Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από 02/06 η παραγγελία, στις 4 έγινε shipping με priority direct mail και ακόμα είμαστε στο LONGDON, In Transit. θα φάει μαύρο από εδώ και πέρα το banggood.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 SE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πόσες μέρες είναι στο LONGDON?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πόσες μέρες είναι στο LONGDON?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

9 μέρες και βλέπουμε πόσες ακόμα.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 SE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να παραδεχτουμε οτι μας "εσωσε" το banggood και το Gearbest με αυτους τους τροπους αποστολης Απλα ειναι μ@λακες που σου λενε αποστολη σε 1 μερα και το στελνουν μετα απο 1 εβδομαδα και μετα παραδοση 7-15 μερες και βλεπω να κανει 90.
Link to comment
Share on other sites

το European Railway Direct Mail περνάει τελωνείο?

Απ' ό,τι διαβάζω αριστερά-δεξιά, όχι, πρέπει να είναι ασφαλές (όσο π.χ. και το priority direct mail), αλλά είναι αργοοοοοοοό.

Έρχεται με surface mail, οπότε το δίμηνο (ή και παραπάνω) πρέπει να το 'χεις μεσ' στο νερό...

Link to comment
Share on other sites

9 μέρες και βλέπουμε πόσες ακόμα.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 SE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τα ίδια και εγώ. Σήμερα στο customer support chat μου ειπαν ότι το δέμα περνάει την διαδικασία εκτελωνισμου στο LONGDON. Μου είπαν να κανω υπομονή 1-2 μέρες και θα δω κάποιο update (δεν με έπεισαν ιδιαίτερα βέβαια ) . Λέει πολλές φορές συμβαίνει να μην ενημερώνεται το tracking status αλλά η διαδικασία προχώρα κανονικά.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και εγώ. Σήμερα στο customer support chat μου ειπαν ότι το δέμα περνάει την διαδικασία εκτελωνισμου στο LONGDON. Μου είπαν να κανω υπομονή 1-2 μέρες και θα δω κάποιο update (δεν με έπεισαν ιδιαίτερα βέβαια ) . Λέει πολλές φορές συμβαίνει να μην ενημερώνεται το tracking status αλλά η διαδικασία προχώρα κανονικά.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

 

 

Απο που και με ποια μέθοδο αποστολης εχεις παραγγείλει?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τα ίδια με εσάς...

Παραγγελία 26-5, αποστολή 6-6 ενώ δεν έγραφε κατι για μη διαθέσιμο κλπ.

Στην αρχή μου δίνουν το 10000post.com και πριν λιγες μέρες το trackingmore.

Κολλημένο απο 1-7 στο In Transit (HUB UK - LONGDON).

 

Εάν δεν έρθει μέχρι τη Παρασκευή μάλλον θα κάνω dispute στο Paypal.

Edited by KostasMD
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τα ίδια με εσάς...

Παραγγελία 26-5, αποστολή 6-6 ενώ δεν έγραφε κατι για μη διαθέσιμο κλπ.

Στην αρχή μου δίνουν το 10000post.com και πριν λιγες μέρες το trackingmore.

Κολλημένο απο 1-7 στο In Transit (HUB UK - LONGDON).

 

Εάν δεν έρθει μέχρι τη Παρασκευή μάλλον θα κάνω dispute στο Paypal.

 

Μια απο τα ιδια!

Αγορά 30/5, το στειλαν 31/5. Σε παλιότερη επικοινωνία μου ειχαν δώσει το 10000post και μου λεγαν οτι θα παραλάβω με ups!! Ισχύει; Ουτε που εχω καταλάβει! Τελικά με ποια εταιρεία παραλαμβάνουμε; Αλλάζει το tracking number;

Τώρα τσέκαρα στο trackingmore και δίνει:

2019-07-01 | 17:09:32 | In Transit (HUB UK - LONGDON).

Στις πόσες μέρες μπορούμε να ξεκινήσουμε διαδικασία για dispute στο PayPal?

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια!

Αγορά 30/5, το στειλαν 31/5. Σε παλιότερη επικοινωνία μου ειχαν δώσει το 10000post και μου λεγαν οτι θα παραλάβω με ups!! Ισχύει; Ουτε που εχω καταλάβει! Τελικά με ποια εταιρεία παραλαμβάνουμε; Αλλάζει το tracking number;

Τώρα τσέκαρα στο trackingmore και δίνει:

2019-07-01 | 17:09:32 | In Transit (HUB UK - LONGDON).

Στις πόσες μέρες μπορούμε να ξεκινήσουμε διαδικασία για dispute στο PayPal?

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν αρχικά ζητήσει κάποιος refund απευθείας μεσω του bg θα φάει άκυρο?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν αρχικά ζητήσει κάποιος refund απευθείας μεσω του bg θα φάει άκυρο?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Δεδομένο το έχω το άκυρο!

Στη περίπτωση μου λεμε για 350€ για αγορά κινητού. Θεωρώ δεδομένη την απάντηση τους οτι δλδ θα πρέπει να περιμένω και ότι ειναι καθοδόν!!!

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ανεξάρτητος την μεταφορική και ανεξάρτητος αν έχει ενημερωθεί το track αν είναι να δικαιώσει κάποιον το PayPal είναι να ανοίξει case στις 55 μέρες και μετά από την ημέρα της πληρωμής και εννοείται ότι δεν έχει παραλάβει ακόμα. Σε περίπτωση που το κάνει κάποιος έστω και στις 45 μέρες το PayPal θα δικαιώσει τον πωλητή και μετά ΔΕΝ έχετε ξανά το δικαίωμα να το ξανά ανοίξετε. Οπότε μεγάλη προσοχή στις κινήσεις σας αν δεν θέλετε να χάσετε τα λεφτά σας.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ανεξάρτητος την μεταφορική και ανεξάρτητος αν έχει ενημερωθεί το track αν είναι να δικαιώσει κάποιον το PayPal είναι να ανοίξει case στις 55 μέρες και μετά από την ημέρα της πληρωμής και εννοείται ότι δεν έχει παραλάβει ακόμα. Σε περίπτωση που το κάνει κάποιος έστω και στις 45 μέρες το PayPal θα δικαιώσει τον πωλητή και μετά ΔΕΝ έχετε ξανά το δικαίωμα να το ξανά ανοίξετε. Οπότε μεγάλη προσοχή στις κινήσεις σας αν δεν θέλετε να χάσετε τα λεφτά σας.

 

Οι 55 ημέρες πως προκύπτουν?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αν αρχικά ζητήσει κάποιος refund απευθείας μεσω του bg θα φάει άκυρο?

 

 

Είναι σίγουρο ότι θα αρνηθούν, μετά την αλλαγή πολιτικής του τελευταίου διαστήματος.

Σε πρόσφατη περίπτωσή μου, αν και το δέμα είχε κολλήσει στο "pre-advised", σχεδόν 2 μήνες, και στην παραγγελία μου έγραφε "Not Found" δίπλα στον κωδικό παρακολούθησης, επέμεναν να ... περιμένω !!!\

Φυσικά, άλλαξαν τακτική και επέστρεψαν τα χρήματα μετά την παρέμβαση του Paypal.

Link to comment
Share on other sites

Οι 55 ημέρες πως προκύπτουν?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Γενικά οποιαδήποτε αποστολή από Κίνα το PayPal έχει κανόνα της 60 μέρες και μετά refund αν δεν παραλάβεις, οπότε εσύ αν δεν παραλάβεις στις 55 ξεκινάς την διαδικασία. Αυτά τα γράφει και στην σελίδα του PayPal.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά οποιαδήποτε αποστολή από Κίνα το PayPal έχει κανόνα της 60 μέρες και μετά refund αν δεν παραλάβεις, οπότε εσύ αν δεν παραλάβεις στις 55 ξεκινάς την διαδικασία. Αυτά τα γράφει και στην σελίδα του PayPal.

 

Έχεις κάποιο σχετικό link, γιατί αυτό προσπαθώ να βρω και δεν το βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οποιαδήποτε αποστολή από Κίνα το PayPal έχει κανόνα της 60 μέρες και μετά refund αν δεν παραλάβεις, οπότε εσύ αν δεν παραλάβεις στις 55 ξεκινάς την διαδικασία. Αυτά τα γράφει και στην σελίδα του PayPal.
Ok, για μένα δεν είναι πρόβλημα θα περιμένω 60! Αλλά μετά δεν τους χαρίζω ούτε μέρα..

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο σχετικό link, γιατί αυτό προσπαθώ να βρω και δεν το βρίσκω.

 

Το είχα διαβάσει σε Μάιλ που μου στέλνει το PayPal ανά διάστημα με την ενημέρωση των όρων και προϋποθέσεων. Χρησιμοποιώ PayPal από το 2001 δεν έχω χάσει ποτέ λεφτά από παραγγελίες που δεν παρέλαβα ποτέ η ήταν κατεστραμμένες.

 

Ok, για μένα δεν είναι πρόβλημα θα περιμένω 60! Αλλά μετά δεν τους χαρίζω ούτε μέρα..

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν θες να με ακούσεις άνοιξε case από τις 55 μέρες και άσε το PayPal να βγάλει άκρη εφόσων στο track φαίνεται ότι δεν παρέλαβες θα σε δικαιώσει 100% και σε λίγες μέρες μετά θα έχεις την επιστροφή των χρημάτων σου.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμα αυτά που γράφετε.

Μια διευκρίνηση, 55 ημέρες απο την ημέρα αγοράς ή απο την ημέρα αποστολής;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμα αυτά που γράφετε.

 

Μια διευκρίνηση, 55 ημέρες απο την ημέρα αγοράς ή απο την ημέρα αποστολής;

Συνήθως δεν έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους αν είναι 2 - 3 μέρες διαφορά δεν υπάρχει πρόβλημα μετράς από την πληρωμή αλλά αν έχουν μεγάλη διαφορά μετράς από την αποστολή της παραγγελίας που είναι και το σωστό.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμα αυτά που γράφετε.

Μια διευκρίνηση, 55 ημέρες απο την ημέρα αγοράς ή απο την ημέρα αποστολής;

 

Συνήθως δεν έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους αν είναι 2 - 3 μέρες διαφορά δεν υπάρχει πρόβλημα μετράς από την πληρωμή αλλά αν έχουν μεγάλη διαφορά μετράς από την αποστολή της παραγγελίας που είναι και το σωστό.

 

Δεν μου έχει τύχει περίπτωση, αλλά τι γίνεται αν δεν υπάρχει αποστολή μετά από π.χ. 60 ημερες (πήρα ακραίο παράδειγμα). Υποθέτω παίζει ρόλο και η προθεσμία για την αποστολή που περιγράφει ο πωλητής.

Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να κρατάμε όσο περισσότερα στοιχεία μπορούμε κατά την παραγγελία και να διαβάσουμε οι ίδιοι τους όρους και τα δικαιώματά μας στο paypall.....

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει αποστολή μπορείς να ακυρώσεις άμεσα τη παραγγελία και να σου ειπιστρεφούν τα χρήματα.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ έχω ανοίξει case στο PayPal το οποίο λήγει στις 28 /07 ενώ το δίμηνο τελειώνει στις 3/08 , οπότε στις 28 κάνω escalade και βλέπουμε.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 SE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

προς zepmob & kostasMd αλλα και υπόλοιπους στις τελευταίες συζήτησης.

Απο που και με ποιο τρόπο αποστολής έχετε παραγγείλει?

εγώ είμαι από banggood με αυτό το eu priority line και παραγγελία κάπου μετα τα μέσα Ιουνίου αν θυμάμαι καλά.

 

Είναι κανείς που περιμένει από το συγκεκριμένο κατάστημα με αυτό τον τρόπο αποστολής?

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απ' ό,τι διαβάζω αριστερά-δεξιά, όχι, πρέπει να είναι ασφαλές (όσο π.χ. και το priority direct mail), αλλά είναι αργοοοοοοοό.

Έρχεται με surface mail, οπότε το δίμηνο (ή και παραπάνω) πρέπει να το 'χεις μεσ' στο νερό...

και εγω κάτι τέτοια διαβάζω.

θέλω να κάνω μια αγορά και παίζει καλη τιμή .

μάλιστα στο δεύτερο προϊόν μου εμφανίζει τον τρόπο αυτο και το βάζει δωρεάν ενω αν το αγοράσεις μόνο του δεν έχει railway.. method.

Λένε οτι με αυτό τον τροπο αποστολής αν μπει τελωνείο ξεκινάς διαδικασία να ζητήσεις τα χρήματα πίσω απο το banggood αφου τα έχεις πληρώσει πρώτα..

 

Έχει κανείς καμιά εμπειρία από αυτό η κατι παρόμοιο?

 

Ακόμα Κλασικά από κατω οταν πας να ολοκληρώσεις εχει τα δυο κουτάκια .

Shipping insurance και tariff insurance.

Το πρώτο δεν νομίζω να χρειάζεται αφού ειναι tracked και πληρώνεις με PayPal.

 

Το δεύτερο (tariff insurance) είναι τσεκαρισμενο αλλά αχνό.

Δεν μπορείς να το επιλέξεις...

 

Αυτό σημαίνει ότι είναι επιλεγμένο έτσι και αλλιώς η το αντίθετο?

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...