Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

νομιζω οτι εχω σπασει καθε ρεκορ εδω μεσα :lol: 24/7 εγινε shipend μ την γνωστη μεθοδο , δευτερα θα το εχω στα χερια μου :D:D:D:D:D:D:D:D μιλαμε για 13 μερες :):rolleyes:;):D:p

 

2019-08-04 07:23:18 ATHENS AIRMAIL CENTER DISPATCH CLOSED (--> THESSALONIKI SORTING CENTER)

2019-08-04 04:13:39 ATHENS AIRMAIL CENTER RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

2019-07-31 21:05:00 NETHERLANDS DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2019-08-01 07:12 The item is on transport to the country of destination

2019-07-31 21:05 The item is at the PostNL sorting center

2019-07-31 21:05 The item is processed at the PostNL sorting center

2019-07-30 13:23 The item is in transit

2019-07-29 01:56 The item is pre-advised to PostnL

Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όντως συμβαίνει αυτό εδώ και καιρό, ίσως λόγω του ότι έχουν χαθεί αρκετά untracked

To (μικρό) πρόβλημα είναι ότι πρέπει να πας στο ταχυδρομείο να το παραλάβεις...

Και όμως! Το ταχυδρομείο στην περιοχή της δουλειάς μου (όπου βάζω δ/νση παράδοσης) με βάζει πάντα να πηγαίνω εκεί για να παραλάβω τα συστημένα, ενώ τα απλά τα παραδίδουν κατευθείαν (ενώ στο ταχυσδρομείο της γειτονιάς μου που ρώτησα μου είπαν ότι "φυσικά και τα συστημένα πρέπει να σας τα φέρνει ο διανομέας και υπογράφετε παραλαβή σε αυτόν"!). Παρ' όλα αυτά, το δέμα από BPost ήρθαν και μου το άφησαν κανονικά!

Ακριβώς ίδιοι χρόνοι παραγγελίας και διαδικασία, ακόμα περιμένω από ΕΛΤΑ παράδοση... και όταν κάλεσα στην εξυπηρέτηση μου είπαν ότι δεν εντοπίζονται αυτά. Από 28/07 βολοδέρνει στα ΕΛΤΑ.

Και ήταν επίσης με BPost...; Εντάξει, πες ότι από 28/7 δεν είναι και (πάρα) πολλές οι μέρες, αλλά αν δεν έχει φανεί και Δευτέρα, πάει πολύ...!

[..]

Μου λενε σας καναμε refund γιατι δεν σας βρισκαμε ενω καθε μερα μιλαμε με email.

Ειναι ζωα.

Το banggood ήταν από τα πιο σοβαρά... Κάποτε! Τώρα φαίνεται ότι απέκτησαν ειδίκευση στο να κάνουν τους Κινέζους!

Παραγγελία μου από 12/5 (un-tracked, δυστυχώς) δεν εμφανίστηκε ποτέ. Τους έγραψα και μου είπαν ότι επιστράφηκε σ' αυτούς λόγω προβλήματος στην παράδοση(!) Φυσικά -αν κάτι τέτοιο όντως συνέβη- δεν μπήκαν ποτέ στον κόπο να με ενημερώσουν!

Στην απάντησή τους επίσης προσφέρθηκαν να μου κάνουν refund (και αυτό σίγουρα γιατί το προϊόν το είχα πάρει με κουπόνι, αρκετά πιο κάτω από την κανονική του τιμή), γιατί, λέει, το προϊόν δεν ήταν διαθέσιμο.

Τους έγραψα ότι το βλέπω κανονικά διαθέσιμο και να μου το (ξανα)στείλουν και δεν πήρα καμία απάντηση. Τους ξανάγραψα και με... ξανάγραψαν(!)

Τους έστειλα και ένα τρίτο mail σε ιδιαίτερα αστηρό τόνο, μνημονεύοντας και το paypal, και αυτήν τη φορά μου απάντησαν λέγοντας ότι "σας είχαμε απαντήσει ότι το προϊόν σας μας επεστράφη και ρωτούσαμε τι θέλετε να κάνουμε".

Ρώτησα τι έκαναν με όλα τα ενδιάμεσα mail που τα είχαν... γειώσει, τους είπα να τα... αφήσουν αυτά και να μου ξαναστείλουν επιτέλους το προϊόν (που παρεμπιπτόντως παρέμενε πάντα διαθέσιμο).

Και ω του θαύματος, επιτέλους μου απάντησαν ότι θα το στείλουν, αυτήν τη φορά με tracking και χθές μάλιστα έφυγε!

Πες, πες, πες, κάνουν τους Κινέζους, μπας και βαρεθεί ο πελάτης και παραιτηθεί.

Θα βαρεθεί όντως... και θα αρχίσει να ψωνίζει από αλλού!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να παραγγείλω ένα τηλέφωνο και το έχουν τα banggood & gearbest στην ίδια τιμή. Έχω παραγγείλει παλαιότερα και από τους 2, πιο πολλές φορές από το BG με priority line.

 

Διαβάζω εδώ και είδα και στις σελίδες τους αλλαγές στους τρόπους αποστολής:

Εχω τις παρακάτω επιλογές:

Banggood

Prioriry direct mail 1.44€

EU priorirty line 10.27€

 

Gearbest

Netherlands Registered(PDM) 0.00€ (δεν έχει επιλογή ούτε για Priority Direct Mail ούτε για EU priority Line )

 

Να επιλέξω λέτε το Prioriry direct mail του Banggood (που διάλεγα πάντα) για την αποφυγή τελων ή κάτι άλλο για πιο σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Αν και αρκετά παιδιά λένε για προβλήματα στο banggood που είχε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα εγώ που πήρα τέλη Ιουνίου παρέλαβα σε 14 μέρες το mi9 με pdm NL. Το gearbest το ίδιο είναι pdm λέει με NL.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Αν και μόλις είδα ότι πλέον το έχει μόνο το banggood οπότε το παίρνω από κει και βλέπουμε

 

(Γράφει και για tariff insurance σε περίπτωση πληρωμής τελωνείου βλέπω πλέον)

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι εχω σπασει καθε ρεκορ εδω μεσα :lol: 24/7 εγινε shipend μ την γνωστη μεθοδο , δευτερα θα το εχω στα χερια μου :D:D:D:D:D:D:D:D μιλαμε για 13 μερες :):rolleyes:;):D:p

 

2019-08-04 07:23:18 ATHENS AIRMAIL CENTER DISPATCH CLOSED (--> THESSALONIKI SORTING CENTER)

2019-08-04 04:13:39 ATHENS AIRMAIL CENTER RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

2019-07-31 21:05:00 NETHERLANDS DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2019-08-01 07:12 The item is on transport to the country of destination

2019-07-31 21:05 The item is at the PostNL sorting center

2019-07-31 21:05 The item is processed at the PostNL sorting center

2019-07-30 13:23 The item is in transit

2019-07-29 01:56 The item is pre-advised to PostnL

διαβασε το ποστ μου 38198 να κανουμε αγωνες...:)

Link to comment
Share on other sites

Στις πόσες μέρες άνοιξες το case?

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

 

Στις 53 μέρες από την αποστολή.

Τώρα είμαι στις 61 μέρες και περιμένω νεότερα απο το Paypal.

Edited by KostasMD
Link to comment
Share on other sites

(Γράφει και για tariff insurance σε περίπτωση πληρωμής τελωνείου βλέπω πλέον)

Που μάλλον μην πω σίγουρα αυτό σημαίνει ότι δεν εγγυάται πλέον ότι δεν περνάει ελεύθερα από τελωνείο και αν πληρώσεις την εν λόγω ασφάλεια και περάσει τελικά τελωνείο δεν θα σου επιστρέφει το τέλος εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ κάτι που έχει κάνει κατ' επανάληψη στο παρελθόν.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Αυτό υπήρχε από πάντα και αν δείτε όταν κάνουμε επιλογή μεθόδου αποστολής αν διαλέγουμε το priority το tariff insurance μπαίνει αυτόματα και χωρίς χρέωση. Και αυτό σου λέει ότι η συγκεκριμένη μέθοδος έχει κάποια σιγουριά σχετικά με το τελωνείο.

Επίσης κανένα μαγαζί δεν μπορεί να σου εγγυηθεί αποφυγή τελωνείου 100% εκτός και αν το πληρώνει.

Μην μπερδεύεται τα άλλα παιδιά που διαβάζουν το θέμα.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Αν και μόλις είδα ότι πλέον το έχει μόνο το banggood οπότε το παίρνω από κει και βλέπουμε

 

(Γράφει και για tariff insurance σε περίπτωση πληρωμής τελωνείου βλέπω πλέον)

 

Με priority direct mail δεν έχει επιλογή για tariff insurance γιατί απλά δεν περνάει τελωνείο. Στο registered την έχει την επιλογή αυτή.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Eκανα την Παρασκευη dispute και αμεσως escalate στο Paypal, θα ενημερωσω για εξελιξεις
Link to comment
Share on other sites

Με priority direct mail δεν έχει επιλογή για tariff insurance γιατί απλά δεν περνάει τελωνείο. Στο registered την έχει την επιλογή αυτή.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Σε όσα πήρα μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα με αυτόν τον τρόπο αποστολής.

 

Πάντως στη δική μου χθεσινή παραγγελία με priority direct mail, είχε επιλογή για tariff insurance και την είχε ήδη τσεκαρισμένη και δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Eκανα την Παρασκευη dispute και αμεσως escalate στο Paypal, θα ενημερωσω για εξελιξεις
Εγω το έκανα την Κυριακή, μετά απο 65 μέρες αναμονής. Το banggoodαπαντησε οτι το έχει στείλει... και αναμενω πλεον την απόφαση τον PayPal εως τις 14/8.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες

Σε παραγγελία που έκανα στοbanggood ξεχαστηκα και το πήγα με unregistered tracking. υπάρχει περίπτωση να ακυρώσω (και να ξανακάνω την παραγγελία με registered)

δε βρήκα κάποιο κουμπί για άμεση ακύρωση ή μεταβολή της κατάστασης

 

¨εχει κανείς κάτι υπόψη?

 

Δεν ξέρω αν έκανα βλακεία, αλλά πήγα στο Contact us, μίλησα μαζί τους, τους εξήγησα την κατάσταση. Μου είπαν ότι ακύρωσαν την παραγγελία και θα έχω το refund σε 1-3 ημέρες..... είδομεν....

Edited by thabull

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες

Σε παραγγελία που έκανα στοbanggood ξεχαστηκα και το πήγα με unregistered tracking. υπάρχει περίπτωση να ακυρώσω (και να ξανακάνω την παραγγελία με registered)

δε βρήκα κάποιο κουμπί για άμεση ακύρωση ή μεταβολή της κατάστασης

 

¨εχει κανείς κάτι υπόψη?

 

Δεν ξέρω αν έκανα βλακεία, αλλά πήγα στο Contact us, μίλησα μαζί τους, τους εξήγησα την κατάσταση. Μου είπαν ότι ακύρωσαν την παραγγελία και θα έχω το refund σε 1-3 ημέρες..... είδομεν....

Εάν δεν είχε γίνει shipped , ναι γίνεται κανονικά να ακυρώσεις. Κράτα καλού κακού screenshot από όλα αυτά.
Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν είχε γίνει shipped , ναι γίνεται κανονικά να ακυρώσεις. Κράτα καλού κακού screenshot από όλα αυτά.

 

Με όσα έχω διαβάσει τελευταία για το banggood, για videoscreen κρατάω.....:lol:

Ευχαριστώ πάντως.

Ελπίζω πραγματικά να κάνουν την ακύρωση (όπως είπαν ότι έκαναν)

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

απο 24/7 δειχνει το ιδιο τ εχει γινει ρε παιδια ? υποτιθεται το εστειλε απο κινα αλλα γραφει uk :cry::cry:

ειναι αγορα αποebay de οπου το προιον ηταν αγγλια αλλα δεν ειχε στοκ κ εστειλε απο κινα δεν με ενδιαφερει αν μπει τελωνειο δεν πληρωνω ουτε 1 ευρο

 

 

Τετάρτη, Ιούλιος 24, 2019 Τοποθεσία Ώρα Τεμάχιο

1 Οι πληροφορίες αποστολής έχουν μεταδοθεί ηλεκτρονικά στην DHL BIRMINGHAM - UK 10:16

Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

 

Στο priority line του Gearbest μου εμφανίζει και αυτό "EU Fast Line15-25 business days" με χρέωση, πρόκειται για αγορά κινητού. Είναι καλύτερο από το priority line με ΝL; κάποιος με πρόσφατη εμπειρία;

Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά έκανα από το ebay 2 χωρια παραγγελίες για ασφαλεια τελωνείου του έγραψα να τις στείλει χωριά και αυτός ο ηλίθιος τις έστειλε μαζί αλλά κάθε μία είναι 9,10€ με δωρεάν μεταφορικά.Λετε να έχω πρόβλημα 9ν μπαταρίες επαναφορτιζόμενες είναι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά έκανα από το ebay 2 χωρια παραγγελίες για ασφαλεια τελωνείου του έγραψα να τις στείλει χωριά και αυτός ο ηλίθιος τις έστειλε μαζί αλλά κάθε μία είναι 9,10€ με δωρεάν μεταφορικά.Λετε να έχω πρόβλημα 9ν μπαταρίες επαναφορτιζόμενες είναι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

Οπότε λογικά έχεις 2 απόδειξης από paypal των 9.10€ δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, και σαν σύνολο να βάλεις βγαίνει 18.2€ εμένα ήρθε χθές από eBay παραγγελία 20,22€ μπήκε αναμονή ελέγχου από τελωνείο, και χθές το απόγευμα που το κοίταξα έκλεισε από ,γετα χωρίς κάποια επιβάρυνση

Edited by xloupas
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Αλλα και 18,20€ να ηταν πάλι δεν θα ειχα? 20€ δεν είναι το όριο?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

 

Στο priority line του Gearbest μου εμφανίζει και αυτό "EU Fast Line15-25 business days" με χρέωση, πρόκειται για αγορά κινητού. Είναι καλύτερο από το priority line με ΝL; κάποιος με πρόσφατη εμπειρία;

 

Αυτή την περίοδο , gearbest και postNL DDP , με κλειστά μάτια . Μην κοιτάς τίποτε άλλο.

 

Δική μου παραγγελία 2 Xiaomi mi band 4:

Tracking message

2019-08-06 16:28:00

The item has been delivered successfully.

2019-08-04 07:31:00

The item has been processed in the country of destination.

2019-08-02 18:46:00

The consignment has arrived in the country of destination.

2019-08-02 18:46:00

The item has arrived in the country of destination.

2019-08-02 07:56:00

The item is on transport to the country of destination.

2019-08-01 10:29:00

The item is processed at the Postnl sorting center.

2019-08-01 10:29:00

The item is at the PostNL sorting center.

2019-07-30 21:20:00

The item is in transit.

2019-07-30 01:32:00

The item is pre-advised.

 

Παιδιά , #### ΜΑΚΡΥΑ από banggood και μέθοδο αποστολής τους με ROYAL SHI(T)MENTS######

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μου ήρθε σπίτι σήμερα ο ταχυδρόμος με το δέμα, αλλά επειδή λείπω, μου άφησε χαρτί να το πάρω απ'το ταχυδρομείο. Πόσο καιρό το κρατάνε εκεί, γιατί θα γυρίσω 26 Αυγούστου.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω 10 εργάσιμες.

Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο να στο κρατήσουν και πας οπότε μπορέσεις

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στο Gearbest να δω για το OnePlus 7 και βλέπω πως έχουν και εκεί επιλογή "Shipping Guarantee" με κοστος 13 δολάρια, γνωρίζετε εαν είναι απαραίτητη;

Η αγορά θα γίνει με Paypal.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...