Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Priority Direct Mail η μέθοδος αποστολής, είμαι απο τις κλασσικές περιπτώσεις της Royal Shipments.

 

Το Banggood το αρνήθηκε.

Το ανέφερα στο Paypal μήπως και το λάβει υπόψην.

Το θέμα είναι πως και στις 25/8 να έρθει μιλάμε για 3 μήνες σχεδόν μετά και πλέον δεν με ενδιαφέρει, προτιμώ να πάρω άλλη συσκευή,

γι αυτό τους ρώτησα με ποιο τρόπο κάνω επιστροφή.

Γενικά είναι απαράδεκτοι.

 

Thanks. Μια από τα ίδια. Τα ίδια τους είπα και εγώ.

Είχα παραγγείλει το 1+7 το οποίο πλέον έχει πέσει ~100€.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Priority Direct Mail η μέθοδος αποστολής, είμαι απο τις κλασσικές περιπτώσεις της Royal Shipments.

 

Δυστυχώς η μέθοδος PDM σε συνδυασμό με Αγγλία αποδείχθηκε τραγική επιλογή του banggood και τη σταμάτησε αλλά όσοι ταλαιπωρήθηκαν μ' αυτήν, ακόμη ψάχνουν είτε το δέμα είτε τα λεφτά τους.

Link to comment
Share on other sites

Στην πλήρη, κατά τα άλλα, περιγραφή του θέματός σου, παρέλειψες να γράψεις τη μέθοδο αποστολή που είχες επιλέξει.

Έχω και εγώ πολύ κακή εμπειρία από την πρόσφατη αγορά κινητού από το ίδιο μαγαζί (αποστολή PDM, χωρίς ασφάλεια), και ενώ ήταν επί 2 μήνες περίπου στην κατάσταση Pre-advised και στο site τους ο κωδικός αποστολής Not Found, με κόκκινα γράμματα, αρνούνταν πεισματικά να επιστρέψουν τα χρήματα, τα οποία έλαβα αφού με δικαίωσε το paypal.

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!! Αυτή την απάντηση για το PDM του Banggood δεν ξέρω πόσες φορές την έχω διαβάσει.... Δηλαδή μια άσχημη εμπειρία είχες και καμιά καλή?

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

 

Επειδή δεν το έχω τολμήσει ξανά από Κίνα θέλω λίγο τα φώτα σας.

 

Στη μέθοδο αποστολής το gearbest εκτός από το PDM βγάζει και ένα EU fast line. Αντίστοιχα και στο banggood βγαίνει ένα Air parcel register. Και τα δύο είναι ακριβότερα, αλλά με τις ίδιες ή και περισσότερες μέρες αποστολής. Ξέρει κανείς ποιες είναι οι διαφορές;

 

Επίσης στη gearbest αναφέρει κάτι για dropshipping. Αυτό το επιλέγουμε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!! Αυτή την απάντηση για το PDM του Banggood δεν ξέρω πόσες φορές την έχω διαβάσει.... Δηλαδή μια άσχημη εμπειρία είχες και καμιά καλή?

 

 

Εάν σε ενοχλούν τα posts μου, δεν έχεις παρά να τα προσπερνάς.

Στόχος μου δεν είναι η επανάληψη ενός οποιουδήποτε post, αλλά η ενημέρωση των συμφορουμιτών, που έχουν κάποιο πρόβλημα με το συγκεκριμένο μαγαζί, για τον κατήφορο και την ασυνέπειά του, αφού μέχρι πρότινος το θεωρούσαμε εγγύηση στις αγορές μας από την Κίνα.

 

Εάν έχεις πρόθεση να διαφημίζεις αυτό το μαγαζί, για οποιοδήποτε λόγο, δεν θα ενοχληθώ.

Link to comment
Share on other sites

Εάν σε ενοχλούν τα posts μου, δεν έχεις παρά να τα προσπερνάς.

 

Στόχος μου δεν είναι η επανάληψη ενός οποιουδήποτε post, αλλά η ενημέρωση των συμφορουμιτών, που έχουν κάποιο πρόβλημα με το συγκεκριμένο μαγαζί, για τον κατήφορο και την ασυνέπειά του, αφού μέχρι πρότινος το θεωρούσαμε εγγύηση στις αγορές μας από την Κίνα.

 

 

 

Εάν έχεις πρόθεση να διαφημίζεις αυτό το μαγαζί, για οποιοδήποτε λόγο, δεν θα ενοχληθώ.

Απλά μου κάνει εντύπωση ότι επαναλαμβάνεται μόνο η αρνητική σου εμπειρία και καμιά θετική προς το συγκεκριμένο κατάστημα... Εκτός αν δεν έχεις άλλη εμπειρία από το εν λόγο κατάστημα παρά μόνο την μια αρνητική. Πάντα πρέπει να λέμε και τα αρνητικά αλλά και τα θετικά, μην μένουμε " μόνο " στα αρνητικά...

 

 

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το τελευταιο διαστημα εχω κανει πολλες παραγγελιες κινητο ,ρολοι,καμερα,παπουτσια bluetooth ακουστικα και πολλα ψιλα (καλωδια κλπ) απο banggood..διαφημιση δεν κανω αλλα με κατι κουπονια που ανακαλυψα σε διαφορα site , τα παιρνω και ποιο φθηνα και τετοια προβληματα δεν εχω αντιμετωπισει , παντα με PDM τα εχω σε 20 περιπου μερες..τωρα περιμενω κατι bluetooth για μια φιλη 35 ευρω και απο 5/8 εχω ενα Mi band 4 που το βλεπω κ αυτο να το εχω στα ορια που λεω(μεχρι 25 βλεπω να εχω παραλαβει)..ειχα το geαr για βασικο κ το εχω καταργησει πλεον, ειδα σημερα ενα "κουπονι" προσφορες που εβαλε και κατι bluetooth τα εφτασε 99 ευρω :lol: για να τα δωσει ταχα στη μιση τιμη αν παρεις 2 προιοντα μαζι.
Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Απλά μου κάνει εντύπωση ότι επαναλαμβάνεται μόνο η αρνητική σου εμπειρία και καμιά θετική προς το συγκεκριμένο κατάστημα... Εκτός αν δεν έχεις άλλη εμπειρία από το εν λόγο κατάστημα παρά μόνο την μια αρνητική. Πάντα πρέπει να λέμε και τα αρνητικά αλλά και τα θετικά, μην μένουμε " μόνο " στα αρνητικά...

 

 

Έτσι είναι, αν έτσι νομίζεις ...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά κάνουν και τους κράζουν

Δηλαδή δίνεις τα λεφτά σου σε καθυστερούν τόσο καιρό και από πάνω δεν σου επιστρέφουν τα λεφτά.

Τι νταβατζηλικια είναι αυτά?

Τα κινεζομαγαζα έχουν ασφαλισμένα τα πακέτα και σε περίπτωση που δεν έρθει το δέμα αποζημιώνονται στο διπλό της αξίας του

Άρα θέλουν να πάρουν την αποζημίωση αλλά να κρατήσουν και τα λεφτά του πελάτη

Ο πελάτης στην συγκεκριμένη τι ακριβώς παίρνει?

Έχουμε πάρει όλοι πολλά φτηνά πράγματα που αλλιώς δεν θα παίρναμε ,αλλά αυτή η αντιμετώπιση είναι απαράδεκτη

Άλλο να τύχει η στραβή και να μην έρθει κάτι ,το καταλαβαίνω απόλυτα ,αλλά άλλο να μην σου δίνουν πίσω τα χρήματα σου την επομένη κιολας

Link to comment
Share on other sites

Ολα ειναι τελικα θεμα τι εταιρια αποστολης θα επιλεξεις ή θα σου εχει σαν επιλογη το κινεζομαγαζο που διαλεξες για την αγορα σου. Δεν παιζει ρολο αν ειναι απο gear ή banggood.

 

Οπως και να εχει, ολλανδικο και βελγικο ειναι αξιοπιστα και χωρις πολλα παρατραγουδα.

 

Το banggood εκανε την πατατα να εχει σαν pdm τους τελευταιους μηνες τα σ@#$ο royal shitments, και τρωει το κραξιμο της ζωης του απο πελατες σε ολη την ευρωπη.

 

Ας ελπισουμε οτι εμεις που περιμενουμε καιρο τωρα, να βρεθει λυση, τουλαχιστον με το paypal.

Link to comment
Share on other sites

Ξερω μονο για τη δικη μου αποστολη που εγινε 19/7, και το banggood την εστειλε με royal shipments. Ακομα αγνοειται και το tracking δεν εχει κανει κανενα update απο τοτε.

 

Αν παραγγειλεις τωρα απο banggood και επιλεξεις priority direct mail και σου βγαλει tracking μονο με νουμερα, τοτε να αρχισεις να σε ζωνουν τα φιδια.welcome to the club...

 

Καπου κατι εγραψε το banggood , οτι σταματησαν τη συνεργασια με τους απιθανους Πολωνους της royal, αλλα μονο απο καποιον με προσφατη παραγγελια, μπορεις να εισαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο κράξιμο σε τέτοιες συμπεριφορές και πρακτικές, ειτε είναι κινεζομάγαζο, είτε ευρωπαϊκό/αμερικανικό πολυκατάστημα.

Έχω κάνει πάνω απο 30 αγορές απο Banggood/Gearbest τα τελευταία χρόνια, πρώτη φορά συναντώ πρόβλημα ΑΛΛΑ

παραγγελία 380€ να καθυστερεί τόσο πολύ, να σου λένε ψέματα επι 40 μέρες "έρχεται, περιμένετε 7-14 εργάσιμες ακόμη" και αισίως

έχουμε φτάσει στις 72 ημέρες απο την αποστολή και να αρνούνται full refund είναι απαράδεκτο απλά.

Σήμερα ζήτησα το valid tracking number αφού είναι τόσο βέβαιοι οτι θα παραλάβω το αργότερα στις 25/8 και μου απαντούν πως είναι το ίδιο tracking number απο την Royal Shipments, το οποίο εννοείται πως έχει να γίνει update απο 19/7 (Νysa)

 

Γενικά να γνωρίζουν οι μελλοντικοί πελάτες πως δεν τους ενδιαφέρει ποσες μέρες έχουν περάσει και πως οι πολιτικές που γράφουν στο site για επιστροφή χρημάτων στις 60 ημέρες δεν ισχύει γιατί σου πετάνε ένα "φταίνε οι καιρικές συνθήκες ή φταίει το τελωνείο" και έτσι αποποιούνται κάθε ευθύνη και σου λένε "περίμενε".

 

Είναι και το Paypal που καθυστερεί αρκετά να βγάλει απόφαση... Όλα τα καλά μαζί.

 

Θα προσπαθήσω να κάνω αρνητικό review σε όποιο σοβαρό site αξιολογήσεων μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα χάλια ήταν αυτοί, με λίγες αναλαμπές.

Το banggood είναι αυτό που έπεσε πολύ τελευταία.

ποτε κανενα πρόβλημα με αυτούς (gearbest) και οι απαντήσεις και οι λύσεις σε προβλήματα παντα πολύ πιο άμεσες μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο κράξιμο σε τέτοιες συμπεριφορές και πρακτικές, ειτε είναι κινεζομάγαζο, είτε ευρωπαϊκό/αμερικανικό πολυκατάστημα.

Έχω κάνει πάνω απο 30 αγορές απο Banggood/Gearbest τα τελευταία χρόνια, πρώτη φορά συναντώ πρόβλημα ΑΛΛΑ

παραγγελία 380€ να καθυστερεί τόσο πολύ, να σου λένε ψέματα επι 40 μέρες "έρχεται, περιμένετε 7-14 εργάσιμες ακόμη" και αισίως

έχουμε φτάσει στις 72 ημέρες απο την αποστολή και να αρνούνται full refund είναι απαράδεκτο απλά.

Σήμερα ζήτησα το valid tracking number αφού είναι τόσο βέβαιοι οτι θα παραλάβω το αργότερα στις 25/8 και μου απαντούν πως είναι το ίδιο tracking number απο την Royal Shipments, το οποίο εννοείται πως έχει να γίνει update απο 19/7 (Νysa)

 

Γενικά να γνωρίζουν οι μελλοντικοί πελάτες πως δεν τους ενδιαφέρει ποσες μέρες έχουν περάσει και πως οι πολιτικές που γράφουν στο site για επιστροφή χρημάτων στις 60 ημέρες δεν ισχύει γιατί σου πετάνε ένα "φταίνε οι καιρικές συνθήκες ή φταίει το τελωνείο" και έτσι αποποιούνται κάθε ευθύνη και σου λένε "περίμενε".

 

Είναι και το Paypal που καθυστερεί αρκετά να βγάλει απόφαση... Όλα τα καλά μαζί.

 

Θα προσπαθήσω να κάνω αρνητικό review σε όποιο σοβαρό site αξιολογήσεων μπορώ.

Αρνητική στο trustpilot και play store.
Link to comment
Share on other sites

Αρνητική στο trustpilot και play store.
Στο trust pilot το καταλαβαινω, αλλά στο playstore γιατί να δώσει αρνητική κριτική? Εκει βαθμολογείς την εφαρμογή.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μια ενημέρωση για τις αποστολές με NL Post από gearbest που συζητούσαμε πριν και είχαν κολλήσει με την υποτιθέμενη "άφιξη" 2019-08-01.

Σήμερα παρέλαβα, αλλά όχι με ΕΛΤΑ αλλά ACS Courier.:)

Η ACS το είχε παραλάβει στις 14/08 από την GLS Αγγλίας που είχε φτάσει στις 12/08.

Τα PDM του gearbest τα διαχειρίζεται η ACS και όχι τα ΕΛΤΑ;

Θυμάμαι αυτό είχε σταματήσει τον Δεκέμβρη, ίσως το επανέφεραν πάλι.

 

Καμία ενημέρωση στο tracking της NL Post μέχρι και τώρα, άρα όσοι βρίσκεστε σε παρόμοια κατάσταση επικοινωνήστε με το gearbest να σας ενημερώσουν ποιος διαχειρίζεται το δέμα στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ενημέρωση για τις αποστολές με NL Post από gearbest που συζητούσαμε πριν και είχαν κολλήσει με την υποτιθέμενη "άφιξη" 2019-08-01.

Σήμερα παρέλαβα, αλλά όχι με ΕΛΤΑ αλλά ACS Courier.:)

Η ACS το είχε παραλάβει στις 14/08 από την GLS Αγγλίας που είχε φτάσει στις 12/08.

Τα PDM του gearbest τα διαχειρίζεται η ACS και όχι τα ΕΛΤΑ;

Θυμάμαι αυτό είχε σταματήσει τον Δεκέμβρη, ίσως το επανέφεραν πάλι.

 

Καμία ενημέρωση στο tracking της NL Post μέχρι και τώρα, άρα όσοι βρίσκεστε σε παρόμοια κατάσταση επικοινωνήστε με το gearbest να σας ενημερώσουν ποιος διαχειρίζεται το δέμα στην Ελλάδα.

 

Ακριβώς το ίδιο και με εμένα

Δέμα κολλημένο από τις 17/7 στο "ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ" ήρθε σήμερα με acs

Στην acs είχαν παραλάβει το δέμα από 14/8 και σήμερα ήρθε σε εμένα

Στη σελίδα των ελτα ακόμα κολλημένο

Και εγώ από bangood με PDM

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

 

Επειδή δεν το έχω τολμήσει ξανά από Κίνα θέλω λίγο τα φώτα σας.

 

Στη μέθοδο αποστολής το gearbest εκτός από το PDM βγάζει και ένα EU fast line. Αντίστοιχα και στο banggood βγαίνει ένα Air parcel register. Και τα δύο είναι ακριβότερα, αλλά με τις ίδιες ή και περισσότερες μέρες αποστολής. Ξέρει κανείς ποιες είναι οι διαφορές;

 

Επίσης στη gearbest αναφέρει κάτι για dropshipping. Αυτό το επιλέγουμε;

 

κάποιος μια βοήθεια μην πάθουμε κανένα καζο με τελωνείο;

 

το shipping insurance μας διασφαλίζει ουσιαστικά ή είναι για τα μάτια του κόσμου;;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο και με εμένα

Δέμα κολλημένο από τις 17/7 στο "ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ" ήρθε σήμερα με acs

Στην acs είχαν παραλάβει το δέμα από 14/8 και σήμερα ήρθε σε εμένα

Στη σελίδα των ελτα ακόμα κολλημένο

Και εγώ από bangood με PDM

τωρα επικοινωνησα με acs και ενω στην αρχη δεν βγαζαμε ακρη, μου επιβαιιβαιωσαν οτι ηρθε και το δικο μου

Δηλαδη θα μας τρελανουν τελείως οι κινεζοι ,θα ρίχνουμε τα χαρτια απο ποιον παραλαμβανουμε

Link to comment
Share on other sites

 

Σε όλους τους υποψήφιους αγοραστές του Banggood συνιστώ να βάζετε shipping insurance γιατί και το Paypal φαίνεται να καθυστερεί πάρα πολύ.

 

μην βαλετε, εγω την ειχα επιλεξει (καταλαθος) και μου αρνουντε refund απο παραγγελια 28/5

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρνούνται refund γιατί δεν την επέλεξα. Οι άνθρωποι δε πιάνονται πουθενά...

Σήμερα μου ζήτησε στοιχεία το PayPal γιατί τους ενημέρωσε το Banggood πως παρέλαβα (εννοείται πως δεν έχω παραλάβει ακόμη). Άντε να δούμε πως και πότε θα κλείσει το case, από 25/7 το έχω ανοίξει.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρνούνται refund γιατί δεν την επέλεξα. Οι άνθρωποι δε πιάνονται πουθενά...

 

Σήμερα μου ζήτησε στοιχεία το PayPal γιατί τους ενημέρωσε το Banggood πως παρέλαβα (εννοείται πως δεν έχω παραλάβει ακόμη). Άντε να δούμε πως και πότε θα κλείσει το case, από 25/7 το έχω ανοίξει.

Θα επιμείνεις, αλλά πώς τους ενημέρωσε ότι παρέλαβες , πρέπει να τους έδωσε tracking number, τους έδωσε;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,υπάρχει κάποιος που έχει παραγγείλει από Banggood με Royal Shipping και να παρέλαβε το δέμα,έστω και με μεγάλη καθυστέρηση;
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρνούνται refund γιατί δεν την επέλεξα. Οι άνθρωποι δε πιάνονται πουθενά...

 

Σήμερα μου ζήτησε στοιχεία το PayPal γιατί τους ενημέρωσε το Banggood πως παρέλαβα (εννοείται πως δεν έχω παραλάβει ακόμη). Άντε να δούμε πως και πότε θα κλείσει το case, από 25/7 το έχω ανοίξει.

Καλημέρα.

Τι επιπλέον στοιχεία ζήτησε το PayPal?

Το banggood έχει άλλο tracking number που λέει ότι παρέλαβες?

 

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...