Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Greece via HKEU Priority Line,ισχύει ναι.

 

Ωραια ευχαριστω.Γιατι τωρα τελευταια δεν ειχα δει feedback για τη συγκεκριμενη μεθοδο απο το συγκεκριμενο μαγαζι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ήρθε επιτέλους σήμερα, δέμα από 18 Φεβρουαρίου, αξίας 65,45€ από Banggood (Air Parcel Register).

Φοβόμουν για τελωνείο, αλλά την γλύτωσα (φακός Convoy L6)

Edited by BASSstarlet
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σημερα παραγγελια απο 27 Νοεβρη.

Η πρωτη απο τις χαμενες.Κατι ειναι και αυτο...

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

απο 1/4 το έχουν ξεφτιλίσει απλά

κάθε φορά και κάτι καινούργιο θα σκεφτουνε για να σου καθυστερήσουν την παράδοση

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

απο 1/4 το έχουν ξεφτιλίσει απλά

κάθε φορά και κάτι καινούργιο θα σκεφτουνε για να σου καθυστερήσουν την παράδοση

Και γω μια απτα ίδια!

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά αυτό πέρασε τελωνείο;; 9dc559b69d59fff152cd1558929c7d2f.jpg

 

Ναι πέρασε.

Link to comment
Share on other sites

Και γω μια απτα ίδια!

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ναι πέρασε.

 

τπτ εμένα τα μισά 9/4 και τα άλλα μισά 1/4 και ακόμα

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

απο 1/4 το έχουν ξεφτιλίσει απλά

κάθε φορά και κάτι καινούργιο θα σκεφτουνε για να σου καθυστερήσουν την παράδοση

 

Nα υποθέσω ότι και τα παρακάτω:

ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

είναι αντίστοιχο;

Link to comment
Share on other sites

Το αν πληρώνω θα το μάθω κατά τη παραλαβή φαντάζομαι εε;

 

Όσες παραγγελίες έχω κάνει και γράφει κατευθείαν κλείσιμο και φεύγει για κεντρο διαλογής δεν εχω πληρωσει κάτι απλά έχει πράσινο ταμπέλακι που γράφει τελωνειακός ελεύθερο.

Link to comment
Share on other sites

Όσες παραγγελίες έχω κάνει και γράφει κατευθείαν κλείσιμο και φεύγει για κεντρο διαλογής δεν εχω πληρωσει κάτι απλά έχει πράσινο ταμπέλακι που γράφει τελωνειακός ελεύθερο.

 

Ναι και σε εμένα μια από τα ίδια... Σε μικροπράγματα που απλά καθυστέρσησαν εκεί, δεν πλήρωσα τελωνείο μετά...

Link to comment
Share on other sites

Όσες παραγγελίες έχω κάνει και γράφει κατευθείαν κλείσιμο και φεύγει για κεντρο διαλογής δεν εχω πληρωσει κάτι απλά έχει πράσινο ταμπέλακι που γράφει τελωνειακός ελεύθερο.
Σε ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους

Σκέφτομαι να αγορασω δυο redmi note 7 απο gearbest.

Θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι ασφαλης, οσον αφορα το τελωνειο, η αποστολη μεσω

FREE SHIPPING to Greece Via Priority Line

Μηπως καποιος μπορει να μου πει σε ποσο χρονο φτανει στα χερια μου το δεμα?

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους

Σκέφτομαι να αγορασω δυο redmi note 7 απο gearbest.

Θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι ασφαλης, οσον αφορα το τελωνειο, η αποστολη μεσω

FREE SHIPPING to Greece Via Priority Line

Μηπως καποιος μπορει να μου πει σε ποσο χρονο φτανει στα χερια μου το δεμα?

Σας ευχαριστώ

 

Δεν ξέρω σε ποια τιμή το βρίσκεις στο Gearbest αλλά εγώ προτίμησα το Banggood με $189.99 και τη σιγουριά της αποστολής με PDM.

Ο χρόνος παραλαβής είναι γύρω στις 2 εβδομάδες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δέμα με ολλανδικό ταχυδρομείο ,the item is in transit , πηγαίνει προς Ολλανδία στο κέντρο διαλογής ,η φεύγει για Ελλάδα.

 

Εάν έχει φύγει από Ολλανδία, σημαίνει ότι ταξιδεύει προς Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δέμα με ολλανδικό ταχυδρομείο ,the item is in transit , πηγαίνει προς Ολλανδία στο κέντρο διαλογής ,η φεύγει για Ελλάδα.

 

Πηγαίνει προς Ολλανδία.

Link to comment
Share on other sites

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

12/4/2019, 15:49:39 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

12/4/2019, 10:22:52 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

12/4/2019, 07:02:49 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

10/4/2019, 10:53:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

8/4/2019, 13:36:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

 

Έχει κολλήσει στην εκφόρτωση από την Παρασκευή..το δέμα είναι για συγγενή μου απλά θα το παραλάβω εγω..λέτε να χρειάζεται να τηλεφωνήσω στα ΕΛΤΑ να δω τι συμβαίνει η είναι νωρίς ακόμα ;

Link to comment
Share on other sites

Η ενημέρωση έγινε ΠΑ 12/4 το απόγευμα και φαίνεται ότι δεν κινήθηκε το ΣΚ.

Θα δεις μεταβολή από σήμερα. Μην αγχώνεσαι με θέματα σαν αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

12/4/2019, 15:49:39 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

12/4/2019, 10:22:52 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

12/4/2019, 07:02:49 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

10/4/2019, 10:53:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

8/4/2019, 13:36:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

 

Έχει κολλήσει στην εκφόρτωση από την Παρασκευή..το δέμα είναι για συγγενή μου απλά θα το παραλάβω εγω..λέτε να χρειάζεται να τηλεφωνήσω στα ΕΛΤΑ να δω τι συμβαίνει η είναι νωρίς ακόμα ;

 

Φαντάζομαι μας κάνεις πλάκα έτσι; Ήρθε και έκλεισε μέσα σε 4 μέρες και αναρωτιέσαι γιατί απλά δεν έχει ξεκολλήσει ακόμα από ΚΔ; Ήμαρτον...

 

Btw φαίνεται ότι η Priority EU του Banggood πάει σφαίρα... Την ώρα που δέματα από αλλού κολλάνε μέρες στο αεροδρόμιο ενώ έχουν φτάσει Ελλάδα, με Banggood φεύγουν αμέσως... (δεν κάνω διαφήμιση στο Banggood, απλά δεν ξέρω ποιο άλλο χρησιμοποιεί την ίδια μέθοδο).

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει να κανει με το banggood. ειναι η μεθοδος που δεν μπαινει στη σειρα για τελωνειο. και αλλες με τον ιδιο τροπο λειτουργουν οπως τα belgium registered & unregistered
τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα *την ίδια μέρα* 4 διαφορετικά δεματάκια από κινεζομάγαζα και eBay, σταλμένα μεταξύ μέσων Φεβρουαρίου και 25 Μαρτίου - όλα χωρίς tracking. Τα 3 από τα 4 είχαν "μερικό" tracking που έδειχνε την πορεία τους στη χώρα αποστολής, έδειχνε δε ότι όλα έχουν παραδοθεί στη χώρα προορισμού εδώ και αρκετές εβδομάδες.

 

Είναι η δεύτερη φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο στους τελευταίους 1.5 - 2 μήνες και ίσως δίνει μια ιδέα για το πώς λειτουργούν τα ΕΛΤΑ, τουλάχιστον για non-tracked δέματα.

 

Φαίνεται σα να τα προωθούν και να τα παραδίδουν μια φορά την εβδομάδα (ή και σπανιότερα - μπορεί και στις 2 εβδομάδες), ή ίσως αφού... γεμίσει η γωνιά στο κέντρο διαλογής / υποκατάστημα / αλλού όπου τα στοιβάζουν και δε χωράνε άλλα, οπότε αναγκάζονται να τα σπρώξουν!

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα *την ίδια μέρα* 4 διαφορετικά δεματάκια από κινεζομάγαζα και eBay, σταλμένα μεταξύ μέσων Φεβρουαρίου και 25 Μαρτίου - όλα χωρίς tracking. Τα 3 από τα 4 είχαν "μερικό" tracking που έδειχνε την πορεία τους στη χώρα αποστολής, έδειχνε δε ότι όλα έχουν παραδοθεί στη χώρα προορισμού εδώ και αρκετές εβδομάδες.

 

Είναι η δεύτερη φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο στους τελευταίους 1.5 - 2 μήνες και ίσως δίνει μια ιδέα για το πώς λειτουργούν τα ΕΛΤΑ, τουλάχιστον για non-tracked δέματα.

 

Φαίνεται σα να τα προωθούν και να τα παραδίδουν μια φορά την εβδομάδα (ή και σπανιότερα - μπορεί και στις 2 εβδομάδες), ή ίσως αφού... γεμίσει η γωνιά στο κέντρο διαλογής / υποκατάστημα / αλλού όπου τα στοιβάζουν και δε χωράνε άλλα, οπότε αναγκάζονται να τα σπρώξουν!

 

ξερεις οτι αυτο που λες δεν ισχυει. εχει γραφτει ξανα οτι αυτα τα untracked με τη μερικη παρακολουθηση εχουν εκτιμωμενους χρονους παραδοσης και αυτο που γραφετε δεν ειναι ακριβες.

αλλα untracked οπως το απλο βελγικο απο την ημερα που θα γραψει οτι εφτασε ελλαδα το πολυ σε 3-4 ημερες το εχεις στα χερια σου. εχω απειρα παραδειγματα.

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

ξερεις οτι αυτο που λες δεν ισχυει. εχει γραφτει ξανα οτι αυτα τα untracked με τη μερικη παρακολουθηση εχουν εκτιμωμενους χρονους παραδοσης και αυτο που γραφετε δεν ειναι ακριβες.

αλλα untracked οπως το απλο βελγικο απο την ημερα που θα γραψει οτι εφτασε ελλαδα το πολυ σε 3-4 ημερες το εχεις στα χερια σου. εχω απειρα παραδειγματα.

 

Είχα κι εγώ την ίδια απορία με τον φίλο γιατί έχουν έρθει σε μία ειδοποίηση που έγραφε "3 δέματα" 3 διαφορετικές παραγγελίες, με επίσης διαφορετική ημερομηνία αποστολής.

Και δεν έχει γίνει μόνο μία φορά.

Η απορία είναι εύλογη και νομίζω ότι έχει να κάνει με το κέντρο διαλογής.

Link to comment
Share on other sites

ξερεις οτι αυτο που λες δεν ισχυει. εχει γραφτει ξανα οτι αυτα τα untracked με τη μερικη παρακολουθηση εχουν εκτιμωμενους χρονους παραδοσης και αυτο που γραφετε δεν ειναι ακριβες.

αλλα untracked οπως το απλο βελγικο απο την ημερα που θα γραψει οτι εφτασε ελλαδα το πολυ σε 3-4 ημερες το εχεις στα χερια σου. εχω απειρα παραδειγματα.

Αυτό είναι πιθανότατα σωστό. Και κατ' εκτίμηση να είναι όμως, η άφιξη στην Ελλάδα άντε να είναι λίγες μέρες πάνω ή κάτω από τις ημερομηνίες που γράφουν στο tracking. Σε σχέση με το συνολικό χρόνο των 1.5 - 2 μηνών που κάνει ένα δέμα να παραδοθεί αυτήν την τελευταία περίοδο, αυτό είναι αμελητέο.

Και σαφώς δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με τα υπόλοιπα που γράφω παραπάνω (αν διάβασες ολόκληρο το post).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...