Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα.

Τι επιπλέον στοιχεία ζήτησε το PayPal?

Το banggood έχει άλλο tracking number που λέει ότι παρέλαβες?

 

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Συνήθως αυτό κάνει το banggood , στέλνει άλλο tracking number στο PayPal που λέει ότι παρέλαβες, και το βόδι το paypal το δέχεται.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνήθως αυτό κάνει το banggood , στέλνει άλλο tracking number στο PayPal που λέει ότι παρέλαβες, και το βόδι το paypal το δέχεται.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε μενα δωσανε το σωστο tracking number οι Κινεζοι, περιμενω πορισμα απο Paypal τωρα, γραφει εως 7/9 θα εχει βγει αποφαση

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δε ξέρω τι στοιχεία τους έδωσε.

Δεν μου ανέφεραν τι στοιχεία τους έδωσαν που είναι "proof" πως παρέλαβα.

 

Με τη σειρά μου τους διαβεβαίωσα πως δεν έχω παραλάβει.

Το tracking το είχα γράψει τουλάχιστον δυο φορές και το είχαν βαλει σαν επίσημο tracking number.

Τους έβαλα 3 screenshots, απο το site του BG, απο τη royal shipments.

 

Μάλλον θα κάνω ένα κόπο να μιλήσω μαζί τους τηλεφωνικά.

 

edit:

Κάλεσα την Paypal, μου είπαν πως απο το Paypal ισχυρίστηκαν οτι παρέλαβα και τους έδωσαν ένα tracking number που γράφει "expired".

Εξήγησα στην υπάλληλο τι συμβαίνει, μίλησε με το back office και με ενημερώσε πως μέχρι αύριο το απόγευμα θα έχω λογικά την απόφαση στο email μου.

 

και η άλλη ερώτηση, παραγγέλνω το OnePlus 7 απo Gearbest ή το αποφεύγω και αυτό;

Edited by KostasMD
Link to comment
Share on other sites

ΤV Box απο Gearbest με priority line απο 1η Αυγιυστου ηρθε σημερα... Πολυ καλα!

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ρε εχουν ξεφύγει αυτοί στο banggood.

πως γίνεται τι συμβαίνει και συμπεριφέρονται έτσι σε όλους μας?

και δεν ειναι μόνο η περίπτωση με royal shipments αλλά στον καθένα κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

ρε εχουν ξεφύγει αυτοί στο banggood.

πως γίνεται τι συμβαίνει και συμπεριφέρονται έτσι σε όλους μας?

και δεν ειναι μόνο η περίπτωση με royal shipments αλλά στον καθένα κάτι διαφορετικό.

 

Προσπαθούν να κερδίσουν ότι μπορέσουν από οποίον μπορέσουν, αλλά είπαμε εμείς με το paypal δεν χάνουμε δραχμή όσα ψεύτικα track και να δώσει το banggood θα μας δικαίωση στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούν να κερδίσουν ότι μπορέσουν από οποίον μπορέσουν, αλλά είπαμε εμείς με το paypal δεν χάνουμε δραχμή όσα ψεύτικα track και να δώσει το banggood θα μας δικαίωση στο τέλος.

 

αυτη η τακτικη απαξιωσης των πελατων δειχνει οτι ενα μαγαζι δεν ενδιαφερεται για την φημη του η οτι η φημη των ελληνων πελατων δεν ειναι καλη.....εκτος κι αν το κανουν σε ολο το κοσμο οποτε πανε για κλεισιμο λογικα

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούν να κερδίσουν ότι μπορέσουν από οποίον μπορέσουν, αλλά είπαμε εμείς με το paypal δεν χάνουμε δραχμή όσα ψεύτικα track και να δώσει το banggood θα μας δικαίωση στο τέλος.
Μην το λες ότι με το PayPal δεν χάνουμε δραχμή, με το ψεύτικο tracking το case έκλεισε αμέσως κατά μου.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες ότι με το PayPal δεν χάνουμε δραχμή, με το ψεύτικο tracking το case έκλεισε αμέσως κατά μου.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Προφανώς δεν την χειρίστηκες σωστά έπρεπε να προσκομίσεις απόδειξης ότι ο όντος δεν παρέλαβες το δέμα είτε αυτό είναι screenshots από την αρχική οθόνη που έκανες την παραγγελία που θα φαίνεται το πραγματικό track είτε από σελίδες π.χ 17track που θα φαίνεται ότι δεν ήρθε ποτέ. Πάντα κρατάμε αποδείξεις από την ώρα της παραγγελίας μέχρι να έρθει στα χέρια μας επίσης και βίντεο την ώρα που το ανοίγουμε όλα αυτά τα λέμε εδώ και χρόνια αν τα κάνεις είσαι καλυμμένος ότι και να γίνει από 2002 ψωνίζω από Κίνα με PayPal δεν έχω χάσει δραχμή. Προφανώς μια επιπόλαια αγορά και η αμάθεια δημιουργεί αυτά τα προβλήματα. Τώρα η μόνη επιλογή που έχεις είναι να πάρεις τηλεφωνώ στο PayPal να σου ξανά ανοίξουν την υπόθεση και να αποδείξεις αυτήν την φορά όπως όντος δεν παρέλαβες.

Link to comment
Share on other sites

Αρνητική στο trustpilot και play store.
Στο play store έχει μια ωραία κριτική. Τη βγάζει τώρα αυτόματα ως top critical review από τον χρήστη Kitoku Kitoku. Την ψήφησα ως helpful.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από Gearbest παραγγελία 7-8 ευρώ, με τι με συμφέρει να παραγγείλω; Belgium Registered?

Ναι, αλλά και με Belgium unregistered επίσης (αν π.χ. έχει καμιά αξιοπρεπή διαφορά στην τιμή).

Έχεις κανονικό tracking (με το unregistered) για όλη τη διαδρομή εκτός Ελλάδας, ενώ (όπως έγραφα πριν λίγες σελίδες) πρόσφατο δέμα μου, για το εντός Ελλάδος κομμάτι, για το οποίο κανονικά δεν έχειtracking, διαπίστωσα εκ των υστέρων ότι είχε... αποκτήσει νέο tracking number από τα ίδια τα ΕΛΤΑ, και το παρέδωσε η ΕΛΤΑ Courier(!)

Και γενικά, ό,τι έχω παραγγείλει ως τώρα με belgium unregistered, έχει έρθει απροβλημάτιστα και σφαίρα - και με tracking για το μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής.

Βέβαια υποθέτω με belgium registered θα είναι ακόμα καλύτερα, αν τουλάχιστον δεν έχει καμία σοβαρή διαφορά αε τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

 

Επειδή δεν το έχω τολμήσει ξανά από Κίνα θέλω λίγο τα φώτα σας.

 

Στη μέθοδο αποστολής το gearbest εκτός από το PDM βγάζει και ένα EU fast line. Αντίστοιχα και στο banggood βγαίνει ένα Air parcel register. Και τα δύο είναι ακριβότερα, αλλά με τις ίδιες ή και περισσότερες μέρες αποστολής. Ξέρει κανείς ποιες είναι οι διαφορές;

 

Επίσης στη gearbest αναφέρει κάτι για dropshipping. Αυτό το επιλέγουμε;

Το EU fast line του gearbest δεν το ξέρω, οπότε δεν μπορώ να σχολιάσω σχετικά (αν πάντως ήθελα να πάρω κάτι σχετικά άμεσα, θα πήγαινα με τη μέθοδο που γνωρίζω, για να έχω το κεφάλι μου -πιο- ήσυχο). Αν κανείς ξέρει κάτι σχετικά, ας ενημερώσει.

 

To air parcel registered του banggood ακούγεται να είναι η 'κλασσική' αποστολή με συστημένο, οπότε μακριά, γιατί το τελωνείο είναι σχεδόν σίγουρο (εντυπωσιακό που την έχει πιο ακριβά από το PDM πάντως).

 

To shipping insurance, όπως θα δεις και από τα σχόλια διαφόρων άλλων εδώ στο topic (κάποιοι εκ των οποίων παθόντες...), είναι κάτι το οποίο δεν είναι απαραίτητο, αν πληρώνεις με paypal.

Η αντικατάσταση του προϊόντος σε περίπτωση απωλείας (κλπ) είναι μέσα στις τυπικές υποχρεώσεις του πωλητή, και αν πάει να σου κάνει τον... κινέζο, το paypal -υποτίθεται ότι- θα παρέμβει και θα αποκαταστήσει την τάξη (αν και είδαμε πρόσφατα και περιπτώσεις όπου δεν το έκανε...)

Καμιά φορά, και αν το έξτρα ποσό δεν είναι πολύ μεγάλο, εγώ το επιλέγω, ελπίζοντας ότι σε περίπτωση στραβής θα απλουστεύσει ισως την επικοινωνία (κοινώς δε θα χρειαστεί εμπλοκή του paypal). Αναφέρθηκε όμως και περίπτωση όπου οι κινέζοι ούτε το shipping insurance τίμησαν, οπότε... up to you! :)

 

Τέλος, το dropshipping προορίζεται για όσους κάνουν εμπόριο στην Ελλάδα προμηθευόμενοι το προϊόν από τα κινεζομάγαζα, οπότε για προσωπικές αγορές δε μας αφορά.

 

Ελπίζω να βοήθησα :)

Link to comment
Share on other sites

ρε εχουν ξεφύγει αυτοί στο banggood.

 

πως γίνεται τι συμβαίνει και συμπεριφέρονται έτσι σε όλους μας?

 

και δεν ειναι μόνο η περίπτωση με royal shipments αλλά στον καθένα κάτι διαφορετικό.

Προφανώς έχουν πάθει μεγάλη ζημιά με τα πειράματα που κάνουν με τις μεταφορικές. Μιλάμε για χιλιάδες δέματα και τεράστια ποσά, οπότε προσπαθούν να σώσουν ότι μπορούν. Από κάτι τέτοια μπορεί ένα κατάστημα να πάει ξαφνικά για φούντο.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τώρα στέλνει ακόμη με τον ίδιο τρόπο;

Δεν είναι ακόμη αξιόπιστο;

 

Πρόσφατη παραγγελία μου ,κινητό, με priority direct mail από banggood

ίσως πήγαν πάλι στην παλιά μεταφορική.

(πριν δύο μέρες ήρθε και ένα bluetooth με τον ίδιο τρόπο)

 

2019-08-19 07:03

THESSALONIKI SORTING CENTER, DISPATCH CLOSED (--> M.D. LARISAS)

2019-08-19 05:03

THESSALONIKI SORTING CENTER, ITEM ARRIVED AT

2019-08-18 11:57

ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH LOADED (--> THESSALONIKI SORTING CENTER)

2019-08-18 11:47

ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH UNLOADED

2019-08-16 16:29

ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH CLOSED (--> LARISA SORTING CENTER)

2019-08-16 12:24

ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

2019-08-15 20:45

ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH UNLOADED

2019-08-14 11:14

NETHERLANDS, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2019-08-13 10:46

NETHERLANDS, POSTING/COLLECTION

 

Αφετηρία

2019-08-16 15:24

The item has been processed in the country of destination

2019-08-15 23:45

The consignment has arrived in the country of destination

2019-08-15 23:45

The item has arrived in the country of destination

2019-08-15 07:11

The item is on transport to the country of destination

2019-08-14 11:14

The item is at the PostNL sorting center

2019-08-14 11:14

The item is processed at the PostNL sorting center

2019-08-13 12:44

The item is in transit

2019-08-06 08:55

The item is pre-advised to PostnL

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Στο play store έχει μια ωραία κριτική. Τη βγάζει τώρα αυτόματα ως top critical review από τον χρήστη Kitoku Kitoku. Την ψήφησα ως helpful.

 

Το έκανα κι εγώ μόλις.

 

Όσο για το Paypal δυστυχώς δεν υπάρχει αμεσότητα στην επικοινωνία και επίσης καθυστερεί πολύ η απόφαση, εώς και 35 μέρες όπως στη περίπτωση μου πχ.

Σήμερα που τους κάλεσα κατάλαβα πως εαν μιλήσεις μαζί τους τηλεφωνικά προχωρούν γρηγορότερα.

Δεν είναι λογικό εχθές το BG να τους έστειλε αποδεικτικό στοιχείο πως παρέλαβα, να μου έρχεται αυτοματοποιημένο email για να τους το επιβεβαιώσω και μόλις ανοίγει η υπάλληλος σήμερα το link που τους έστειλαν να είναι ένα invalid tracking number.

Κανονικά θα έπρεπε να φάνε άκυρο κατευθείαν, ούτε καν να έρθει αυτοματοποιημένο email.

 

Ξέχασα να τη ρωτήσω τι γίνεται σε περίπτωση που παραλάβω σε 5-10-20 μέρες εν τέλει;

Ίσως επικοινωνήσω ξανα μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν την χειρίστηκες σωστά έπρεπε να προσκομίσεις απόδειξης ότι ο όντος δεν παρέλαβες το δέμα είτε αυτό είναι screenshots από την αρχική οθόνη που έκανες την παραγγελία που θα φαίνεται το πραγματικό track είτε από σελίδες π.χ 17track που θα φαίνεται ότι δεν ήρθε ποτέ. Πάντα κρατάμε αποδείξεις από την ώρα της παραγγελίας μέχρι να έρθει στα χέρια μας επίσης και βίντεο την ώρα που το ανοίγουμε όλα αυτά τα λέμε εδώ και χρόνια αν τα κάνεις είσαι καλυμμένος ότι και να γίνει από 2002 ψωνίζω από Κίνα με PayPal δεν έχω χάσει δραχμή. Προφανώς μια επιπόλαια αγορά και η αμάθεια δημιουργεί αυτά τα προβλήματα. Τώρα η μόνη επιλογή που έχεις είναι να πάρεις τηλεφωνώ στο PayPal να σου ξανά ανοίξουν την υπόθεση και να αποδείξεις αυτήν την φορά όπως όντος δεν παρέλαβες.
Την χειριστηκα καλά με όλα τα screen shot και όλα τα αρχικά email παραγγελίας με τα σωστά tracking number, αλλά έλα ντε

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Επικοινωνήσες τηλεφωνικά τελικά;

 

Επίσης να υποθέσω ότι το banggood, σας απάντησε την τελευταία (10η) μέρα της προθεσμίας που έχουν?

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Επικοινωνήσες τηλεφωνικά τελικά;

 

Επίσης να υποθέσω ότι το banggood, σας απάντησε την τελευταία (10η) μέρα της προθεσμίας που έχουν?

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Επικοινωνία τηλεφωνικά αλλιώς άκρη δεν βγάζεις, είναι η τρίτη φορά που άνοιξα το ίδιο case , αλλά μάλλον είδαν ότι και γίνεται γιατί μου άλλαξαν την αξίωση από ( δεν έχω παραλάβει, σε το προϊόν που παρελαβα δεν ανταποκρίνεται σε αυτό που παραγγειλα). Ενώ εγώ δεν έχω παραλάβει τίποτα.

Το μπέρδεμα έγινε διότι παραγγειλα δύο πράγματα μαζί αλλά το banggood τα έστειλε ξερωριστα. Με διαφορετικό tracking number οπότε έλεγε στο. PayPal ότι εγώ παρελαβα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνία τηλεφωνικά αλλιώς άκρη δεν βγάζεις, είναι η τρίτη φορά που άνοιξα το ίδιο case , αλλά μάλλον είδαν ότι και γίνεται γιατί μου άλλαξαν την αξίωση από ( δεν έχω παραλάβει, σε το προϊόν που παρελαβα δεν ανταποκρίνεται σε αυτό που παραγγειλα). Ενώ εγώ δεν έχω παραλάβει τίποτα.

Το μπέρδεμα έγινε διότι παραγγειλα δύο πράγματα μαζί αλλά το banggood τα έστειλε ξερωριστα. Με διαφορετικό tracking number οπότε έλεγε στο. PayPal ότι εγώ παρελαβα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για αυτό πάντα όταν κάνουμε παραγγελία μεγάλης αξίας π.χ κινητό, τάμπλετ, γενικά (οτιδήποτε που ξεπερνά τα 50 αυτό είναι το προσωπικό μου όριο) πάντα μα πάντα κάνουμε ξεχωριστή παραγγελία ΜΟΝΟ το ακριβό προϊόν για να μην γίνονται τέτοιου είδους "μπερδέματα" και βρίσκει πάτημα το κάθε κινεζομάγαζο.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω πόσοι (ενδεχομένως μεγαλύτεροι) είχαν ακούσει για έναν καθηγητή πανεπιστημίου που διόρθωνε τα γραπτά με τον ανεμιστήρα! Έβαζε, δηλαδή τη στίβα με τα γραπτά μπροστά από ένα ανεμιστήρα, τον άνοιγε και όσα πήγαιναν αριστερά πέρναγαν, όσο πήγαιναν δεξιά κοβόντουσαν! Κάπως έτσι νομίζω ότι έχει καταντήσει να λειτουργεί και το paypal!!!

Οι απαντήσεις που δίνει είναι λες και δεν έχουν διαβάσει τίποτα από ότι έχεις στείλει και απλά αν το ποσό είναι μικρό ως επί το πλείστον δικαιώνουν τον αγοραστή, ενώ αν το ποσό είναι μεγάλο δικαιώνουν τον πωλητή...

Προσωπικά, μετά από αίτημα που είχα ανοίξει για επιστροφή χρημάτων για αγορά ενός mi9 από banggood στις 30/5 το οποίο μέχρι σήμερα δεν έχω λάβει, μου έστειλαν σήμερα απάντηση ότι η απόφαση είναι υπέρ του καταστήματος καθώς δεν απέστειλα (λέει) τα συμπληρωματικά έγραφα που μου ζήτησαν!

Τη Παρασκευή η αλήθεια είναι ότι μου έστειλαν mail που ζητούσαν πρόσθετες πληροφορίες για την υπόθεση καθώς ο πωλητής έλεγε ότι το έχει αποστείλει, χωρίς να αναφέρουν όμως τι ακριβώς θέλουν.

Παρόλα αυτά τους ενημέρωσα την ίδια μέρα ότι μέχρι τότε δεν έιχα παραλάβει και επισύναψα screenshot απο αποδείξεις αγοράς tracking number και ότι άλλο σχετικό έγραφο. Το αποτέλεσμα ήταν αυτό που αναφέρω και στην αρχή. Αρνητικό γιατί δεν απάντησα εντός 3 ημερών ως όφειλα!!!

Αναγκαστηκά επικοινώνησα πριν από λίγο τηλεφωνικά μαζί τους, τους ενημέρωσα σχετικά με το θέμα και ώ του θαύματος είδαν ότι πράγματι είχα απαντήσει. Μου ζήτησαν 24ωρη προθεσμία για να επανεξετάσουν το ζήτημα, το οποίο όμως στο site εξακολουθώ να το βλέπω κλειστό (δεν το έχουν ανοίξει εκ νέου ώστε να φαίνεται ως υπό εξέταση)!!!

Είναι φυσιολογικό;

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά και με Belgium unregistered επίσης (αν π.χ. έχει καμιά αξιοπρεπή διαφορά στην τιμή).

Έχεις κανονικό tracking (με το unregistered) για όλη τη διαδρομή εκτός Ελλάδας, ενώ (όπως έγραφα πριν λίγες σελίδες) πρόσφατο δέμα μου, για το εντός Ελλάδος κομμάτι, για το οποίο κανονικά δεν έχειtracking, διαπίστωσα εκ των υστέρων ότι είχε... αποκτήσει νέο tracking number από τα ίδια τα ΕΛΤΑ, και το παρέδωσε η ΕΛΤΑ Courier(!)

Και γενικά, ό,τι έχω παραγγείλει ως τώρα με belgium unregistered, έχει έρθει απροβλημάτιστα και σφαίρα - και με tracking για το μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής.

Βέβαια υποθέτω με belgium registered θα είναι ακόμα καλύτερα, αν τουλάχιστον δεν έχει καμία σοβαρή διαφορά αε τιμή.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Με unregistered δεν έχω παραγγείλει ποτέ, με φοβίζει λίγο. Για τόσο μικρής αξίας (5.5 ευρώ χωρίς τα έξοδα αποστολής είναι!) έχω τα εξής:

 

Belgium Unregistered: 0.33 €

Belgium Registerered: 3.55 €

Priority Direct Mail: 3.68 €

 

Με Unregistered από που βλέπεις το tracking; Εκτός και εντός Ελλάδας;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Με unregistered δεν έχω παραγγείλει ποτέ, με φοβίζει λίγο. Για τόσο μικρής αξίας (5.5 ευρώ χωρίς τα έξοδα αποστολής είναι!) έχω τα εξής:

 

Belgium Unregistered: 0.33 €

Belgium Registerered: 3.55 €

Priority Direct Mail: 3.68 €

 

Με Unregistered από που βλέπεις το tracking; Εκτός και εντός Ελλάδας;

 

Επειδή το ποσό ειναι μικρό θα επέλεγα Belgium unregistered.

Παίρνεις κανονικά tracking number και βλέπεις το δέμα σου μέχρι να μπει στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω πόσοι (ενδεχομένως μεγαλύτεροι) είχαν ακούσει για έναν καθηγητή πανεπιστημίου που διόρθωνε τα γραπτά με τον ανεμιστήρα! Έβαζε, δηλαδή τη στίβα με τα γραπτά μπροστά από ένα ανεμιστήρα, τον άνοιγε και όσα πήγαιναν αριστερά πέρναγαν, όσο πήγαιναν δεξιά κοβόντουσαν! Κάπως έτσι νομίζω ότι έχει καταντήσει να λειτουργεί και το paypal!!!

Οι απαντήσεις που δίνει είναι λες και δεν έχουν διαβάσει τίποτα από ότι έχεις στείλει και απλά αν το ποσό είναι μικρό ως επί το πλείστον δικαιώνουν τον αγοραστή, ενώ αν το ποσό είναι μεγάλο δικαιώνουν τον πωλητή...

Προσωπικά, μετά από αίτημα που είχα ανοίξει για επιστροφή χρημάτων για αγορά ενός mi9 από banggood στις 30/5 το οποίο μέχρι σήμερα δεν έχω λάβει, μου έστειλαν σήμερα απάντηση ότι η απόφαση είναι υπέρ του καταστήματος καθώς δεν απέστειλα (λέει) τα συμπληρωματικά έγραφα που μου ζήτησαν!

Τη Παρασκευή η αλήθεια είναι ότι μου έστειλαν mail που ζητούσαν πρόσθετες πληροφορίες για την υπόθεση καθώς ο πωλητής έλεγε ότι το έχει αποστείλει, χωρίς να αναφέρουν όμως τι ακριβώς θέλουν.

Παρόλα αυτά τους ενημέρωσα την ίδια μέρα ότι μέχρι τότε δεν έιχα παραλάβει και επισύναψα screenshot απο αποδείξεις αγοράς tracking number και ότι άλλο σχετικό έγραφο. Το αποτέλεσμα ήταν αυτό που αναφέρω και στην αρχή. Αρνητικό γιατί δεν απάντησα εντός 3 ημερών ως όφειλα!!!

Αναγκαστηκά επικοινώνησα πριν από λίγο τηλεφωνικά μαζί τους, τους ενημέρωσα σχετικά με το θέμα και ώ του θαύματος είδαν ότι πράγματι είχα απαντήσει. Μου ζήτησαν 24ωρη προθεσμία για να επανεξετάσουν το ζήτημα, το οποίο όμως στο site εξακολουθώ να το βλέπω κλειστό (δεν το έχουν ανοίξει εκ νέου ώστε να φαίνεται ως υπό εξέταση)!!!

Είναι φυσιολογικό;

Πάρτε τους ξανά τηλέφωνο και θα κλείσεις το τηλέφωνο μόνο όταν το ανοίξουν το case πάλι. Έτσι μου έκαναν και εμένα , μην περιμένεις

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...