Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δύσκολα βρίσκεις κάποιον να κάνει τέλεια τη δουλειά του.

Το δικό σου για παράδειγμα εκτιμώ δεν είχε καν παραδοθεί στα ΕΛΤΑ επί ένα μήνα που ήταν στο βενιζέλο (νομίζω ιδιωτική εταιρεία εκτελωνίζει), αντιθέτως μόλις παραδόθηκε σε 4 μέρες ήρθε στην πόρτα σου.

 

το οτι ηρθε ηταν ενα μηνα αερολιμενα και το γυρησαν πισω ομως απο μονοι τους δεν το ειδες ε?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για πες. Στο στείλανε με λάθος περιεχόμενα, ή του συνέβη κάτι στη διαδρομή...;

 

επειδη ηταν μπαταριες για φλας πηρα 2 και ενα φωρτιστη αντι για 2 ηρθε μια μπαταρια και 2 μπαταριες για action camera και ενα σετ με τα κλασικα κατσαβιδια για κινητο τοις οποιες δεν τοις παρειγγηλα ποτε βεβαια απο οτι κτλβα τα εβαλε και καλα σαν δωρο επειδη αργησε η δεν περασε λογο τον m.a.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το οτι ηρθε ηταν ενα μηνα αερολιμενα και το γυρησαν πισω ομως απο μονοι τους δεν το ειδες ε?

Δεν φαίνεται να προκύπτει κάτι τέτοιο, πιθανότατα δεν αντιλήφθηκες σωστά.

Η αποστολή (υποθέτοντας ότι έκανες σωστά το copy paste οπότε ίσως το 04.29 status αποτελεί λανθασμένη εγγραφή του συστήματος) δείχνει να έκατσε 1 μήνα στο Βέλγιο (άρα έχουν και αυτοί τα χάλια τους) και άλλο 1 μήνα στο Βενιζέλο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας.

 

Ξέρει κανείς να μου πει η πρώτη από τις παρακάτω μεθόδους αποστολής αν είναι με courier, όπως η δεύτερη περίπτωση (DHL)συνεπώς και με υπεραυξημένο κόστος εκτελωνισμού ή με κοινό ταχυδρομείο και εδώ εκτελωνισμός με ΕΛΤΑ, όπως η τρίτη περίπτωση (AliExpress Standard Shipping);;

 

Υποψιάζομαι το πρώτο (courier).

 

7-15 days Free Shipping AliExpress Premium Shipping

11-23 days Free Shipping DHL

20-34 days Free Shipping AliExpress Standard Shipping

 

Αξία προϊόντος € 88,23.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται να προκύπτει κάτι τέτοιο, πιθανότατα δεν αντιλήφθηκες σωστά.

Η αποστολή (υποθέτοντας ότι έκανες σωστά το copy paste οπότε ίσως το 04.29 status αποτελεί λανθασμένη εγγραφή του συστήματος) δείχνει να έκατσε 1 μήνα στο Βέλγιο (άρα έχουν και αυτοί τα χάλια τους) και άλλο 1 μήνα στο Βενιζέλο.

 

29/5/2019, 15:56:33 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

29/5/2019, 04:29:00 ΒΕΛΓΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

30/4/2019, 22:41:42 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

29/4/2019, 15:19:00 ΒΕΛΓΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

27/3/2019, 07:04:00 ΒΕΛΓΙΟ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

εν κουλι τουτο? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

για μια αγορά από το BangGood μιας IP Camera με βάρος 2,2 kg, έχει σαν μεθοδο αποστολής την EU Priority Line . Γνωρίζουμε εάν η μέθοδος αυτή έχει τις ιδιες ευεργετικές δυνατότητες με την Priority Direct Mail, να σημειώσω ότι στην μέθοδο αυτή δεν υπαρχει η επιλογή Tariff Insurance

 

ή

 

να επιλέξω την Expedited Shipping Service σε συνδιασμό με επιλεγμένη την Tariff Insurance

 

Είναι δλδ καποια από τις δύο παραπάνω επιλογες σίγουρη η μη πληρωμή δασμών

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

για μια αγορά από το BangGood μιας IP Camera με βάρος 2,2 kg, έχει σαν μεθοδο αποστολής την EU Priority Line . Γνωρίζουμε εάν η μέθοδος αυτή έχει τις ιδιες ευεργετικές δυνατότητες με την Priority Direct Mail, να σημειώσω ότι στην μέθοδο αυτή δεν υπαρχει η επιλογή Tariff Insurance

 

ή

 

να επιλέξω την Expedited Shipping Service σε συνδιασμό με επιλεγμένη την Tariff Insurance

 

Είναι δλδ καποια από τις δύο παραπάνω επιλογες σίγουρη η μη πληρωμή δασμών

EU Priority Line

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας.

 

Ξέρει κανείς να μου πει η πρώτη από τις παρακάτω μεθόδους αποστολής αν είναι με courier, όπως η δεύτερη περίπτωση (DHL)συνεπώς και με υπεραυξημένο κόστος εκτελωνισμού ή με κοινό ταχυδρομείο και εδώ εκτελωνισμός με ΕΛΤΑ, όπως η τρίτη περίπτωση (AliExpress Standard Shipping);;

 

Υποψιάζομαι το πρώτο (courier).

 

7-15 days Free Shipping AliExpress Premium Shipping

11-23 days Free Shipping DHL

20-34 days Free Shipping AliExpress Standard Shipping

 

Αξία προϊόντος € 88,23.

Σε ερώτημα που έκανα στον πωλητή, αν επιλέξω την συγκεκριμένη μέθοδο αποστολής για το συγκεκριμένο προϊόν που ενδιαφέρομαι, με ποια μεταφορική θα αποσταλεί το δέμα; η απάντησή του ήταν η εξής:

""Hello, we also don't know final what express way Aliexpress will be use, but normally depend on which country,

Where your order will be ship to ?""

 

Στην ερώτηση που μου έκανε, όταν του απάντησα Ελλάδα, έδωσε την εξής απάντηση:

I think they will ship by DHL

Maybe DHL,

Ship to Europe, normally they ship by DHL

 

Λοιπόν μετά από τις παραπάνω απαντήσεις του πωλητή, το ερώτημα που τίθεται είναι:

Την επιλογή της μεταφορικής δεν την κάνει ο πωλητής σύμφωνα με την επιλογή του πελάτη του, αλλά το AliExpress χωρίς να λάβει υπόψιν του την επιθυμία του πελάτη-αγοραστή;

Το παραπάνω ερώτημα μου ενισχύεται από το γεγονός ότι στις 3 Ιουνίου σε παραγγελία μου πάλι από το AliExpress, ενώ είχα επιλέξει μέθοδο αποστολής "Free Shipping, China Post Registered Air Mail", σήμερα μου το απέστειλαν με άλλη διαθέσιμη μέθοδο, "EMS ePacket" που φαίνεται ότι αποστέλλεται χωρίς tracking (έστειλαν βέβαια ένα Tracking Number της μορφής LL398xxxxxxCN μάλλον για παρακολούθηση μόνο εντός Κίνας) και υποτίθεται με κόστος € 7,70.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω ερώτημα μου ενισχύεται από το γεγονός ότι στις 3 Ιουνίου σε παραγγελία μου πάλι από το AliExpress, ενώ είχα επιλέξει μέθοδο αποστολής "Free Shipping, China Post Registered Air Mail", σήμερα μου το απέστειλαν με άλλη διαθέσιμη μέθοδο, "EMS ePacket" που φαίνεται ότι αποστέλλεται χωρίς tracking (έστειλαν βέβαια ένα Tracking Number της μορφής LL398xxxxxxCN μάλλον για παρακολούθηση μόνο εντός Κίνας) και υποτίθεται με κόστος € 7,70.

Τελικά δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει, παρήγγειλα με την πρώτη μέθοδο αποστολής, με ενημέρωσαν ότι το έστειλαν με την τρίτη μέθοδο (χωρίς να μου ζητήσουν επιπλέον χρέωση) που φαίνεται ότι είναι χωρίς tracking number και χθες το βράδυ η αποστολή εμφανίστηκε στο tracking των ΕΛΤΑ με το παραπάνω tracking number που μου έδωσαν.

 

Estimated Delivery Cost Tracking Carrier

22-38 days Free Shipping √ China Post Registered Air Mail

23-42 days Free Shipping √ China Post Air Parcel

20-40 days € 7,67 × EMS ePacket

20-34 days € 9,69 √ AliExpress Standard Shipping

15-27 days € 38,05 √ EMS

7-15 days € 61,06 √ Fedex IE

11-23 days € 77,80 √ DHL

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω μια ερώτηση αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Έκανα παραγγελία από ali ένα mod. Δυστυχώς πέρασε τελωνείο. Μου ήρθε mail από το τελωνείο ότι απαγορεύεται η εισαγωγή καπνικων προϊόντων κτλ.... Ο πωλητής παράλληλα μου έστειλε μήνυμα λέγοντας, να τους ζητήσω να επιστρέψουν το δέμα και να πάρω τα χρήματα μου πίσω. Η ερώτηση μου είναι η εξής. Υπάρχει πιθανότητα να γίνει αυτό? Edited by gino27
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι τα καπνικα προϊόντα κατά στρέφονται, μα αφού είναι γνωστό αυτό το πράγμα γιατί πετάτε τα λεφτά σας; δύσκολο να πάρεις τα λεφτά σου ο πωλητής δεν φταίει.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω μια ερώτηση αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Έκανα παραγγελία από ali ένα mod. Δυστυχώς πέρασε τελωνείο. Μου ήρθε mail από το τελωνείο ότι απαγορεύεται η εισαγωγή καπνικων προϊόντων κτλ.... Ο πωλητής παράλληλα μου έστειλε μήνυμα λέγοντας, να τους ζητήσω να επιστρέψουν το δέμα και να πάρω τα χρήματα μου πίσω. Η ερώτηση μου είναι η εξής. Υπάρχει πιθανότητα να γίνει αυτό?

 

Απαγορεύεται η εισαγωγή ατμιστικών προιόντων οπότε και κατάσχονται. Δεν υπάρχει η δυνατότητα να το στείλεις πίσω δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Απαγορεύεται η εισαγωγή ατμιστικών προιόντων οπότε και κατάσχονται. Δεν υπάρχει η δυνατότητα να το στείλεις πίσω δυστυχώς.

Οκ. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι τα καπνικα προϊόντα κατά στρέφονται, μα αφού είναι γνωστό αυτό το πράγμα γιατί πετάτε τα λεφτά σας; δύσκολο να πάρεις τα λεφτά σου ο πωλητής δεν φταίει.

 

;) - αυτο γινεται στην αμερικη, αμα στο τελωνειο πιασουν τετοιο προϊον απλα παει αριστερα τουτεστιν καταστροφη και φυσικα εσυ χανεις τουλαχιστον τα χρηματα για την μεταφορα αν οχι ολα

πολλα καταστηματα εχουν προειδοποιηση,εταιριες κουριερ οπως Fedex-UPS τα πενανε τελωνειο ουτως ή αλλως.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να είμαι ακριβής. Ο τρόπος αποστολής ειχα επιλέξει να ειναι με priority direct mail και αυτό επιβεβαιώνεται και στην παραγγελία μου. Οποτε λάθος εγώ δεν εχω κάνει, άλλωστε το τελευταίο μήνα έχω κάνει άλλες τρεις αγορές με τον ίδιο τρόπο χωρίς πρόβλημα.

Ωστόσο το tracking number αυτη τη φορά δεν ειναι απο NL post οπως τις άλλες φορές, αλλά ένας 15ψηφιος αριθμός (χωρίς γράμματα, μόνο νούμερα), οποίος δεν μπορω ακόμα να καταλαβω σε ποια μεταφορική αντίστοιχη.

Εχει τύχει σε καποιον;

Έχω στείλει μνμ στο banggood και αναμενω απάντηση

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Προς ενημέρωση, τελικά μετά απο επικοινωνία μου με banggood μου έδωσαν αυτό το site προκειμένου να παρακολουθώ τη πορεία του δέματος:

 

http://www.10000post.com:8...trackIndex.htm

 

Πράγματι, το δέμα φαίνεται να είναι καθ'οδόν...

Προφανώς τα δέματα απο Κίνα στέλνονται με NL-post, αλλά τα δέματα απο Hong Kong οπως το δικό μου ακολουθούν άλλη πορεία.

36a082bf5588d48a086d2e0777d16b45.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Είναι εύκολο να με βοηθήσει κάποιος?? Εκανα παραγγελία από Gearbest και σαν κωδικό αποστολής μου εμφανίζει αυτό :CY141798675DE αλλά δε μπορώ να το εντοπίσω. Ευχαριστώ και συγνώμη αν είναι χαζή η ερώτηση.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Είναι εύκολο να με βοηθήσει κάποιος?? Εκανα παραγγελία από Gearbest και σαν κωδικό αποστολής μου εμφανίζει αυτό :CY141798675DE αλλά δε μπορώ να το εντοπίσω. Ευχαριστώ και συγνώμη αν είναι χαζή η ερώτηση.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

https://m.17track.net/el/track#nums=CY141798675DE

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου..... Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να περιμένω?? Είμαι αρχάριος και ανησύχησα λίγο.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δύο δέματα με priority από Banggood ,το ένα κινητό, τα παρέλαβα σήμερα,σε 11 κ 12 μέρες αντίστοιχα. Συνεχίζει να είναι γρήγορο κ ασφαλές.
Link to comment
Share on other sites

Καλωδιο usb απο aliexpress ηρθε μετα απο 9 μερες απο την Κινα και συνολικα 15 μερες απο την παραγγελια.
Link to comment
Share on other sites

Δύο δέματα με priority από Banggood ,το ένα κινητό, τα παρέλαβα σήμερα,σε 11 κ 12 μέρες αντίστοιχα. Συνεχίζει να είναι γρήγορο κ ασφαλές.
Καλα οχι και πάντα... Εγώ και ενας άλλος συμφορουμιτης είμαστε 12μερα και ακόμα δεν έχει εμφανιστεί ενημέρωση στο tracking number...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δύο δέματα με priority από Banggood ,το ένα κινητό, τα παρέλαβα σήμερα,σε 11 κ 12 μέρες αντίστοιχα. Συνεχίζει να είναι γρήγορο κ ασφαλές.

 

Δεν είναι πάντα γρήγορο και ασφαλές.

Η δική μου τελευταία περίπτωση με κινητό και αποστολή με PDM δεν έφτασε ποτέ, οι απαντήσεις τους ήταν συνεχώς οι στερεότυπες το στείλαμε με τον τάδε κωδικό της PostNL, ο κωδικός είχε κολλήσει στο pre-advised από τις πρώτες μέρες και στην παραγγελία μου στο site τους έγραφε με κόκκινα γράμματα Not Found αλλά αυτοί το βιολί τους, μέχρι που άνοιξα case στο paypal, αυτοί πάλι τα ίδια και φυσικά στο τέλος δικαιώθηκα και τα χρήματα επέστρεψαν στην κάρτα μου.

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ παιδιά, άλλωστε δεν υπάρχει πάντα στις αγορές από Κινα κι όχι μόνο.

Απλα ειχα να παραγγείλω από τέλη Ιανουαρίου από εκεί, και είχα μια περιέργεια πως θα ηταν, ιδιαίτερα τώρα με τις μειωμένες τιμές του pdm.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Μια ερώτηση. Όταν στο tracking βγάζει την ένδειξη "ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ", σημαίνει ότι μπορεί να περάσει και τελωνειακός ελεύθερο ή εφόσον θα γίνει έλεγχος θα πρέπει να χρειαστεί να στείλω τα απαραίτητα στοιχεία της αγοράς?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τη δηλωμένη αξία και το πως θα δει το δέμα ο τελωνειακός.

Εάν δεις σε επόμενη ενημέρωση ότι ζητάει απόδειξη, θα στείλεις είτε την απόδειξη paypal είτε της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Μια ερώτηση. Όταν στο tracking βγάζει την ένδειξη "ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ", σημαίνει ότι μπορεί να περάσει και τελωνειακός ελεύθερο ή εφόσον θα γίνει έλεγχος θα πρέπει να χρειαστεί να στείλω τα απαραίτητα στοιχεία της αγοράς?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

30/05 είχα την ίδια ένδειξη και στις 08/06 απελευθερώθηκε δίχως να μου ζητήσουν κάποιο έγγραφο,μικρής αξίας βέβαια,και από τότε περιμένω μπας και ξεκολλήσει από το κέντρο τον ΕΛΤΑ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...