Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πάντως παιδιά για ενημέρωση μακριά από την coolicool, στης 3 μέρες που είχα το κινητό παρουσίασε πρόβλημα η οθόνη είχε γεμίσει με κατακόρυφες γραμμές.Επικοινώνησα μαζί τους μου είπαν στείλτω για επισκευή το στέλνω πληρώνω 9 ευρώ για την αποστολή , το παραλαμβάνουν μετά από 1,5 μήνα και μετά μου λένε α η οθόνη είναι σπασμένη και ότι φταίω εγώ για το πρόβλημα και ότι πρέπει να πληρώσω 70 δολάρια για την επισκευή αλλαγή οθόνης συν τα μεταφορικά. Επικοινώνησα με την paypal άκρη δεν βρέθηκε και τώρα πρέπει να πληρώσω

όλα αυτά που ανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πάντως παιδιά για ενημέρωση μακριά από την coolicool, στης 3 μέρες που είχα το κινητό παρουσίασε πρόβλημα η οθόνη είχε γεμίσει με κατακόρυφες γραμμές.Επικοινώνησα μαζί τους μου είπαν στείλτω για επισκευή το στέλνω πληρώνω 9 ευρώ για την αποστολή , το παραλαμβάνουν μετά από 1,5 μήνα και μετά μου λένε α η οθόνη είναι σπασμένη και ότι φταίω εγώ για το πρόβλημα και ότι πρέπει να πληρώσω 70 δολάρια για την επισκευή αλλαγή οθόνης συν τα μεταφορικά. Επικοινώνησα με την paypal άκρη δεν βρέθηκε και τώρα πρέπει να πληρώσω

όλα αυτά που ανέφερα.

 

Μαλλον δεν πηρες σοβαρα τις απαντησεις μας στο θεμα σου 'η δεν μπηκες στον κοπο να τις διαβασεις.

Οποτε για αλλη μια φορα, καλα ξεμπερδεματα.

 

ΥΓ ειναι ληστεια αυτο που σου κανουν να το ξερεις.

Edited by Barlost
Κουραστικα
Link to comment
Share on other sites

Στην Ινδία 2 μέρες στο τελωνείο δέμα από Κίνα,στην Ελλάδα ήδη 28 μέρες στο τελωνείο δέμα από Κίνα ,,είμαστε χώρα Αφρικής και κακώς μας έχουν στην Ευρώπη .
Link to comment
Share on other sites

Από το να γίνουμε Ινδία προτιμώ το τελωνείο...και ας κάνει και 1 μήνα...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα να γίνουμε Ινδία ,αλλά έδειξα ότι ακόμα και σε χώρες Ασίας και Αφρικής βγαίνουν γρήγορα τα δέματα , ποιο επικής λέξη είναι ντροπή για αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα να μείνουν τα δέματα 1 μήνα στο τελωνείο .
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα να γίνουμε Ινδία ,αλλά έδειξα ότι ακόμα και σε χώρες Ασίας και Αφρικής βγαίνουν γρήγορα τα δέματα , ποιο επικής λέξη είναι ντροπή για αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα να μείνουν τα δέματα 1 μήνα στο τελωνείο .
Ρε συ δεν τα συγκρίνεις σωστά... Το σωστό είναι να γίνει έλεγχος γιατί χάνει πολλά έσοδα το κράτος. Στις χώρες που λες δεν γίνονται έλεγχοι γιατί δεν υπάρχει τίποτα. Επίσης σε μια τόσο μικρή χώρα με πολλά θέματα το μόνο που ξέρουμε να λέμε είναι οι άχρηστοι δημ υπάλληλοι... Δεν υπολογίζεις ότι ο ογκος των δεματων τα τελευταία χρόνια έχει γίνει τεράστιος. Σου είπα τη λύση... Κουριερ και το παίρνεις σε ελάχιστο χρόνο... Με το ανάλογο κόστος βέβαια... Τα θέλουμε και φτηνά και γρήγορα... Πες μου που υπάρχει αυτό στον κόσμο...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχω αδερφό δημόσιο υπάλληλο , οπότε δεν βρίζω τους δημόσιους υπαλλήλους ,το δέμα μου είναι κάτω των 22€ οπότε δεν χάνει λεφτά το κράτος που ανησυχείς ,εμένα ταλαιπωρεί το κράτος ,που δεν κάνει καλά την δουλειά του η να πάρει υπαλλήλους η να ελέγχουν ποιο λιγότερα δέματα, αλλά όπως λέμε στο χωριό μου ο επιμενων αριστερά την τρώει πίσω και κολλητά .Αντί να ενισχύσουν τα ΕΛΤΑ τα έφτασαν στο χείλος της χρεοκοπίας .
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν τελικα ολο αυτο το πραγμα συμφερει το κρατος. Αν δηλαδη τα εσοδα ειναι μεγαλυτερα απο τους δασμους που επιβαλλουν. Διατηρω πολλες επιφυλαξεις.

 

Sent from my UNKNOWN using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πρέπει να πούμε βέβαια ότι όποιος έχει αληθινό (και όχι υποκριτικό) ενδιαφέρον για τα έσοδα του κράτους τότε αγοράζει από Ελλάδα ώστε να πληρώσει το ΦΠΑ :p
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν τελικα ολο αυτο το πραγμα συμφερει το κρατος. Αν δηλαδη τα εσοδα ειναι μεγαλυτερα απο τους δασμους που επιβαλλουν. Διατηρω πολλες επιφυλαξεις.

 

 

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τις έννοιες των λέξεων που χρησιμοποίησες για να διατυπώσεις τα παραπάνω.

Άλλο θέμα τα έσοδα των ΕΛΤΑ, με το τέλος εκτελωνισμού, που επιβλήθηκε από το καλοκαίρι του 2017 (τα οποία αποδεικνύεται ότι δεν βελτιώθηκαν με το πρόσθετο αυτό τέλος και δεν έσωσαν την κατάσταση των ΕΛΤΑ) και άλλο τα έσοδα του κράτους που σίγουρα αυξήθηκαν από το καλοκαίρι του 2017, με την αυστηρή επιβολή ΦΠΑ στα εισερχόμενα δέματα από τρίτες ώρες αξίας CIF πάνω από 22€ και τους δασμούς (πολύ λίγα €) στις αξίες πάνω από 150€

Link to comment
Share on other sites

Οι δασμοί πάνε στο κράτος κι όχι στα ΕΛΤΑ

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Όσοι περιμένουν δέματα με yanwen δέμα που είχα παραγγείλει σε φίλο παρέλαβε σήμερα μετά από 40 μέρες ,μόνο σε χώρες τις Αφρικής να μένουν τόσες μέρες δέματα στο τελωνείο ,ήδη εχει συμπληρώθει ένας μήνας , Ελλάδα παραγγέλνεις τα Χριστούγεννα παραλαμβάνεις το Πάσχα .
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το China Post Unregistered λειτουργεί;; (LOL) Είναι να παραγγείλω 2 μπιχλιμπίδια 1.30 ευρώ, οπότε με China Post έχω 0 έξοδα αποστολής. Θα μου έρθουν ή τζάμπα κόπος;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το China Post Unregistered λειτουργεί;; (LOL) Είναι να παραγγείλω 2 μπιχλιμπίδια 1.30 ευρώ, οπότε με China Post έχω 0 έξοδα αποστολής. Θα μου έρθουν ή τζάμπα κόπος;

Απρίλης Μάης κοντά (σ)το θέρος

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα.2 ερωτήσεις:Από banggood αποστολή με priority direct line από την στιγμή που σου γράψουν ship out μετά από πόσες μέρες έχεις tracking info; Tracking number LX@@@@NL είναι Ολλανδικό ταχυδρομείο και μετά ελτα; Edited by sifounas7
Link to comment
Share on other sites

2-3 μέρες μετά.

Ναι και ναι.

Σε 20 το πολύ μέρες παραλαβή.

Παιδιά Καλησπέρα.2 ερωτήσεις:Από banggood αποστολή με priority direct line από την στιγμή που σου γράψουν ship out μετά από πόσες μέρες έχεις tracking info; Tracking number LX@@@@NL είναι Ολλανδικό ταχυδρομείο και μετά ελτα;
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

θελω να αγορασω απο το Ali προιον που στοιχιζει 23 ευρω.

Μετα απο επικοινωνια για μειωση τιμης (για να ειμαστε σιγουρη οτι δεν θα πληρωσει τελωνειο) ο κινεζος μου λεει δεν μπορω αλλα μου λεει να βαλω στο καλαθι την διαφορα των χρηματων αγοραζοντας ενα αλλο προιον απο το μαγαζι του το "1 dollar shipping fee".. και πριν ολοκληρωθει η αγορα θα μου κανει μειωση στο αρχικο προιον που στοιχιζει 23 ευρω.

 

Ακομα και ετσι ομως νομιζω οτι δεν ειμαι καλλυμενος γιατι ενω ειναι 2 τα προιοντα το συνολικο ποσο της μιας πληρωμης που θα γινει ειναι παραπανω απο 21.99 ευρω.

Ετσι δεν ειναι η κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς, στο ποσό που υπολογίζουν για τελωνείο προσμετρώνται και τυχόν μεταφορικά, ασφάλεια και ό,τι άλλο μπορει να έχεις πληρώσει, οπότε σε κάθε περίπτωση είσαι πάνω από τα €22...
Link to comment
Share on other sites

Αν παραγγείλω από banggood με priority dιrect mail και αποστολή από ΗΚ (Χονγκ Κονγκ) θα το αποφύγω το τελωνείο ή θα έχω πρόβλημα; Το τονίζω πάλι , αποστολή από ΗΚ και όχι από China. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Κανένα θέμα εως τώρα.

Αν παραγγείλω από banggood με priority dιrect mail και αποστολή από ΗΚ (Χονγκ Κονγκ) θα το αποφύγω το τελωνείο ή θα έχω πρόβλημα; Το τονίζω πάλι , αποστολή από ΗΚ και όχι από China. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς, στο ποσό που υπολογίζουν για τελωνείο προσμετρώνται και τυχόν μεταφορικά, ασφάλεια και ό,τι άλλο μπορει να έχεις πληρώσει, οπότε σε κάθε περίπτωση είσαι πάνω από τα €22...

δεν με βοηθάς.

Δεν ανέφερα εγω για μεταφορικά γιατί δεν υπάρχουν. Αν και μάλλον το λες για ενημέρωση.

Υπάρχει μια αγορά με 2 προϊόντα συνολικά όπως είπα πάνω απο 22€...

21.99€ το πρώτο προϊόν συν 90cent το δεύτερο.

Αυτοί θα δουν το σύνολο ανα συναλλαγή "και θα δημιουργηθεί πρόβλημα" οχι οτι ειναι 2 προϊόντα..?

Ετσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...