Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε στο parcelsapp.com
Τίποτα όπως και στο 17track ετσι και αυτό γράφει The item is pre-advised to PostnL μονο αυτο.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα όπως και στο 17track ετσι και αυτό γράφει The item is pre-advised to PostnL μονο αυτο.

Ειδικά για αυτό από 19/7, πάει πολύς καιρός, θα *έπρεπε* να έχει εμφανιστεί (όχι ότι και το άλλο πάει πίσω...), οπότε όντως κάτι συμβαίνει μ' αυτά.

Ψάχ' τα όμως και μία στη Flytexpress, έτσι για να μπορούμε να πούμε ότι καλύψαμε όλα τα πιθανά σενάρια...

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα όπως και στο 17track ετσι και αυτό γράφει The item is pre-advised to PostnL μονο αυτο.

 

 

Η περίπτωσή σου μου είναι ίδια με την αντίστοιχη δική μου πριν 2 μήνες.

2 μήνες περίπου στην ίδια κατάσταση pre-advised, το μαγαζί να λέει ότι το έστειλε, εγώ να επιμένω για επιστροφή χρημάτων και στο τέλος με δικαίωσε το paypal και πήρα τα λεφτά μου.

Υπομονή, και εάν συνεχίζει η ίδια κατάσταση μετά την εκτιμώμενη ημέρα παράδοσης ανοίγεις θέμα στο paypal και ανεβάζεις όλα τα στοιχεία που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Το priority απο bangood δουλεύει κανονικά όπως παλιά;

Το priority direct mail δουλεύει καλά.

Το ΕU priority line όχι μακριά...

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωσή σου μου είναι ίδια με την αντίστοιχη δική μου πριν 2 μήνες.

 

2 μήνες περίπου στην ίδια κατάσταση pre-advised, το μαγαζί να λέει ότι το έστειλε, εγώ να επιμένω για επιστροφή χρημάτων και στο τέλος με δικαίωσε το paypal και πήρα τα λεφτά μου.

 

Υπομονή, και εάν συνεχίζει η ίδια κατάσταση μετά την εκτιμώμενη ημέρα παράδοσης ανοίγεις θέμα στο paypal και ανεβάζεις όλα τα στοιχεία που έχεις.

Expected delivery date βγάζει 09/08 .Να ανοιξω dispute από τώρα?

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αποστολη με ολλανδικο παραλαμβανω αυριο

 

2019-08-13 12:04

IRAKLEIO SORTING CENTER, DISPATCH CLOSED (--> LIMENA CHERSONISOU - ELTA)

 

2019-08-13 10:04

IRAKLEIO SORTING CENTER, ITEM ARRIVED AT

 

2019-08-13 08:52

IRAKLEIO SORTING CENTER, ITEM ARRIVED AT

 

2019-08-13 07:35

IRAKLEIO SORTING CENTER, DISPATCH UNLOADED

 

2019-08-12 16:34

ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH LOADED (--> IRAKLEIO SORTING CENTER)

 

2019-08-12 16:30

ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH UNLOADED

 

2019-08-12 10:57

ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH CLOSED (--> IRAKLEIO SORTING CENTER)

 

2019-08-12 07:21

ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

 

2019-08-10 23:26

ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH UNLOADED

 

2019-08-09 08:01

NETHERLANDS, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

 

2019-08-08 10:16

NETHERLANDS, POSTING/COLLECTION

 

Αφετηρία - Ώρα αποθήκευσης στη μνήμη: 2019-08-13 23:29:22 (GMT+03:00)

2019-08-12 10:21

The item has been processed in the country of destination

 

2019-08-11 02:26

The consignment has arrived in the country of destination

 

2019-08-11 02:26

The item has arrived in the country of destination

 

2019-08-10 07:07

The item is on transport to the country of destination

 

2019-08-09 08:01

The item is at the PostNL sorting center

 

2019-08-09 08:01

The item is processed at the PostNL sorting center

 

2019-08-08 12:12

The item is in transit

 

2019-08-05 03:31

The item is pre-advised to PostnL

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια γρηγορη βοηθεια να δω τ θα κανω ,

καλημερα , μολις παρελαβα την οθονη απο κινα ebay.co.uk . οπου πληρωσα 210 και με βαση την περιγραφη θα ειχε android 9 pie , κ θα ειχε το μοντελο μου seat ωστε να δουλευουν τα χειριστηρια κ να δειχνει κατι πληροφοριες οπως ανοιχτει πορτα κτλπ . λοιπον η οθονη εχει τελικα android 8 κ δεν εχει το μοντελο seat , τ κανουμε ? δεν θελω να την στειλω πισω . τ δικαιωματα εχω ? να κανει ενα refund ? μερικο ? να επιστρεψει ολα τα χρηματα ? τ κανουμε ? η οθονη ταιριαζει μονο στο μοντελο μου οποτε καταλαβενεται οτι δεν ειναι πχ για vw audi , ειναι μονο για σεατ κ μοντελα απο 2008-2014 . εκτος αυτου ηρθε κ με ενα σπασμενο κλιπ στο frame του .

Υ.Γ αν δεν ειναι το καταλληλο τοπικ ας το μεταφερει καποιος moderator κ ζητω συγνωμη

Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει dispute στις 4/8 (για αγορά κινητού απο banggood 30/5) και escalate την ίδια μέρα. Ενω με ειχαν ενημερώσει απο PayPal οτι 14/8 θα ειχα τελική απάντηση μπήκα σήμερα στο λογαριασμό μου και διαπιστώνω οτι παραμένει υπο εξέταση και η εκτιμώμενη ημερομηνία επίλυσης είναι 8/9!!!

Έχω την εντύπωση οτι το καθυστερούν καθώς το banggood έχει στείλε mail (σε μενα αλλά και άλλους) οτι αν δεν παραλάβουμε εως τις 25/8 θα στείλει τα χρήματα πίσω...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Το priority απο bangood δουλεύει κανονικά όπως παλιά;

 

Προσωπικά, έχω πολύ κακή εμπειρία από την τελευταία αγορά κινητού με PDM από το Banggood, και, κυρίως, από τη συμπεριφορά τους, και σταμάτησα να αγοράζω προς το παρόν, τουλάχιστον.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Expected delivery date βγάζει 09/08 .Να ανοιξω dispute από τώρα?

 

 

Από ΔΕ 19/8 άνοιξε θέμα ανεβάζοντας όλα τα στοιχεία που έχεις και ζητώντας full refund.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έγραψα ότι δεν έχω παραλάβει ακόμη και έχουν περάσει 72 ημέρες, ότι διάλεξα και πλήρωσα μια ταχυδρομική αποστολή που σύμφωνα με τον πωλητή θα έχω την παραγγελία μου σε 12-16 εργάσιμες ημέρες, το οποίο έβγαλα screenshot από το σάιτ και screenshot της παραγγελίας μου που φαίνεται ο αριθμός παραγγελίας, ο αριθμός αποστολής και ο τρόπος αποστολής που διάλεξα ( υπάρχει κουτάκι κάτω από το κείμενο και εκεί βάζεις φωτογραφίες έως 10mb ). Τέλος έβαλα δύο λινκ από το tracking σε 17track και Royalshipments.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ε αυτά πάνω κάτω έχω βάλει και εγώ, απλά αναρωτήθηκα τι επιπρόσθετο μπορεί να ζητήσουν

 

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια ερωτηση παρήγγειλα 2 φορές το ιδιο πραγμα απο banggood έστειλα στο live chat μου ακύρωσαν την παραγγελία αλλα τα λεφτά ακόμα να μου τα επιστρέψουν επειδή πλήρωσα με προπληρωμένη μήπως ξέρει κανείς ποσο καιρο κανουν να σου τα επιστρεψουν επειδη ηταν σχεδον 50 ευρω
Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφεις πότε έδωσες την παραγγελία και πότε την ακύρωσες.
Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφεις πότε έδωσες την παραγγελία και πότε την ακύρωσες.

 

χτες με το που την εδωσα την ακυρωσα απο το Live chat παράγγειλα 2 φορες το ιδιο ζευγαρι παπουτσια με διαφορετικο κουπονι γιαυτο

Link to comment
Share on other sites

χτες με το που την εδωσα την ακυρωσα απο το Live chat παράγγειλα 2 φορες το ιδιο ζευγαρι παπουτσια με διαφορετικο κουπονι γιαυτο

 

Εάν έγινε πραγματικά η ακύρωση (θα το ελέγξεις στο site), θα περιμένεις 5-6 εργάσιμες μέρες να δεις τα χρήματα στην κάρτα.

Πάντως, πρέπει να γνωρίζεις ότι στην παραγγελία, απλά, δεσμεύονται τα χρήματα και το μαγαζί τα παίρνει όταν στέλνει το δέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εάν έγινε πραγματικά η ακύρωση (θα το ελέγξεις στο site), θα περιμένεις 5-6 εργάσιμες μέρες να δεις τα χρήματα στην κάρτα.

Πάντως, πρέπει να γνωρίζεις ότι στην παραγγελία, απλά, δεσμεύονται τα χρήματα και το μαγαζί τα παίρνει όταν στέλνει το δέμα.

 

καταρχήν γράφει στο banggood ored canceled και στα options γράφει Order Details και Repurchase( δεν πάτησα κανένα από τα 2) τα παπούτσια θα ήταν διαθέσιμα σε 15 μέρες από την παραγγελία επειδή δεν τα είχανε σε στοκ δλδ θα τα στέλνανε σε 15 μέρες είχα δει την κατάσταση και δεν ήταν καν shiped λογικό βέβαια γιατί απο τη στιγμή που έγινε αυτό απευθείας μίλησα με live chat θα περιμένω επειδή παλιά στέλνανε και κάνα email τώρα μάλλον κάνουν διακοπές τεσπα βλέποντας και κάνοντας.......

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια γρηγορη βοηθεια να δω τ θα κανω ,

καλημερα , μολις παρελαβα την οθονη απο κινα ebay.co.uk . οπου πληρωσα 210 και με βαση την περιγραφη θα ειχε android 9 pie , κ θα ειχε το μοντελο μου seat ωστε να δουλευουν τα χειριστηρια κ να δειχνει κατι πληροφοριες οπως ανοιχτει πορτα κτλπ . λοιπον η οθονη εχει τελικα android 8 κ δεν εχει το μοντελο seat , τ κανουμε ? δεν θελω να την στειλω πισω . τ δικαιωματα εχω ? να κανει ενα refund ? μερικο ? να επιστρεψει ολα τα χρηματα ? τ κανουμε ? η οθονη ταιριαζει μονο στο μοντελο μου οποτε καταλαβενεται οτι δεν ειναι πχ για vw audi , ειναι μονο για σεατ κ μοντελα απο 2008-2014 . εκτος αυτου ηρθε κ με ενα σπασμενο κλιπ στο frame του .

Υ.Γ αν δεν ειναι το καταλληλο τοπικ ας το μεταφερει καποιος moderator κ ζητω συγνωμη

Sorry που συνεχίζω το off topic αλλά σε αυτές τις οθόνες μπορείς να αλλάξεις το εικονίδιο της μάρκας του αυτοκινήτου μέσω της επιλογής extra settings αν την εμφανίζει...

 

Στάλθηκε από το Mi 9 SE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Banggood - OnePlus 6T παραγγελία 28/5 (shipped 6/6), 70 ημέρες απο την αποστολή, συνέχεια...

ΤΡΑΓΙΚΟΙ ΑΠΛΑ...

Και εχθές και σήμερα ζήτησα refund για πολλοστή φορά, αρνούνται καθώς δεν έχω βάλει shipping insurance, οπότε η μόνη επιλογή είναι η "δικαίωση" απο το Paypal.

Στο Paypal άνοιξα το case και έκανα escalation στις 25/7, έχω στείλει και δυο σχετικά περιεκτικά emails ακομη στην Paypal μήπως και το "τρέξει" πιο γρήγορα.

Estimated resolution date έχει 29/8 και η Banggood ορκίζεται πως θα έχω το κινητό στις 25/8...

 

Τους αναφέρω πως ΔΕΝ θέλω πλέον το κινητό και πως θέλω να το επιστρέψω μόλις το παραλάβω χωρίς να ανοίξω φυσικά και μου λένε πως δεν γίνεται. Ενώ το αναφέρουν στο site τους.

 

Σε όλους τους υποψήφιους αγοραστές του Banggood συνιστώ να βάζετε shipping insurance γιατί και το Paypal φαίνεται να καθυστερεί πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Στην πλήρη, κατά τα άλλα, περιγραφή του θέματός σου, παρέλειψες να γράψεις τη μέθοδο αποστολή που είχες επιλέξει.

Έχω και εγώ πολύ κακή εμπειρία από την πρόσφατη αγορά κινητού από το ίδιο μαγαζί (αποστολή PDM, χωρίς ασφάλεια), και ενώ ήταν επί 2 μήνες περίπου στην κατάσταση Pre-advised και στο site τους ο κωδικός αποστολής Not Found, με κόκκινα γράμματα, αρνούνταν πεισματικά να επιστρέψουν τα χρήματα, τα οποία έλαβα αφού με δικαίωσε το paypal.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι σε παρόμοια κατάσταση αναμονής με το PayPal. Όντως αργούν, νομίζω κυρίως γιατί δίνουν στον πωλητή δικαίωμα να παρουσιάσει την δική του εκδοχή. Ο πωλητής έχει 10 μέρες περιθώριο για να απαντήσει και έχω την υποψία ότι θα απαντήσει την 10η για να κερδίσει χρόνο.

 

Ποιος σου ανέφερε ότι δεν μπορείς να επιστρέψεις το προϊόν, το banggood ή το PayPal?

 

Το return policy του banggood λέει ότι μπορείς

https://m.banggood.com/return_policy.html και μάλιστα λέει ότι εγγυάται την παράδοση εντός 60 ημερών.

 

Άσε που αμφιβάλω επίσης ότι το πακέτο θα έρθει στις 25/8. Δεν βλέπω κίνηση στο tracking number.

 

Επισης με την αξιοπιστία του συγκεκριμένου μαγαζιού αμφιβάλλω ακόμα ότι και το shipping insurance θα είχε κάποια διαφορά.

 

Εγώ θα πρότεινα στους μελλοντικούς αγοράστες, αντί για το traffic insurance, να μην επιλέξουν το συγκεκριμένο κατάστημα.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Edited by zepmob
Link to comment
Share on other sites

Σα να χάλασε μου φαίνεται και το Gearbest.

4η ημέρα παραγγελίας και ακόμη να φανεί στο Tracking, που κατά τα άλλα μου το στείλανε από τη 2η ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Σα να χάλασε μου φαίνεται και το Gearbest.

4η ημέρα παραγγελίας και ακόμη να φανεί στο Tracking, που κατά τα άλλα μου το στείλανε από τη 2η ημέρα.

Πάντα χάλια ήταν αυτοί, με λίγες αναλαμπές.

Το banggood είναι αυτό που έπεσε πολύ τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Σα να χάλασε μου φαίνεται και το Gearbest.

4η ημέρα παραγγελίας και ακόμη να φανεί στο Tracking, που κατά τα άλλα μου το στείλανε από τη 2η ημέρα.

 

Η καθυστέρηση μπορεί να οφείλεται σε πολλούς λόγους (πχ μη άμεση διαθεσιμότητα σε κάποια αποθήκη στην αχανή Κίνα κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Στην πλήρη, κατά τα άλλα, περιγραφή του θέματός σου, παρέλειψες να γράψεις τη μέθοδο αποστολή που είχες επιλέξει.

Έχω και εγώ πολύ κακή εμπειρία από την πρόσφατη αγορά κινητού από το ίδιο μαγαζί (αποστολή PDM, χωρίς ασφάλεια), και ενώ ήταν επί 2 μήνες περίπου στην κατάσταση Pre-advised και στο site τους ο κωδικός αποστολής Not Found, με κόκκινα γράμματα, αρνούνταν πεισματικά να επιστρέψουν τα χρήματα, τα οποία έλαβα αφού με δικαίωσε το paypal.

 

Priority Direct Mail η μέθοδος αποστολής, είμαι απο τις κλασσικές περιπτώσεις της Royal Shipments.

 

Και εγώ είμαι σε παρόμοια κατάσταση αναμονής με το PayPal. Όντως αργούν, νομίζω κυρίως γιατί δίνουν στον πωλητή δικαίωμα να παρουσιάσει την δική του εκδοχή. Ο πωλητής έχει 10 μέρες περιθώριο για να απαντήσει και έχω την υποψία ότι θα απαντήσει την 10η για να κερδίσει χρόνο.

 

Ποιος σου ανέφερε ότι δεν μπορείς να επιστρέψεις το προϊόν, το banggood ή το PayPal?

 

Το return policy του banggood λέει ότι μπορείς

https://m.banggood.com/return_policy.html και μάλιστα λέει ότι εγγυάται την παράδοση εντός 60 ημερών.

Άσε που αμφιβάλω επίσης ότι το πακέτο θα έρθει στις 25/8. Δεν βλέπω κίνηση στο tracking number.

Επισης με την αξιοπιστία του συγκεκριμένου μαγαζιού αμφιβάλλω ακόμα ότι και το shipping insurance θα είχε κάποια διαφορά.

 

Το Banggood το αρνήθηκε.

Το ανέφερα στο Paypal μήπως και το λάβει υπόψην.

Το θέμα είναι πως και στις 25/8 να έρθει μιλάμε για 3 μήνες σχεδόν μετά και πλέον δεν με ενδιαφέρει, προτιμώ να πάρω άλλη συσκευή,

γι αυτό τους ρώτησα με ποιο τρόπο κάνω επιστροφή.

Γενικά είναι απαράδεκτοι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...