Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για dpd δοκίμασε την speedex

 

Ευχαριστώ πολύ... Θα τους πάρω κ αυτούς από Δευτέρα ένα τηλέφωνο.. Ελπίζω να βγάλουν άκρη με το tracking της DPD και να προλάβω το δέμα πριν πάρει το δρόμο της επιστροφής χωρίς λόγο..

Link to comment
Share on other sites

Πακέτο από Αγγλία έρχεται με DPD μου βγάζει το εξής:

[...]

Έχω πάρει 500 τηλέφωνα την DPD, [...]

Άρα ούτε η ίδια η DPD δεν ήξερε να σου πει...;

 

Έχω παραλάβει πακέτα με DPD στο παρελθόν, αλλά δε θυμάμαι ποιοι το παρέδωσαν... Από μια ματιά που έριξα τώρα, με εξέπληξε λίγο το ότι η DPD έχει και γραφεία στην Ελλάδα (δεν είχα ακούσει να τους χρησιμοποιεί κάποιος εδώ).

Αλλά αν δεν ξέρουν ούτε και αυτοί, δεν είναι περίεργο που δεν ακούγονται...

Link to comment
Share on other sites

για την ιστορια το προβλημα με το banggoοd εληξε οταν την προηγουμενη μερα απο την παραλαβη του δεματος (το οποιο οι εξυπνοι εστειλαν με αλλο τροπο αποστολης και περασε εννοειτε τελωνειο) τους εστειλα ενα ακομα email που τους ελεγα οτι προχωραω στο paypal μετα την παραλαβη αν δεν δωσουν τα χρηματα.

Πολλες φορες τους ειχα πει για paypal αλλα και καλα δεν τους ενοιαζε και απαντουσαν εντελως ασχετα πραγματα, οπως και για οτιδηποτε συζηταγαμε βεβαια.

 

Μου απαντησε αυτο το ζωο που απαντουσε καθε μερα τους τελευταιους μηνες στα πανω απο 30 email οτι δινει 14ε απο τα 30 περιπου που ηταν συνολο.

Ειπα οχι τα θελω ολα γιατι το λαθος ηταν δικο σας και σας ειπα επανειλημμενα μην το στειλτε ετσι.

 

Την επομενη και καλα αλλαζει εκπροσωπος (μετα απο 2 μηνες με την ιδια) και μου ζηταει συγνωμη επιστρεφοντας ολο το ποσο ζητωντας να γραψω σε ολα μα ολα τα trustpilot κλπ καλα λογια και να της στειλω screenshot.

Ακου θρασος, μου επεστρεψε τα λεφτα μου επειτα απο το δικο τους λαθος, μετα απο απειρα εμαιλ και σπασιμο νευρων και θα τους πω και ευχαριστω...

Της λεω περιμενω τα χρηματα, τιποτα αλλο, και την αλλη μερα ηταν μεσα.

Φερθηκαν ασχημα 2 μηνες και θελανε και ευχαριστω στο τελος????

Σειρα μου τωρα.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

για την ιστορια το προβλημα με το banggoοd εληξε οταν την προηγουμενη μερα απο την παραλαβη του δεματος (το οποιο οι εξυπνοι εστειλαν με αλλο τροπο αποστολης και περασε εννοειτε τελωνειο) τους εστειλα ενα ακομα email που τους ελεγα οτι προχωραω στο paypal μετα την παραλαβη αν δεν δωσουν τα χρηματα.

Πολλες φορες τους ειχα πει για paypal αλλα και καλα δεν τους ενοιαζε και απαντουσαν εντελως ασχετα πραγματα, οπως και για οτιδηποτε συζηταγαμε βεβαια.

 

Μου απαντησε αυτο το ζωο που απαντουσε καθε μερα τους τελευταιους μηνες στα πανω απο 30 email οτι δινει 14ε απο τα 30 περιπου που ηταν συνολο.

Ειπα οχι τα θελω ολα γιατι το λαθος ηταν δικο σας και σας ειπα επανειλημμενα μην το στειλτε ετσι.

 

Την επομενη και καλα αλλαζει εκπροσωπος (μετα απο 2 μηνες με την ιδια) και μου ζηταει συγνωμη επιστρεφοντας ολο το ποσο ζητωντας να γραψω σε ολα μα ολα τα trustpilot κλπ καλα λογια και να της στειλω screenshot.

Ακου θρασος, μου επεστρεψε τα λεφτα μου επειτα απο το δικο τους λαθος, μετα απο απειρα εμαιλ και σπασιμο νευρων και θα τους πω και ευχαριστω...

Της λεω περιμενω τα χρηματα, τιποτα αλλο, και την αλλη μερα ηταν μεσα.

Φερθηκαν ασχημα 2 μηνες και θελανε και ευχαριστω στο τελος????

Σειρα μου τωρα.

 

Μια χαρά σε βρίσκω!

Καλά που έγραψες κ για το trustpilot, θα περάσω κ γω μία βόλτα από εκεί..

Υπάρχει κάποιος οδηγός ώστε να ξεκινήσω κ γω τις κατάλληλες διεργασίες για επιστροφή χρημάτων από το paypal?

Edited by neoklis79
Link to comment
Share on other sites

Άρα ούτε η ίδια η DPD δεν ήξερε να σου πει...;

 

Έχω παραλάβει πακέτα με DPD στο παρελθόν, αλλά δε θυμάμαι ποιοι το παρέδωσαν... Από μια ματιά που έριξα τώρα, με εξέπληξε λίγο το ότι η DPD έχει και γραφεία στην Ελλάδα (δεν είχα ακούσει να τους χρησιμοποιεί κάποιος εδώ).

Αλλά αν δεν ξέρουν ούτε και αυτοί, δεν είναι περίεργο που δεν ακούγονται...

 

Η τρέλα η ίδια.

κατάφερα να βγάλω άκρη.

 

Από την Interparcel Limited που είχα track πήρα track για την DPD η οποία - τυχαία - στα 200 track μου έβγαλε ένα Aramex αντί για DPD group για 1 φορά (και όσο και να το ξαναπροσπάθησα να το ξαναβγάλω δεν το κατάφερα ποτέ ξανά - ευτυχώς το κράτησα) και από εκεί με τηλέφωνο στην Aramex Greece πήρα track της ACS η οποία με είχε διαβεβαιώσει επίσημα οτι έχει διακόψει συνεργασία με την DPD.

Link to comment
Share on other sites

Για στατιστικούς λόγους (και γενικά ενημέρωση) αναφέρω ότι δεματάκι από Banggood (με μια wi-fi πρίζα αξίας ~13€) σταλμένο με CN post tracked με παραγγελία 27/8 και shipping 28/8 παρελήφθη σήμερα 17/9ου. 20 ημερολογιακές μέρες δηλαδή, ικανοποιητικός χρόνος...

 

ΥΓ.1 Αυτή ήταν η 101η παραγγελία από Banggood από το 2013 μέχρι σήμερα. Σε γενικές γραμμές δεν έχω αντιμετωπίσει σοβαρά προβλήματα με αυτούς και σε 2-3 προβληματικές περιπτώσεις πήρα refund). Γενικά τους προτιμώ από το gearbest που επίσης έχω αρκετές παραγγελίες αλλά δεν έχω και την καλύτερη άποψη...

ΥΓ.2 Το δέμα μου παραδόθηκε κανονικά από τον ταχυδρόμο στην διεύθυνση της εργασίας μου (περιοχή Ίλιον που μεταφερθήκαμε πρόσφατα) όπως γινόταν και τόσα χρόνια στην προηγούμενη διεύθυνση στην Ν.Χαλκηδόνα, δηλαδή δεν άφηναν ειδοποιητήριο να τρέχω στο ταχυδρομείο για παραλαβή.

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, σήμερα παρέλαβα 2 παραγγελίες απο banggood με pdm. Η μια αγορά έγινε στις 30/8 και η άλλη στις 5/9. Παρόλα αυτά τα παρελαβα ταυτόχρονα μετά από 18 και 12 μέρες αντίστοιχα, μετά την παραγγελία.

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από banggood δεν είχα κανένα θέμα μέχρι την φόλα που έφαγα τώρα με το κινητό

Από ότι βλέπω τα δέματα που χάνονται ειναι για ένα περίεργο λόγο κινητά

Εντάξει λες στατιστικά θα γίνει η στραβή

Αυτό όμως που εξοργίζει είναι η αδιαφορία τους,

Τους έχω στείλει 5 μυνήματα να επικοινωνήσουν με την εταιρεία μεταφορών και την postnl και στα 5 η απάντηση είναι το δέμα είναι in transit γενικά και αόριστα

Από μένα μαύρη λίστα πλέον μετά από καμιά 90 άρια παραγγελίες

Όποιος παραγγέλνει κινητό απο αυτούς παίζει ρωσική ρουλέτα εάν θα του έρθει

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από banggood δεν είχα κανένα θέμα μέχρι την φόλα που έφαγα τώρα με το κινητό

 

Από ότι βλέπω τα δέματα που χάνονται ειναι για ένα περίεργο λόγο κινητά

 

Εντάξει λες στατιστικά θα γίνει η στραβή

 

Αυτό όμως που εξοργίζει είναι η αδιαφορία τους,

 

Τους έχω στείλει 5 μυνήματα να επικοινωνήσουν με την εταιρεία μεταφορών και την postnl και στα 5 η απάντηση είναι το δέμα είναι in transit γενικά και αόριστα

 

Από μένα μαύρη λίστα πλέον μετά από καμιά 90 άρια παραγγελίες

 

Όποιος παραγγέλνει κινητό απο αυτούς παίζει ρωσική ρουλέτα εάν θα του έρθει

Δεν είναι κανόνας αυτήν η περίπτωση είναι η εξαίρεση, επίσης οι αγορές από Κίνα έχουν και τα ρίσκα τους όταν αγοράζεις από εκεί σιωπηρά τα αποδέχεσαι... Στραβή μπορεί να γίνει παντού σε όλα τα κινεζομάγαζα αλλιώς αγοράζεις από Ελλάδα με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα τους.
Link to comment
Share on other sites

Από GearBest παραγγελία 26/8 αποστολή 30/8 σήμερα παρέλαβα γιατί μεσολάβησε σαββατοκύριακο και έμεινε Θεσσαλονίκη. Με NL POST

παρόμοια παραγγελία 1 εβδομάδα! απο gear..

shipping method lvsxxxxxxxxxx

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε ποιο πίσω και τα μυνήματα των υπολοίπων που είναι στην ίδια κατάσταση,από το συγκεκριμένο κατάστημα και από το ίδιο είδος όλοι(κινητά)και θα καταλάβεις ότι κάτι συμβαίνει τώρα τελευταία με το banggood

Όσο για το ρίσκο ομολογώ την βλακεία μου που τους εμπιστευτηκα τα 300 ευρώ μου

Και ναι από Κίνα πλέον μόνο καμιά θήκη και χαμηλής αξίας πράγματα και κατά προτίμηση από AliExpress

Link to comment
Share on other sites

@ stavag:

 

Είδα που γράφεις πιο πίσω ότι το δέμα σου είναι κολλημένο από 30/8.

Σε status; "Information received";

Από Κίνα έχει φύγει, ή δεν το έστειλε καν ακόμα το banggood; (δες στη Flytexpress που χρησιμοποιούν για το πρώτο σκέλος του PDM).

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι έχει φτάσει μέχρι την Ολλανδία σε status customs clearance completed και εκεί έχει μείνει

Εαν ήταν μόνο το δικό μου θα έλεγα έτυχε!

Αλλά είναι και σε άλλα άτομα τον τελευταίο καιρό η ίδια περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι έχει φτάσει μέχρι την Ολλανδία σε status customs clearance completed και εκεί έχει μείνει

Εαν ήταν μόνο το δικό μου θα έλεγα έτυχε!

Αλλά είναι και σε άλλα άτομα τον τελευταίο καιρό η ίδια περίπτωση

 

Από την Flyt σε εμένα αυτό γράφει:

F34832190813004B GBR GR

The item is pre-advised to PostnL

 

Από 16/08

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι έχει φτάσει μέχρι την Ολλανδία σε status customs clearance completed και εκεί έχει μείνει

Εαν ήταν μόνο το δικό μου θα έλεγα έτυχε!

Αλλά είναι και σε άλλα άτομα τον τελευταίο καιρό η ίδια περίπτωση

"Customs clearance", ε; Νομίζω είναι λίγο... καινούριο με τα δεδομένα των μηνυμάτων που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε στο PDM με NL (αν θυμάμαι καλά, πρέπει να μου το 'βγαλε κι εμένα σε μια παραγγελία κάπου τον τελευταίο μήνα, αλλά ήταν είδος μικρής αξίας - και παραδόθηκε κανονικά).

Να έχει άραγε αρχίσει να έχει... λόξυγκα η PostNL με τα Priority...;

Θα είναι κακό - και βεβαίως πολύ χειρότερο για όσους τύχει να έχετε δέματα καθ' οδόν σε αυτήν τη φάση!

Ελπίζω να είναι μόνο παροδικό και να κινηθούν ξανά - και χωρίς παρατράγουδα...

Από την Flyt σε εμένα αυτό γράφει:

F34832190813004B GBR GR

The item is pre-advised to PostnL

 

Από 16/08

Από 16/08 σίγουρα έχεις πρόβλημα. Και το κακό είναι πως είναι νωρίς ακόμα για ενέργειες μέσω paypal - γιατί εκεί βλέπω να καταλήγει -δυστυχώς- η φάση... Μακάρι να διαψευσθώ!

 

Edit:

Προ διετίας - ή και παραπάνω, αν θυμάμαι καλά, πρέπει να ήταν που η -κατά τα άλλα αξιόπιστη- SG Post έχασε μία ολόκληρη παρτίδα από δέματα και είχε γίνει ο χαμός. Ήταν μάλλον και ο λόγος που τα μαγαζιά δεν τη χρησιμοποιούν πια.

Να έχουμε τίποτα παρόμοιο και με την PostNL...;

Σα να μην έφτανε η περίπτωση με τη Royal Shipments...

Link to comment
Share on other sites

Όχι παιδιά μια Χαρά τρέχει το PDM από banggood έχω δυο παραγγελίες από εκεί κινητά 300+ ευρώ με κοντινές ημερομηνίες όπως ο φίλος παραπάνω και κυλάει πολύ όμορφα το πράγμα μην βγάζετε γρήγορα συμπεράσματά λίγο υπομονή.

 

Εξαιρείται ο φίλος που είναι από 16/08 κολλημένο μάλλον χάθηκε το ίδιο έπαθα πριν 3 μήνες περίπου και πήρα refund από το paypal συμβαίνουν και αυτά.... :X

 

firefox-6u0u-GE4-Wk-S.png

 

firefox-UJow3-E9li-M.png

Link to comment
Share on other sites

"Customs clearance", ε; Νομίζω είναι λίγο... καινούριο με τα δεδομένα των μηνυμάτων που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε στο PDM με NL (αν θυμάμαι καλά, πρέπει να μου το 'βγαλε κι εμένα σε μια παραγγελία κάπου τον τελευταίο μήνα, αλλά ήταν είδος μικρής αξίας - και παραδόθηκε κανονικά).

Να έχει άραγε αρχίσει να έχει... λόξυγκα η PostNL με τα Priority...;

Θα είναι κακό - και βεβαίως πολύ χειρότερο για όσους τύχει να έχετε δέματα καθ' οδόν σε αυτήν τη φάση!

Ελπίζω να είναι μόνο παροδικό και να κινηθούν ξανά - και χωρίς παρατράγουδα...

 

Από 16/08 σίγουρα έχεις πρόβλημα. Και το κακό είναι πως είναι νωρίς ακόμα για ενέργειες μέσω paypal - γιατί εκεί βλέπω να καταλήγει -δυστυχώς- η φάση... Μακάρι να διαψευσθώ!

 

Edit:

Προ διετίας - ή και παραπάνω, αν θυμάμαι καλά, πρέπει να ήταν που η -κατά τα άλλα αξιόπιστη- SG Post έχασε μία ολόκληρη παρτίδα από δέματα και είχε γίνει ο χαμός. Ήταν μάλλον και ο λόγος που τα μαγαζιά δεν τη χρησιμοποιούν πια.

Να έχουμε τίποτα παρόμοιο και με την PostNL...;

Σα να μην έφτανε η περίπτωση με τη Royal Shipments...

 

Με το paypal θα ασχοληθώ το ΣΚ, από το BG με κοροιδεύουν στη ψυχρα στο live chat. Δε ξέρω την διαδικασία στο paypal αυτο με καθυστερεί κυρίως.

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε ξαναγίνει ιστορία με παραγγελία από το tomtop από ευρωπαϊκή αποθήκη(κινητό και αυτό)με DHL .Αλλά στις 15 ημέρες που είχε κολλήσει τους έστειλα μύνημα και προς τιμή τους μου το ξαναεστειλαν άμεσα

Εδώ το banggood κάνει το κορόιδο ,ούτε καν μπαίνουν στον κόπο να κάνουν μια ερώτηση στην μεταφορική να δουν τι συμβαίνει

Link to comment
Share on other sites

Στο PayPal ποια είναι η πρώτη κίνηση που πρέπει να κάνω; Έχω κρατήσει συνομιλίες, screenshots, τα πάντα.

 

Αφού λήξει ο εκτιμώμενος χρόνος παραλαβής (στην περίπτωσή σου πρέπει να έχει ήδη λήξει), θα ανοίξεις case στο paypal, περιγράφοντας το ιστορικό και ανεβάζοντας ότι βοηθητικό υλικό έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Αφού λήξει ο εκτιμώμενος χρόνος παραλαβής (στην περίπτωσή σου πρέπει να έχει ήδη λήξει), θα ανοίξεις case στο paypal, περιγράφοντας το ιστορικό και ανεβάζοντας ότι βοηθητικό υλικό έχεις.

 

Ευχαριστώ makap

Link to comment
Share on other sites

Αγορά αξίας 17.22$ από Ali express μου βγάζει αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο. Να τους στείλω e mail την παραγγελία screenshot και την συναλλαγή από το Web banking για να ξεμπλοκαρει;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...