Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για στατιστικούς λόγους και ενημέρωση αναφέρω ότι σήμερα μου παραδόθηκε δεματάκι μικρής αξίας (~10€) από Banggood με tracking number RQ______TH με ημερ. παραγγελίας 15/3ου, ημερ. shipping 17/3ου. Σημείωση ότι το δέμα έφτασε Ελλάδα στις 24/3ου αλλά η ενημέρωση στο tracking για την άφιξη έγινε στις 8 ή 9/4ου (!!) και το κλείσιμο από Γ.Ε.Τ.Α έγινε στις 11/4ου με το πράσινο αυτοκόλλητο "Τελωνειακώς ελεύθερο". Τεσπά, όλα καλά... :)

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γειά χαρά.

Έχουμε καμιά εκτίμηση για το πόσο κάνουν πακέτα από Ευρώπη;

Έχω ένα από Πολωνία. RRxxxxxPL που εστάλη σήμερα.

Πότε να το περιμένω;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Για στατιστικούς λόγους ...

Δέμα από ΤΟΜΤΟΡ με tracking number.

Αναχώρηση 2/4

Άφιξη στην Ελλάδα 11/4

16/4 Φορτώθηκε από ΚΔΑ για Θεσσαλονίκη.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά γρήγορα!

Παρέλαβα κ εγώ από ebay Κίνα σε 26 μέρες.

Για στατιστικούς λόγους ...

Δέμα από ΤΟΜΤΟΡ με tracking number.

Αναχώρηση 2/4

Άφιξη στην Ελλάδα 11/4

16/4 Φορτώθηκε από ΚΔΑ για Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά γρήγορα!

Παρέλαβα κ εγώ από ebay Κίνα σε 26 μέρες.

Και εμένα μου φάνηκε παράξενο το ότι δεν μπήκε στην ουρά για τελωνείο ... :lol:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ειχα κανει 2 παραγγελιες απο κινα εφτασαν χθες στη Θεσσαλονικη και απο εκει ειναι και τα 2 για Κοζανη. Εκει π κανω μια ανανεωση για δω που βρησκονται πριν απο λιγο μου εβγαλε το ενα ερχετε σε μδ Κοζανης και το αλλο παει για κκ Φλορινας... η παραγγελια και για τα 2 εγινε μαζι αρα αποκλιετε να εγραψα λαθος τκ και πολη.. Τι κανω? να παρω στο κκ αυριο το πρωι τηλ και ν τους πω οτι εκαναν λαθος για να το στειλουν κοζανη? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα έγινε το ίδιο τα έστειλαν σε λάθος γειτονική πόλη ,πήρα τηλέφωνο στο κέντρο διαλογής της περιοχής μου και τα έστειλαν προς τιμή των ΕΛΤΑ μετά από 2 ώρες πίσω και τα παρέλαβα ,καλό είναι να πάρεις τηλέφωνο
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα χρειάζομαι λίγο τα φώτα σας θέλω να αγοράσω κάτι από τον tomtop που κάνει γύρω στα είκοσι επτά δολάρια θα πληρώσω τελωνείο και πόσο κατά τη γνώμη σας ? Επίσης προσφέρει Μία επιλογή Duty Free shipping αλλά την χρεώνει συν 22 δολάρια ξέρει κανείς να μου πει αν αξίζει ? σημειωτέον η αρχική τιμή του προϊόντος ήταν στα 129 $...υπάρχει περίπτωση να χρεωθώ δηλαδή για αυτό?
Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα χρειάζομαι λίγο τα φώτα σας θέλω να αγοράσω κάτι από τον tomtop που κάνει γύρω στα είκοσι επτά δολάρια θα πληρώσω τελωνείο και πόσο κατά τη γνώμη σας ? Επίσης προσφέρει Μία επιλογή Duty Free shipping αλλά την χρεώνει συν 22 δολάρια ξέρει κανείς να μου πει αν αξίζει ? σημειωτέον η αρχική τιμή του προϊόντος ήταν στα 129 $...υπάρχει περίπτωση να χρεωθώ δηλαδή για αυτό?

 

Από το Tomtop δεν έχω αγοράσει κάτι πρόσφατα ούτε γνωρίζω τι διαθέσιμες επιλογές αποστολής χρησιμοποιεί, ώστε να είσαι όσο πιο δυνατόν safe.

Θεωρητικά για αγορές κόστους >22 ευρώ, υπάρχει κίνδυνος τελωνείου... Τα 27 δολλάρια που λες είναι κοντά σε αυτό το ποσό... Από εκεί και πέρα έτσι όπως έχουν τώρα τα πράγματα, απ' όσο ξέρω σου ζητούν παραστατικά από paypal για το ποσό που πλήρωσες και με βάση αυτό προκύπτει το ποσό εκτελωνισμού, το οποίο χοντρικά βγαίνει 15 + τον ΦΠΑ της αξίας του προϊόντος.

Αν αξίζει τώρα να δώσεις τα επιπλέον 22 για να σαι safe αυτό το κρίνεις εσύ. Από τη μία για 27 δολλάρια να πληρώσεις 22 για αποστολή είναι too much, από την άλλη λες αρχική τιμή έχει 129 οπότε δεν ξέρω, ίσως αξίζει... Εσύ αποφασίζεις...

Link to comment
Share on other sites

Από το Tomtop δεν έχω αγοράσει κάτι πρόσφατα ούτε γνωρίζω τι διαθέσιμες επιλογές αποστολής χρησιμοποιεί, ώστε να είσαι όσο πιο δυνατόν safe.

Θεωρητικά για αγορές κόστους >22 ευρώ, υπάρχει κίνδυνος τελωνείου... Τα 27 δολλάρια που λες είναι κοντά σε αυτό το ποσό... Από εκεί και πέρα έτσι όπως έχουν τώρα τα πράγματα, απ' όσο ξέρω σου ζητούν παραστατικά από paypal για το ποσό που πλήρωσες και με βάση αυτό προκύπτει το ποσό εκτελωνισμού, το οποίο χοντρικά βγαίνει 15 + τον ΦΠΑ της αξίας του προϊόντος.

Αν αξίζει τώρα να δώσεις τα επιπλέον 22 για να σαι safe αυτό το κρίνεις εσύ. Από τη μία για 27 δολλάρια να πληρώσεις 22 για αποστολή είναι too much, από την άλλη λες αρχική τιμή έχει 129 οπότε δεν ξέρω, ίσως αξίζει... Εσύ αποφασίζεις...

ευχαριστώ για την απάντηση Νομίζω ότι καλύτερα να το ρισκάρω αν μπορώ να αποδείξω με το PayPal ότι πλήρωσα μόνο 27
Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε τις προσφορές του TomTop 3 φορές αγόρασα προϊόντα σε τρελή προσφορά ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΤΙΠΟΤΕ και μετά 3 μήνες πήρα refund.

Είναι για τα πανηγύρια το συγκεκριμένο μαγαζί.

 

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε τις προσφορές του TomTop 3 φορές αγόρασα προϊόντα σε τρελή προσφορά ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΤΙΠΟΤΕ και μετά 3 μήνες πήρα refund.

Είναι για τα πανηγύρια το συγκεκριμένο μαγαζί.

 

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Ναι είμαι πολύ διστακτικός γιατί έκανα μία μικρή έρευνα προς τα πίσω και είδα ότιυπάρχουν αρκετά προβλήματα με το μαγαζί

Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

Ναι είμαι πολύ διστακτικός γιατί έκανα μία μικρή έρευνα προς τα πίσω και είδα ότιυπάρχουν αρκετά προβλήματα με το μαγαζί

 

οι αρχικες τιμες του ΤΟΜΤΟΠ ειναι μουφες. μην αγορασεις απο εκει κατι πανω απο 22 ευρω. δεν ξερεις

1. αν το στειλουν

2. αν τελικα το στειλουν , με ποιο μταχυδρομειο

3. αν τελικα δεν ερθει θα σου βγαλουν το λαδι να σε πληρωσουν

γενικα εχει πολυ κακη εξυπηρετηση και παρα πολλα προβληματα, καλυτερα αλλο μαγαζι λιγο πιο ακριβο αλλα σιγουρο

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν βλέπω και κανέναν να το υπερασπίζεται και να έχει θετική εντύπωση

Εγώ παίρνω από εκεί εδώ και χρόνια και ποτέ δεν είχα πρόβλημα . Φροντίζω να είναι κάτω των 22 ευρώ.

Το δέμα που έγραψα πιό επάνω και παρέλαβα σε 15 ημέρες από εκεί ήταν .. :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίρνω από εκεί εδώ και χρόνια και ποτέ δεν είχα πρόβλημα . Φροντίζω να είναι κάτω των 22 ευρώ.

Το δέμα που έγραψα πιό επάνω και παρέλαβα σε 15 ημέρες από εκεί ήταν .. :)

Και εγώ ψώνισα 6-7 φορές από αυτούς και μία από το θυγατρικό τους Cafago μέσα στον τελευταίο χρόνο, μετά... φόβου θεού βέβαια, με τα όσα διάβαζα (και διαβάζω) γι΄ αυτούς.

Συνήθως κι εγώ είδη χαμηλής σχετικά αξίας (κάτω από €22) και σχεδόν όλα από προσφορές / flash sales, για να έχω και ένα κίνητρο να το ρισκάρω (!)

Ευτυχώς όλα παραδόθηκαν χωρίς πρόβλημα.

Ένα μάλιστα ήταν ογκώδες και αρκετά βαρύ (και γύρω στα €60) και δοκίμασα το "duty free shipping" που έχουν. Αποδείχθηκε μια κλασσική "τριγωνική" αποστολή και παραδόθηκε από την DHL χωρίς δυσάρεστα... συναπαντήματα.

Παρ' όλα αυτά βέβαια, αποφεύγω να... ζορίσω πολύ την τύχη μου. Δεν πρόκειται π.χ. να ψωνίσω απ' αυτούς κινητό ή κάτι τέτοιο - μην πηγαίνω και γυρεύοντας.

Για μικροπράγματα σε προσφορές όμως, καλοί μου βγήκαν ως τώρα - σταθερά όμως σαν τρίτη (και βάλε) επιλογή μετά τα πιο γνωστά μαγαζιά, για τα οποία υπάρχει και σαφώς θετικότερη εικόνα.

Δε χρειάστηκε επίσης να καταφύγω στη μεταπωλητική τους υποστήριξη ως τώρα (ευτυχώς!) και έτσι δεν έχω ιδέα τι γίνεται με αυτήν - και εκεί διαβάζω ότι χωλαίνουν αυτοί (και εκεί άλλωστε τελικά είναι που ξεχωρίζουν τα "καλά" μαγαζιά από τα "κακα"...)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα τσατ και τους είπα το πρόβλημά μου πρότειναν να το βάλουν κάτω από 22 ευρώ ίσως το προσπαθήσω
Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα τσατ και τους είπα το πρόβλημά μου πρότειναν να το βάλουν κάτω από 22 ευρώ ίσως το προσπαθήσω

Έχε υπ' όψη μόνο ότι για το τελωνείο δεν ασχολούνται και πολύ -έως και καθόλου- με την τιμή που γράφει πάνω το πακέτο (από τις... παλιές καλές εποχές που έπαιρνες τηλέφωνο των $300 και έγραφαν στο πακέτο "gift" και "gardening supplies $3.75" :p), οπότε αυτό που μετράει πλέον -αν το ελέγξουν και σε καλέσουν να προσκομίσεις αποδεικτικά- είναι η κίνηση στο paypal ή την πιστωτική σου (γνωστό ήδη, είμαι βέβαιος, αλλά είπα να το αναφέρω άλλη μια φορά).

Τώρα, αν το πακέτο δείχνει αρκετά 'αθώο' από μέγεθος, βάρος, σχημα κτλ., ίσως... ... ...

Αλλά και αυτό το τελευταίο *ίσως* ισχύει μόνο για non-registered πακέτα.

Τα συστημένα μάλλον εξετάζονται προσεκτικά όλα...

Link to comment
Share on other sites

Έχε υπ' όψη μόνο ότι για το τελωνείο δεν ασχολούνται και πολύ -έως και καθόλου- με την τιμή που γράφει πάνω το πακέτο (από τις... παλιές καλές εποχές που έπαιρνες τηλέφωνο των $300 και έγραφαν στο πακέτο "gift" και "gardening supplies $3.75" :p), οπότε αυτό που μετράει πλέον -αν το ελέγξουν και σε καλέσουν να προσκομίσεις αποδεικτικά- είναι η κίνηση στο paypal ή την πιστωτική σου (γνωστό ήδη, είμαι βέβαιος, αλλά είπα να το αναφέρω άλλη μια φορά).

Τώρα, αν το πακέτο δείχνει αρκετά 'αθώο' από μέγεθος, βάρος, σχημα κτλ., ίσως... ... ...

Αλλά και αυτό το τελευταίο *ίσως* ισχύει μόνο για non-registered πακέτα.

Τα συστημένα μάλλον εξετάζονται προσεκτικά όλα...

καλη και χρησιμη η πηροφορια, ευχαριστω

εγω το εβαλα duty free shipping registered ..λες να ζητησω να ερθει απλο καλυτερα ?

Επισης αν το σταματησουν

στα 25 ευρω τι φορο περιπου πληρωνει?

Edited by godjet
Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

Το "duty free", όπως έγραφα και παραπάνω, το έχω δοκιμάσει και ο ίδιος και αν δεν έχει αλλάξει κάτι (πάνε αρκετοί μήνες...), πρέπει να είναι "ασφαλές" (από... δυσάρεστα συναπαντήματα).

 

Η επιβάρυνση που έχεις σε περίπτωση τελωνείου είναι 24% (ΦΠΑ) επί της συνολικής αξίας του πακέτου (αυτό συμπεριλαμβάνει και τα έξοδα αποστολής, και τυχόν ασφάλεια κλπ), συν €15 τέλος εκτελωνισμού (αυτό γενικά ισχύει μέχρι δέματα αξίας €150 - από εκεί και πάνω το τέλος αυξάνεται ελαφρώς και ακόμα ψηλότερα αρχίζουν να εφαρμόζονται και δασμοί -πλέον του ΦΠΑ).

Ελπίζω όμως στην προκειμένη περίπτωση οι παραπάνω πληροφορίες να παραμείνουν... εγκυκλοπαιδικού ενδιαφέροντος μόνο! :p

Link to comment
Share on other sites

 

Η επιβάρυνση που έχεις σε περίπτωση τελωνείου είναι 24% (ΦΠΑ) επί της συνολικής αξίας του πακέτου (αυτό συμπεριλαμβάνει και τα έξοδα αποστολής, και τυχόν ασφάλεια κλπ), συν €15 τέλος εκτελωνισμού (αυτό γενικά ισχύει μέχρι δέματα αξίας €150 - από εκεί και πάνω το τέλος αυξάνεται ελαφρώς και ακόμα ψηλότερα αρχίζουν να εφαρμόζονται και δασμοί -πλέον του ΦΠΑ).

Ελπίζω όμως στην προκειμένη περίπτωση οι παραπάνω πληροφορίες να παραμείνουν... εγκυκλοπαιδικού ενδιαφέροντος μόνο! :p

 

Μικρή διόρθωση

Δασμός επιβάλλεται σε δέματα αξίας CIF πάνω από 150€, ανάλογα με τη δασμοφορολογική κλάση του αντικειμένου.

Link to comment
Share on other sites

Το "duty free", όπως έγραφα και παραπάνω, το έχω δοκιμάσει και ο ίδιος και αν δεν έχει αλλάξει κάτι (πάνε αρκετοί μήνες...), πρέπει να είναι "ασφαλές" (από... δυσάρεστα συναπαντήματα).

 

Η επιβάρυνση που έχεις σε περίπτωση τελωνείου είναι 24% (ΦΠΑ) επί της συνολικής αξίας του πακέτου (αυτό συμπεριλαμβάνει και τα έξοδα αποστολής, και τυχόν ασφάλεια κλπ), συν €15 τέλος εκτελωνισμού (αυτό γενικά ισχύει μέχρι δέματα αξίας €150 - από εκεί και πάνω το τέλος αυξάνεται ελαφρώς και ακόμα ψηλότερα αρχίζουν να εφαρμόζονται και δασμοί -πλέον του ΦΠΑ).

Ελπίζω όμως στην προκειμένη περίπτωση οι παραπάνω πληροφορίες να παραμείνουν... εγκυκλοπαιδικού ενδιαφέροντος μόνο! :p[/quote

Ευχαριστω πολυ , οντως μετα απο αρκετα χρονια εχω συναντηθει μονο με το εκτελωνιστικο 3ευρο μονο μια φορα .. ελπιζω να παραμεινει ετσι :ninja:

Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ , οντως μετα απο αρκετα χρονια εχω συναντηθει μονο με το εκτελωνιστικο 3ευρο μονο μια φορα .. ελπιζω να παραμεινει ετσι :ninja:

 

Αυτό έχουμε καιρό να το δούμε και μάλλον έτσι ξεχαστεί από τα ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σημερα παραγγελια απο 27 Νοεβρη.

Η πρωτη απο τις χαμενες.Κατι ειναι και αυτο...

 

Από που είχες παραγγελία. Ήταν με priority

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...