ομως του πράγματος, πρακτικά το έχεις κάνει ποτέ;

Εν πάση περιπτώσει δεν εχω σκοπό να τσακωθω, όπως προείπα ο καθένας πράττει οπως κρίνει καλύτερα.

Και επειδή δεν είμαι ο τύπος που τα ξέρει όλα θα παρακολουθησω το νήμα για να δω την τελική έκβαση του θέματος, ελπίζοντας βέβαια οτι και ο φίλος μας θα μας κρατάει ενήμερους μεχρι το τέλος. Θα βοηθήσει όλους μας!

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Γενικά το PayPal έχει το άγραφο όριο τον 60 ημερών από την αποστολή του δέματος από εκεί και μετά αποζημιώνει αν δεν παραλάβεις, εγώ πάντα ξεκινάω να ανοίγω case στις 55 μέρες και πότε δεν έχασα λεφτά ψωνίζω από το 2002 με PayPal και πίστεψε όλα αυτά τα χρόνια έχουν κάτσει πολύ στραβές καταστάσεις αλλά με το PayPal τα πήρα πίσω.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά το PayPal έχει το άγραφο όριο τον 60 ημερών από την αποστολή του δέματος από εκεί και μετά αποζημιώνει αν δεν παραλάβεις, εγώ πάντα ξεκινάω να ανοίγω case στις 55 μέρες και πότε δεν έχασα λεφτά ψωνίζω από το 2002 με PayPal και πίστεψε όλα αυτά τα χρόνια έχουν κάτσει πολύ στραβές καταστάσεις αλλά με το PayPal τα πήρα πίσω.
Δε θα διαφωνήσω καθόλου...

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα σας κρατάω ενήμερους όπως κάνω μέχρι τώρα. Το ΣΚ θα ασχοληθώ με Paypal. Αύριο μάλλον θα παραγγείλω το note 7 από GB. Ελπίζω να μη φάω τα μούτρα μου κ εκεί..
Link to comment
Share on other sites

Θα σας κρατάω ενήμερους όπως κάνω μέχρι τώρα. Το ΣΚ θα ασχοληθώ με Paypal. Αύριο μάλλον θα παραγγείλω το note 7 από GB. Ελπίζω να μη φάω τα μούτρα μου κ εκεί..
Οι αγορές από Κίνα έχουν τα ρίσκα τους και θέλουν υπομονή αν είσαι διατεθειμένος και έχεις τον χρόνο και την υπομονή τότε προχωράς αλλιώς αν το βιάζεσαι κ.τ.λ τότε αγοράζεις από Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

παραγγελία δύο Op7 απο BG με pdm μεσα σε δεκα μέρες σημερινή παραλαβή...

δεν γίνονται αυτά!!! 23ce17e19f88d98f8fb63edb2ae488db.jpg

Έλα ρε Λήμνο, από Ελλάδα πιο πολύ θα έκανε να έρθει.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Οι αγορές από Κίνα έχουν τα ρίσκα τους και θέλουν υπομονή αν είσαι διατεθειμένος και έχεις τον χρόνο και την υπομονή τότε προχωράς αλλιώς αν το βιάζεσαι κ.τ.λ τότε αγοράζεις από Ελλάδα.

 

Παραγγέλνω ατμοποιητες, μοντακια, νικοτίνη κλπ, οπότε καταλαβαίνεις ότι κατέχω από ρίσκα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους να ρωτήσω κάτι, ξέρω ότι για να βγει κάτι από το τελωνείο μπορεί να κάνει και 1 μήνα, και ότι αν υπάρχει διαφωνία στην τιμή χρέωσης φαίνεται στο tracking για να στείλεις αποδείξεις κτλ, δεν ισχύει αυτό? γιατί παραπάνω αναφέρθηκε στις 3 ημέρες να στείλεις αποδείξεις κτλ. Έχω παραγγείλει μια θήκη tablet 10€ πριν 5 ημέρες μπήκε τελωνείο αλλά ειδοποίηση δεν έχω πρέπει να τους στείλω κάτι από μόνος μου και τι να αναφέρω το tracking? Ευχαριστώ εκ τών προτέρων

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ το banggood για pdm δεν έχει εκτιμώμενο χρόνο 50μερες. Εχει πολυ λιγότερο, οποτε δε μπορώ να καταλαβω πως μπορεί να συμπίπτουν.

Περαν του θεωρητικού ομως του πράγματος, πρακτικά το έχεις κάνει ποτέ;

Εν πάση περιπτώσει δεν εχω σκοπό να τσακωθω, όπως προείπα ο καθένας πράττει οπως κρίνει καλύτερα.

Και επειδή δεν είμαι ο τύπος που τα ξέρει όλα θα παρακολουθησω το νήμα για να δω την τελική έκβαση του θέματος, ελπίζοντας βέβαια οτι και ο φίλος μας θα μας κρατάει ενήμερους μεχρι το τέλος. Θα βοηθήσει όλους μας!

 

Επειδή το έχω κάνει, πριν από λίγους μήνες, και έχω γράψει εδώ την εμπειρία από την περιπέτεια αυτή γι' αυτό και το προτείνω.

Παραγγελία κινητού από Banggood με PDM και κολλημένο status στο pre-advised, για 1.5 μήνα, άνοιξα case μετά τον εκτιμώμενο χρόνο παραλαβής, με όλα τα σχετικά στοιχεία, το μαγαζί επανέλαβε το γνωστό τροπάριο ότι το δέμα βρίσκεται στο δρόμο του (!!!) και το paypal με δικαίωσε.

Τα περί άγραφων κανόνων κλπ είναι άποψη όπως και άλλες που γράφονται στο forum.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γειά σε όλους να ρωτήσω κάτι, ξέρω ότι για να βγει κάτι από το τελωνείο μπορεί να κάνει και 1 μήνα, και ότι αν υπάρχει διαφωνία στην τιμή χρέωσης φαίνεται στο tracking για να στείλεις αποδείξεις κτλ, δεν ισχύει αυτό? γιατί παραπάνω αναφέρθηκε στις 3 ημέρες να στείλεις αποδείξεις κτλ. Έχω παραγγείλει μια θήκη tablet 10€ πριν 5 ημέρες μπήκε τελωνείο αλλά ειδοποίηση δεν έχω πρέπει να τους στείλω κάτι από μόνος μου και τι να αναφέρω το tracking? Ευχαριστώ εκ τών προτέρων

 

 

Ο συμφορουμίτης που ζήτησε το mail φαίνεται ότι βιαζόταν να παραλάβει.

Εσύ μπορείς να περιμένεις, αν θέλεις, μέχρι να ελευθερωθεί το δέμα ή να ζητήσουν απόδειξη.

Χθες παρέλαβα θήκη από Κίνα με απλό ταχυδρομείο (όχι συστημένο) σε 13 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όχι 55 μέρες για να ανοίξεις case αλλά 45 μεγάλη διαφορά και που σε δικαίωσε τυχερός ήσουν αν στο έκλεινε υπέρ του μαγαζιού να δούμε τι θα έκανες...
Link to comment
Share on other sites

Ναι όχι 55 μέρες για να ανοίξεις case αλλά 45 μεγάλη διαφορά και που σε δικαίωσε τυχερός ήσουν αν στο έκλεινε υπέρ του μαγαζιού να δούμε τι θα έκανες...

 

Δεν ήμουν τυχερός, αλλά είχα βάσιμα και σημαντικά στοιχεία, για την υπόθεση.

Μην τα ισοπεδώνεις όλα στη δική σου αντίληψη.

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου εμπειρία σε αυτά τα χρόνια είναι ότι το paypal δύσκολα σε δικαιώνει στις 45 μέρες και ας έχεις αποδείξεις ότι δεν παρέλαβες σου λέει ότι είναι νωρίς ότι πρέπει να περιμένεις και στο κλείνει το case. Δεν ισοπεδώνω τίποτα απλά λέω ότι ήσουνα τυχερός.
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζεις να επιμένεις σε κάτι που δεν έχεις δίκιο και δεν γνωρίζεις την υπόθεση.

Συνεχίζεις να ισοπεδώνεις όλες τις περιπτώσεις, με βάση τα δικά σου κριτήρια.

Επαναλαμβάνω ότι δεν ήμουν τυχερός αλλά είχα ατράνταχτα στοιχεία ενώ το Banggood επαναλάμβανε το ίδιο τροπάριο.

Δεν είναι είναι ημερών, αλλά στοιχείων που τεκμηριώνουν μια υπόθεση στο paypal.

 

Και επειδή κουράσαμε το νήμα, εγώ σταματώ εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισοπεδώνω τίποτα λες την περίπτωση σου λέω την δικιά μου ο κάθε ένας μπορεί να κρίνει διαβάζοντας. Και ξαναλέω ότι ήσουνα τυχερός το paypal δεν σε δικαιώνει εύκολα στις 45 μέρες και συνήθως στην κλείνει την υπόθεση και δικαιώνει τον πωλητή.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες δεν υπάρχει λόγος να το τραβάτε. Ο καθένας ειχε τη δική του εμπειρία με θετικη έκβαση. Το αν είναι τυχερός δε το ξέρουμε σίγουρα. Επίσης αν κλείσει εναντίον σου μπορείς να τους παρεις τηλέφωνο να εξηγήσεις τη κατάσταση και να ζητήσεις να την ξανανοίξουν.

Πχ εμενα αρχικά κόπηκε παρόλο που τους τα ειχα στείλει ολα αναλυτικά με screenshot κλπ. Τους πηρα τηλ, τους εξηγησα κ τελικα έκλεισε υπέρ μου.

makap λογικά επειδή άνοιξες case στις 45μερες και στο PayPal μέχρι να πιάσουν την υπόθεση περνανε κ μερικές μέρες ουσιαστικά θα έφτασε τις 50!

Θυμάσαι, πόσες μέρες μετα του ανοίγματος case ειχες τελική απάντηση;

Και κάτι τελευταίο και το κλείνω εδω. Ο εκτιμώμενος χρόνος που δίνει το banggood για pdm πακέτα είναι 21μερες και όχι 1.5μηνας! Οπότε μη λέμε στο κόσμο μόλις περάσει το εκτιμώμενο χρόνο παράδοσης ανοιξε case...

Εν πάση περιπτώσει θα το πω για τρίτη φορά, ο καθένας πράττει οπως κρίνει καλύτερα για αυτόν.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο συμφορουμίτης που ζήτησε το mail φαίνεται ότι βιαζόταν να παραλάβει.

Εσύ μπορείς να περιμένεις, αν θέλεις, μέχρι να ελευθερωθεί το δέμα ή να ζητήσουν απόδειξη.

Χθες παρέλαβα θήκη από Κίνα με απλό ταχυδρομείο (όχι συστημένο) σε 13 μέρες.

 

Να κάνω μια αφελή ερώτηση στο τελωνείο υποτίθεται ότι γίνεται τις κακομοίρας, αν δηλαδή κάποιος χωρίς να του το ζητήσουν από εκεί στείλει αποδείξεις κτλ, θα πάνε να ψάξουν το πακέτο του και θα του το απελευθερώσουν? έχει κανείς τέτοια περίπτωση, γιατί υποτίθεται αυτά πάνε με την σειρά .. άλλο να μου στείλουν αυτοί μήνυμα να στείλω τα χαρτιά και όταν τα στείλω, το παίρνουν και το προχωράνε.

Κάνω κάτι λάθος?

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια αφελή ερώτηση στο τελωνείο υποτίθεται ότι γίνεται τις κακομοίρας, αν δηλαδή κάποιος χωρίς να του το ζητήσουν από εκεί στείλει αποδείξεις κτλ, θα πάνε να ψάξουν το πακέτο του και θα του το απελευθερώσουν? έχει κανείς τέτοια περίπτωση, γιατί υποτίθεται αυτά πάνε με την σειρά .. άλλο να μου στείλουν αυτοί μήνυμα να στείλω τα χαρτιά και όταν τα στείλω, το παίρνουν και το προχωράνε.

Κάνω κάτι λάθος?

 

Πολλοί έχουν μπερδέψει λίγο τη διαδικασία εκτελωνισμού ενός δέματος.

Από τον ΙΟΥΝ 2017, τα δέματα εκτελωνίζονται από τα ΕΛΤΑ με αμοιβή που έχει καθοριστεί και είναι αναρτημένη στην ιστοσελίδα τους. Το μήνυμα που στέλνουν (όποτε το κάνουν, γιατί άλλες φορές το βλέπεις με τον κωδικό παρακολούθησης) προέρχεται από το ΓΕΤΑ (Γραφείο Εκτελωνισμού Ταχυδρομικών Αντικειμένων) των ΕΛΤΑ και ο ενδιαφερόμενος στέλνει την απόδειξη στο ίδιο γραφείο.

Συμπερασματικά, δεν ασχολείται τελωνειακός υπάλληλος με τα ταχυδρομικά δέματα, αλλά ο υπάλληλος του εργολάβου που έχει αναλάβει, από τα ΕΛΤΑ, με δημοπρασία το έργο του εκτελωνισμού των ταχυδρομικών δεμάτων.

Το γιατί γίνεται έτσι η διαδικασία είναι άλλη ιστορία και έχει σχέση με το οικονομικό πρόβλημα των ΕΛΤΑ που, δυστυχώς, παραμένει οξύ και τα ΕΛΤΑ συνεχώς μπαίνουν μέσα στους ισολογισμούς τους κάθε χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά λίγο πολύ τα γνωρίζω εμένα η απορία μου είναι γιατί να προχωρήσει η διαδικασία σε ένα δέμα που δεν το έχει πιάσει κανείς αν στειλω τις αποδείξεις..

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...