Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάρτε τους ξανά τηλέφωνο και θα κλείσεις το τηλέφωνο μόνο όταν το ανοίξουν το case πάλι. Έτσι μου έκαναν και εμένα , μην περιμένεις

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Επικοινώνησα εκ νέου με paypal, αλλά μου είπαν ότι θα πρέπει να περιμένω για 24ώρες μέχρι το αντίστοιχο τμήμα τους να επανεξετάσει το αίτημα και ότι είναι νορμάλ που φαίνεται κλειστό στον λογαριασμό μου... Στο σύστημά τους φαίνεται ακόμα σε εκκρεμότητα! Η αλήθεια είναι ότι πριν της πω κάτι εγώ μου είπε η υπάλληλος ότι έβλεπε πως το αρχικό αίτημα είχε κλείσει αλλά μετά από επικοινωνία που είχα σήμερα το εχουν ανοίξει ξανά!

Τώρα τι ισχύει σίγουρα δε μπορώ να ξέρω, αλλά θέλω να ελπίζω ότι δεν λένε ψέματα...

Ενημέρωση θα έχω με νέο email!!!

Πάντως αυτό το πράγμα, της 3μηνης ταλαιπωρίας από το banggood να συνεχίζεται με νέα ταλαιπωρία από το paypal με ξεπερνάει... Πραγματικά να μη σου τύχει είναι!!

 

Update: μόλις έλαβα νέο email από το paypal ότι πιστώσανε το συνολικό ποσό της αμφισβητούμενης συναλλαγής στο υπόλοιπο του λογαριασμού μου στο PayPal. Η πίστωση θα πρέπει να εμφανιστεί εντός 5 εργάσιμων ημερών. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

 

Συμπέρασμα! μην τους αφήνετε στο paypal σε χλωρό κλαρί... το τηλέφωνο σώζει!

Μεγάλη ευκολία είναι το viber out όπου συνολικά οι τρεις κλήσεις που έκανα (χρονικής διάρκειας 8-10λεπτά η κάθε μία περίπου) μου κόστισαν λιγότερο από 1€.

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Μετά τα σχόλια ότι ξαναστέλνει χωρίς πρόβλημα το banggood προχώρησα και εγώ σε μία αγορά. Στην παραγγελία επέλεξα κανονικά Priority Direct Mail, αφού έκανα την πληρωμή βγάζει Priority Air Mail, είναι το ίδιο ή θα τρέχουμε με τελωνεία?
Link to comment
Share on other sites

Μετά τα σχόλια ότι ξαναστέλνει χωρίς πρόβλημα το banggood προχώρησα και εγώ σε μία αγορά. Στην παραγγελία επέλεξα κανονικά Priority Direct Mail, αφού έκανα την πληρωμή βγάζει Priority Air Mail, είναι το ίδιο ή θα τρέχουμε με τελωνεία?

 

Το ίδιο είναι

Link to comment
Share on other sites

Αθλιοι κατεντησαν στο bangood.

περιμένω το πακέτο που με το ετσι θέλω το έστειλαν με απλο συστημένο και σίγουρα θα μπει τελωνείο.

Άθλιοι.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πούμε ρε παιδιά δεν έχω κανένα κέρδος ούτε είναι μαγαζί μου να πω καλά λόγια αλλά έκανα τον τελευταίο ενάμισι μήνα 9 παραγγελίες από banggood μέσα σε αυτές και ακριβές με κινητά όλες με Priority Direct Mail και ήρθαν όλες κομπλέ και πολύ γρήγορα μάλιστα όλα τα tracking numbers είναι της μορφής LXxxxxxxxxNL.

Το ότι έκανε μ@λακίες με το EU Priority έκανε, δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό αλλά πλέον έχει ομαλοποιεί η κατάσταση με το παλιό καλό Priority Direct Mail.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πούμε ρε παιδιά δεν έχω κανένα κέρδος ούτε είναι μαγαζί μου να πω καλά λόγια αλλά έκανα τον τελευταίο ενάμισι μήνα 9 παραγγελίες από banggood μέσα σε αυτές και ακριβές με κινητά όλες με Priority Direct Mail και ήρθαν όλες κομπλέ και πολύ γρήγορα μάλιστα όλα τα tracking numbers είναι της μορφής LXxxxxxxxxNL.

Το ότι έκανε μ@λακίες με το EU Priority έκανε, δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό αλλά πλέον έχει ομαλοποιεί η κατάσταση με το παλιό καλό Priority Direct Mail.

 

Οι παραγγελίες με το pdm έρχονται σφαίρα. Και οι δικές μου το τελευταίο 3 μηνο χωρίς πρόβλημα. Όταν όμως χρειαστείς βοήθεια από το support τους πρέπει να οπλιστεις με υπομονή γιατί τα πρώτα email τους είναι αυτοματοποιημενα, (όπως σε όλα τα κινεζομάγαζα). Αν όμως έχεις όλα τα αποδεικτικά, όπως βίντεο unboxing ή με κάποιο πρόβλημα που προέκυψε τότε μετά από επικοινωνία μαζί τους θα βρεθεί λύση (σε εμένα χρειάστηκε να στείλω πίσω 2 κινητά γιατί είχαν πρόβλημα εξαρχής και πήρα refund, όπως επίσης για κινητό που δεν ήρθε ποτέ αλλά πήρα αμέσως refund πριν τη λήξη της προθεσμίας των 60 ημερών). Τώρα για το πρόβλημα που προέκυψε με τη μεταφορική που επέλεξαν για να στείλουν κάποια δέματα που κανονικά θα έπρεπε να σταλούν με postnl φταίνε αυτοί και καλά κάνουν τα παιδιά που ζητάνε Refund αφού μετά από 60 μέρες δεν έχουν παραλάβει. Απλά μου κάνει εντύπωση (σε εμένα προσωπικά) ότι το Bangood αρνείται το Refund.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πούμε ρε παιδιά δεν έχω κανένα κέρδος ούτε είναι μαγαζί μου να πω καλά λόγια αλλά έκανα τον τελευταίο ενάμισι μήνα 9 παραγγελίες από banggood μέσα σε αυτές και ακριβές με κινητά όλες με Priority Direct Mail και ήρθαν όλες κομπλέ και πολύ γρήγορα μάλιστα όλα τα tracking numbers είναι της μορφής LXxxxxxxxxNL.

Το ότι έκανε μ@λακίες με το EU Priority έκανε, δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό αλλά πλέον έχει ομαλοποιεί η κατάσταση με το παλιό καλό Priority Direct Mail.

οι στραβες σε ολους και σε ολα συμβαίνουν δεν τους κρίνουμε για αυτο, το άθλιο support είναι το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Με unregistered δεν έχω παραγγείλει ποτέ, με φοβίζει λίγο. Για τόσο μικρής αξίας (5.5 ευρώ χωρίς τα έξοδα αποστολής είναι!) έχω τα εξής:

 

Belgium Unregistered: 0.33 €

Belgium Registerered: 3.55 €

Priority Direct Mail: 3.68 €

 

Με Unregistered από που βλέπεις το tracking; Εκτός και εντός Ελλάδας;

Ξεκινάς κατ' αρχήν με το 1tracking.net, το οποίο απ' ό,τι φαίνεται είναι δικό τους tracking site (του gearbest) και σου δείχνει την πορεία του δέματος από την αρχή που το στέλνουν (με κάποια κινέζικη μεταφορική, μέχρι να παραδοθεί στην BPost).

 

Εν συνεχεία, από τη στιγμή που το παραλάβει η BPost, μπορείς να το δεις στο site τους (url της μορφής:

http:// track.bpostchina.com/Tracking/Results?barcode=LVS1234567890123456

όπου το LVS1234... είναι το tracking number που θα σου δώσουν).

 

Τα παραπάνω είναι κοινά και για registered και για unregistered BPost.

Με unregistered, το tracking σταματάει όταν το δέμα φτάσει στην Ελλάδα (ενώ με registered το παρακολουθείς στο site των ΕΛΤΑ), συνήθως όμως παραδίδεται εντός μερικών ημερών και γενικά χωρίς πρόβλημα.

 

Όπως έγραψε νωρίτερα και ο enterhere, και εγώ για τέτοιο ποσό (και του προϊόντος και του κόστους των μεταφορικών) θα επέλεγα BPost unregistered - αλλά βεβαίως it's up to you. Αν το συστημένο σε κάνει να αισθάνεσαι περισσότερη ασφάλεια και είναι και από τις πρώτες σου αγορές του είδους, τότε βεβαίως και να το προτιμήσεις. Απλά θεωρούμε ότι και το μη συστημένο είναι πρακτικά εξ ίσου αποτελεσματικό (και ιδίως για είδος μικρής αξίας - αν επρόκειτο για κάτι ακριβό, αλλάζει το πράγμα, πας για τη μέθοδο που παρέχει τη μεγαλύτερη δυνατή ασφάλεια).

Link to comment
Share on other sites

οι στραβες σε ολους και σε ολα συμβαίνουν δεν τους κρίνουμε για αυτο, το άθλιο support είναι το θέμα.

Να σου πω την αλήθεια μια φορά και μοναδική που χρειάστηκα το support τους μετά από ανταλλαγή πολλών μαιλ με φωτό βίντεο κ.λ.τ από ελαττωματικό androd box μου έκαναν φουλ refund κοντά στα 50 ευρώ ήταν, αυτό έγινε τον Ιούνιο.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια μια φορά και μοναδική που χρειάστηκα το support τους μετά από ανταλλαγή πολλών μαιλ με φωτό βίντεο κ.λ.τ από ελαττωματικό androd box μου έκαναν φουλ refund κοντά στα 50 ευρώ ήταν, αυτό έγινε τον Ιούνιο.

σε εμένα πριν απο κατι μήνες που μίλησα μαζί τους για 2 διαφορετικά προϊόντα θυμάμαι οτι μου άφησαν πολύ κακή εντύπωση και για το ενα σίγουρα δεν ασχολήθηκα γιατί ηταν χαμηλής αξίας.

Την μ@λ@κια που τους δέρνει τώρα τελευταία όμως δεν την περίμενα.

Δεν υπάρχει καμία λογική στο πως απαντάνε και πως φέρονται.

Link to comment
Share on other sites

3 - 4 δεματα μου ηρθαν αυτες τις μερες απο aliexpress μεσα σε 16 με 19 μερες.

Ενα τελευταιο μου ηρθε σημερα σε 14 μερες. Ολα με απλη αποστολη χωρις tracking number.

Δεν ειδα το γνωστο πρασινο χαρτακι αρα φαινεται να μην τα πηγαν να περασουν καθολου τελωνειο.

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά με την χθεσινή αγορά, μπήκα να δω την εξέλιξη της παραγγελίας και το tracking number που μου έδωσαν τελειώνει σε nl
Link to comment
Share on other sites

3 - 4 δεματα μου ηρθαν αυτες τις μερες απο aliexpress μεσα σε 16 με 19 μερες.

Ενα τελευταιο μου ηρθε σημερα σε 14 μερες. Ολα με απλη αποστολη χωρις tracking number.

Δεν ειδα το γνωστο πρασινο χαρτακι αρα φαινεται να μην τα πηγαν να περασουν καθολου τελωνειο.

 

Σε δική μου αγορά πάλι από ali ήρθε σε 20 μέρες περίπου αξία 20€ πέρασε κανονικά τελωνείο, και λόγο αξίας είχε κολλημένο το πράσινο αυτοκόλλητο τελωνειακός ελεύθερο.

Edited by xloupas
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα εκ νέου με paypal, αλλά μου είπαν ότι θα πρέπει να περιμένω για 24ώρες μέχρι το αντίστοιχο τμήμα τους να επανεξετάσει το αίτημα και ότι είναι νορμάλ που φαίνεται κλειστό στον λογαριασμό μου... Στο σύστημά τους φαίνεται ακόμα σε εκκρεμότητα! Η αλήθεια είναι ότι πριν της πω κάτι εγώ μου είπε η υπάλληλος ότι έβλεπε πως το αρχικό αίτημα είχε κλείσει αλλά μετά από επικοινωνία που είχα σήμερα το εχουν ανοίξει ξανά!

Τώρα τι ισχύει σίγουρα δε μπορώ να ξέρω, αλλά θέλω να ελπίζω ότι δεν λένε ψέματα...

Ενημέρωση θα έχω με νέο email!!!

Πάντως αυτό το πράγμα, της 3μηνης ταλαιπωρίας από το banggood να συνεχίζεται με νέα ταλαιπωρία από το paypal με ξεπερνάει... Πραγματικά να μη σου τύχει είναι!!

 

Update: μόλις έλαβα νέο email από το paypal ότι πιστώσανε το συνολικό ποσό της αμφισβητούμενης συναλλαγής στο υπόλοιπο του λογαριασμού μου στο PayPal. Η πίστωση θα πρέπει να εμφανιστεί εντός 5 εργάσιμων ημερών. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

 

Συμπέρασμα! μην τους αφήνετε στο paypal σε χλωρό κλαρί... το τηλέφωνο σώζει!

Μεγάλη ευκολία είναι το viber out όπου συνολικά οι τρεις κλήσεις που έκανα (χρονικής διάρκειας 8-10λεπτά η κάθε μία περίπου) μου κόστισαν λιγότερο από 1€.

PayPal Case filed on: 13 August 2019

 

Σήμερα απάντησε το banggood ότι έστειλε το πακέτο (με το σωστό tracking number, status shipped).

 

Το claim Being reviewed by PayPal

Estimated resolution date: 17 September 2019

 

Ελπίζω να σε κάτι ταχύτερο :P

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

PayPal Case filed on: 13 August 2019

 

Σήμερα απάντησε το banggood ότι έστειλε το πακέτο (με το σωστό tracking number, status shipped).

 

Το claim Being reviewed by PayPal

Estimated resolution date: 17 September 2019

 

Ελπίζω να σε κάτι ταχύτερο :P

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

 

Ναι μπορεί. Και εγώ το είχα ανοίξει στις 4/8 με τελική ημ/νια αρχές Σεπτέμβρη αλλά τελικά έκλεισε χτες.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκλεισε το δικό μου case, έγινε επιστροφή χρημάτων απο τη Paypal, απο το BG έλεγαν πως δεν έβαλα insurance και να περιμένω

μέχρι τις 25/8.

Σε ερώτηση που έκανα τηλεφωνικά στην Paypal με ενημέρωσαν πως λογικά δε θα παραλάβω εφόσον έχουν περάσει 78 μέρες,

αλλα και σε περίπτωση που παραλάβω δεν μπορούν να κάνουν κάτι με τα χρήματα απο το banggood.

 

Ερώτηση για να είμαι σίγουρος επειδή θα παραγγείλω το OnePlus 7 απο Gearbest,

Επιλέγω Netherland Registered PDM χωρίς τη Shipping Guarantee ή EU Fast Line;

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ gearbest παραγγειλα σημερα τηλεφωνο - θηκη- τζαμακι με PDM

με ενημερωσαν οτι τα χωρισαν σε δυο παραγγελιες γιατι ειναι απο διαφορετικες αποθηκες και καλοταξιδα να ειναι :)

 

θα σας ενημερωσω για την πορεια τους που ελπιζω να ειναι καλη

Link to comment
Share on other sites

έστειλα mail στην Royal Shippmet για την παραγγελία μου απο το Banggood και ιδού η απάντησή τους:

 

Barbara Trojniak

Hello,

 

thank you for your request.

Your parcel has not been dispatched to our company by sender yet.

At this stage of parcel process we are not able to provide further info.

Our company is responsible for delivery from the moment when sender inject parcel to our branch.

Άντε τωρα να βγάλω άκρη.

Πριν από λίγο μίλαγα με το chat του Banggood και μου αρχισαν τα να κανω υπομονη λίγες ημερες ακομα,πως χιλιάδες δέματα είχαν καθυστερήσει λόγω τελωνείων αλλά τώρα έχουν παραληφθεί από τους πελάτες τους κτλ.

 

Να ξαναρωτήσω αν υπάρχει έστω ένα μέλος του φόρουμ που παρέλαβε παραγγελία μέσω Royal Shippments?

Link to comment
Share on other sites

Να ξαναρωτήσω αν υπάρχει έστω ένα μέλος του φόρουμ που παρέλαβε παραγγελία μέσω Royal Shippments?

 

Έχω παραλάβει με την royal shippements παραγγελία από 18/6 παρέλαβα μετά από 25 ημέρες, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ότι η παραλαβή έγινε Αυστρία και όχι Ελλάδα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by makisfz
Link to comment
Share on other sites

10/07 έγινε η παραγγελία μου.

Φυσικά παίζει ρόλο η Αυστρία αν το δέμα σου ήρθε μετά την Αγγλία χωρίς να μεσολαβήσει η Nysa στην Πολωνία.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα λάθος πιο πάνω ή παραγγελία έγινε Ιούνιο (18/6) και όχι Ιούλιο(18/7) όπως έγραψα η παραδώση έγινε με την DPD AT και ήρθε από Πολωνία (in transit (NYSA)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα λάθος πιο πάνω ή παραγγελία έγινε Ιούνιο (18/6) και όχι Ιούλιο(18/7) όπως έγραψα η παραδώση έγινε με την DPD AT και ήρθε από Πολωνία (in transit (NYSA)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nα'σαι καλά.Μου έδωσες κάποια ελπίδα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...