Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συνήθως αυτό κάνει το banggood , στέλνει άλλο tracking number στο PayPal που λέει ότι παρέλαβες, και το βόδι το paypal το δέχεται.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι μπορεί. Και εγώ το είχα ανοίξει στις 4/8 με τελική ημ/νια αρχές Σεπτέμβρη αλλά τελικά έκλεισε χτες.

 

εγω απο 3/8, μπας και κλεισει αυριο μεθαυριο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

με την railway απο το σκατομαγαζο παρέλαβε κανείς τελευταία?

 

(Εμένα την προηγούμενη την έκοψαν και μετα άλλαξαν τρόπο αποστολής και την έκαναν απλό συστημένο με αποτέλεσμα να λεει τώρα μετα απο ενάμιση μήνα οτι περιμένει να μπει τελωνείο.)

Link to comment
Share on other sites

εγω απο 3/8, μπας και κλεισει αυριο μεθαυριο

Μου εστειλαν πριν λιγο mail να στειλω επιπλεον πληροφοριες, εστειλα καποια ss και εγραψα ενα κειμενο. Αναμενω, θα ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία τηλεφώνου από banggood

Σαν μεθόδους αποστολής δεν έχει PDM

Έχει:

EU Priority Line 9.71 euro

Air Parcel Register 2.08 euro

 

Με EU Priority Line θα είμαι σίγουρα 100% καλυμμένος από τελωνείο?

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία τηλεφώνου από banggood

Σαν μεθόδους αποστολής δεν έχει PDM

Έχει:

EU Priority Line 9.71 euro

Air Parcel Register 2.08 euro

 

Με EU Priority Line θα είμαι σίγουρα 100% καλυμμένος από τελωνείο?

 

Όχι, μόνο το PDM είναι ασφαλές. Λένε ότι υπάρχει προσωρινό πρόβλημα στο σύστημα γι' αυτό δεν εμφανίζει την επιλογή και μέχρι αύριο θα έχει αποκατασταθεί. Περίμενε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχουν θέμα με το PDM στο Banggood μέχρι αύριο θα το έχουν διορθώσει καλύτερα περίμενε μια μέρα ;)
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω ένα OnePlus 7 απο gearbest.

 

 

 

Να προτιμήσω PDM ή EU line express?

 

 

 

Ευχαριστώ!

Με PDM όσα πείρα από εκεί ήρθαν κομπλέ.
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση οτι το καθυστερούν καθώς το banggood έχει στείλε mail (σε μενα αλλά και άλλους) οτι αν δεν παραλάβουμε εως τις 25/8 θα στείλει τα χρήματα πίσω...

 

Σήμερα-αύριο θα πληρωθούμε (όσοι δεν έχουμε πληρωθεί ήδη)??

:P :P

Edited by zepmob
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως από πιέσεις η παραγγελία γράφει πλέον refunded στο status στο banggood , και όταν επικοινωνισα μαζί τους μου είπαν να περιμένω 24 ώρες να φανούν στην τράπεζα, όμως έχουν περάσει τρεις μέρες και τίποτα λεφτά. η αξίωση όμως στο PayPal προχωρεί κανονικά και εντός 2-3 μέρες θα βγει η απάντηση.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,η παραγγελία μέσω Royal Shipments έγινε από το Banggood 12/07.Ποτε μπορώ να ανοίξω claim στο Paypal?
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως από πιέσεις η παραγγελία γράφει πλέον refunded στο status στο banggood , και όταν επικοινωνισα μαζί τους μου είπαν να περιμένω 24 ώρες να φανούν στην τράπεζα, όμως έχουν περάσει τρεις μέρες και τίποτα λεφτά. η αξίωση όμως στο PayPal προχωρεί κανονικά και εντός 2-3 μέρες θα βγει η απάντηση.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν θα έπρεπε να το δεις στο PayPal αμέσως ? Εκτός αν θέλουν αυτοί 24ωρες.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,η παραγγελία μέσω Royal Shipments έγινε από το Banggood 12/07.Ποτε μπορώ να ανοίξω claim στο Paypal?

 

Εξαρτάται από τον εκτιμώμενο χρόνο παράδοσης.

Όταν λήξει αυτός ο χρόνος και δεν έχεις παραλάβει (που είναι το πιθανότερο στην περίπτωσή σου), μπορείς να ανοίξεις θέμα στο paypal.

Πρέπει να κρατάς όλα τα στοιχεία που έχεις για το θέμα (ημερομηνίες παράδοσης, πορεία δέματος, αλληλογραφία κλπ) για να στηρίξεις το θέμα, γιατί το μαγαζί θα λέει ότι το δέμα ... ταξιδεύει ...

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια παραγγελία απο το banggood που έλεγα οτι δεν την έστελναν με railway και ζήτησαν έξτρα χρήματα για κάθε κομμάτι που περιείχε για να την στείλουν έτσι ώστε ο καινούργιος τρόπος αποστολής να συμπεριλαμβάνει και tariff insurance.

 

Αλλάξαμε 30 email που δεν συμφώνησα ποτέ να πληρώσω παραπάνω και τους εξηγούσα ότι δέχομαι να την στείλουν μόνο αν ο τροπος αποστολής συμπεριλαμβάνει tariff insurance.

 

Τελικά οι απατεώνες έστειλαν ενα τμήμα από την παραγγελία με συστημένο το οποίο και βέβαια μπήκε τελωνείο.

Ειναι περίπου στις 45 μέρες.

 

Μετά απο αυτη την σειρά των αυτοματοποιημένων email που έστελναν και βέβαια μετα τους έστελνα

( τα οποία στα τελευταία 2,3 από την δικιά τους πλευρά περιείχαν ειρωνεία αρκετή)

τους είπα ότι δεν δέχομαι να παραλάβω γιατί σίγουρα θα μπει τελωνείο έτσι οπως το έστειλαν.. μου είπαν με έναν αόριστο τρόπο να μιλήσω μαζί οταν η παραγγελία was taxed.

 

Τι να κανω τώρα?

Είναι πολύ αόριστο αυτό που είπαν και δεν τους εμπιστεύομαι με τίποτα.

Προτιμώ να μην τα πάρω ποτέ παρα να πληρώσω δεν αξίζει.

Αν δεν επικοινωνήσω ποτέ με το τελωνείο τι θα γίνει..?

Από την άλλη υπάρχει περίπτωση να επικοινωνήσω και να τους πω ότι εχει περάσει πολυς καιρός απο την παραγγελία η ότι τα εστειλαν απο άλλη χώρα από αυτή που είχαμε συμφωνήσει.. η κάτι παρόμοιο για να στείλουν πίσω?

Η να μιλήσω με paypal και να εξηγήσω την κατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχει φτάσει στην Ελλάδα και είναι στο τελωνείο, το paypal δεν μπορεί να σε δικαιώσει γιατί δεν αναγνωρίζει τις συμφωνίες για μεθόδους αποστολής χωρίς τελωνείο.

Εσύ αποφασίζεις αν θα προχωρήσεις στο εκτελωνισμό και θα ζητήσεις τα χρήματα από το μαγαζί ή δεν θα ασχοληθείς οπότε θα χάσεις τα χρήματα που έδωσες, αν και δεν έχεις πει πόσα είναι.

Link to comment
Share on other sites

αν το τελωνείο το γυρίσει πίσω για κάποιο λόγο δικό του?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό που λες ότι δεν αναγνωρίζει άλλες μεθόδους αποστολής χωρίς τελωνείο λογικό είναι αλλά το οτι το έστειλαν με άλλο τρόπο αποστολής δεν το παίρνει στα υπόψιν το paypal?

Το tariff insurance απο την αλλη δεν σημαίνει κάτι για το paypal όταν είναι στην ουσία και αυτό μερος απο το προϊόν που αγοράζεις?

Link to comment
Share on other sites

αν το τελωνείο το γυρίσει πίσω για κάποιο λόγο δικό του?

 

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Αυτό που λες ότι δεν αναγνωρίζει άλλες μεθόδους αποστολής χωρίς τελωνείο λογικό είναι αλλά το οτι το έστειλαν με άλλο τρόπο αποστολής δεν το παίρνει στα υπόψιν το paypal?

 

Το tariff insurance απο την αλλη δεν σημαίνει κάτι για το paypal όταν είναι στην ουσία και αυτό μερος απο το προϊόν που αγοράζεις?

Λοιπόν μου είχανε κάνει το ίδιο πριν κάνα τρίμηνο και τι έκανα, είναι απλά τα πράγματα απλά θα φάει πολύ χρόνο μέχρι να πάρεις refund.

 

Η λύση είναι ότι δεν θα παραλάβεις ποτέ οπότε μετά από 10 εργάσιμες μέρες που συνήθως το κρατάνε στα ΕΛΤΑ θα σταλεί πίσω στο banggod (προσοχή μην κάνεις κάποια γραπτή αίτηση επιστροφής στα ΕΛΤΑ μη παραλάβεις δέματος γιατί μετά στο PayPal το κατάστημα θα πατήσει σε αυτό και ίσως να μην σε δικαιώσει).

 

Αφού λοιπών δεν παρέλαβες ποτέ τότε πας στέλνεις mail στο κατάστημα και ζητάς πίσω τα λεφτά σού αν σου τα δώσουν έχει καλός αν όχι τότε περιμένεις κάπου στις 50 μέρες και μετά ανοίγει case στο PayPal και τα παίρνεις πίσω από αυτούς.

 

Εμένα ευτυχώς μου τα επέστρεψε το κατάστημα και δεν χρειάστηκε να περιμένω και να ανοίξω case στο PayPal...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηρα τα λεφτα πισω αφου με δικαιωσε το PayPal, απο 3 Aυγουστου που ανοιξα case
Link to comment
Share on other sites

αν το τελωνείο το γυρίσει πίσω για κάποιο λόγο δικό του?

 

Αυτό που λες ότι δεν αναγνωρίζει άλλες μεθόδους αποστολής χωρίς τελωνείο λογικό είναι αλλά το οτι το έστειλαν με άλλο τρόπο αποστολής δεν το παίρνει στα υπόψιν το paypal?

Το tariff insurance απο την αλλη δεν σημαίνει κάτι για το paypal όταν είναι στην ουσία και αυτό μερος απο το προϊόν που αγοράζεις?

 

1. Το τελωνείο ΔΕΝ επιστρέφει δέμα στον αποστολέα γιατί δεν είναι αυτή η δουλειά του.

2. Τα ΕΛΤΑ κρατάνε ένα αζήτητο δέμα 20 (και όχι 10) μέρες και μετά είτε το επιστρέφουν στον αποστολέα είτε το στέλνουν στα αζήτητα και μετά καταστροφή.

3. το paypal δεν ενδιαφέρεται για το αν πληρώνεις έξοδα εκτελωνισμού στην Ελλάδα (που εννοείται ότι πρέπει να πληρώσεις αφού το δέμα ξεκινάει από τρίτη χώρα) ή επέλεξες μέθοδο αποστολής που "γλυτώνει" το ελληνικό τελωνείο ή άλλη ή πλήρωσες tariff insurance, αλλά αν τηρήθηκαν οι όροι αγοράς, αποστολής και παραλαβής ενός δέματος. Από τη στιγμή που έχει απόδειξη ότι το δέμα έφτασε στη χώρα προορισμού, και πολύ περισσότερο δεν παρέλαβες, δεν πρόκειται να σε δικαιώσει.

Link to comment
Share on other sites

αρα μια μη επίσημη επικοινωνία με paypal για αρχή για συμβουλές" και μετά πάντα ανάλογα το τι θα πει ο εκπρόσωπος διάφορες κινήσεις.

Όπως πληρωμή του τελωνείου και επικοινωνία με τους απατεώνες να δούμε αν θα δώσουν τίποτα πίσω..

και βέβαια πάντα να έχω στο νου μου οτι μπορώ και εγω να γίνω σαν αυτους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπόν μου είχανε κάνει το ίδιο πριν κάνα τρίμηνο και τι έκανα, είναι απλά τα πράγματα απλά θα φάει πολύ χρόνο μέχρι να πάρεις refund.

 

Η λύση είναι ότι δεν θα παραλάβεις ποτέ οπότε μετά από 10 εργάσιμες μέρες που συνήθως το κρατάνε στα ΕΛΤΑ θα σταλεί πίσω στο banggod (προσοχή μην κάνεις κάποια γραπτή αίτηση επιστροφής στα ΕΛΤΑ μη παραλάβεις δέματος γιατί μετά στο PayPal το κατάστημα θα πατήσει σε αυτό και ίσως να μην σε δικαιώσει).

 

Αφού λοιπών δεν παρέλαβες ποτέ τότε πας στέλνεις mail στο κατάστημα και ζητάς πίσω τα λεφτά σού αν σου τα δώσουν έχει καλός αν όχι τότε περιμένεις κάπου στις 50 μέρες και μετά ανοίγει case στο PayPal και τα παίρνεις πίσω από αυτούς.

 

Εμένα ευτυχώς μου τα επέστρεψε το κατάστημα και δεν χρειάστηκε να περιμένω και να ανοίξω case στο PayPal...

Αυτό σκεφτόμουν για αρχή αλλά υπάρχει και η εκδοχή να χάσω όλο το ποσό.

Link to comment
Share on other sites

αρα μια μη επίσημη επικοινωνία με paypal για αρχή για συμβουλές" και μετά πάντα ανάλογα το τι θα πει ο εκπρόσωπος διάφορες κινήσεις.

 

Όπως πληρωμή του τελωνείου και επικοινωνία με τους απατεώνες να δούμε αν θα δώσουν τίποτα πίσω..

 

και βέβαια πάντα να έχω στο νου μου οτι μπορώ και εγω να γίνω σαν αυτους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αυτό σκεφτόμουν για αρχή αλλά υπάρχει και η εκδοχή να χάσω όλο το ποσό.

1) Στα ΕΛΤΑ της περιοχής μου κρατάνε το δέμα 10 εργάσιμες μέρες και όχι 20 που προαναφέρθηκε το έχω τεκμηρίωση πάμπολλες φορές.

 

2) Δεν υπάρχει περίπτωση να χάσεις τα λεφτά σού εφόσον δεν παρέλαβες ποτέ αν δεν στα επιστρέψει το κατάστημα θα τα πάρεις από PayPal απλά θα φας την καθυστέρηση ημερών.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω αυτούσιο το κείμενο από την ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ, για να μην παραπληροφορούμε τους συμφορουμίτες.

 

"Χρόνος Παραμονής Ταχυδρομικών Αντικειμένων στα Ταχυδρομικά Καταστήματα

 

Τα αντικείμενα παραμένουν στο αρμόδιο Ταχυδρομικό Κατάστημα για παραλαβή για χρονικό διάστημα 20 ημερών, από την ημερομηνία ειδοποίησης. Μετά το πέρας των 20 ημερών, επιστρέφονται στο αρμόδιο Γ.Ε.Τ.Α. εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ, και κηρύσσονται αζήτητα ή επιστρέφονται στον αποστολέα υπό προϋποθέσεις".

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω αυτούσιο το κείμενο από την ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ, για να μην παραπληροφορούμε τους συμφορουμίτες.

 

"Χρόνος Παραμονής Ταχυδρομικών Αντικειμένων στα Ταχυδρομικά Καταστήματα

 

Τα αντικείμενα παραμένουν στο αρμόδιο Ταχυδρομικό Κατάστημα για παραλαβή για χρονικό διάστημα 20 ημερών, από την ημερομηνία ειδοποίησης. Μετά το πέρας των 20 ημερών, επιστρέφονται στο αρμόδιο Γ.Ε.Τ.Α. εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ, και κηρύσσονται αζήτητα ή επιστρέφονται στον αποστολέα υπό προϋποθέσεις".

Ο διευθυντής του τοπικού ΕΛΤΑ μου είπε 10 εργάσιμες για τα συστημένα πακέτα. Τώρα αν λέει αρλούμπες δεν ευθύνομαι εγώ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...