Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από που είχες παραγγελία. Ήταν με priority

 

Ebay.untracked ηταν.Με priority εκανα μια τωρα.Λογικα σε κανα διβδομαδο θα ρθει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μιας και είχα ρωτήσει σε παλιότερο μήνυμα για το Gearvita και δεν είχα πάρει απάντηση από κάποιον που να έχει εμπειρία, να πω ότι αποστολή με EU Priority Line από το συγκεκριμένο κατάστημα, πέρασε κανονικά τελωνείο και τώρα θα δώσω όπως υπολογίζω γύρω στα 30 ευρώ...

Το δέμα μέσω Αυστρίας ήρθε, αλλά αντίθετα με το Priority του Banggood φαίνεται ότι έχει ξεκινήσει από Κίνα και ως εκ τούτου εκτελωνίζεται στη χώρα προορισμού... Το αποτέλεσμα είναι και το κόστος τελωνείου (που ειναι το βασικότερο) και η μεγάλη καθυστέρηση...

Με λίγο ψάξιμο στο Google εκ των υστέρων δυστυχώς, είδα ότι και άλλοι είχαν παρόμοια εμπειρία με το εν λόγω κατάστημα (άρα δεν είμαι απλά εγώ γκαντέμης)...

Είπα να το αναφέρω, γιατί κουπόνια παίζουν αρκετά τον τελευταίο καιρό σε διάφορα Ελληνικά sites του χώρου, με τη λανθασμένη σημείωση ότι με Belgium post ή ΕU Priority δεν έχετε τελωνείο... Πράγμα που προφανώς δεν ισχύει...

Προσοχή λοιπόν και μακριά από αυτούς για την αποφυγή δυσάρεστων εκπλήξεων...

Link to comment
Share on other sites

@SpyrosR:

Χρήσιμη η προειδοποίηση - ευχαριστούμε!

Κι εγώ αναρωτιόμουν για το συγκεκριμένο, καθώς όντως σπρώχνεται πολύ τώρα τελευταία..

Link to comment
Share on other sites

@SpyrosR:

Χρήσιμη η προειδοποίηση - ευχαριστούμε!

Κι εγώ αναρωτιόμουν για το συγκεκριμένο, καθώς όντως σπρώχνεται πολύ τώρα τελευταία..

 

Και εγώ έτσι την πάτησα, γιατί το είδα ότι να σπρώχνεται από δίαφορα sites και αφού βρήκα κάτι που ήθελα καμιά 30αριά ευρώ φθηνότερα από Banggood, λέω εδώ είμαστε, έχει και EU Priority μια χαρά... Και τελικά θα μου βγει και κάνα δεκάρικο ακριβότερο από Banggood + ότι περιμένω εδώ και έναν μήνα πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Un-tracked δέμα από το banggood, σταλμένο 31/3, παραδόθηκε χθες 24/4.

Δεν είναι και άσχημα, αν σκεφτεί κανείς τα... χάλια που έχουμε δει τους τελευταίους μήνες.

Ίσως να έχει αρχίσει να επιστρέφει η κατάσταση σε -κάποιας μορφής- ομαλότητα

(ξέρω, ξέρω, ευσεβείς πόθοι...)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι κινείται καλύτερα.

14-4 άφιξη και αναμονή για τελωνείο και χθες μπήκε κ βγήκε απευθείας!!

Un-tracked δέμα από το banggood, σταλμένο 31/3, παραδόθηκε χθες 24/4.

Δεν είναι και άσχημα, αν σκεφτεί κανείς τα... χάλια που έχουμε δει τους τελευταίους μήνες.

Ίσως να έχει αρχίσει να επιστρέφει η κατάσταση σε -κάποιας μορφής- ομαλότητα

(ξέρω, ξέρω, ευσεβείς πόθοι...)

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ναι κινειται η κατασταση.Οτι εχω παραγγειλει απο Φλεβαρη και μετα στον 1 μηνα το πολυ εχει ερθει,με εξαιρεση ενα δεματακι που πρεπει να μου ρθε χθες απο αρχες Μαρτη.
Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση και μόνο...

Δέμα φίλου από Banggood που εκ παραδρομής δεν έβαλε EU Priority και ήρθε με Thailand post, ΔΕΝ πέρασε από τελωνείο και ξεμπλόκαρε άμεσα άμεσα από ΕΛ. ΒΕΛ....

Επειδή είναι το δεύτερο δέμα με Thailand post από Banggood σε γνωστό μου που δεν περνάει τελωνείο, έχω αρχίσει και αναρωτιέμαι πως τα καταφέρνουν οι αποστολές από το Banggood... :p

OK με EU Priority προφανές, αλλά με Thailand post πως και δε σταμάτησαν;;; Πραγματικά μου κάνει εντύπωση με ότι έχω διαβάσει και ότι έχω δει προσωπικά που με Sing Post π.χ. από Ali με μικροπράγματα 2-3 ευρώ, σταματάνε κάνα δυο εβδομάδες στο τελωνείο...

Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς έχουν επιστρέψει σε ένα καθεστώς όπου ίσως δεν κοιτάζουν τόσο προσεκτικά όλα τα πακέτα, αλλά εκείνα μόνο που λόγω μεγέθους / βάρους / άλλου χαρακτηριστικού θα ήταν πιο πιθανό να περιέχουν 'ενδιαφέροντα' αντικείμενα, π.χ. κινητά ή τάμπλετ.

Αυτός θα μπορούσε να είναι και ο λόγος που φαίνονται να έχουν βελτιωθεί κάπως οι χρόνοι διεκπεραίωσης.

Αν είναι έτσι, υπάρχει κάποια πιθανότητα να περάσει και πακέτο χωρίς να ελεγχθεί, αλλά και έτσι να είναι, θα πρέπει να θεωρηθεί τυχαίο και σίγουρα όχι κάτι στο οποίο να μπορεί να στηριχτεί κανείς...

Link to comment
Share on other sites

Δέμα φίλου από Banggood που εκ παραδρομής δεν έβαλε EU Priority και ήρθε με Thailand post, ΔΕΝ πέρασε από τελωνείο και ξεμπλόκαρε άμεσα άμεσα από ΕΛ. ΒΕΛ....

Αυτές τις παραδρομές-αλλαγές-δοκιμές στην μέθοδο αποστολής, πολλοί διατείνονται ότι τις κάνουν μόοοοοονο άλλα καταστήματα και όχι το συγκεκριμένο, για το οποίο πίνουν νερό στο όνομά του.

 

Πολύ κ@λόφαρδος αυτός ο φίλος σου που τη γλύτωσε.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις παραδρομές-αλλαγές-δοκιμές στην μέθοδο αποστολής, πολλοί διατείνονται ότι τις κάνουν μόοοοοονο άλλα καταστήματα και όχι το συγκεκριμένο, για το οποίο πίνουν νερό στο όνομά του.

 

Πολύ κ@λόφαρδος αυτός ο φίλος σου που τη γλύτωσε.

 

Απο οτι καταλαβα ο φιλος του ξεχασε να βαλει τη σωστη μεθοδο και δε του την αλλαξε το μαγαζι.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα ο φιλος του ξεχασε να βαλει τη σωστη μεθοδο και δε του την αλλαξε το μαγαζι.

Ναι όντως μπορεί να κατάλαβα εγώ λάθος, αλλά έστω και έτσι να είναι δεν αλλάζει κάτι στα παραπάνω που έγραψα, γιατί έχει τύχει σε άλλες περιπτώσεις με τραγικά αποτελέσματα, είμαι ένας εκ των παθόντων αυτών των περιπτώσεων.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση και μόνο...

Δέμα φίλου από Banggood που εκ παραδρομής δεν έβαλε EU Priority και ήρθε με Thailand post, ΔΕΝ πέρασε από τελωνείο και ξεμπλόκαρε άμεσα άμεσα από ΕΛ. ΒΕΛ....

Τι τιμη ηταν το προιον ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γίνεται με το banggood (και εγώ την έχω πατήσει...) είναι αποτέλεσμα ηλίθιου σχεδιασμού των σελίδων τους:

Στη σελίδα του (κάθε) προϊόντος, έχει ένα drop-down μενού, που σου επιτρέπει να διαλέξεις μέθοδο αποστολής (ή έτσι... νομίζεις), αλλά τελικά δεν κάνει τίποτα στην ουσία(!)

Πιθανότατα μόνη του χρησιμότητα είναι να δεις στο σημείο εκείνο τις διαθέσιμες μεθόδους και τα κόστη τους - αλλά ΟΧΙ να τις επιλέξεις (ό,τι και να διαλέξεις από το μενού αυτό, απλώς αγνοείται...)

Μέθοδο αποστολής επιλέγεις αρκετά αργότερα στη διαδικασία, κατά το checkout, ακριβώς πριν φτάσεις να πλήρώσεις το προϊόν(!)

Αν λοιπόν κανείς δεν είναι υποψιασμένος, μπορεί κάλλιστα να μείνει να πιστεύει ότι διάλεξε π.χ. το... ωραίο του "priority direct mail" κατευθείαν από τη σελίδα του προϊόντος, την ώρα που έκανε "add to cart" - και στη πραγματικότητα το προϊόν να φύγει με απλό ταχυδρομείο, καθώς στην πράξη δε διάλεξε τίποτα και έμεινε με την default επιλογή!

Την έχει πάθει πολύς κόσμος και είναι κάτι που θα πρέπει κάποια στιγμή να το αλλάξουν επιτέλους οι Κινέζοι - οι οποίοι δεν μπορώ να φανταστώ ότι κερδίζουν τίποτα έτσι, μάλλον δυσαρεστημένους πελάτες αποκτούν...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γίνεται με το banggood (και εγώ την έχω πατήσει...) είναι αποτέλεσμα ηλίθιου σχεδιασμού των σελίδων τους:

Στη σελίδα του (κάθε) προϊόντος, έχει ένα drop-down μενού, που σου επιτρέπει να διαλέξεις μέθοδο αποστολής (ή έτσι... νομίζεις), αλλά τελικά δεν κάνει τίποτα στην ουσία(!)

Πιθανότατα μόνη του χρησιμότητα είναι να δεις στο σημείο εκείνο τις διαθέσιμες μεθόδους και τα κόστη τους - αλλά ΟΧΙ να τις επιλέξεις (ό,τι και να διαλέξεις από το μενού αυτό, απλώς αγνοείται...)

Μέθοδο αποστολής επιλέγεις αρκετά αργότερα στη διαδικασία, κατά το checkout, ακριβώς πριν φτάσεις να πλήρώσεις το προϊόν(!)

Αν λοιπόν κανείς δεν είναι υποψιασμένος, μπορεί κάλλιστα να μείνει να πιστεύει ότι διάλεξε π.χ. το... ωραίο του "priority direct mail" κατευθείαν από τη σελίδα του προϊόντος, την ώρα που έκανε "add to cart" - και στη πραγματικότητα το προϊόν να φύγει με απλό ταχυδρομείο, καθώς στην πράξη δε διάλεξε τίποτα και έμεινε με την default επιλογή!

Την έχει πάθει πολύς κόσμος και είναι κάτι που θα πρέπει κάποια στιγμή να το αλλάξουν επιτέλους οι Κινέζοι - οι οποίοι δεν μπορώ να φανταστώ ότι κερδίζουν τίποτα έτσι, μάλλον δυσαρεστημένους πελάτες αποκτούν...

Έτσι ακριβώς είναι. Πολλοί "απρόσεκτοι" πάνω στην βιασύνη τους να παραγγείλουν δεν τσεκάρουν τα στοιχεία της παραγγελίας πρίν την τελική πληρωμή. Εν μέρη φταίει και το κατάστημα αλλά η κύρια ευθύνη είναι σε "εσένα" που δεν προσέχεις τι πατάς και σου φταίει μετά ο κινέζος ή το σκρουτζομάγαζο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα για κινητό από gearbest που επίλεξα priority direct mail, μου έδωσε ως μεθοδο αποστολης αυτο"SHIPPING METHOD NLRAMBHK και tr number RU..........NL Σωστό είναι;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο γνωστός μου έκανε λάθος, δεν άλλαξε τη μέθοδο του Banggood...

 

Αξία του πακέτου ήταν γύρω στα 40 ευρώ και δε νομίζω ότι έχει σχέση το μέγεθος και δεν το κοιίταξαν, γιατί αντίστοιχο δικό μου με Austrian Post μέσω Βιέννης, μικρότερο σε μέγεθος και αρκετά μικρό γενικά, μια χαρά έμεινε τελωνείο και μια χαρά πλήρωσα...

 

Και όπως είπα και στο άλλο Post επειδή είναι το 2ο που βλέπω με Thailand post να μην σταματάει (το πρώτο πακέτο είχε ρολόι Huawei ~130 ευρώ), σκέφτομαι ότι ή πολύ τυχεροί ήταν και οι 2 γνωστοί μου ή τι άλλο μπορεί να συμβαίνει...

 

Ειδικά με την κατάσταση όπως είναι πλέον μου κάνε εντύπωση, για αυτό και είπα να το αναφέρω...

 

Εμένα για κινητό από gearbest που επίλεξα priority direct mail, μου έδωσε ως μεθοδο αποστολης αυτο"SHIPPING METHOD NLRAMBHK και tr number RU..........NL Σωστό είναι;

 

Τracking number Ολλανδίας φαίνεται, οπότε καλά είσαι... ;)

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ένα δέμα αξίας 4€ από Aliexpress. Σήμερα βλέπω αυτό! Το δέμα μου έφτασε Κωνσταντινούπολη και εμφανίστηκε τούρκικο Tracking number, ενώ αυτό που μου είχαν δώσει από το κατάστημα, ήταν του στυλ LP00******07 κλπ (τα αστεράκια εγώ τα πρόσθεσα και παρακάτω). Το τούρκικο Tracking, μπορεί να έχει παλιότερη ημερομηνία, αλλά εμφανίστηκε σήμερα!

 

Τι έγινε; :wacko:

 

19/4/19 16:18 - Greece: UH441974***TR

17/4/19 07:52 - Track added

18/4/19 15:26 - Yanwen Acceptance.

19/4/19 01:47 - Accepted by carrier

19/4/19 02:01 - Process completed in yanwen sorting center.

19/4/19 02:01 - Inbound in sorting center

19/4/19 04:27 - Despatched from yanwen sorting center.

19/4/19 06:27 - Last mile=> Destination country post, number UH441974***TR

19/4/19 06:27 - Last mile=> Destination country post, number UH441974***TR

19/4/19 08:57 - Outbound in sorting center

19/4/19 08:57 - Received by line-haul

19/4/19 09:27 - Order information received by carrier

19/4/19 10:19 - Origin Item Is Ready for Ship

19/4/19 13:57 - Hand over to airline

20/4/19 18:06 - Origin Item is at agent warehouse

22/4/19 04:05 - Origin Item departed from origin

26/4/19 18:28 - İSTANBUL(AVR)BAŞAKŞEHİR Item Forwarded to Destination Country

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ένα δέμα αξίας 4€ από Aliexpress. Σήμερα βλέπω αυτό! Το δέμα μου έφτασε Κωνσταντινούπολη και εμφανίστηκε τούρκικο Tracking number, ενώ αυτό που μου είχαν δώσει από το κατάστημα, ήταν του στυλ LP00******07 κλπ (τα αστεράκια εγώ τα πρόσθεσα και παρακάτω). Το τούρκικο Tracking, μπορεί να έχει παλιότερη ημερομηνία, αλλά εμφανίστηκε σήμερα!

 

Τι έγινε; :wacko:

 

19/4/19 16:18 - Greece: UH441974***TR

17/4/19 07:52 - Track added

18/4/19 15:26 - Yanwen Acceptance.

19/4/19 01:47 - Accepted by carrier

19/4/19 02:01 - Process completed in yanwen sorting center.

19/4/19 02:01 - Inbound in sorting center

19/4/19 04:27 - Despatched from yanwen sorting center.

19/4/19 06:27 - Last mile=> Destination country post, number UH441974***TR

19/4/19 06:27 - Last mile=> Destination country post, number UH441974***TR

19/4/19 08:57 - Outbound in sorting center

19/4/19 08:57 - Received by line-haul

19/4/19 09:27 - Order information received by carrier

19/4/19 10:19 - Origin Item Is Ready for Ship

19/4/19 13:57 - Hand over to airline

20/4/19 18:06 - Origin Item is at agent warehouse

22/4/19 04:05 - Origin Item departed from origin

26/4/19 18:28 - İSTANBUL(AVR)BAŞAKŞEHİR Item Forwarded to Destination Country

 

Συνηθως μεσολαβει το Τουρκικο για μπαταριες. Να φανταστω οτι δεν ειναι!;

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως μεσολαβει το Τουρκικο για μπαταριες. Να φανταστω οτι δεν ειναι!;

 

Λειτουργεί με μπαταρίες η συσκευή, αλλά έλεγε στην περιγραφή "not included". Τώρα ποιος ξέρει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χρόνια πολλά!

Αυτό δεν είναι συστημένο? δε θα εμφανιστεί στο tracking στα ΕΛΤΑ?

 

UI211528071CN

-------------

30/03/2019 18:12 - Track added

02/04/2019 10:39 - Acceptance, Guangdong Dongguan Acceptance Center

02/04/2019 10:39 - Acceptance, 广东 Dongguan Acceptance Center

02/04/2019 11:13 - Departure, Guangdong Dongguan Acceptance Center

02/04/2019 11:13 - Departure, 广东 Dongguan Acceptance Center

02/04/2019 11:15 - Has left,to the next station processing center, Guangdong Dongguan Acceptance Center

02/04/2019 11:15 - 已离开,下一站处理中心, 广东 Dongguan Acceptance Center

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενα με ακριβως ιδιου τυπου tracking,μου φανηκε στα Ελτα μονο στη παραδοση.Οχι ποτε πηγε αεροδρομιο δηλαδη κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Έχω παραλάβει 2-3 τέτοια και το τρακινγκ ανανεώθηκε μόνο όταν τα παρέλαβα.

 

Καλησπέρα, χρόνια πολλά!

Αυτό δεν είναι συστημένο? δε θα εμφανιστεί στο tracking στα ΕΛΤΑ?

 

UI211528071CN

-------------

30/03/2019 18:12 - Track added

02/04/2019 10:39 - Acceptance, Guangdong Dongguan Acceptance Center

02/04/2019 10:39 - Acceptance, 广东 Dongguan Acceptance Center

02/04/2019 11:13 - Departure, Guangdong Dongguan Acceptance Center

02/04/2019 11:13 - Departure, 广东 Dongguan Acceptance Center

02/04/2019 11:15 - Has left,to the next station processing center, Guangdong Dongguan Acceptance Center

02/04/2019 11:15 - 已离开,下一站处理中心, 广东 Dongguan Acceptance Center

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...