Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγγνώμη για το εν μέρει spamming.

Έχει παραλάβει κανείς που έχει παραγγείλει τέλη Μαϊου/αρχές Ιουνίου smartphone απο το Banggood;

 

Όπως γράφω και σε προηγούμενο post παρήγγειλα 29/5 ένα OnePlus 6T, το έστειλαν 6/6 και στο trackingmore

έχει κολλήσει στο:

2019-07-01 18:06:14 In Transit (HUB UK - LONGDON)

 

Στο Paypal είναι οτι να'ναι η κατάσταση, τους στέλνω λεπτομέρειες για το πρόβλημα με ερώτηση πότε είναι "σωστό"

να κάνω dispute και μου άνοιξαν αυτόματα dispute για μια μεταγενέστερη παραγγελία στο banggood των 5€. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για το εν μέρει spamming.

Έχει παραλάβει κανείς που έχει παραγγείλει τέλη Μαϊου/αρχές Ιουνίου smartphone απο το Banggood;

 

Όπως γράφω και σε προηγούμενο post παρήγγειλα 29/5 ένα OnePlus 6T, το έστειλαν 6/6 και στο trackingmore

έχει κολλήσει στο:

2019-07-01 18:06:14 In Transit (HUB UK - LONGDON)

 

Στο Paypal είναι οτι να'ναι η κατάσταση, τους στέλνω λεπτομέρειες για το πρόβλημα με ερώτηση πότε είναι "σωστό"

να κάνω dispute και μου άνοιξαν αυτόματα dispute για μια μεταγενέστερη παραγγελία στο banggood των 5€. :blink:

 

Υπάρχει πρόβλημα με τη μέθοδο αυτή του BG μέσω Αγγλίας και πρέπει να κάνεις υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον η παραγγελία με το eu priority line απο banggood προχωρά κανονικά.

ξεκόλλησε σύντομα απο uk και κατεβαίνει.

Μάλλον οδικός

ίσως πάνω στον μήνα να την έχω.

 

Πάλι απο το ίδιο κατάστημα να δούμε μια απλή μια priority και μια railway πότε θα έρθουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,

 

Υπάρχει κάποια πρόσφατη εμπειρία από Gearbest με Priority line?

 

Μιλάω για παραγγελία ύψους 250€ κινητό.

Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,

 

Υπάρχει κάποια πρόσφατη εμπειρία από Gearbest με Priority line?

 

Μιλάω για παραγγελία ύψους 250€ κινητό.

 

Παραγγελία 23/6 (Κυριακή), παραλαβή 9/7 επαρχία. Κινητό, redmi 7a. Και χθες ήρθαν θήκη κ τζαμακια, με απλή αποστολή.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία 23/6 (Κυριακή), παραλαβή 9/7 επαρχία. Κινητό, redmi 7a. Και χθες ήρθαν θήκη κ τζαμακια, με απλή αποστολή.

 

Πόσες μέρες κάνει να φανεί το tracking number γιατί εγώ είμαι στις 7 μέρες (αγορά κινητού την προηγούμενη Τρίτη)και ακόμα δεν φαίνεται πουθενά? μιλάω πάντα για αυτήν την μέθοδο αποστολής του Gb.

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για το εν μέρει spamming.

 

Έχει παραλάβει κανείς που έχει παραγγείλει τέλη Μαϊου/αρχές Ιουνίου smartphone απο το Banggood;

 

 

 

Όπως γράφω και σε προηγούμενο post παρήγγειλα 29/5 ένα OnePlus 6T, το έστειλαν 6/6 και στο trackingmore

 

έχει κολλήσει στο:

 

2019-07-01 18:06:14 In Transit (HUB UK - LONGDON)

 

 

 

Στο Paypal είναι οτι να'ναι η κατάσταση, τους στέλνω λεπτομέρειες για το πρόβλημα με ερώτηση πότε είναι "σωστό"

 

να κάνω dispute και μου άνοιξαν αυτόματα dispute για μια μεταγενέστερη παραγγελία στο banggood των 5€. :blink:

Την ίδια απορία ειχα κ γω αν έχει παραλάβει κάποιος!

Μια απο τα ίδια ειμαι και γω. Παραγγελία 30/5, αποστολή 31/5 και η τελευταία ενημέρωση που εχω ειναι:

2019-07-01 17:09:32 In Transit (HUB UK - LONGDON)

Ειμαι ήδη στις 46 μέρες και σκέφτομαι στις 55 μέρες, αν δεν έχει αλλάξει κάτι, να κάνω στο PayPal dispute.

Παίζει να φαω ακυρο απο PayPal;

Πραγματικά το θεωρώ κοροϊδία αυτό που έχει γίνει με το banggood το τελευταίο διάστημα. Ξερω οτι οι αγορές από Κίνα έχουν και τα ρίσκα τους, αλλά αν πραγματικά βάση κανονισμών paypal εχω το δικαίωμα να ζητήσω refund απο τις 55μερες και μετά, δε βρισκω κανένα λόγο να μην το κάνω.

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες κάνει να φανεί το tracking number γιατί εγώ είμαι στις 7 μέρες (αγορά κινητού την προηγούμενη Τρίτη)και ακόμα δεν φαίνεται πουθενά? μιλάω πάντα για αυτήν την μέθοδο αποστολής του Gb.

 

Μετά από 4 μέρες έδειξε το 17track ότι έγινε pre-adviced

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ήδη στις 46 μέρες και σκέφτομαι στις 55 μέρες, αν δεν έχει αλλάξει κάτι, να κάνω στο PayPal dispute.

Παίζει να φαω ακυρο απο PayPal;

 

Η Paypal αυτό που μου απάντησε σήμερα ήταν πως έχω διορία 180 ημέρες απο την πληρωμή.

Δεν μου ανέφερε ελάχιστο όριο. Σίγουρα όμως για να λένε πιο πάνω για 50+ ημέρες ίσως γνωρίζουν καλύτερα

απο αντίστοιχες περιπτώσεις.

 

Σε περίπτωση dispute και επιστροφής του ποσού εαν παραλάβεις εν τέλει το κινητό μετά απο ένα Χ διάστημα, τι κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Όσοι σκοπεύουν να ανοίξουν θέμα στο Paypal και δεν γνωρίζουν ή δεν έχουν κάνει στο παρελθόν τη διαδικασία, πρέπει να γνωρίζουν ότι το Paypal στέλνει το θέμα στον πωλητή και περιμένει την απάντησή του.

Αυτός απαντάει, συνήθως, ότι έστειλε το δέμα με τον τάδε κωδικό.

Εάν ο παραλήπτης δεν έχει δυνατά στοιχεία για να θεμελιώσει το θέμα του, θα χάσει την υπόθεση.

Οι 50 ή 55 ή 60 μέρες θεωρούνται καλό στοιχείο για να ανοίξει ο παραλήπτης το θέμα του, γιατί σ' αυτό το όριο θα έχει περάσει περίπου ο χρόνος (προθεσμία) παραλαβής του δέματος. Φυσικά, η προθεσμία για να ανοίξει κάποιος θέμα στο Paypal είναι 180 μέρες.

 

@KostasMD

Η απάντηση είναι πολύ απλή.

Συνεννοείσαι με τον πωλητή για τον τρόπο με τον οποίο θα του επιστρέψεις τα χρήματα.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίγεις dispute στο PayPal ακόμα δεν επεμβαίνει το PayPal αλλά γίνεται συνεννόηση μεταξύ εσένα και του πωλητή μέσω PayPal , αν δεν βγάλετε άκρη μεταξύ σας τότε παραπέμπεται το θέμα στο PayPal και πλέον αναλαμβάνει αυτό. Αν έχει στοιχεία ο πωλητής πώς έχει δίκιο τους η υπόθεση κλείνει υπέρ αυτού. Στους όρους που υπογράφεις στο μαγαζί αναφέρει για 60 μέρες άσχετα αν σου λένε για 10 και 15 , οπότε μάλλον κλείνει η υπόθεση προς αυτούς. Φυσικά με τηλεφωνική επικοινωνία με το PayPal μπορεί να ανοίξει πάλι η υπόθεση για όταν παραλάβεις αν υπάρχει κάποιο άλλο θέμα, αλλά δεν είναι σίγουρο αν θα σου ανοίξουν το θέμα .

 

Στάλθηκε από το Mi 9 SE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίγεις dispute στο PayPal ακόμα δεν επεμβαίνει το PayPal αλλά γίνεται συνεννόηση μεταξύ εσένα και του πωλητή μέσω PayPal , αν δεν βγάλετε άκρη μεταξύ σας τότε παραπέμπεται το θέμα στο PayPal και πλέον αναλαμβάνει αυτό. Αν έχει στοιχεία ο πωλητής πώς έχει δίκιο τους η υπόθεση κλείνει υπέρ αυτού. Στους όρους που υπογράφεις στο μαγαζί αναφέρει για 60 μέρες άσχετα αν σου λένε για 10 και 15 , οπότε μάλλον κλείνει η υπόθεση προς αυτούς. Φυσικά με τηλεφωνική επικοινωνία με το PayPal μπορεί να ανοίξει πάλι η υπόθεση για όταν παραλάβεις αν υπάρχει κάποιο άλλο θέμα, αλλά δεν είναι σίγουρο αν θα σου ανοίξουν το θέμα .

 

Στάλθηκε από το Mi 9 SE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το 60 ημέρες λες ξέρεις που φαίνεται; Είναι ημερολογιακές ή εργάσιμες;

Καλοπροαίρετα ρωτάω κ οχι για να στη πω. Απλά μπας και βγάλουμε καμία άκρη. Και εν πάση περιπτώσει το dispute το ανοιγω και στις 60 μερες αν ειναι.

Σχετικά με τις 10-15μερες που λενε πράγματι το ξερω οτι δεν είναι δεσμευτικό και αποτελεί τον συνήθη χρόνο παράδοσης ενος δέματος. Αλλά απτην άλλη ακόμα και έτσι, οταν οι 15μερες γίνονται 60 και χωρίς το tracking του δέματος να εχει κάποια ενημέρωση, προφανως και είναι μια απόδειξη οτι κατι δεν παει καλά!!! Άλλωστε το ότι ο πωλητής έχεις στείλει ένα δεμα δεν σημαίνει οτι δε μπορει να έχει χαθεί στην πορεία...

Μιλάμε οτι με τους ρυθμούς που έρχεται το δέμα μου το θεωρώ σίγουρο οτι αν ποτέ φτάσει, σε καμία περίπτωση δε θα είναι πριν τις 70+ μέρες.

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το 60 ημέρες λες ξέρεις που φαίνεται; Είναι ημερολογιακές ή εργάσιμες;

Καλοπροαίρετα ρωτάω κ οχι για να στη πω. Απλά μπας και βγάλουμε καμία άκρη. Και εν πάση περιπτώσει το dispute το ανοιγω και στις 60 μερες αν ειναι.

Σχετικά με τις 10-15μερες που λενε πράγματι το ξερω οτι δεν είναι δεσμευτικό και αποτελεί τον συνήθη χρόνο παράδοσης ενος δέματος. Αλλά απτην άλλη ακόμα και έτσι, οταν οι 15μερες γίνονται 60 και χωρίς το tracking του δέματος να εχει κάποια ενημέρωση, προφανως και είναι μια απόδειξη οτι κατι δεν παει καλά!!! Άλλωστε το ότι ο πωλητής έχεις στείλει ένα δεμα δεν σημαίνει οτι δε μπορει να έχει χαθεί στην πορεία...

Μιλάμε οτι με τους ρυθμούς που έρχεται το δέμα μου το θεωρώ σίγουρο οτι αν ποτέ φτάσει, σε καμία περίπτωση δε θα είναι πριν τις 70+ μέρες.

 

Θα σου απαντήσω με ένα πρόσφατο δικό μου περιστατικό.

Παράγγειλα από Banggood ένα κινητό με PDM και μου έδωσε κωδικό και αποστολή με PostNL, που μετά από λίγες μέρες έδειξε το βήμα "pre-advised", όπως γίνεται συνήθως. Αλλά, παρέμεινε σ' αυτό το βήμα μέχρι και την προεκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης, οπότε άρχισα συζήτηση με το μαγαζί. Παράλληλα, στο site του μαγαζιού εμφανίστηκε "Not Found" δίπλα στον κωδικό, στην παραγγελία μου. Οι απαντήσεις τους ήταν του τύπου "το δέμα ταξιδεύει με τον κάδε κωδικό και την τάδε μεταφορική.

Όταν κατάλαβα ότι το δέμα έχει πια χαθεί, άνοιξα θέμα στο Paypal, στέλνοντας ΟΛΑ τα αποδεικτικά στοιχεία που αποδείκνυαν τον ισχυρισμό μου ότι είχε χαθεί.

Μετά τη λήξη της προθεσμίας που βάζει, γύρισα σε claim ζητώντας και πάλι την επιστροφή των χρημάτων, όπως έκανα από την αρχή. Μετά από λίγες μέρες το Paypal με δικαίωσε και επεστράφησαν τα χρήματα στην κάρτα μου.

 

Το συμπέρασμα από αυτό το περιστατικό είναι ότι, ακόμη και το μεγαλύτερο κινέζικο μαγαζί, άλλαξε την πολιτική του και επιμένει στη λάθος θέση του ακόμη και όταν έχουν περάσει 2 μήνες από την "αποστολή" και το δέμα εξακολουθεί να είναι στο βήμα "pre-advised".

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είμαι απο τους τυχερούς... παραγγελία στις 7/7/19 από banggood... και να πώ οτι είναι πρώτη φορά που θα παραλάβω κάτι τόσο γρήγορα απο εκεί...... πάντα ήμουν στις 22-25 μέρες...

 

Προορισμός - Απόκριση παρακολούθησης: 1498 ms

2019-07-17 09:31

 

ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH CLOSED (--> THESSALONIKI SORTING CENTER)

2019-07-17 06:27

 

ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

2019-07-16 15:48

 

ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH UNLOADED

2019-07-15 10:55

 

NETHERLANDS, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2019-07-12 11:22

 

NETHERLANDS, POSTING/COLLECTION

 

Αφετηρία - Ώρα αποθήκευσης στη μνήμη: 2019-07-17 08:48:53 (GMT+03:00)

2019-07-16 18:48

 

The consignment has arrived in the country of destination

2019-07-16 18:48

 

The item has arrived in the country of destination

2019-07-16 07:47

 

The item is on transport to the country of destination

2019-07-15 10:56

 

The item is at the PostNL sorting center

2019-07-15 10:56

 

The item is processed at the PostNL sorting center

2019-07-12 13:17

 

The item is in transit

2019-07-09 04:13

 

The item is pre-advised to PostnL

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Το συμπέρασμα από αυτό το περιστατικό είναι ότι, ακόμη και το μεγαλύτερο κινέζικο μαγαζί, άλλαξε την πολιτική του και επιμένει στη λάθος θέση του ακόμη και όταν έχουν περάσει 2 μήνες από την "αποστολή" και το δέμα εξακολουθεί να είναι στο βήμα "pre-advised".

 

Στο chat μου ειπαν πρόσφατα ότι πρέπει να περάσουν 60 μέρες για refund ή reship, εφόσον έχεις πληρώσει το σχετικό Insurance. Αλλιώς μέσω PayPal.

 

Βέβαια ακόμα δεν ξέρω τι ισχύει στην πραγματικότητα.

 

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eχουμε κολλησει ολοι στο HUB UK - LONGDON βλεπω παντως....μια χαρα
Έχει νόημα να απευθυνθούμε στην Royal Shipments?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω στείλει ήδη μέιλ στην Royal Shipments, μου είπανε ότι το πακέτο είναι στα hubs και αναμένεται να σταλεί στον προορισμό του.... ******** δλδ
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μια αγορά από gearbest,έχουν περάσει 10 μέρες και το tracking number είναι νεκρό.μεθοδος αποστολής pdm.το gb μου λέει ότι το έχει στείλει το κινητό.ποσες μέρες να περιμένω για να φανεί δλδ? πρέπει να περάσουν 2μηνες για να ανοίξω υπόθεση στο paypal σε μια τέτοια κατάσταση??πρώτη φορά το συναντάω αυτό παιδιά.θα ήθελα τα φώτα σας!
V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μια αγορά από gearbest,έχουν περάσει 10 μέρες και το tracking number είναι νεκρό.μεθοδος αποστολής pdm.το gb μου λέει ότι το έχει στείλει το κινητό.ποσες μέρες να περιμένω για να φανεί δλδ? πρέπει να περάσουν 2μηνες για να ανοίξω υπόθεση στο paypal σε μια τέτοια κατάσταση??πρώτη φορά το συναντάω αυτό παιδιά.θα ήθελα τα φώτα σας!

 

Έχουμε μιλήσει πολλές φορές για το θέμα των αγορών από Κίνα.

Το Gearbest και το Banggood δεν είναι μαγαζάκια σε κάποιο σημείο της αχανούς Κίνας αλλά με αποθήκες σε διάφορες πόλεις της.

Από την άλλη, εάν ανοίξεις θέμα στο Paypal στο διάστημα της εκτιμώμενης παράδοσης, είναι σίγουρο ότι θα την χάσεις. Επομένως, χρειάζεται υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μια αγορά από gearbest,έχουν περάσει 10 μέρες και το tracking number είναι νεκρό.μεθοδος αποστολής pdm.το gb μου λέει ότι το έχει στείλει το κινητό.ποσες μέρες να περιμένω για να φανεί δλδ? πρέπει να περάσουν 2μηνες για να ανοίξω υπόθεση στο paypal σε μια τέτοια κατάσταση??πρώτη φορά το συναντάω αυτό παιδιά.θα ήθελα τα φώτα σας!

To gearbest έχει φτιάξει τον τελευταίο καιρό ένα δικό του (απ' ό,τι έχω καταλάβει) tracking site, το 1tracking.net.

Το πλεονέκτημά του είναι ότι για δικά τους δέματα, δίνει το πλήρες ιστορικό από τη στιγμή της αποστολής (συμπεριλαμβανομένου του σκέλους της μεταφοράς με 'τοπική' κινέζικη μεταφορική μέχρι το πλησιέστερο hub της εταιρίας που θα αναλάβει όλη την υπόλοιπη μεταφορά - που είναι και το κομμάτι που συνήθως δε 'φαίνεται' στο tracking).

Οπότε δοκίμασε εκεί το tracking number που σου έδωσαν και -κανονικά- θα πρέπει να δεις το δέμα σου.

Αν δε φαίνεται και εκεί, τότε υπάρχει όντως πρόβλημα...

παιδες απο τις δυο επιλογες στο bangood τις priority direct mail και EU priority line ποια ειναι η ποιο ασφαλης ??

 

ευχαριστω

Η πιο δοκιμασμένη (και σίγουρα -μέχρι στιγμής πάντα- ασφαλής) είναι το priority direct mail. To EU είναι καινούριο ακόμα και δε (νομίζω ότι) υπάρχει αρκετός κόσμος που να έχει παραλάβει με αυτό, για να είμαστε αρκετά σίγουροι για την αποτελεσματικότητά του...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι παίζει με το insurance του Banggood; Διαβάζω ότι καλύπτει refund αν δεν έχεις παραλάβει στον εκτιμώμενο χρόνο.

 

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι παίζει με το insurance του Banggood; Διαβάζω ότι καλύπτει refund αν δεν έχεις παραλάβει στον εκτιμώμενο χρόνο.

 

 

Εάν αγοράσεις με Paypal, δεν έχεις ανάγκη την ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...