Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η κουβέντα ξεφεύγει... Ο καθένας ας κρατάει τις απόψεις του...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι γιατί αντί για ουσία βγάζουν αποθωμένα μερικοί.

Σου έχω και κάτι άλλο εσένα :lol:

Ξέρεις ότι υπάρχουν περιπτώσεις priority που πιάστηκαν στο τελωνείο;

Ιδίως από Gearbest.

Αν το κόστος του priority ήταν το τελωνείο, τότε γιατί πέρασαν;

Που έτσι κι αλλιώς φίλε μου 6 ευρώ συνολικό κόστος να πληρώσεις δεν είναι για κανένα αντικείμενο.

Και εσύ να πας να εκτελωνίσες κάτι που έχει 23 ευρώ και ξεπερνάει την ατέλεια των 22, θα πληρώσεις παραπάνω από 6 σε όλες τις χώρες τις ΕΕ.

Κάτι το ΦΠΑ και έξοδα παράστασης έγιναν φτερά τα 6 και πόσο μάλλον ότι πρέπει να πληρωθεί και αποστολή από την όποια χώρα προς την Ελλάδα.

Στα λέω για να μη σε παραμυθιάζουν όταν σου λένε ότι γίνονται όλα νόμιμα.

Έχουν βρει τρύπες σε κάποιες χώρες και τις εκμεταλεύονται.

Γι αυτό οδεύουμε μάλιστα και στην κατάργηση της ατέλειας των 22.

Πάμε να γλυτώσουμε τα πολλά και δε θα γλυτώσουμε ούτε τα λίγα σε λίγο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

παλικαρια παρακολουθω αυτη την κουβεντα χωρις να συμετεχω ,,,,,,γενικα γινεται και ξαναγινεται απο απο παλια στο νημα και δεν βγαινει ακρη γιατι δεν μπορουμε με σιγουρια να ξερουμε ακριβως τι συμβαινει ,,,οποτε ας το αφησουμε και οπου παει η ιστορια των τελωνειων και των ελτα,,,κακα τα ψεμματα καποια στιγμη η θα αναγκαστουμε να σταματησουμε τις αγορες απο κινα γιατι θα ειναι ασυμφορες και γιατι θα εχουν κλεισει τις τρυπες σχετικα με τα priority,,,Η θα κατσουν τετοιους φορους-δασμους οποτε θα ειναι ασυμφορο να ψωνιζουμε απο κινα,,,,, γιατι και απο την ευρωπη να ερχονται αμα βαζουν λογικους φορους-δασμους ενταξει να το δεχτουμε,,το θεμα ειναι το εδω λαμογιο κρατος τι θα μας καθιζει στην τσεπη σε φορο-δασμο ωστε αμα θελει να μας αναγκασει να κοψουμε τις αγορες απο κινα,,,,,Αφηστε το και οπου παει το πολυ σε κανα δυο χρονακια θα ξεκαθαρισει το τοπιο και θα φανει αν συμφερει να ψωνιζουμε απο κινα,,,,Το μονο σιγουρο ειναι οτι για φτηνοπραματα μελλοντικα δεν θα συμφερει η κινα...Οποτε βλεπουμε στην πορεια...
Link to comment
Share on other sites

εγω ξαιρω να πω οτι ενα οφονο που κανει 350 ευρω εδω το φερνω απο κινα με 200....για εγγυηση ειναι τα ιδια οποτε τι τσακωνεστε για το πως τα φερνουν οι κινεζοι ?? αμα σταματησουν θα ειναι το προβλημα
Link to comment
Share on other sites

εγω ξαιρω να πω οτι ενα οφονο που κανει 350 ευρω εδω το φερνω απο κινα με 200....

Ποιό είναι αυτό?

Εγώ τελευταία έχω την αίσθηση ότι οι κινέζοι έχουν ακριβύνει και έχει κλείσει πολύ η ψαλίδα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι αυτό?

Εγώ τελευταία έχω την αίσθηση ότι οι κινέζοι έχουν ακριβύνει και έχει κλείσει πολύ η ψαλίδα.

Συμφωνώ με εσένα σήμερα στα 10 τηλέφωνα που κοιτάξεις είναι σχεδόν ίδια τιμή με τον φτηνότερο απο skroutz. Αν έχω διαφορά 10 ευρω δεν το ρισκαρω.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν έστω και λίγη λογική στο μυαλό τους θα μπορούν να καταλάβουν ότι για να έχουν τα σκρουτζομαγαζα 10 ευρώ διαφορά στις τιμές με τους Κινέζους ότι κάτι δεν πάει καλά. Δεν γίνεται να έχεις ένα κατάστημα +τα πάγια έξοδα του +να πληρώνεις τον ΦΠΑ από κάθε προϊόν +το κέρδος και η τιμή σου να είναι +10-20ευρω από τους Κινέζους. Κάτι δεν πάει καλά. Ψάξτε λίγο στο Google "Skroutz-o-μάγαζα που εμπορεύονται smartphones – μια οργανωμένη απάτη ολικής" και ανοίξτε τα μάτια σας και τα μυαλά σας
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αυτό που αναφέρεις.Εχω πάρει άπειρα πράγματα από skroutz.

Επιλέγω τα ετοιμοπαράδοτα πάντα , μιλώ πρώτα μαζι τους, όλα έχουν νόμιμη απόδειξη μέσα, τώρα για τιμολόγια δεν μπορώ να πω και δεν ξέρω αν αναφέρεσαι μόνο σε smartphone εγώ μιλώ για τα πάντα από βίδες μέχρι πλυντήρια και πάντα για τους φτηνότερους από εκεί.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι αυτό?

Εγώ τελευταία έχω την αίσθηση ότι οι κινέζοι έχουν ακριβύνει και έχει κλείσει πολύ η ψαλίδα.

Το ulefone power 5 που με ενδιαφερει εχει αυτη τη διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αυτό που αναφέρεις.Εχω πάρει άπειρα πράγματα από skroutz.

Επιλέγω τα ετοιμοπαράδοτα πάντα , μιλώ πρώτα μαζι τους, όλα έχουν νόμιμη απόδειξη μέσα, τώρα για τιμολόγια δεν μπορώ να πω και δεν ξέρω αν αναφέρεσαι μόνο σε smartphone εγώ μιλώ για τα πάντα από βίδες μέχρι πλυντήρια και πάντα για τους φτηνότερους από εκεί.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα. Εγώ αναφέρομαι στα κινητά τηλέφωνα που πουλάνε με ελάχιστη διαφορά τιμής από αυτήν στην Κίνα. Όσο και αν βάλεις κάτω χαρτί και μολύβι οι πράξεις δεν βγαίνουν. Ακόμα και αν ο Έλληνας το προμηθεύεται σε χαμηλότερη τιμή από ότι το παίρνει ο Κινέζος που και πάλι δεν βγαίνει. Οι αποδείξεις που δίνουν τα μαγαζιά είναι στην ουσία πλαστές. Ένα κομμάτι χαρτί α4 με κάποια στοιχεία απάνω. Τίποτα άλλο. Στην περίπτωση του τιμολογίου επειδή δεν μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο η σου βρίσκουν δικαιολογίες ότι δεν μπορούν να στο κόψουν η στο κόβουν και πληρώνουν την χασούρα βγάζοντας τα από αλλού. Γιατί όσοι ζητάνε τιμολόγιο είναι λίγοι. Οι περισσότεροι ζητούν απλή απόδειξη στις αγορές τους. Το σκρουτζ φυσικά δεν κάνει κάτι για όλο αυτό αφού δεν δαγκώνει τα χέρια που το ταΐζουν. Ο μόνος χαμένος το κράτος φυσικά. Δεν ξέρω πριν πόσο καιρό είχε βγει πάλι σκάνδαλο για καταστήματα στο σκρουτζ που πουλούσαν κανονικά έκοβαν αποδείξεις κανονικά και μετά από κάποιο καιρό έκλειναν, δεν απέδιδαν το ΦΠΑ στο κράτος και μετά άνοιγαν με άλλο αφμ. Ο Έλληνας στην κομπίνα είναι πρώτος.

Link to comment
Share on other sites

Το ulefone power 5 που με ενδιαφερει εχει αυτη τη διαφορα

 

Συνήθως οι τιμές που βλέπεις στα σκρουτζομάγαζα, είναι από την τελευταία φορά που προμηθεύτηκε τη συσκευή το κατάστημα.

Αυτό είναι περσινό μοντέλο και ίσως δεν είναι ενημερωμένη η τιμή του αφού δεν κάνει πωλήσεις και ποιος ξέρει πότε το προμηθεύτηκαν τελευταία φορά.

Σε παρόμοια περίπτωση πήρα τηλέφωνο και ζήτησα επικαιροποιημένη τιμή και μου έδωσαν 100 ευρώ πιο κάτω.

Πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτα τους.

Δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

 

----------

 

Φίλε P_papadis είχαμε περίπτωση εδώ που έλεγε ο άλλος ρε παιδιά καθυστέρησε η παραγγελία που είχα κάνει για 10 κινητά.... κλπ κλπ

Κατάλαβες πως προμηθεύονται κάποιοι :X

Link to comment
Share on other sites

Φίλε P_papadis είχαμε περίπτωση εδώ που έλεγε ο άλλος ρε παιδιά καθυστέρησε η παραγγελία που είχα κάνει για 10 κινητά.... κλπ κλπ

Κατάλαβες πως προμηθεύονται κάποιοι :X

 

Καρφώνονται μόνοι τους :lol:

Link to comment
Share on other sites

Για και χαρά και πάλι.

Έτσι για το ιστορικό, τα λεφτά μου τα έστειλαν σχετικά γρήγορα από το gearbest για το τηλ. που δεν έφτασε ποτέ στα χέρια μου, όπως είχα γράψει σε προηγούμενο μήνυμα.

Από support, μια χαρά το gearbest δεν λέω.

 

Σκέφτομαι να κάνω άλλη μία απόπειρα να ξανα-αγοράσω την συσκευή από εκεί.

Σαν μοναδική επιλογή μου έχει αυτό: NETHERLANDS REGISTERED (PDM)

Επιλέγω αυτό, βάζω και το SHIPPING GUARANTEE όπου είναι 10-12 ευρώ και προχωράω;

 

TA9DTFs.png

Link to comment
Share on other sites

Για και χαρά και πάλι.

Έτσι για το ιστορικό, τα λεφτά μου τα έστειλαν σχετικά γρήγορα από το gearbest για το τηλ. που δεν έφτασε ποτέ στα χέρια μου, όπως είχα γράψει σε προηγούμενο μήνυμα.

Από support, μια χαρά το gearbest δεν λέω.

 

Σκέφτομαι να κάνω άλλη μία απόπειρα να ξανα-αγοράσω την συσκευή από εκεί.

Σαν μοναδική επιλογή μου έχει αυτό: NETHERLANDS REGISTERED (PDM)

Επιλέγω αυτό, βάζω και το SHIPPING GUARANTEE όπου είναι 10-12 ευρώ και προχωράω;

 

TA9DTFs.png

 

Ναι προχωράς αλλα χωρις το shipping guarantee.Αμα πληρώνεις με PayPal εισαι ήδη καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειπανε οτι το shipping guarantee καλυπτει και την περιπτωση τελεωνειου

 

Νομίζω η επιλογή "priority" καλύπτει από μόνη της το τελωνείο. Απλά κοιτάνε να "αρπάξουν" όσα περισσότερα λεφτά μπορούν. :)

Edit: Όταν λέω "καλύπτει" εννοώ ότι είναι ασφαλής μέθοδος για την αποφυγή, έως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αποφυγή ε?

Μήπως ειναι λίγο λάθος η λέξη για τα "πιστεύω σας"?

 

Και φυσικά εννοώ στην Ελλάδα. Δεν έχω λόγο να μπω σε αντιπαράθεση. Δεν τα παίρνω ούτε από τους Κινέζους ούτε από οποιονδήποτε. Να βοηθήσω προσπαθώ με τη μικρή μου εμπειρία. Με την επιλογή priority δεν υπάρχει κανένα ενδεχόμενο να χρεωθεί έξτρα η παραγγελία στην Ελλάδα. (Στο banggood μάλιστα δεν έχεις την επιλογή "tariff insurance ", γιατί δεν υπάρχει λόγος).

Link to comment
Share on other sites

Έχουν ακόμα γιορτή στην Κίνα;

Έχω παραγγείλει έναν Convoy L6 από banggood, και βλέπω πως από τις 18 Φλεβάρη, είναι ακόμα στο processing.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν ακόμα γιορτή στην Κίνα;

Έχω παραγγείλει έναν Convoy L6 από banggood, και βλέπω πως από τις 18 Φλεβάρη, είναι ακόμα στο processing.

Δες τη διαθεσιμότητα στη σελίδα αυτού που παράγγειλες. Το πιο πιθανό είναι να μην είναι άμεσα σε στοκ.

Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοια περίπτωση μου έκαναν refound. Δεν το έχουν σε στοκ.

Μιλα μαζί τους.

 

Aν δεν ήταν σε διαθεσιμότητα, θα μπορούσα να παραγγείλω;

Τέλος πάντων, αρχές Μαρτίου ελπίζω να παραλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Το έπαθα με τις 2 τελευταίες μου παραγγελίες από αυτούς (το έγραφαν βέβαια, "processing time: expected on ...").

Το ένα το έστειλαν 3-4 μέρες μετά την παραγγελία (αρκετά νωρίτερα από τον εκτιμώμενο χρόνο που έδιναν).

Για το άλλο, έστειλαν mail και με ρώτησαν αν θα ήθελα refund, αλλαγή της παραγγελίας ή να περιμένω. Τους είπα ότι θα περιμένω και σήμερα -κατά σύμπτωση- μου ήρθε ειδοποίηση ότι εστάλη.

 

Γι' αυτό έγραψα "δες τη διαθεσιμότητα" - εννοούσα αυτό που γράφουν "processing time" (άνοιξα τώρα ένα από αυτά που είχα παραγγείλει και είδα το λεκτικό... :))

Link to comment
Share on other sites

Για τα ΕΛΤΑ υπάρχει μόνο Αθήνα και Θεσσαλονίκη ,εμάς στην επαρχία μας έχουν γραμμένους ,τα δέματα μου βγήκαν την Δευτέρα από τελωνείο ,για Θεσσαλονίκη στον φίλο μου έφυγε Δευτέρα ,εμένα κάνει διακοπές στο κέντρο διαλογής Αττικής .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...