Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχεις κ την απόδειξη της κάρτας που χρησιμοποιησες για την αγορά...

κάπου είχα διαβάσει οτι αν μπει τελωνείο ενα δέμα αν φαίνεται αρχική τιμή πάνω από 22€ η 24$ υπάρχει πρόβλημα ακόμα και αν τελικά πλήρωσες κάτω από τα ποσά αυτα χρησιμοποιώντας κάποιο κουπόνι.

Παίζει αυτό?

 

Φαίνεται στην "απόδειξη" από το aliexpress οτι χρησιμοποίησα κουπόνι για να κατέβει η τιμή κάτω από 22€ η 24$ ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πολλά γίνονται.. αλλά στέλνω αυτήν για να μην φαίνεται η έκπτωση?

 

Γενικότερα αυτό παίζει οτι κοιτάνε την αρχική και οχι τι πλήρωσες μετα την έκπτωση για να αποφασίσουν αν θα περάσει η όχι τελωνείο?

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

πολλά γίνονται.. αλλά στέλνω αυτήν για να μην φαίνεται η έκπτωση?

 

Γενικότερα αυτό παίζει οτι κοιτάνε την αρχική και οχι τι πλήρωσες μετα την έκπτωση για να αποφασίσουν αν θα περάσει η όχι τελωνείο?

 

Φυσικά κοιτάνε την αρχική γιατί δε ξέρουν αν έχεις έκπτωση.

Στην περίπτωση που σου βάλουν καπέλο ζητάς αναδασμολόγηση και τους στέλνεις την απόδειξη του paypal ή της κάρτας, που φαίνεται το ποσό που πλήρωσες.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι off topic

Ποια εφαρμογή θεωρείτε σαν πιο αξιόπιστη για την παρακολούθηση των δεμάτων και να έχει και push notifications όταν αλλάζει η κατάσταση;

Δεν με νοιάζει αν είναι επί πληρωμή

Thanks

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Trackchecker Mobile απροβληματιστη κ ακριβής θεωρώ έως τώρα.

Να ρωτήσω κάτι off topic

Ποια εφαρμογή θεωρείτε σαν πιο αξιόπιστη για την παρακολούθηση των δεμάτων και να έχει και push notifications όταν αλλάζει η κατάσταση;

Δεν με νοιάζει αν είναι επί πληρωμή

Thanks

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Trackchecker Mobile απροβληματιστη κ ακριβής θεωρώ έως τώρα.

Σωστός .... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Trackchecker Mobile απροβληματιστη κ ακριβής θεωρώ έως τώρα.

 

Θα διαφωνήσω η καλύτερη για εμένα είναι Deliveries Package Tracker

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=de.orrs.deliveries

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά θα τα δοκιμάσω

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

:blink: - μεγαλο μπερδεμα με τα διπλα tracking number,πηρα απο Κινα τον ιανουαριο και μου εδωσε το EE.....DH.....C0A ενα μακρυναρι που βαση αναζητησης

31 Δεκ 2018 10:26

Shipment data received CN

εφτασε στην Αθηαν στις 13 ιανουαριου και μετα τιποτε,ειναι σαν να εχει μεινει στασιμο,αυτα ηταν τα τελευταια νεα:

13 Ιαν 2019 07:15

Flight landed in destination country Eleftherios Venizelos Intl, GR

το πακετο ηρθε χτες και τι βλεπω επανω? αλλο tracking number τυπου UV.....DE το οποιο στην αναζητηση βγηκε να ξεκιναει καπου ενδιαμεσα δηλαδη απο

04 Ιαν 2019 07:18

SUBMITTED jingkou dist zhenjiang, China

δεν καταλαβαινω,στα ενδιαμεσα πηρε αλλο tracking number? δηλαδη αμα χανοταν ας το πουμε που θα εβγαζα ακρη? ο κινεζος θα ελεγε να ηρθε στην Ελλαδα,εχει ξανατυχει σε κανεναν φιλο το ιδιο?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάει καιρός, αλλά μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο, αλλά από Ηνωμένο Βασίλειο (καμία σχέση με Άγιο Βασίλειο).

Πρέπει να είχε αλλάξει όταν μπήκε Ελλάδα, και μάλιστα, ήταν δύο δέματα που είχαν χαθεί.

 

-----------------------------------------------

 

Απόψε βλέπω στο Banggood, πως παραγγελία από τις 18 Φεβρουαρίου, έγινε μόλις σήμερα shipped, αλλά με Air Parcel αντί για Direct όπως κατά 99% πρέπει να την έκανα.

Η αξία είναι 65€ και είναι σχετικά μεγάλο δέμα (φακός).

Link to comment
Share on other sites

Αγορά από αλί 21.06 ευρώ λέτε να το βάλουν Τελωνειο?’ Καθαρή τιμή χωρίς εκπτώσεις

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Αγορά από αλί 21.06 ευρώ λέτε να το βάλουν Τελωνειο?’ Καθαρή τιμή χωρίς εκπτώσεις

 

είναι τελικό ποσό μαζί με μεταφορικά?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι τελική πληρωτέα

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Απόψε βλέπω στο Banggood, πως παραγγελία από τις 18 Φεβρουαρίου, έγινε μόλις σήμερα shipped, αλλά με Air Parcel αντί για Direct όπως κατά 99% πρέπει να την έκανα.

Η αξία είναι 65€ και είναι σχετικά μεγάλο δέμα (φακός).

Έχεις κάτι που να δείχνει ότι όντως τους είχες ζητήσει prioriry direct mail, π.χ. το τελικό ποσό που πλήρωσες να φαίνεται ότι είναι η ονομαστική αξία του προϊόντος συν όσο χρεώνουν το PDM γι' αυτό, ώστε να τους ζητήσεις τα ρέστα σου (μιας και πρόκειται για δικό τους λάθος) σε περίπτωση που πιαστεί στο τελωνείο;

Ναι τελική πληρωτέα

Αν σου ζητήσουν αποδεικτικά αγοράς για τον εκτελωνισμό, τους στέλνεις το €21.06 και λογικά θα είσαι εντάξει.

Αν στο χρέωσουν αυθαίρετα, υποβάλλεις ένσταση και ζητάς να το επανεκτιμήσουν. Λογικά θα δικαιωθείς, αλλά θα περιμένεις από αρκετά έως πολύ.

Και με λίγη τύχη, το εκτιμούν μόνοι τους ως < €22 και περνάει χωρίς προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Σε δική μου παραγγελία από το ali 21,90 €, έδειξε ότι πέρασε τελωνείο εχθές το πρωί και το μεσημέρι φορτώθηκε για κέντρο διαλογής. Γενικά μέχρι αυτό το ποσό δεν είχα ποτέ θέμα. Θεωρώ ούτε και εσύ θα έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες έκανε να μπει;

Για να ξέρω πόσο να περιμένω..

Έχω από της 19-2..

Ευχαριστώ πολύ.

Σε δική μου παραγγελία από το ali 21,90 €, έδειξε ότι πέρασε τελωνείο εχθές το πρωί και το μεσημέρι φορτώθηκε για κέντρο διαλογής. Γενικά μέχρι αυτό το ποσό δεν είχα ποτέ θέμα. Θεωρώ ούτε και εσύ θα έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω κάποια «απόδειξη» για το Direct...αφήνω μια μικρή πιθανότητα, να ξέχασα να το δηλώσω έτσι.

Μόλις τώρα έκανα μία παραγγελία και πήγα να την πατήσω. Υπάρχει το... 'κλασικό' που την έχει πάθει πολύς κόσμος, επιλέγεις priority στην αρχική σελίδα του προϊόντος και μετά κάνεις add to cart, μόνο για να ανακαλύψεις (αν το ανακαλύψεις εγκαίρως!) ότι το έχει αγνοήσει και πρέπει να το επιλέξεις στο τελικό στάδιο, στην επικύρωση της παραγγελίας.

Άνετος εγώ (μιας και το ήξερα), πήγα ως εκεί, στο τελικό στάδιο, επέλεξα "priority" από το σχετικό μενού και ήμουν έτοιμος να πατήσω "confirm order", όταν -ευτυχώς- πρόσεξα ότι παρά την επιλογή που (νόμιζα ότι) είχα κάνει, το σχετικο πεδίο έγραφε ακόμα "standard shipping". Ξανανοίγω το μενού, επιλέγω πάλι pdm, κλείνω το μενού... τα ίδια!

Τελικά ανακάλυψα ότι στο κάτω μέρος του drop-down μενού έβγαζε και κουμπάκι "οκ" (κάτι που δε συνηθίζεται γενικά με drop-downs!), που έπρεπε να το πατήσεις πριν κλείσεις το μενού για να επιβεβαιώσεις την επιλογή σου, και επειδή το μενού ήταν αρκετά μεγάλο, το σχετικό κομμάτι ήταν αθέατο "κάτω" από το τέλος της οθόνης και έπρεπε να κάνω scroll down για να το δω!

Έχουν... καταφέρει να έχουν πολλούς και διαφορετικούς τρόπους στις σελίδες τους για να σε κάνουν να κάνεις λάθος!

Υπόδειγμα σχεδίασης...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω κάποια «απόδειξη» για το Direct...αφήνω μια μικρή πιθανότητα, να ξέχασα να το δηλώσω έτσι.

Στο mail επιβεβαίωσης της παραγγελίας δεν σου λέει ποιον τρόπο επέλεξες;

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Το Gearvita βλέπω έχει "to Greece via EU Priority line". Έχει δοκιμάσει κάποιος; Είναι σαν των Gearbest - Banggood?
Link to comment
Share on other sites

Με EMS Express Mail Service πληρώνουμε τελωνειο;Με ΕΛΤΑ ερχεται;Ξέρουμε τι ειναι το tariff insurance που έχει το Bangood;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Με EMS Express Mail Service πληρώνουμε τελωνειο;Με ΕΛΤΑ ερχεται;Ξέρουμε τι ειναι το tariff insurance που έχει το Bangood;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Η EMS είναι η courier των εθνικών ταχυδρομείων και, φυσικά, εξυπηρετείται εδώ από τα ΕΛΤΑ (ELTA Courier).

Τα έξοδα εκτελωνισμού είναι αντίστοιχα εκείνων των ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εκτός από τα 18€ που στοιχίζει θα πληρώσω και έξοδα εκτελωνισμου;

Έχει και tariff insurance 6€.Αυτό ξέρουμε τι ειναι;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...