Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες..περιμενω μια αποστολη κλαι δυστυχως ψιλοβιαζομαι,τελευταιο μηνυμα που εχω στο τρακινγκ ειναι αυτο πριν 3 μερες

 

hand over to airline. hong kong

 

ξερουμε τι σημαινει?επισης υπαρχει πιθανοτητα να ειναι εδω σε 3 βδομαδες?

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To mod ειναι ηλεκτρονικο τσιγαρο αλλα τις μπαταριες τις βαζεις εσυ δεν ειναι ενσωματωμενες, για αυτο και ρωτησα. Ακομα ειναι κολλημενο στο ιδιο. Καποιοι ειχαν θεματακια ,καποιοι τα ειχαν παραλαβει

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απο σχολια που διαβαζω ξερω οτι καποιοι εχουν παραλαβει, φιλη μου πριν 3-4 μηνες παρελαβε ατμοποιητη, Απο την εφαρμογη Vaffle που κερδιζεις με ποντους πολλοι δεν εχουν λαβει. Τα μαγαζια πως παραλαμβανουν οεοοο; Ειναι γνωστης εταιρειας το μοντακι (Swell -Vandy Vape) αλλα δεν περιλαμβανει μπαταριες μεσα, υπαρχει σε πολλα μαγαζια με ατμιστικα, μηπως γραφουν κατι απ΄εξω στο κουτι δεν ξερω για αυτο ρωταω. Αν στειλω κανενα email στο τελωνειο του αεροδρομειου και τους πω οτι περιμενω καποιο δωρο, απαντουν;

 

Όσο αφορά την χονδρική ισχύουν άλλοι νόμοι. To cigabuy απ όπου αγόρασα το mod, έχει ξεχωριστό τομέα EU DIRECT απ όπου προμηθεύει προβληματικές αγορές σαν τις δικές μας. Ακόμη και την 100άρα νικοτίνη που αγόρασα, τα στοιχεία της εταιρείας έγραφαν Νησιά Marshall... Μύλος.

Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες... :) Μέχρι που είδα το αρχικό μου post και είδα ότι απαντούσα στον Bayern4, που ρωτούσε για powerbanks!

 

Η δική σου περίπτωση είναι διαφορετική: Η εισαγωγή από ιδιώτες προϊόντων ηλεκτρονικού καπνίσματος έχει απαγορευθεί. Σχετικά είδη που βρίσκονται κατά την εισαγωγή κατάσχονται και καταστρέφονται(!)

Η μόνη περίπτωση να παραλάβει κανείς (και το πώς γίνεται και κάποιοι έχουν όντως παραλάβει) είναι να περάσει το δέμα... απαρατήρητο κατά την εισαγωγή.

Οπότε περιμένεις και... ελπίζεις! Θα σου έλεγα δε να μην επιχειρήσεις να τους τραβήξεις την προσοχή (με ερωτήσεις κλπ) πάνω στο πακέτο σου, μήπως και περάσει τελικά.

Σε άλλη περίπτωση (βλ. το... κακό σενάριο), φαντάζομαι θα ενημερωθεί το tracking στα ΕΛΤΑ με το τι συνέβη. Αν τυχόν δεν έχει tracking, ελπίζω τουλάχιστον να φροντίσουν να ενημερώσουν με κάποιο σημείωμα από τα ΕΛΤΑ ή κάτι παρόμοιο...

Οχι εχω traching τους ειχα πει να μου το δωσουν για να κοιταω που βρισκεται. Ετσι ειδα οτι ηρθε Ελλαδα στις 2 του μηνος και ακομα γραφει ( εκφορτωση-ταχ-αποστολης- Αναμονη παρουσιασης στο τελωνειο). Και εγω ελπιζω να περασει απαρατήρητο το περιμενω πως και πως να ερθει στα χερια μου, γιατι οπως προανεφερα αλλοι γνωστοι μου εχουν παραλαβει απο διαγωνισμους. Αν οχι τουλαχιστον ειδοποιούν η αφηνουν τον αλλον να περιμενει τσαμπα, ξερεις;

Despina!
Link to comment
Share on other sites

Αν οχι τουλαχιστον ειδοποιούν η αφηνουν τον αλλον να περιμενει τσαμπα, ξερεις;

Μιας και έχεις tracking, σίγουρα θα φανεί εκεί. Έχουν -δυστυχώς- αναφερθεί αρκετές περιπτώσεις εδώ στο forum από όσους είχαν την ατυχία να τους τα κατάσχουν, και είχαν αναφέρει και το σχετικό μήνυμα από το tracking (αν και δε θυμάμαι το ακριβές κείμενο...)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα μας ,

από πολύπαθη, εδώ και 2 μήνες παραγγελία μου από το banggood, μέσω της γνωστής -αρνητικά πλέον- royal shipments , το τελευταίο σκανάρισμα μου έβγαλε αυτά :

2019-09-06 07:46:00 Destination Scan (Athens)

2019-09-06 07:30:00 Arrival Scan (Athens).

 

Από εδώ μέσα διάβασα, οτι έρχονται στην ups Ελλάδας και μετά αναλαμβάνει courier, ανάλογα την περιοχή.

Πήρα τηλέφωνο στην ups , αλλά αυτοί μου είπαν οτι δεν μπορούν να δουν την πορεία του πακέτου , γιατί το tracking που έχω από royal shi(t)ments δεν είναι ανιχνεύσιμο από αυτούς και μου είπαν να στείλω email στους πολωνούς, για να μου δώσουν αυτοί νούμερο της ups.

 

Από εσάς παιδιά, που ήδη παραλάβατε με αυτό τον τρόπο , έτσι είναι ; ισχύει αυτό που μου είπανε; Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω για να μάθω πού ακριβώς είναι τώρα η παραγγελία μου και από ποιόν θα παραλάβω;

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό ,στείλε email στους Πολωνούς να σου δώσουν το tracking για την ups , αλλιώς περίμενε και θα έρθει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

γεια παιδια εχω και εγω προβλημα με καποιο δεμα,μπορει καποιος να βοηθησει που μπορω να στειλω μηνυμα στους Πολωνούς να μου δώσουν το tracking για την ups,ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό ,στείλε email στους Πολωνούς να σου δώσουν το tracking για την ups , αλλιώς περίμενε και θα έρθει.

 

Ναι σ'ευχαριστώ , έτσι έκανα και όντως μου έδωσαν τρακινγκ από ups για να το παρακολουθώ.

 

γεια παιδια εχω και εγω προβλημα με καποιο δεμα,μπορει καποιος να βοηθησει που μπορω να στειλω μηνυμα στους Πολωνούς να μου δώσουν το tracking για την ups,ευχαριστω.

 

Αν αναφέρεσαι στην royal shipments , στείλτους email εδώ: info@swiatprzesylek.pl και θα σου απαντήσουν .

Εμένα μου έστειλαν το τράκινγκ της ups μετά από 2 ώρες που τους έστειλα το αίτημα .

Σ'αυτό τουλάχιστον είναι γρήγοροι :lol::lol::lol: , τρομάρα τους...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά μου έχει τύχει να έχει κολλήσει τόσες μέρες από 30/8 στο The item is pre-advised to PostnL με priority από banggood
Μάλλον υπάρχει μεγάλος όγκος λόγω ότι και τα δύο καταστήματα στέλνουν με NL .

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά μου έχει τύχει να έχει κολλήσει τόσες μέρες από 30/8 στο The item is pre-advised to PostnL με priority από banggood

 

Μου έχει κολλήσει απο 16/08 κινητό...

Link to comment
Share on other sites

Καλή δύναμη όσοι περιμένουν από royal shipments κοντά 2 μήνες έκανε.. βέβαια το δέμα είχε και άλλο πόνο να δώσει χάθηκε στο Ρέθυμνο.. αν και νόμιζα ότι ήτανε στην Αθήνα.. βέβαια πήρα τηλ την royal shipments που δώσανε άμεσα το tracking για ups καπάκι πήρα την ups και μου δώσανε άλλο tracking στην γενική ταχυδρομική που οι κεφτές εκεί δεν ξέρανε που είναι η διεύθυνση μου ενω στο δέμα το γράφει μια χαρά.

 

Data Status

2019-09-06 14:43:00 Delivered (RETHIMNO (signed for by: CHRISAFOULI CHR))

2019-09-05 09:00:00 The company or receiver name is incorrect. This will delay delivery. We're attempting to update this information. / We require a phone number for the delivery address. (Athens)

2019-09-05 08:45:00 The company or receiver name is incorrect. This will delay delivery. We're attempting to update this information. (Athens)

2019-09-03 20:00:00 Arrival Scan (Athens)

2019-09-03 06:05:00 Destination Scan (Athens)

2019-09-02 08:00:00 Arrival Scan (Athens)

2019-08-30 23:50:00 Departure Scan (Carpi)

2019-08-30 00:15:00 Departure Scan (Carpi)

2019-08-29 17:30:00 Arrival Scan (Carpi)

2019-08-28 04:30:00 Departure Scan (Dobra Strykow)

2019-08-27 22:57:01 Origin Scan (Dobra Strykow)

2019-08-27 13:48:17 Pickup Scan (Dobra Strykow)

2019-08-24 12:35:23 In Transit (Nysa)

2019-07-29 09:52:57 Arrived at sort facility (Customs inspection)

2019-07-23 15:52:29 In Transit (Waiting for customs clearance)

2019-07-23 15:51:23 In Transit (HUB UK - LONGDON)

2019-07-21 20:36:29 In Transit (Leaving Hong Kong)

2019-07-20 21:11:01 In Transit (Arriving at the Hong Kong warehouse)

2019-07-13 04:41:59 System has accepted the order

2019-07-13 04:41:58 System is processing the order

2019-07-13 04:41:58 Request for shipping label

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει κολλήσει απο 16/08 κινητό...
Α!!!... Ωραία!! Καλα κουράγια δηλαδή...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει κολλήσει απο 16/08 κινητό...

 

Eμενα ειναι pre-advised απο τα μεσα Ιουλιου

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7884141#post7884141

Link to comment
Share on other sites

Eμενα ειναι pre-advised απο τα μεσα Ιουλιου

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7884141#post7884141

 

Ο makap έγραψε (για την ίδια περίπτωση) καθυστέρηση δύο μηνών, οπότε έχουμε ακόμα, ελπίζω ο Hammer να τελειώσει αντίστοιχα πιο γρήγορα, αφού είναι από τα μέσα Ιουλίου.

Link to comment
Share on other sites

Ο makap έγραψε (για την ίδια περίπτωση) καθυστέρηση δύο μηνών, οπότε έχουμε ακόμα, ελπίζω ο Hammer να τελειώσει αντίστοιχα πιο γρήγορα, αφού είναι από τα μέσα Ιουλίου.

 

Έγραψα ότι 2 μήνες ήταν κολλημένο στο pre-advised και δεν παρέλαβα ποτέ.

Πήρα τα χρήματά μου με τη μεσολάβηση του paypal, ενώ το Banggood επέμενε ότι το δέμα ταξιδεύει !!!

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα ότι 2 μήνες ήταν κολλημένο στο pre-advised και δεν παρέλαβα ποτέ.

Πήρα τα χρήματά μου με τη μεσολάβηση του paypal, ενώ το Banggood επέμενε ότι το δέμα ταξιδεύει !!!

 

Αύριο θα κάνω απόπειρα στο live chat να μου επιστρέψουν τα χρήματα και να ξανακάνω την παραγγελία. Λογικά 99% χαμένος κόπος αλλά μπας και..

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα κάνω απόπειρα στο live chat να μου επιστρέψουν τα χρήματα και να ξανακάνω την παραγγελία. Λογικά 99% χαμένος κόπος αλλά μπας και..

 

Μακάρι να έχουν αλλάξει πολιτική και να σου επιστρέψουν τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να έχουν αλλάξει πολιτική και να σου επιστρέψουν τα χρήματα.

 

Thank you for contacting us.

We will need 2-3 days to check the problem of your order 71419162 with the logistics company and our warehouse.

Would you mind waiting for 3 days? After confirming the nature of this issue, we will contact you again. If there are no updates or results after 3 days, please contact us at any time.

We apologize for this inconvenience and hope for your understanding on this matter.

 

Best regards,

 

Αυτά προς το παρόν, θα πρότεινα και οι υπολοιποι με το ίδιο πρόβλημα να κάνουν το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Thank you for contacting us.

We will need 2-3 days to check the problem of your order 71419162 with the logistics company and our warehouse.

Would you mind waiting for 3 days? After confirming the nature of this issue, we will contact you again. If there are no updates or results after 3 days, please contact us at any time.

We apologize for this inconvenience and hope for your understanding on this matter.

 

Best regards,

 

Αυτά προς το παρόν, θα πρότεινα και οι υπολοιποι με το ίδιο πρόβλημα να κάνουν το ίδιο.

 

Αυτή την απάντηση δεν τη θεωρώ ως θετική ενέργεια, στην περίπτωσή σου, αλλά νέα παράταση στην ταλαιπωρία σου.

Αντί να σου γράψουν ότι θα το ψάξουμε και σε 3 μέρες θα λυθεί το θέμα σου, σου είπαν ότι, αν δεν πάρεις απάντηση, να επικοινωνήσεις ΕΣΥ πάλι μαζί τους

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά μου έχει τύχει να έχει κολλήσει τόσες μέρες από 30/8 στο The item is pre-advised to PostnL με priority από banggood

 

To δικο μου με pre-advised 30/8 παραλαμβανω αυριο

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την απάντηση δεν τη θεωρώ ως θετική ενέργεια, στην περίπτωσή σου, αλλά νέα παράταση στην ταλαιπωρία σου.

Αντί να σου γράψουν ότι θα το ψάξουμε και σε 3 μέρες θα λυθεί το θέμα σου, σου είπαν ότι, αν δεν πάρεις απάντηση, να επικοινωνήσεις ΕΣΥ πάλι μαζί τους

 

Δεν το θεωρώ τόσο ως προς το θετικό αλλά μπας και κινηθεί κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Από 3/9 είναι pre advised

 

 

Ελπίζω μέσα στην εβδομάδα να αλλάξει το στάτους....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από 3/9 είναι pre advised

 

 

Ελπίζω μέσα στην εβδομάδα να αλλάξει το στάτους....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και μενα από 3/9 pre advised άλλαξε σήμερα το στάτους, ευτυχώς...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...