Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μύνημα απο το οτι νανε support του banggood για την railway...

 

..θέλουν να χωρίσουν μια παραγγελία σε 2-3 δέματα χωρίς tariff insurance και untracked.

Το αντίθετο δηλαδή από οτι με άφησε το σύστημά τους και πλήρωσα.

 

Τους είπα ότι μόνο αν είναι το split με tariff insurance και tracked να προχωρήσουν.. αλλά μάλλον στέλνουν χωρις tracking..

Θα φταίω εγώ να ζητήσω τα χρήματα πίσω απο το paypal μετά από 50 μέρες λέγοντας οτι δεν παρέλαβα και δεν το έστειλαν ποτέ?

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας, έχει τύχει σε κανέναν από aliexpress να πάει το δέμα πρώτα Κωνσταντινούπολη πριν να έρθει στην Ελλάδα; παράξενο μου φαίνεται αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Εάν αγοράσεις με Paypal, δεν έχεις ανάγκη την ασφάλεια.
Ναι αλλά αν ισχύει το insurance μπορείς να ζητήσεις refund από Banggood αν δεν έρθει στον εκτιμώμενο χρονο, στην προκειμένη με Priority Direct 12-15 μέρες (νομίζω). Στο PayPal αν κάνεις dispute ισχυριζόμενος ότι δεν ήρθε σε 15 μερες δεν νομίζω να βγει απόφαση υπέρ σου.

 

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν ισχύει το insurance μπορείς να ζητήσεις refund από Banggood αν δεν έρθει στον εκτιμώμενο χρονο, στην προκειμένη με Priority Direct 12-15 μέρες (νομίζω). Στο PayPal αν κάνεις dispute ισχυριζόμενος ότι δεν ήρθε σε 15 μερες δεν νομίζω να βγει απόφαση υπέρ σου.

 

 

Κανένα κινεζομάγαζο δεν θα σου επιστρέψει χρήματα αν δεν παραλάβεις στον προεκτιμώμενο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, έχει τύχει σε κανέναν από aliexpress να πάει το δέμα πρώτα Κωνσταντινούπολη πριν να έρθει στην Ελλάδα; παράξενο μου φαίνεται αυτό.
Καλησπέρα οι 2 τελευταίες παραγγελίες μου από AliExpress ήρθαν μέσω Τουρκίας.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 SE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μεσω τουρκιας ηρθαν και έρχονται.

 

Για το θέμα του banggood να πω οτι εχουν καταντήσει μεγάλοι *******.

 

Ζω απίστευτες καταστάσεις μαζί τους.

Απαράδεκτες.

Για μια παραγγελία μου στέλνουν διάφορα email χωρίς καμία λογική.

Έχουν καταντήσει άθλιοι.

Η το παίζουν Κινέζοι η δεν καταλαβαίνουν αγγλικά, αυτή η κλασική ασυνεννοησία που συναντάς με τα χειρότερα μαγαζιά και τουλάχιστον κάπως είχε μειωθεί τα τελευταία χρόνια.

Τα έβαλα στο καλάθι και πλήρωσα και τώρα για ένα ένα τα προϊόντα ανταλλάζω εμαιλ με διάφορους που άλλα τους λέω αλλά κάνουν άλλα απαντάνε και άλλα απαντάνε μετά άλλοι απο το κατάστημα τους χωρίς καμία λογική.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα οι 2 τελευταίες παραγγελίες μου από AliExpress ήρθαν μέσω Τουρκίας.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 SE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εκεί που έχει κατρακυλήσει η τουρκικη λίρα, λογικό είναι να το χρησιμοποιούν οι κινέζοι, οι οποίοι μετράνε και το τελευταίο cent που μπορούν να έχουν κέρδος. Έχουν φτάσει σχεδόν το 1.5δις πληθυσμό, είναι "κομμάτι του DNA" τους πλέον το ΠΟΣΟΤΗΤΑ >>>> ποιότητα !!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα οι 2 τελευταίες παραγγελίες μου από AliExpress ήρθαν μέσω Τουρκίας.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 SE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ για την απάντηση. :)

 

και εμενα μεσω τουρκιας ηρθαν και έρχονται.

 

Για το θέμα του banggood να πω οτι εχουν καταντήσει μεγάλοι *******.

 

Ζω απίστευτες καταστάσεις μαζί τους.

Απαράδεκτες.

Για μια παραγγελία μου στέλνουν διάφορα email χωρίς καμία λογική.

Έχουν καταντήσει άθλιοι.

Η το παίζουν Κινέζοι η δεν καταλαβαίνουν αγγλικά, αυτή η κλασική ασυνεννοησία που συναντάς με τα χειρότερα μαγαζιά και τουλάχιστον κάπως είχε μειωθεί τα τελευταία χρόνια.

Τα έβαλα στο καλάθι και πλήρωσα και τώρα για ένα ένα τα προϊόντα ανταλλάζω εμαιλ με διάφορους που άλλα τους λέω αλλά κάνουν άλλα απαντάνε και άλλα απαντάνε μετά άλλοι απο το κατάστημα τους χωρίς καμία λογική.

Εάν έρχονται χωρίς πρόβλημα εντάξει τότε. Ευχαριστώ για την απάντηση. :) Edited by bynoname
Link to comment
Share on other sites

Σημερινό chat

As I have checked your order has been shipped and the tracking details are not updated I kindly request you to wait for 1-3 business days.We will send you an email once we get the updated information.

Link to comment
Share on other sites

Σημερινό chat
Μια απο τα ίδια που ειπαν εμένα προχθές για δεμα κολλημένο απο τις 1/7 με αποστολή παραγγελίας 31/5.

Γραφικοί.. μου εχουν πει την ίδια δικαιολογία αλλες δύο φορές αυτο το διάστημα.

Φανταστείτε οτι μετα την παραγγελία του κινητού παραγγειλα μια θήκη ήρθε, ξαναπαράγγειλα αλλη θηκη ήρθε. Τα πρώτα τζαμακια που ειχα παραγγείλει ηρθαν σπασμενα, μου τα ξαναστειλαν, τα παρέλαβα. Εβαλα παραγγελία τον ασύρματο ταχυφορτιστη φορτιστή αυτοκινήτου. Τον παρέλαβα.

Όλα τα έχω εκτός απο το κινητό, το οποιο πλεον στα σκρουτζομαγαζα είναι 7€ φτηνότερο από όσο το πλήρωσα στο banggood. Χάλια χάλια

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχε επιτέλους update η δική μου

2019-07-19 08:31:45 In Transit (Nysa)

 

Έχουν έρθει θήκες/ασύρματα ακουστικά/αντάπτορες/screen protectors παραγγελίες απο bg στα τέλη Ιουνίου μέσα σε 10-15 μέρες...

 

Τέλος πάντων... Πάθημα μάθημα, αν δεν αλλάξει τρόπο αποστολής/μεταφορική δεν κάνω ξανα παραγγελία κινητού απο Banggood.

 

Μόλις παραλάβω θα ενημερώσω για όσους έχετε κάνει παραγγελία παρόμοιες ημερομηνίες.

Edited by KostasMD
Link to comment
Share on other sites

καλά αλαλούμε τους άχρηστους του banggood...

χώρισαν την παραγγελία.

έστειλαν το ένα τμήμα χωρίς tracking και λογικά χωρίς insurance ενω το είχαμε συζητήσει και μου είπαν όλα οκ.

 

Ξαφνικά μου ζητάνε έξτρα χρήματα για να αλλάξει ο τρόπος αποστολής σε ενα αλλο τμήμα της παραγγελίας για να περιλαμβάνει λεει tracking και insurance.

Εξηγώ ξανά στα ζωα ότι είχε η αρχική παραγγελία tracking και insurance αρα θα πρέπει να έχει και αυτο το part της παραγγελίας tracking και insurance χωρίς να επιβαρύνω εγω την τσέπη μου μιας και το λάθος ειναι δικό τους.

Εδω σκεφτείτε ότι μάλλον ούτε το πρώτο σκέλος το έστειλαν με tracking και insurance και θέλουν χρήματα για να στείλουν το δεύτερο.

Στο καπάκι ζητάνε χρηματα μεσω PayPal.

Στο καπάκι σκαει email από αλλο ζώων του banggood ότι λέει δεν μπορούν να αποσταλούν οι παραγγελίες και θα πρέπει να το γυρίσουν σε register email ενω χτες προχτές μου είχε στείλει το ίδιο καρμπον εμαιλ το δεύτερο αυτό ζωων και του ειχα πει οτι πρέπει να έχουν οι παραγγελίες tracking και insurance όπως έγινε αρχικά η παραγγελία.

Είναι ζώα.

Στο account δείχνει οτι έφυγε το πρώτο σκέλος, ο ένας λεει οτι δεν τα έστειλαν καθόλου και να τα στείλει με απλό register ο αλλος λέει θέλει χρήματα για να φύγει το δεύτερο σκέλος και δεν απαντάει με τι τρόπο αποστολής έφυγε το πρώτο ούτε δίνει tracking ούτε αναφορά περι insurance σε επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις τι συμβαίνει.

Έχουν πάρει τόσα λεφτά με κάθε 2-3 μερες να πέφτει παραγγελία σε φτηνά η ακριβά αντικείμενα.

Προσοχή με αυτούς.

Ένα ενα τα αντικείμενα και μόνο με priority.

Αν χρειαστεί συννενόηση με το support την βάψαμε.

Λάθος μου που τους εμπιστευτηκα μιας και είχαν δείξει σημάδια πολύ καιρό οτι εχουν αλλάξει τακτική.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

καλά αλαλούμε τους άχρηστους του banggood...

χώρισαν την παραγγελία.

έστειλαν το ένα τμήμα χωρίς tracking και λογικά χωρίς insurance ενω το είχαμε συζητήσει και μου είπαν όλα οκ.

 

Ξαφνικά μου ζητάνε έξτρα χρήματα για να αλλάξει ο τρόπος αποστολής σε ενα αλλο τμήμα της παραγγελίας για να περιλαμβάνει λεει tracking και insurance.

Εξηγώ ξανά στα ζωα ότι είχε η αρχική παραγγελία tracking και insurance αρα θα πρέπει να έχει και αυτο το part της παραγγελίας tracking και insurance χωρίς να επιβαρύνω εγω την τσέπη μου μιας και το λάθος ειναι δικό τους.

Εδω σκεφτείτε ότι μάλλον ούτε το πρώτο σκέλος το έστειλαν με tracking και insurance και θέλουν χρήματα για να στείλουν το δεύτερο.

Στο καπάκι ζητάνε χρηματα μεσω PayPal.

Στο καπάκι σκαει email από αλλο ζώων του banggood ότι λέει δεν μπορούν να αποσταλούν οι παραγγελίες και θα πρέπει να το γυρίσουν σε register email ενω χτες προχτές μου είχε στείλει το ίδιο καρμπον εμαιλ το δεύτερο αυτό ζωων και του ειχα πει οτι πρέπει να έχουν οι παραγγελίες tracking και insurance όπως έγινε αρχικά η παραγγελία.

Είναι ζώα.

Στο account δείχνει οτι έφυγε το πρώτο σκέλος, ο ένας λεει οτι δεν τα έστειλαν ο αλλος λέει θέλει χρήματα για να φύγει και το δεύτερο σκέλος και δεν απαντάει με τι τρόπο αποστολής έφυγε το πρώτο ούτε δίνει tracking ούτε αναφορά περι insurance σε επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις τι συμβαίνει.

μου αρέσει που θεωρείται καλό μαγαζί

για ζώα ίσως...

Link to comment
Share on other sites

ίσως γελάσεις αλλά για εμένα το gear πάντα ηταν καλύτερο στην συννενόηση.

φόρμα δεν έχει αν θες ασφάλεια,priority,κτλ?

τι την θέλεις την συνενόηση με τους Κινέζους

εκτελούν την παραγγελία την στέλνουν και τέλος

τα υπόλοιπα είναι εκ του πονηρού ....

Link to comment
Share on other sites

Μολις ειδα και εγω το update....ξεκολλησαμε οσοι παραγγειλαμε τελη Μαιου και την πατησαμε προφανως γιατι θα παρουμε ενα κινητο μετα απο 2 μηνες που τωρα η τιμη του ειναι 30 ευρω κατω... ακουω ιδεες πως θα τους αντιμετωπισουμε...το αρνητικο feedback εννοειται. Για την ταλαιπωρια μας πως θα μας ανταποδωσουν οι Κινεζοι;

 

Να ξερετε οτι μετα την Nysa παει προς Ιταλια μερια και μετα στο φερνει σπιτι η UPS. Αυτο το ξερω απο κολλητο που παρηγγειλε 12 μερες μετα απο μενα και του ηρθε γρηγοροτερα. (δεν εχει παραλαβει ακομα γιατι ειναι διακοπες, τον πηρε τηλ η ups και κανονισε παραλαβη αργοτερα)

Link to comment
Share on other sites

Μολις ειδα και εγω το update....ξεκολλησαμε οσοι παραγγειλαμε τελη Μαιου και την πατησαμε προφανως γιατι θα παρουμε ενα κινητο μετα απο 2 μηνες που τωρα η τιμη του ειναι 30 ευρω κατω... ακουω ιδεες πως θα τους αντιμετωπισουμε...το αρνητικο feedback εννοειται. Για την ταλαιπωρια μας πως θα μας ανταποδωσουν οι Κινεζοι;

 

Να ξερετε οτι μετα την Nysa παει προς Ιταλια μερια και μετα στο φερνει σπιτι η UPS. Αυτο το ξερω απο κολλητο που παρηγγειλε 12 μερες μετα απο μενα και του ηρθε γρηγοροτερα. (δεν εχει παραλαβει ακομα γιατι ειναι διακοπες, τον πηρε τηλ η ups και κανονισε παραλαβη αργοτερα)

Εγώ υπολογίζω ότι το κινητό πλέον είναι περίπου 70€ κάτω. Δεν χάνουμε τίποτα πριν το rating να κάνουμε μια ερώτηση (αν και δύσκολο το βλέπω)

 

Από nysa πόσες μέρες περίπου κάνει να έρθει Ελλάδα?

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2019-07-19 05:00:00 Departure Scan (Carpi)

2019-07-18 16:00:00 Arrival Scan (Carpi)

2019-07-17 05:00:00 Departure Scan (Dobra Strykow)

2019-07-16 21:25:54 Origin Scan (Dobra Strykow)

2019-07-16 13:42:55 Pickup Scan (Dobra Strykow)

2019-07-15 15:54:05 In Transit (Nysa)

2019-07-12 21:37:29 In Transit (Arriving at the UK warehouse)

2019-07-12 21:30:44 In Transit (Arriving at the UK warehouse)

2019-07-12 21:15:02 In Transit (Complete customs clearance)

2019-07-12 21:10:46 In Transit (Complete customs clearance)

2019-07-11 09:30:16 In Transit (Arrived in the UK, waiting for customs clearance)

2019-07-09 20:05:54 In Transit (Leaving Hong Kong)

2019-07-09 11:49:49 In Transit (Arriving at the Hong Kong warehouse)

2019-06-29 10:10:59 System has accepted the order

2019-06-29 10:10:58 System is processing the order

2019-06-29 10:10:58 Request for shipping label

 

ημουν απο τους τυχερους βαζεις τους αριθμους απο το tracking στη ups και λεει εκτιμώμενοι παράδοση τεταρτη 24/7 μετα ειναι αθηνα η επομενη σταση οποιος εχει κανει απο παραγγελεια banggood με τη νεα μεθοδο και δινουν μονο νουμερα στο tracking number με priority direct mail

Link to comment
Share on other sites

Μολις ειδα και εγω το update....ξεκολλησαμε οσοι παραγγειλαμε τελη Μαιου και την πατησαμε προφανως γιατι θα παρουμε ενα κινητο μετα απο 2 μηνες που τωρα η τιμη του ειναι 30 ευρω κατω... ακουω ιδεες πως θα τους αντιμετωπισουμε...το αρνητικο feedback εννοειται. Για την ταλαιπωρια μας πως θα μας ανταποδωσουν οι Κινεζοι;

 

Να ξερετε οτι μετα την Nysa παει προς Ιταλια μερια και μετα στο φερνει σπιτι η UPS. Αυτο το ξερω απο κολλητο που παρηγγειλε 12 μερες μετα απο μενα και του ηρθε γρηγοροτερα. (δεν εχει παραλαβει ακομα γιατι ειναι διακοπες, τον πηρε τηλ η ups και κανονισε παραλαβη αργοτερα)

Μετά από nysa πόσες μέρες είχε αλλαγή στο tracking και πόσο χρόνο έκανε να του έρθει, αν ξέρεις στο περίπου.
Link to comment
Share on other sites

μπορει να αλλαξει και σε 24 ωρες απο nysa αλλα αν διαβασεις μεχρι 10 μερες ετρωγε κολλημα για παρα πολυ καιρο.

Τωρα δειχνει να φευγει σε 2-3 μερες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

ημουν απο τους τυχερους βαζεις τους αριθμους απο το tracking στη ups και λεει εκτιμώμενοι παράδοση τεταρτη 24/7 μετα ειναι αθηνα η επομενη σταση οποιος εχει κανει απο παραγγελεια banggood με τη νεα μεθοδο και δινουν μονο νουμερα στο tracking number με priority direct mail

με pdm εμενα μου εδωσαν πριν ελαχιστες μερες κανονικο tracking και οχι μονο νουμερα.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

μπορει να αλλαξει και σε 24 ωρες απο nysa αλλα αν διαβασεις μεχρι 10 μερες ετρωγε κολλημα για παρα πολυ καιρο.

Τωρα δειχνει να φευγει σε 2-3 μερες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

με pdm εμενα μου εδωσαν πριν ελαχιστες μερες κανονικο tracking και οχι μονο νουμερα.

Εξαρτάται απο το κόστος και το μέγεθος του πακέτου. Για κινητά κ μεγαλύτερου όγκου απο αυτό δέματα τα στέλνουν έτσι. Για μικρότερα δέματα και χαμηλότερης αξίας τα στέλνουν με NL-post.

Αν κ νομίζω ότι ακόμα και για κινητά, αν το ζητήσεις μπορεί και να στο στειλουν με NL-post.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ξαφνικά οι ..... του banggood πάγωσαν το ενα σκέλος της παραγγελίας που έδειχνε ως shipped αρκετές μέρες τώρα και χωρίς tracking.

Άρα πα@ρια shipped ήταν.

Gear και πάλι gear. Η συνεννόηση ήταν εύκολη. Το πρώτο μύνημα ηταν κασέτα μετά όμως υπήρχε συννενόηση.

Απλά αυτή την περίοδο έχω την εντύπωση οτι έχει περισσότερα πράγματα το banggood και σε καλύτερες τιμές.

Αν όμως να μην υπάρχει επικοινωνία τότε πρέπει να βρούμε άλλες λύσεις.

Ναι οκ δώσανε λύση και υπήρχε support αλλά τώρα η συμπεριφορά τους εχει άλλαξει προς το χειρότερο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...