Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άλλαξαν και σε εμένα την ημερομηνία. Δεν έχει νόημα όμως γιατί υπάρχουν και emails, tracking κτλ.

Σκέφτομαι μήπως όντως χάθηκε το φορτίο και ξανα έστειλαν την αποστολή.

 

Εν τω μεταξύ άλλαξε και το

Expected delivery date: 2019-08-15 02:14:34

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εν τω μεταξύ άλλαξε και το

Expected delivery date: 2019-08-15 02:14:34

 

εχετε 60 μερες για παραλαβει , απο εκει κ περα μιλας για refund κ με paypal . 60 μερες πρεπει να περιμενεις

Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξαν και σε εμένα την ημερομηνία. Δεν έχει νόημα όμως γιατί υπάρχουν και emails, tracking κτλ.

Σκέφτομαι μήπως όντως χάθηκε το φορτίο και ξανα έστειλαν την αποστολή.

 

Αν κανανε re-ship πιστευω θα μας ειδοποιουσαν, εμενα μου βρωμαει πουστιτσες μπας και ξεγελασουν το Paypal οποτε ολοι προμηθευτειτε οσα screenshots μπορειτε πριν φαμε το scam

Edited by GEONISED
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ άλλαξε και το

 

Expected delivery date: 2019-08-15 02:14:34

Μα αυτό είναι το κόλπο....να αλλάξει και η ημερομηνία παράδοσης...Δεν πειράζει, ας είναι καλά το PayPal, έχω κάνει και στις δύο παραγγελίες Dispute, η πρώτη είναι 60 ημέρες σήμερα από την αποστολή, και η δεύτερη 55 ημέρες από την αποστολή. Όταν έχω νεότερα σε κάποια από τις δύο θα ενημερώσω!!

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οσοι περιμενετε για παραλαβη μπειτε στην σελιδα τους στο φβ και καντε rating, εννοειτε το χειροτερο
Link to comment
Share on other sites

Είδη βρίσκομαι στην τελική έκβαση με το PayPal μετά από dispute εδώ και 13 μέρες και αφού δεν είδα καμία απάντηση ξεκίνησα claim. Να δούμε τι θα αποφασίσει το PayPal. Είδη μερικοί πήραν refund από το εξωτερικό καθώς γνωρίζει το PayPal την περίπτωση του banggood.
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό είναι το κόλπο....να αλλάξει και η ημερομηνία παράδοσης...Δεν πειράζει, ας είναι καλά το PayPal, έχω κάνει και στις δύο παραγγελίες Dispute, η πρώτη είναι 60 ημέρες σήμερα από την αποστολή, και η δεύτερη 55 ημέρες από την αποστολή. Όταν έχω νεότερα σε κάποια από τις δύο θα ενημερώσω!!

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Προσοχη στο dispute διοτι ενας εγραψε οτι το BG εβαλε διαφορετικο track που εδειχνε οτι το πακετο παραδοθηκε και το Paypal εκλεισε το dispute υπερ του BG. Πραγματικα αρχιζω να πιστευω οτι το Paypal τα παιρνει απο τα διαφορα κινεζομαγαζα για να τους βγαζει λαδι και εμας μειον.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη στο dispute διοτι ενας εγραψε οτι το BG εβαλε διαφορετικο track που εδειχνε οτι το πακετο παραδοθηκε και το Paypal εκλεισε το dispute υπερ του BG. Πραγματικα αρχιζω να πιστευω οτι το Paypal τα παιρνει απο τα διαφορα κινεζομαγαζα για να τους βγαζει λαδι και εμας μειον.
Το banggood δυστυχώς όλο " εξυπνάδες " κάνει τώρα τελευταία, αλλά κάποια στιγμή θα γυρίσουν μπούμερανγκ όλα αυτά...

Εγώ προσωπικά έχω στείλει screenshots ημέρα αποστολής, tracking number, emails αποστολής, όπως και την πορεία του δέματος από 17track. Οπότε είναι ζόρι να στείλει το banggood άλλο tracking... Δεν τρώνε κουτοχορτο στο PayPal, έχουν ανοίξει πολλοί υπόθεση στο PayPal, οπότε δεν μπορεί όλοι να έχουν άδικο και το banggood να βγει " καθαρό ".

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από Δευτέρα ξεκινάω dispute και μαζεύω στοιχεία... Επίσης μετά το rating που τους έκανα μέσω φβ μου στείλανε μέιλ που λέγανε ότι αν δεν έχει έρθει στον εκτιμώμενο χρόνο για EU δικαιουσαι refund αφού κάνουν λέει postal investigation κτλ κτλ...Επίσης μου προσφέρανε 600 BG points τους οποίους και αρνήθηκα και ζήτησα refund. Ότι νεότερο θα ενημερωσω

 

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στις 52 ημέρες, έκανα claim για refund μέσω Paypal, μου απάντησε σήμερα η BG να περιμένω άλλες 7-14 ημέρες.

Τους γράφω αναλυτικά την κατάσταση και πως αν δεν παραλάβω μέχρι τις 30-7 θα κάνω escalate το αίτημα στην Paypal.

Edited by KostasMD
Link to comment
Share on other sites

Το banggood δυστυχώς όλο " εξυπνάδες " κάνει τώρα τελευταία, αλλά κάποια στιγμή θα γυρίσουν μπούμερανγκ όλα αυτά...

Εγώ προσωπικά έχω στείλει screenshots ημέρα αποστολής, tracking number, emails αποστολής, όπως και την πορεία του δέματος από 17track. Οπότε είναι ζόρι να στείλει το banggood άλλο tracking... Δεν τρώνε κουτοχορτο στο PayPal, έχουν ανοίξει πολλοί υπόθεση στο PayPal, οπότε δεν μπορεί όλοι να έχουν άδικο και το banggood να βγει " καθαρό ".

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο PayPal που έστειλες τις photo και τα email.?
Link to comment
Share on other sites

Στο PayPal που έστειλες τις photo και τα email.?
Όταν πρώτο άνοιξα την υπόθεση και έγραψα αυτά που έγραψα, στο κάτω μέρος έχει να προσθέσεις αρχεία, εκεί έβαλα όλα τα screenshots που έχω, ημερομηνία αγοράς, ημερομηνία αποστολής, το tracking, την πορεία του tracking, το ποσό που πλήρωσα και το extra ποσό της αποστολής Priority direct mail, όπως επίσης φωτογραφία από το banggood που γράφουν τον εκτιμώμενο χρόνο παράδοσης με το Priority direct mail.

Αφού έστειλα όλα αυτά, αμέσως το έκανα " escalate" , που σημαίνει ότι θα αναλάβει τώρα την υπόθεση άμεσα το PayPal.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Νομίζω ότι μετά από δύο μήνες δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνει κανείς...ca66e4957e87bca71998aa977e304885.jpg

Edited by longus
Link to comment
Share on other sites

ενας σε διπλανό φόρουμ έλεγε οτι παρήγγειλε κινητό τον Ιανουάριο και ακόμα το περιμένει.

Έχουν ξεφύγει εντελώς αυτοί τι γίνεται?

Δεν το περίμενα τόσο γιατί έχω αγοράσει πολλά πράγματα και τώρα τελευταία και δεν είχε τύχει κάτι μέχρι βέβαια που χρειάστηκε να μιλήσω με το support και κατάλαβα ότι έχει αλλάξει το κατάστημα.

Μια φορά πριν λίγο καιρό σε ενα παρόμοιο περιστατικό δεν είχα δώσει σημασία γιατί το ποσό ήταν μικρό.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω στους ορους για REFUND του BG οτι δεν υποχρεουνται να κανουν refund εφοσον η καθυστερηση οφειλεται σε καιρικα φαινομενα, σε τελωνεια και γενικα σε παραγοντες που το BG δεν μπορει να ελεγξει. Οποτε στο dispute να περιμενεται την καραμελα του "customs delay".
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω στους ορους για REFUND του BG οτι δεν υποχρεουνται να κανουν refund εφοσον η καθυστερηση οφειλεται σε καιρικα φαινομενα, σε τελωνεια και γενικα σε παραγοντες που το BG δεν μπορει να ελεγξει. Οποτε στο dispute να περιμενεται την καραμελα του "customs delay".

 

to bg σιγα μην σου κανει refund ενω το δεμα ειναι στο δρομο ,:lol: δεν ξερω τ εχουν κανει τελευταια , την προηγουμενη βδομαδα αραγγειλα μια dash cam 65 ευρο , για να δουμε ποτε θα ερθει :X

Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω στους ορους για REFUND του BG οτι δεν υποχρεουνται να κανουν refund εφοσον η καθυστερηση οφειλεται σε καιρικα φαινομενα, σε τελωνεια και γενικα σε παραγοντες που το BG δεν μπορει να ελεγξει. Οποτε στο dispute να περιμενεται την καραμελα του "customs delay".
Σε επικοινωνία που ειχα δυο φορές με το banggood (chat) με ενημέρωναν οτι δε έχω λόγω να ανησυχώ καθώς αν δεν παραλάβω στις 60μερες μπορω να ζητήσω refound χωρίς πρόβλημα. Προφανώς και μου έλεγε παπ..ιες για να με ξεφορτωθούν αλλά ελα που εγω εχω screenshot όλες τις συνομιλίες και θα τα στειλω στο PayPal πακέτο με οποια άλλη επικοινωνία και emails ειχα ολο αυτο το διάστημα!!!

...και βλέπουμε βέβαια γιατί ούτε PayPal εμπιστεύομαι!

Αν κάποιος πάρει λεφτά πισω απο PayPal για αγορά απο banggood ας ενημερώσει!!!

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε επικοινωνία που ειχα δυο φορές με το banggood (chat) με ενημέρωναν οτι δε έχω λόγω να ανησυχώ καθώς αν δεν παραλάβω στις 60μερες μπορω να ζητήσω refound χωρίς πρόβλημα. Προφανώς και μου έλεγε παπ..ιες για να με ξεφορτωθούν αλλά ελα που εγω εχω screenshot όλες τις συνομιλίες και θα τα στειλω στο PayPal πακέτο με οποια άλλη επικοινωνία και emails ειχα ολο αυτο το διάστημα!!!

...και βλέπουμε βέβαια γιατί ούτε PayPal εμπιστεύομαι!

Αν κάποιος πάρει λεφτά πισω απο PayPal για αγορά απο banggood ας ενημερώσει!!!

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ούτε εγώ εμπιστεύομαι PayPal διότι παλαιότερα δικαίωσε το μαγαζί και εγώ δεν πήρα ούτε το αντικείμενο ούτε λεφτά πίσω

 

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι άλλα κουλά με το banggood...

 

Είχα γράψει τις προάλλες ότι για προϊόν που μου έστειλαν (υποτίθεται) από Κίνα, μου είχαν δώσει tracking number της μορφής LY123456789US - με την κατάληξη 'US' να παραπέμπει στη USPS ως τον courier που διαχειρίζεται το πακέτο (και άρα λογικά να στέλνεται από... ΗΠΑ), ενώ και το ίδιο το tr. number δεν μπορούσε να βρεθεί από κανένα tracking site.

 

Σήμερα παρατήρησα στις λεπτομέρειες παραγγελίας ότι γράφει αποστολή στις 26/7 (ενώ μου είχαν πει πως το δέμα εστάλη στις 23) και το tracking number έχει αλλάξει - πάλι όμως σε κάτι με κατάληξη US! Το δε 'νέο' tracking number εντοπίζεται όντως από tracking sites, αναφέρει πράγματι τη USPS ως μεταφορική και... United States ως χώρα αποστολής!

 

Τους ρώτησα στο chat τους και μου είπαν να μην ανησυχώ (βέβαια, τι άλλο λένε...) το tracking είναι, λέει, σωστό (αλλά δεν ήταν σε θέση να μου πει τι γίνεται με CN/US ως χώρα προέλευσης...) και το δέμα εστάλη στις... 24(!)

 

Είμαι περίεργος να δω τι/αν/πότε θα παραλάβω και αν το tracking που θα βλέπω θα έχει όντως καμιά σχέση με το δέμα μου, ή θα είναι κάτι άσχετο / λάθος.

 

Πουλάνε τρέλλα τελευταία εκεί στο banggood, ή το έχουν, άραγε, χάσει τελείως...;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ escalation το δικό μου case. Η απάντηση τους τη Παρασκευή ήταν η κλασσική "περιμένετε 7-14 μέρες ακόμη".

Κι εμένα άλλαξε η shipped date σε 26/7/2019...

To επισήμανα στο μήνυμα προς την Paypal.

 

Ενημερώνω για νεότερα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν βλέπω να κλείνει η υπόθεση υπέρ μας γιατί έχουν φάει από πολύ κόσμο claim , και σίγουρα θα μας την φέρει το paypal . Δηλαδή θα δικαίωση το μαγαζί .
Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν βλέπω να κλείνει η υπόθεση υπέρ μας γιατί έχουν φάει από πολύ κόσμο claim , και σίγουρα θα μας την φέρει το paypal . Δηλαδή θα δικαίωση το μαγαζί .
Δεν νομίζω να κλείσει υπέρ του Banggood, όταν ένα δέμα έχει φτάσει σήμερα 64 ημέρες μετά την αποστολή και δεν έχει παραδοθεί, και φαίνεται τόσες ημέρες κολλημένο σε ένα σημείο...

Πάντως σήμερα τους ρώτησα γιατί δεν προχωράνε σε αποζημίωση σύμφωνα με την πολιτική τους ( αν δεν παραλάβει κάποιος το δέμα του σε 60 ημέρες ή σε αποζημιώνουν ή σου στέλνουν πάλι την παραγγελία ) και μου απάντησαν να περιμένω 2 εβδομάδες.... Χαχαχα... Τραγικοί....

Έγραψα μια ωραία αξιολόγηση στο trustpilot και τους έχω "στολίσει" κανονικά!! Τους την έστειλα σε screenshot και τους είπα επίσης ότι θα επανέλθω αύριο με καινούργια αξιολόγηση για την δεύτερη παραγγελία που αύριο θα είναι 56 ημέρες μετά την αποστολή. Θα βρω και άλλα σάιτ αξιολογήσεων και θα γράψω ΠΑΝΤΟΥ τα καραγκιοζιλικια τους...

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να κλείσει υπέρ του Banggood, όταν ένα δέμα έχει φτάσει σήμερα 64 ημέρες μετά την αποστολή και δεν έχει παραδοθεί, και φαίνεται τόσες ημέρες κολλημένο σε ένα σημείο...

Πάντως σήμερα τους ρώτησα γιατί δεν προχωράνε σε αποζημίωση σύμφωνα με την πολιτική τους ( αν δεν παραλάβει κάποιος το δέμα του σε 60 ημέρες ή σε αποζημιώνουν ή σου στέλνουν πάλι την παραγγελία ) και μου απάντησαν να περιμένω 2 εβδομάδες.... Χαχαχα... Τραγικοί....

Έγραψα μια ωραία αξιολόγηση στο trustpilot και τους έχω "στολίσει" κανονικά!! Τους την έστειλα σε screenshot και τους είπα επίσης ότι θα επανέλθω αύριο με καινούργια αξιολόγηση για την δεύτερη παραγγελία που αύριο θα είναι 56 ημέρες μετά την αποστολή. Θα βρω και άλλα σάιτ αξιολογήσεων και θα γράψω ΠΑΝΤΟΥ τα καραγκιοζιλικια τους...

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και εγω trustpilot τους εθαψα, προτεινω σε ολους το ιδιο να κανουν

Link to comment
Share on other sites

Και εγω trustpilot τους εθαψα, προτεινω σε ολους το ιδιο να κανουν
Μπράβο!! Ένα μεγάλο ΝΑΙ και από εμένα, όλοι όσοι έχουν πρόβλημα με τις αποστολές από Banggood και την άθλια Royalshipments να κάνουνε αρνητική αξιολόγηση στο truspilot και όπου αλλού μπορούν, μόνο αυτό θα τους " τσούξει". Και όταν γράψετε αξιολόγηση βγάλτε φωτογραφίες και να τις στείλετε στο support του Banggood, εγώ αυτό έκανα!!

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...