Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως να αλλάζει μέθοδο αποστολής το banggood έτσι αυθαίρετα χωρίς να σε έχει ειδοποίηση ότι μπορεί να κάνει και δύο μήνες, να σε ρωτήσει αν το θέλεις αλλιώς να χωρίσει το πακέτο σε μικρότερα και να στο στείλει με την μέθοδο που ξέρεις, είναι μεγάλο φάουλ από μέρους τους και θα χάσουν πάρα πολλές παραγγελίες.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όχι μόνο αυτο.. αλλά δεν βγάζεις και νόημα απο αυτά που λένε.

Πχ προσπαθώ να καταλάβω αν τα χρήματα που ζητάνε ξαφνικά στέλνοντας μου ειδοποίηση μέσω PayPal ειναι για να αλλάξει σε priority το ενα σκέλος της παραγγελίας η όλη η παραγγελία έτσι οπως την χώρισαν και δεν βγάζω άκρη.

Τους έχω ρωτήσει με διάφορους τρόπους και παίρνω την ίδια καρμπον απαντηση ασταματητα.

Και είναι και 2 αυτοί που συνομιλώ και πάλι δεν απαντάνε ευθέως γιατί ακριβώς θελουν τα χρήματα, μόνο την ίδια καρμπον απάντηση καθε μέρα.

Ζώα με κάθε σημασία της λέξεως.

Έχει γίνει χάλι το banggood .

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς σημαίνει αυτό;

(ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ Η ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΥΠΟΚΕΙΤΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ)

πρώτη φορά συμβαίνει αυτό. Συνήθως ζητάει Paypal και απόδειξη αγοράς.

τι περιορισμός υπάρχει για είδη αυτοκινήτου;

 

 

22/7/2019, 12:42:00 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ Η ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΥΠΟΚΕΙΤΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ

21/7/2019, 12:30:00 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

21/7/2019, 07:53:06 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Τι έχεις παραγγείλει;;

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Τι έχεις παραγγείλει;;

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου μέσω Tapatalk

 

Εσωτερικές Χειρολαβές πόρτας. (χερούλια αυτοκινήτου)

Link to comment
Share on other sites

παιδες βρηκα ενα ταμπλετ στο ali spain και ο πωλητης δεν δεχεται pay pal ....ξαιρει καποιος πως εξασφαλιζομαστε σε περιπτωση στραβης περιπτωσης ??

 

ευχαριστω !!

Link to comment
Share on other sites

παιδες βρηκα ενα ταμπλετ στο ali spain και ο πωλητης δεν δεχεται pay pal ....ξαιρει καποιος πως εξασφαλιζομαστε σε περιπτωση στραβης περιπτωσης ??

 

 

 

ευχαριστω !!

Στείλτε link
Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλε το banggood συστημένο με tracking number της μορφής: LY123456789US

που tracking sites σαν το 17track, parcelsapp κλπ δε βρίσκουν / αναγνωρίζουν

(η κατάληξη 'US' θα έλεγα ότι παραπέμπει σε USPS, αλλά μάλλον χλωμό για δέμα που στέλνεται από Κίνα... :p - άλλωστε το parcelsapp έψαξε και εκεί).

Το δέμα περιέχει μπαταρίες, εξ ου προφανώς και η 'περίεργη' μεταφορική (και το αρκετά αλμυρό για το είδος αντίτιμο για μεταφορικά).

Καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι αυτό το πράγμα...;

Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλε το banggood συστημένο με tracking number της μορφής: LY123456789US

 

που tracking sites σαν το 17track, parcelsapp κλπ δε βρίσκουν / αναγνωρίζουν

 

(η κατάληξη 'US' θα έλεγα ότι παραπέμπει σε USPS, αλλά μάλλον χλωμό για δέμα που στέλνεται από Κίνα... :p - άλλωστε το parcelsapp έψαξε και εκεί).

 

Το δέμα περιέχει μπαταρίες, εξ ου προφανώς και η 'περίεργη' μεταφορική (και το αρκετά αλμυρό για το είδος αντίτιμο για μεταφορικά).

 

Καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι αυτό το πράγμα...;

 

Μήπως έφυγε από αποθήκη από Αμερική? Γιατί σε μερικά προϊόντα έχει και αυτήν την επιλογή.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έφυγε από αποθήκη από Αμερική? Γιατί σε μερικά προϊόντα έχει και αυτήν την επιλογή.

Το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά στις λεπτομέρειες της παραγγελίας λέει:

Ship from: CN

ενώ και στη σελίδα του προϊόντος έχει μόνο "CN" σα δυνατή επιλογή για αποθήκη / τόπο προέλευσης.

 

Εν τω μεταξύ και η σελίδα με τις λεπτομέρειες της παραγγελίας που -κανονικά- επιστρέφει αυτόματα πληροφορίες από tracking όταν πας το ποντίκι πάνω από τη σχετική αναφορά (σχετικά πρόσφατα παρατήρησα ότι το κάνει αυτό - καλή κίνηση από το BG!) εδώ λέει απλώς "no logistics info".

 

Να 'τανε από κανέναν eBay seller, δε θα μου 'κανε εντύπωση, αλλά το banggood δε μας είχε συνηθίσει σε τέτοια... περίεργα (τουλάχιστον ως τώρα).

 

Θα ενημερώσω όταν (αν) το δέμα εμφανιστεί τελικά κάπου

Link to comment
Share on other sites

το νου σας οσοι κανατε παραγγελια απο Bang τελη Μαιου- αρχες Ιουνιου , διαβαστε μνμ που εστειλε η Royal Shipments σε μελος. Ισως ανηκετε στην ιδια κατηγορια

 

"Hello thank you for your message,

I'm sorry but at this moment we can't provide information about status.

The last information about location in Nysa is wrong. Parcel still wait in Longdon (UK).

When problem will be solved, parcel will be forward to UPS"

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παίδες θέλω να πάρω κάτι από ebay κόστος EUR 22.29 ξεπερνάει την ατέλεια των 22€ που δεν ξέρω αν όντως ισχύει κιόλας σαν τρόπο αποστολής έχει Economy International Shipping τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση να την βάλω την παραγγελιά ή θα σταματήσει τελωνείο με το που φτάσει Ελλάδα ειναι απο διάσταση 15εκ
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παίδες θέλω να πάρω κάτι από ebay κόστος EUR 22.29 ξεπερνάει την ατέλεια των 22€ που δεν ξέρω αν όντως ισχύει κιόλας σαν τρόπο αποστολής έχει Economy International Shipping τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση να την βάλω την παραγγελιά ή θα σταματήσει τελωνείο με το που φτάσει Ελλάδα ειναι απο διάσταση 15εκ
Δε βγάζεις άκρη, προσευχή κάνε

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

το νου σας οσοι κανατε παραγγελια απο Bang τελη Μαιου- αρχες Ιουνιου , διαβαστε μνμ που εστειλε η Royal Shipments σε μελος. Ισως ανηκετε στην ιδια κατηγορια

 

"Hello thank you for your message,

I'm sorry but at this moment we can't provide information about status.

The last information about location in Nysa is wrong. Parcel still wait in Longdon (UK).

When problem will be solved, parcel will be forward to UPS"

 

Είμαι στις 50 μέρες απο την αποστολή. Τις τελευταίες 3 μέρες μου εβγαλε και άκυρο μύνημα "delivered" αλλα φυσικά άλλαξε πάλι σε in transit.

 

Την Δευτέρα θα κάνω αίτημα για refund στο Paypal.

Γνωρίζει κάποιος αν, σε περίπτωση που φτάσει εν τέλει καααποια στιγμή στο μέλλον, έχω τη δυνατότητα να μην παραλάβω

ώστε να μην ξαναπληρώσω και να επιστραφεί αυτόματα μετά απο κάποιες μέρες;

Edited by KostasMD
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στις 50 μέρες απο την αποστολή. Τις τελευταίες 3 μέρες μου εβγαλε και άκυρο μύνημα "delivered" αλλα φυσικά άλλαξε πάλι σε in transit.

 

Την Δευτέρα θα κάνω αίτημα για refund στο Paypal.

Γνωρίζει κάποιος αν σε περίπτωση που φτάσει εν τέλει καααποοια στιγμή στο μέλλον έχω τη δυνατότητα να μην παραλάβω

ώστε να μην ξαναπληρώσω και να επιστραφεί αυτόματα μετά απο κάποιες μέρες;

 

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση GEONISED.

 

Καλή ερώτηση. Και εγώ πλέον δεν τρελαίνομαι.

Επίσης σε περίπτωση που το παραλάβει κάποιος κανονικά, μπορεί να το επιστρέψει (χωρίς να το ανοίξει) για refund;

Αν ναι, μπορούμε να εμπλέξουμε και το paypal;

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παίδες θέλω να πάρω κάτι από ebay κόστος EUR 22.29 ξεπερνάει την ατέλεια των 22€ που δεν ξέρω αν όντως ισχύει κιόλας σαν τρόπο αποστολής έχει Economy International Shipping τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση να την βάλω την παραγγελιά ή θα σταματήσει τελωνείο με το που φτάσει Ελλάδα ειναι απο διάσταση 15εκ

Πες στον πωλητή να γράψει αξία 10-15$ και θα περάσει αέρα, αν και τις περισσότερες φορές αυτοί από μόνοι τους αυτό κάνουν.

 

Εγώ πρόσφατα σε δύο αγορές (και όχι μόνο σε αυτές), από aliexpress αξίας 72€ και 81€ αντίστοιχα αυτό έκανα και πέρασαν κανονικά.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Πες στον πωλητή να γράψει αξία 10-15$ και θα περάσει αέρα, αν και τις περισσότερες φορές αυτοί από μόνοι τους αυτό κάνουν.

 

 

 

Εγώ πρόσφατα σε δύο αγορές (και όχι μόνο σε αυτές), από aliexpress αξίας 72€ και 81€ αντίστοιχα αυτό έκανα και πέρασαν κανονικά.

Δεν είναι κανόνας αυτό, απλά ήσουν τυχερός και δεν ασχολήθηκαν.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

το eu priority line του banggood εφτασε μετα απο ενα μήνα.

μετα απο nysa πήγε Germany.

κόλλησε μια εβδομάδα και ξαφνικά παραδόθηκε με dhl ενώ απο το support σε συνεχόμενα εμαιλ επέμεναν ότι θα έρθει με ups.

Ηταν πολύ μεγάλο σε όγκο αλλα δεν πέρασε τελωνείο.

 

Στις υπόλοιπες παραγγελίες εχω μπλέξει άσχημα μαζί τούς.

Οτι χειρότερο μου έχει τύχει σε τόσα χρόνια αγορών είναι η επικοινωνία μαζί τους.

Είναι μεγάλοι ψεύτες και δεν μπορείς να βγάλεις άκρη μαζί τους.

Προσοχή το μαγαζί εχει πάρει άλλη πορεία.

Συνεχίζουν με αυτοματοποιημένο μύνημα και δεν βγάζεις άκρη.

Μάλλον δεν θέλουν να στείλουν τα προϊόντα γιατί τα πέτυχα σε προσφορά.

Έπρεπε να υπάρχει τρόπος να φάνε πέναλτι και αυτοί σε τέτοιες περιπτώσεις.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

το eu priority line του banggood εφτασε μετα απο ενα μήνα.

μετα απο nysa πήγε Germany.

κόλλησε μια εβδομάδα και ξαφνικά παραδόθηκε με dhl ενώ απο το support σε συνεχόμενα εμαιλ επέμεναν ότι θα έρθει με ups.

Ηταν πολύ μεγάλο σε όγκο αλλα δεν πέρασε τελωνείο.

 

Στις υπόλοιπες παραγγελίες εχω μπλέξει άσχημα μαζί τούς.

Οτι χειρότερο μου έχει τύχει σε τόσα χρόνια αγορών είναι η επικοινωνία μαζί τους.

Είναι μεγάλοι ψεύτες και δεν μπορείς να βγάλεις άκρη μαζί τους.

Προσοχή το μαγαζί εχει πάρει άλλη πορεία.

Συνεχίζουν με αυτοματοποιημένο μύνημα και δεν βγάζεις άκρη.

Μάλλον δεν θέλουν να στείλουν τα προϊόντα γιατί τα πέτυχα σε προσφορά.

Έπρεπε να υπάρχει τρόπος να φάνε πέναλτι και αυτοί σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με το banggood. Παράγγειλα ένα λαπτοπ σε πολύ καλή τιμή με κουπόνι και δεν μου το έστειλαν. Μου έρχονται αυτόματα mail να κάνω refund η να περιμένω αρκετό καιρό. Βλέπω ότι έχει αλλάξει στάση και το banggood τώρα τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω ότι, παράγγειλα προϊόν, (από banggood) στη μισή τιμή σχεδόν σε σχέση με το σκρουτζ, με κουπόνι, και ενώ έλεγε ship σε 5-6 εργάσιμες μου το έστειλαν την επόμενη με priority και το είχα σε 2 εβδομάδες, ή θα κατηγορηθώ ότι προωθώ μαγαζί και γενικά τα κινεζομάγαζα; :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση ...

Αγόρασε κανένας από ΤΟΜΤΟΡ με αποστολή "Duty Free Shipping" ;;

Μου είπαν ότι το έστειλαν αλλά δεν έχει truking number ... , μόνο ένα "Parcel number", φυσιολογικό είναι ;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Πες στον πωλητή να γράψει αξία 10-15$ και θα περάσει αέρα, αν και τις περισσότερες φορές αυτοί από μόνοι τους αυτό κάνουν.

 

Εγώ πρόσφατα σε δύο αγορές (και όχι μόνο σε αυτές), από aliexpress αξίας 72€ και 81€ αντίστοιχα αυτό έκανα και πέρασαν κανονικά.

 

Δε βγάζεις άκρη, προσευχή κάνε

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν είναι κανόνας αυτό, απλά ήσουν τυχερός και δεν ασχολήθηκαν.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Να ευχαριστήσω πρώτα όλους σας για τις απαντήσεις σας, για την μικρότερη αναγραφόμενη τιμή δεν παίρνω ρίσκο γιατί αν ζητήσουν απόδειξη την κάτσαμε, να πω εδώ ότι βρήκα το ίδιο προϊόν από alliexress και με ένα κουπόνι που δίνει σαν πρώτη αγορά βγαίνει σύνολο στα 20.22€ με China Post Registered Air Mail το να καθυστέρησή δεν με απασχολεί και λογικά πρέπει να είμαι στην ατέλεια των 22€ στη Ελλαδα εχει 61,50 €

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω πρώτα όλους σας για τις απαντήσεις σας, για την μικρότερη αναγραφόμενη τιμή δεν παίρνω ρίσκο γιατί αν ζητήσουν απόδειξη την κάτσαμε, να πω εδώ ότι βρήκα το ίδιο προϊόν από alliexress και με ένα κουπόνι που δίνει σαν πρώτη αγορά βγαίνει σύνολο στα 20.22€ με China Post Registered Air Mail το να καθυστέρησή δεν με απασχολεί και λογικά πρέπει να είμαι στην ατέλεια των 22€ στη Ελλαδα εχει 61,50 €

 

Έχε στον νου σου ότι το τελωνείο δεν λαμβάνει υπόψη του τα κουπόνια και χρεώνει αν και όταν γίνει ολόκληρο το ποσο δίχως την έκπτωση του κουπονιού!

Link to comment
Share on other sites

Έχε στον νου σου ότι το τελωνείο δεν λαμβάνει υπόψη του τα κουπόνια και χρεώνει αν και όταν γίνει ολόκληρο το ποσο δίχως την έκπτωση του κουπονιού!

Ευχαριστώ για την ενημέρωση, άλλα ερώτηση αν σε περίπτωση ζητηθεί η απόδειξη από paypal δεν θα αναγράφει το τελικό πόσο δηλαδή 20.22€

ή θα αναγράφει το αρχικό πόσο πριν την έκπτωση του κουπονιού δεν ξέρω για αυτό ρωτάω.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...