Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν το καταλαβαίνουν οι κινέζοι..

αυτό τους λεω.. να κατεβάσουν την τιμή 1 ευρώ (η σε κάποιους αλλους 40 σεντς) για να μην ξεπερνά η παραγγελία τα 22€ και έπειτα να αγοράσω κάτι που στοιχίζει 1-2€ και να μην το στείλουν ..

Δεν το κάνουν.

Τουλάχιστον αυτοί που μίλησα.

Ακόμα και αν τους είπα στο τέλος οτι θα αγοράσω παραπάνω απο ένα κομμάτια αν γίνει σωστα.

 

Εδω αυτός που αναφέρω και μιλάει και κανονικά αγγλικά λεει τα δικα του..

Στην αρχή δείχνει να κατάλαβε και μου προτείνει την λύση με το "1 dollar shipping"

 

Λεω οκ κατάλαβε.

 

Μετα μου λέει να τα βάλω και τα 2 στο καλάθι..

Του εξηγώ πάλι οτι πρέπει να γίνουν ξεχωριστά οι αγορές αλλά παλι επιμένει.

Το κάνω τα βαζω και τα 2 στο καλαθι να δω τι θα κανει.., και τελικα μου κανει 50 σεντς του ευρω έκπτωση.

Τι γίδια ειναι αυτά.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

δεν το καταλαβαίνουν οι κινέζοι..

αυτό τους λεω.. να κατεβάσουν την τιμή 1 ευρώ (η σε κάποιους αλλους 40 σεντς) για να μην ξεπερνά η παραγγελία τα 22€ και έπειτα να αγοράσω κάτι που στοιχίζει 1-2€ και να μην το στείλουν ..

Δεν το κάνουν.

Τουλάχιστον αυτοί που μίλησα.

Ακόμα και αν τους είπα στο τέλος οτι θα αγοράσω παραπάνω απο ένα κομμάτια αν γίνει σωστα.

 

Εδω αυτός που αναφέρω και μιλάει και κανονικά αγγλικά λεει τα δικα του..

Στην αρχή δείχνει να κατάλαβε και μου προτείνει την λύση με το "1 dollar shipping"

 

Λεω οκ κατάλαβε.

 

Μετα μου λέει να τα βάλω και τα 2 στο καλάθι..

Του εξηγώ πάλι οτι πρέπει να γίνουν ξεχωριστά οι αγορές αλλά παλι επιμένει.

Το κάνω τα βαζω και τα 2 στο καλαθι να δω τι θα κανει.., και τελικα μου κανει 50 σεντς του ευρω έκπτωση.

Τι γίδια ειναι αυτά.

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου

 

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά κάτω απο μήνα δεν σε κόβω να παραλαμβάνεις, με παρόμοιο tracking είμαι ακόμα στο pre-advised (απο 23 Ιανουαρίου). Για την ιστορία απο τις 19 Ιανουαρίου ξεκίνησε το tracking

Link to comment
Share on other sites

Κάτι θέμα υπάρχει...

Παραγγελία την προηγούμενη Τετάρτη κ σήμερα φεύγει από Ολλανδία...

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά κάτω απο μήνα δεν σε κόβω να παραλαμβάνεις, με παρόμοιο tracking είμαι ακόμα στο pre-advised (απο 23 Ιανουαρίου). Για την ιστορία απο τις 19 Ιανουαρίου ξεκίνησε το tracking
Link to comment
Share on other sites

δεν το καταλαβαίνουν οι κινέζοι..

αυτό τους λεω.. να κατεβάσουν την τιμή 1 ευρώ (η σε κάποιους αλλους 40 σεντς) για να μην ξεπερνά η παραγγελία τα 22€ και έπειτα να αγοράσω κάτι που στοιχίζει 1-2€ και να μην το στείλουν ..

Δεν το κάνουν.

Τουλάχιστον αυτοί που μίλησα.

Ακόμα και αν τους είπα στο τέλος οτι θα αγοράσω παραπάνω απο ένα κομμάτια αν γίνει σωστα.

 

Εδω αυτός που αναφέρω και μιλάει και κανονικά αγγλικά λεει τα δικα του..

Στην αρχή δείχνει να κατάλαβε και μου προτείνει την λύση με το "1 dollar shipping"

 

Λεω οκ κατάλαβε.

 

Μετα μου λέει να τα βάλω και τα 2 στο καλάθι..

Του εξηγώ πάλι οτι πρέπει να γίνουν ξεχωριστά οι αγορές αλλά παλι επιμένει.

Το κάνω τα βαζω και τα 2 στο καλαθι να δω τι θα κανει.., και τελικα μου κανει 50 σεντς του ευρω έκπτωση.

Τι γίδια ειναι αυτά.

 

επειδη εδω ειμαστε ολοι στην κομπινα , αυτο σημαινει οτι πρεπει να το κανουν και οι κινεζοι? του ζητας να κανει κατι ...σε ξερει κι απο χτες να σε εμπιστευτει???

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι οπως τα λες και συγνωμη που τους εθιξα μιας και ολα δειχνουν οτι δεν κανουν τετοια πραγματα οι Κινεζοι που λες.

τα κανουν μονο οι Ελληνες.. αυτοι ανακαλυψαν και το priority..

αλλα πχ σε εναν απο ολους (πανω κατω ειναι το ιδιο ποσο και συζητηση σε ολους) του ζηταω να κατεβασει την τιμη 41 σεντ για να παρω αρκετα εγω αλλα και κοσμος που ενδιαφερεται για το συγκεκριμενο προιον.

η εκπτωση που ζηταμε.. ειναι η αστρονομικη... 41 σεντ στα 22.40.

οποτε ειναι γιδια . δεν τους κοβει.

Ακομα και ψεματα να λεω οτι δεν θα παρουν αλλοι η δεν θα του τα πληρωσω αλλιως αν θελει, θα βγει χαμενος???????????

Γενικοτερα απο τις απειρες παραγγελιες που εχεις κανει απο Κινα σου εμεινε η πολυ καλη επικοινωνια που εχεις μαζι τους καθε φορα που χρειαστηκε η το αντιθετο??

Γιατι εμενα για λαμογια μου φαινονται γενικοτερα .

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ταλαιπωρείσαι άσκοπα.

Παράγγειλε το ένα και σε μια εβδομάδα το άλλο (για να μην τα βάλει στο ίδιο δέμα).

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι οπως τα λες και συγνωμη που τους εθιξα μιας και ολα δειχνουν οτι δεν κανουν τετοια πραγματα οι Κινεζοι που λες.

τα κανουν μονο οι Ελληνες.. αυτοι ανακαλυψαν και το priority..

αλλα πχ σε εναν απο ολους (πανω κατω ειναι το ιδιο ποσο και συζητηση σε ολους) του ζηταω να κατεβασει την τιμη 41 σεντ για να παρω αρκετα εγω αλλα και κοσμος που ενδιαφερεται για το συγκεκριμενο προιον.

η εκπτωση που ζηταμε.. ειναι η αστρονομικη... 41 σεντ στα 22.40.

οποτε ειναι γιδια . δεν τους κοβει.

Ακομα και ψεματα να λεω οτι δεν θα παρουν αλλοι η δεν θα του τα πληρωσω αλλιως αν θελει θα βγει χαμενος???????????

Γενικοτερα απο τις απειρες παραγγελιες που εχεις κανει απο Κινα σου εμεινε η πολυ καλη επικοινωνια που εχεις μαζι τους καθε φορα που χρειαστηκε η το αντιθετο??

Γιατι εμενα για λαμογια μου φαινονται γενικοτερα .

 

πρωτον. το priority ειναι μια διαδικασια νομιμη...δεν ειναι σαν κι αυτο που ζητας. σε γενικες γραμμες η επικοινωνια που εχω με τους κινεζους, εκτος απο το tomtop, ειναι αριστη. και με gearbest και banggood οι απαντησεις τους ειναι αμεσες και ειναι πολυ εξηπηρετικοι. γενικα ειναι τυπικοι. τωρα εσυ τους ζηταν να ριξουν ενα προιον (τα 41 σεντ που ζητας μπορει να ειναι το κερδος τους) για να μην πληρωσεις εσυ τελωνειο που εισαι το 1/10000000 τους...δηλαδη τιποτα. διαβασε καλα αυτα που γραφεις και σκεψου ποσο λογικο ειναι αυτο που ζητας. δεν ειναι θεμα χαζομαρας μπορει ναμην τους συμφερει...αλλα φυσικα αυτο δεν το σκεφτεσαι.

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα του κερδους διαβασε τι γραφεις ...

Γνωριζεις πολλους που διατηρουν επιχειρηση για 1-2% κερδος?

Αν μου πεις για τους Κινεζους εγω δεν το πιστευω αυτο.

Μετα με gear εχω και εγω καλη επικοινωνια. οχι αριστη αλλα μια χαρα.

Στο θεμα του priority εισαι ανημερωτος εκτος αν σου μιλανε πχ για τους Γιωργηδες και εσυ συζητας μονο για τον εναν απο τους Γιωργηδες που τυχαινει να γνωριζεις.

ΚΟΙΤΑ ποσα φραγκα γραφει επανω το επομενο πακετο απο κινα που θα σου ερθει χωρις να εχεις ζητησει εσυ κατι.

Παντα λεει το σωστο ποσο?

Ακομα δεν αναφερομαι στα μονο δεξια και μονο αριστερα παπουτσια κλπ που ακουγονται αλλα Πχ θυμησου πριν 1-2 χρονια για κατι δις προστιμα που συζηταγαν στην Ευρωπη.. κατι με τα Αγγλικα και οχι μονο ταχυδρομεια.. κατι για δασμους που εχανε οι Ευρωπη..

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα του κερδους διαβασε τι γραφεις ...

Γνωριζεις πολλους που διατηρουν επιχειρηση για 1-2% κερδος?

Αν μου πεις για τους Κινεζους εγω δεν το πιστευω αυτο.

Μετα με gear εχω και εγω καλη επικοινωνια. οχι αριστη αλλα μια χαρα.

Στο θεμα του priority εισαι ανημερωτος εκτος αν σου μιλανε πχ για τους Γιωργηδες και εσυ συζητας μονο για τον εναν απο τους Γιωργηδες που τυχαινει να γνωριζεις.

ΚΟΙΤΑ ποσα φραγκα γραφει επανω το επομενο πακετο απο κινα που θα σου ερθει χωρις να εχεις ζητησει εσυ κατι.

Παντα λεει το σωστο ποσο?

Ακομα δεν αναφερομαι στα μονο δεξια και μονο αριστερα παπουτσια κλπ που ακουγονται αλλα Πχ θυμησου πριν 1-2 χρονια για κατι δις προστιμα που συζηταγαν στην Ευρωπη.. κατι με τα Αγγλικα και οχι μονο ταχυδρομεια.. κατι για δασμους που εχανε οι Ευρωπη..

 

Μάλλον εσύ είσαι ανενημερωτος. Τα έχεις κάνει αχταρμά στο κεφάλι σου. Τι σχέση έχει το priority όπου το πακέτο φτάνει σε ευρωπαϊκή χώρα, εκτελωνιζεται, και μετά έρχεται στην Ελλάδα με τα αριστερά και δεξιά παπούτσια που λες.

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα του κερδους διαβασε τι γραφεις ...

Γνωριζεις πολλους που διατηρουν επιχειρηση για 1-2% κερδος?

Αν μου πεις για τους Κινεζους εγω δεν το πιστευω αυτο.

Μετα με gear εχω και εγω καλη επικοινωνια. οχι αριστη αλλα μια χαρα.

Στο θεμα του priority εισαι ανημερωτος εκτος αν σου μιλανε πχ για τους Γιωργηδες και εσυ συζητας μονο για τον εναν απο τους Γιωργηδες που τυχαινει να γνωριζεις.

ΚΟΙΤΑ ποσα φραγκα γραφει επανω το επομενο πακετο απο κινα που θα σου ερθει χωρις να εχεις ζητησει εσυ κατι.

Παντα λεει το σωστο ποσο?

Ακομα δεν αναφερομαι στα μονο δεξια και μονο αριστερα παπουτσια κλπ που ακουγονται αλλα Πχ θυμησου πριν 1-2 χρονια για κατι δις προστιμα που συζηταγαν στην Ευρωπη.. κατι με τα Αγγλικα και οχι μονο ταχυδρομεια.. κατι για δασμους που εχανε οι Ευρωπη..

νομιζω οτι ο φιλος πριν σου απαντησε για τα priority. εκτελωνιζονται αλλου και ερχονται αρα νομιμη διαδικασια. το τι γραφουν ξερεις πολυ καλα οτι δεν παιζει κανενα ρολο...γιαυτο σου ζηταει αποδεικη το τελωνειο για να εκτελωνισει.

τωρα για τα μαγαζια που δουλευουν με 1-2% μαλλον δεν ξερεις την αγορα. οι περισσοτεροι σκρουτζαδες δουλευουν με 3-4 % . αν εσυ ζητησεις το μισο απο αυτο τοτε αυτος γιατι να δουλεψει. επισης μεσα σε αυτο το 4% μπορει να εχει ολα του τα λειτουργικα. γενικα παντως ο εμπορος αν τον συμφερει θα στη δωσει την εκπτωση...στη δικη σου περιπτωση μαλλον δεν τον συμφερει. εξαρταται και για τι ποσοτητες μιλας βεβαια

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για κινεζους οχι για amazon σου θυμιζω.

Διαβασε ολο το κειμενο και θα καταλαβεις οτι ΙΣΩΣ εγινε νομιμη διαδικασια και αυτη οχι απο ολλους και οχι παντα "Γιωργο".

Δεν ηταν.

Οποτε η Αγιοσυνη των Κινεζων ειναι προσφατη.

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για κινεζους οχι για amazon σου θυμιζω.

Διαβασε ολο το κειμενο και θα καταλαβεις οτι ΙΣΩΣ εγινε νομιμη διαδικασια και αυτη οχι απο ολλους και οχι παντα "Γιωργο".

Δεν ηταν.

Οποτε η Αγιοσυνη των Κινεζων ειναι προσφατη.

 

ρε συ δεν λεω οτι ειναι αγιοι. απλα σου λεω οτι η τριγωνικη αποστολη ειναι νομιμη. εχουν δικαιωμα και το κανουν. οτι γενικα κανουν διαφορα ισχυει...σου ειπα κι εγω οτι με το tomtop ειχα πολλα θεματα...

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

πρωτον. το priority ειναι μια διαδικασια νομιμη...δεν ειναι σαν κι αυτο που ζητας. σε γενικες γραμμες η επικοινωνια που εχω με τους κινεζους, εκτος απο το tomtop, ειναι αριστη. και με gearbest και banggood οι απαντησεις τους ειναι αμεσες και ειναι πολυ εξηπηρετικοι. γενικα ειναι τυπικοι. τωρα εσυ τους ζηταν να ριξουν ενα προιον (τα 41 σεντ που ζητας μπορει να ειναι το κερδος τους) για να μην πληρωσεις εσυ τελωνειο που εισαι το 1/10000000 τους...δηλαδη τιποτα. διαβασε καλα αυτα που γραφεις και σκεψου ποσο λογικο ειναι αυτο που ζητας. δεν ειναι θεμα χαζομαρας μπορει ναμην τους συμφερει...αλλα φυσικα αυτο δεν το σκεφτεσαι.

 

Καμία νομιμότητα και κανένας εκτελωνισμός, αλλιώς θα συνοδευόταν μέχρι την πόρτα σου από τα χαρτιά του τελωνείου.

Αλλού είναι το "κόλπο" του priority, επειδή υπάρχουν πολλές ταχυδρομομπανανίες στην ΕΕ και μάλιστα μεγάλες και γνωστές χώρες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει μονο εσενα πελατη ο κινεζος, Aν εχει 200 πελατες με 1% κερδος τοτε την εκανε ταρατσα. Ετσι δουλευουν τα περισσοτερα καταστηματα .
Link to comment
Share on other sites

Καμία νομιμότητα και κανένας εκτελωνισμός, αλλιώς θα συνοδευόταν μέχρι την πόρτα σου από τα χαρτιά του τελωνείου.

Αλλού είναι το "κόλπο" του priority, επειδή υπάρχουν πολλές ταχυδρομομπανανίες στην ΕΕ και μάλιστα μεγάλες και γνωστές χώρες.

 

Όταν παραγγέλνεις από skroutz η ακόμη από μεγάλες αλυσίδες, κινεζικα προϊόντα, προφανώς έχουν εκτελωνιστεί. Παίρνεις μαζί κανένα χαρτί από το τελωνείο με την αγορά; Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το "κόλπο" του priority είναι ότι αρχικά η παραγγελία σου δε φαίνεται ότι έρχεται σε εσένα αλλά στην ευρωπαϊκή αποθήκη του καταστήματος. Εκεί εκτελωνιζεται, αλλάζει χαρτιά και πλέον η αποστολή γίνεται από το ευρωπαϊκό κατάστημα προς εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά τα καταραμένα πακέτα πού στάλθηκαν μέσα Νοεμβρίου και ακόμα αγνοείται η τύχη τους παρέλαβε κανένας;
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Όταν παραγγέλνεις από skroutz η ακόμη από μεγάλες αλυσίδες, κινεζικα προϊόντα, προφανώς έχουν εκτελωνιστεί. Παίρνεις μαζί κανένα χαρτί από το τελωνείο με την αγορά; Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το "κόλπο" του priority είναι ότι αρχικά η παραγγελία σου δε φαίνεται ότι έρχεται σε εσένα αλλά στην ευρωπαϊκή αποθήκη του καταστήματος. Εκεί εκτελωνιζεται, αλλάζει χαρτιά και πλέον η αποστολή γίνεται από το ευρωπαϊκό κατάστημα προς εσένα.

 

Τα χαρτιά τα έχει όποιος έκανε την εισαγωγή.

Αν τα παρήγγειλε η αντιπροσωπεία τα έχει εκείνη. Αν τα εισήγαγε από Κίνα το σκρουτζομάγαζο, τα έχει εκείνο (άσχετα που πολλοί τα φέρνουν με το "priority"...).

Όταν αγοράζεις εσύ προσωπικά δεν τα έχει κανένα μαγαζί, γιατί εσύ είσαι ο εισαγωγέας και θα καταλήξουν σε σένα.

Link to comment
Share on other sites

Τα χαρτιά τα έχει όποιος έκανε την εισαγωγή.

Αν τα παρήγγειλε η αντιπροσωπεία τα έχει εκείνη. Αν τα εισήγαγε από Κίνα το σκρουτζομάγαζο, τα έχει εκείνο (άσχετα που πολλοί τα φέρνουν με το "priority"...).

Όταν αγοράζεις εσύ προσωπικά δεν τα έχει κανένα μαγαζί, γιατί εσύ είσαι ο εισαγωγέας και θα καταλήξουν σε σένα.

 

Την εισαγωγή στην προκειμένη περίπτωση όμως την έκανε η ευρωπαική αποθήκη του κινεζομάγαζου, όχι εσύ. Αυτή είναι η διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει μονο εσενα πελατη ο κινεζος, Aν εχει 200 πελατες με 1% κερδος τοτε την εκανε ταρατσα. Ετσι δουλευουν τα περισσοτερα καταστηματα .

Το ακουω συχνα και δεν το πιστευω γιατι δεν εχω γνωρισει ποτε κανεναν να δουλευει για το 1%.

 

 

βρηκα κατι αλλα δεν ειναι αυτο που θυμομουν στα γρηγορα που κοιταξα τιτλους.

δεν ξερω αν εχει σχεση copy paste τα κανω

https://www.politico.eu/article/brussels-demands-uk-pay-e2-7-billion-in-lost-customs-duties/

 

https://www.dailymail.co.uk/news/article-5641459/UK-retailers-furious-Chinese-firms-use-loophole-let-ship-cheap-goods-UK.html

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά τα καταραμένα πακέτα πού στάλθηκαν μέσα Νοεμβρίου και ακόμα αγνοείται η τύχη τους παρέλαβε κανένας;

Χθες παρέλαβα, πακετο Δεκεμβρίου.

Του Νοεμβρίου, θα ειναι κατω κατω στην στοίβα, και τα περιμένω

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Την εισαγωγή στην προκειμένη περίπτωση όμως την έκανε η ευρωπαική αποθήκη του κινεζομάγαζου, όχι εσύ. Αυτή είναι η διαφορά

τι σε κανει εσενα να εισαι τοσο Σιγουρος οτι η εισαγωγη εγινε οπως επρεπε???????

Μπορει να εγινε αλλα εσυ που το ξερεις?

 

 

βρηκα κατι αλλα δεν ειναι αυτο που θυμομουν στα γρηγορα που κοιταξα τιτλους.

δεν ξερω αν εχει σχεση copy paste τα κανω

https://www.politico.eu/article/brussels-demands-uk-pay-e2-7-billion-in-lost-customs-duties/

 

https://www.dailymail.co.uk/news/article-5641459/UK-retailers-furious-Chinese-firms-use-loophole-let-ship-cheap-goods-UK.html

Link to comment
Share on other sites

τι σε κανει εσενα να εισαι τοσο Σιγουρος οτι η εισαγωγη εγινε οπως επρεπε???????

Μπορει να εγινε αλλα εσυ που το ξερεις?

 

Ε καλά δεν ήμουνα και παρόν κατά τον εκτελωνισμό :lol:

Link to comment
Share on other sites

Την εισαγωγή στην προκειμένη περίπτωση όμως την έκανε η ευρωπαική αποθήκη του κινεζομάγαζου, όχι εσύ. Αυτή είναι η διαφορά

 

Καμία ευρωπαική αποθήκη, αλλιώς θα το έβλεπες στην ευρωπαική αποθήκη τους.

Το δείχνει διαθέσιμο στην ευρωπαική αποθήκη; όχι..

Και δες με τι ποσό έρχεται...

Όταν δηλώνεται drone ως αξεσουάρ κήπου με κόστος 6 ευρώ για ποιο εκτελωνισμό μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...