Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Πρώτη φορά που μου το βγάζει αυτό. Το δέμα είναι αξίας 9.5 €.

Τώρα ότι βλέπουν από China Post τα στέλνουν αμέσως στο τελωνείο γιατί έχουν φουλάρει;

Τελικα μου γραφει οτι βγηκε απο το τελωνειο, συνολικα εμεινε 4 μερες στο τελωνειο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ειναι δεδομενο οτι υπαρχουν καθυστερησεις αλλα σε επιλογες αποστολης με χαμηλο κοστος (μηδενικο) η με εταιριες που ολοι ξερουμε οτι αργουν. και αυτο το λεω γιατι παραλαμβανω σημερα σε 9 μερες απο gearbest belgium unregistered...παρελαβα πριν μια βδομαδα απο banggood priority σε 15 μερες...καλο ειναι να λεμε και τον τροπο που επιλεξαμε γιατι αυτος ειναι ο βασικοτερος παραγοντας της καθυστερησης

@Teo010 φιλε η ναμονη παρουσιασης δεν ειναι οτι μπηκε στο τελωνειο...παιρνει σειρα αλλα γινεται επιλογη ποια θα μπουν ...αν δεν εχει ευτοκολλητο "τελωνειακος ελευθερο" δεν μπηκε.

ολα τα δεματα που ερχονται με ασιατικες μεταφορικες μπαινουν στην αναμονη

Edited by alanon
τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

εξακολουθούν να περνάνε ελεύθερα τα Belgium registered του gearbest?

Το άλλο το priority direct mail του gear ειναι ασφαλές?

Να προτιμήσω Belgium μιας και είναι φτηνότερο για μέγεθος τάμπλετ?

Link to comment
Share on other sites

εξακολουθούν να περνάνε ελεύθερα τα Belgium registered του gearbest?

 

Το άλλο το priority direct mail του gear ειναι ασφαλές?

 

Να προτιμήσω Belgium μιας και είναι φτηνότερο για μέγεθος τάμπλετ?

Και τα 2 ασφαλή είναι με τα μέχρι τώρα δεδομένα

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Για ενημέρωση

Παραγγελία 4 ψιλολόγια στις 28-12-2018 αξίας περίπου 10€ μετά από εξαργύρωση πόντων από Gearbest, αποστολή με απλό Bpost (tracking LVS1234567890123456) στις 5-1-2019, άφιξη στο Βενιζέλος 15-1-2019 παραλαβή 21-1-2019, το βρήκα στο γραμματοκιβώτιο.

 

Εκκρεμεί η παραλαβή ολοκλήρωσης της παραγγελίας του ενός τεμαχίου που απεστάλη 20-1-2019, λόγω μη διαθεσιμότητας όπως μου δικαιολογήθηκαν στο ticket που άνοιξα, ενώ αρχικά φαινόταν αποστολή σε 5-7 ημέρες, στην συνέχεια άλλαζε καθημερινά ημερομηνίες και φαινόταν καθημερινά αποστολή σε 7-9 ημέρες.

Προς ενημέρωση

Ολοκλήρωση παραλαβής της παραγγελίας.

Αποστολή φυσικά και αυτό με απλό Bpost (tracking LVS1234567890123456) όπως έχω πει στις 20-1-2019, άφιξη στο Βενιζέλος 1-2-2019 παραλαβή χθες 7-2-2019, το βρήκα και αυτό στο γραμματοκιβώτιο.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλημέρα! Πόσο κάνει να επιλυθεί ένα refund στο Paypal.Έχω κάνει από 21 Ιανουαρίου και το προχώρησα σε κλιμάκωση από 1 Φεβρουαρίου και ακόμα περιμένω..Τι γίνεται δεν μπορώ να καταλάβω αφού είναι ξεκάθαρο ότι το προϊόν από gearbest η χάθηκε η δεν έχει σταλεί πότε (παραγγελία από 22/11).Είναι κάνεις σε ίδια φάση;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλημέρα.

Είχα παραγγείλει ένα ρολόι αξίας 18 ευρώ από ali και μου γράφει τα παρακάτω στο track17 για τις τελευταίες μέρες:

 

2019-02-10 10:28

ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH UNLOADED

 

2019-02-09 12:48

Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), DISPATCH CLOSED (--> ATHENS SORTING CENTER)

 

2019-02-09 10:32

ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

 

2019-01-27 10:56

ATHENS AIRMAIL CENTER, ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

 

2019-01-21 02:05

MALAYSIA, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

 

Πότε λέτε να παραλάβω??

Έχει βγει από το τελωνείο??

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σύντομα. Αναλόγως που είσαι.

Ναι βγήκε.

 

Παιδιά Καλημέρα.

Είχα παραγγείλει ένα ρολόι αξίας 18 ευρώ από ali και μου γράφει τα παρακάτω στο track17 για τις τελευταίες μέρες:

 

2019-02-10 10:28

ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH UNLOADED

 

2019-02-09 12:48

Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), DISPATCH CLOSED (--> ATHENS SORTING CENTER)

 

2019-02-09 10:32

ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

 

2019-01-27 10:56

ATHENS AIRMAIL CENTER, ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

 

2019-01-21 02:05

MALAYSIA, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

 

Πότε λέτε να παραλάβω??

Έχει βγει από το τελωνείο??

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω αν παιζει ρολο αλλα 2 πακετα δικα μου που εχουν χαθει ειναι με την Υanwen. το ενα οκτωβρη και το αλλο δεκεμβρη.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δε ξερω αν παιζει ρολο αλλα 2 πακετα δικα μου που εχουν χαθει ειναι με την Υanwen. το ενα οκτωβρη και το αλλο δεκεμβρη.
Κι εγώ έχασα 2 με αυτή την εταιρία.. Μήπως τα πήρες από tomtop... Γιατί αν είναι από αυτούς μάλλον δεν τα έστειλαν ποτέ

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Από την συγκεκριμένη εταιρεία παίζει ρόλο με ποιο ταχυδρομείο τα στέλνει ,για φίλο τα έστειλε με ταχυδρομείο Χονγκ Κονγκ παρέλαβε ,αν τα έστειλε με ταχυδρομείο Μαλαισίας δυστυχώς έχουν χαθεί γιατί πέφτει πολύ κλέψιμο εκεί ,δικό μου δέμα δεν ειρθε ποτέ και ας ήταν συστημένο .
Link to comment
Share on other sites

και τα 2 απο ebay ειναι. ολα δειχνουν απο yanwen δε λεει κατι αλλο για ταχυδρομειο συγκεκριμενα. γραφουν παντως οτι εχουν φτασει στη χωρα προορισμου τωρα κατα ποσο ισχυει αυτο ειναι αγνωστο
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ 2 δέματα από την συγκεκριμένη εταιρεία και τα δύο με ταχυδρομείο Μαλαισίας έφυγα από Κίνα 14/1 αλλά από Μαλαισία για Ελλάδα έφυγαν 4/2 ,για να δεις από την συγκεκριμένη εταιρεία με ποιο το στέλνει βάζεις τον αριθμό αποστολής στο παρακείμενο σάιτ

http://track.yw56.com.cn/en-US/

Και σου βγάζει τον αριθμό αποστολής από το ταχυδρομείο που το στέλνει

Link to comment
Share on other sites

παιδες απο γερμανια περιμενω ενα δεμα με απλο ταχυδρομνειο και μου εστειλαν ενα επταψηφιο κωδικο πελατη

με αυτο μπορω να παρακολουθησω την πορεια του η να ζητησω κατι αλλο ??

 

ευχ :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ 2 δέματα από την συγκεκριμένη εταιρεία και τα δύο με ταχυδρομείο Μαλαισίας έφυγα από Κίνα 14/1 αλλά από Μαλαισία για Ελλάδα έφυγαν 4/2 ,για να δεις από την συγκεκριμένη εταιρεία με ποιο το στέλνει βάζεις τον αριθμό αποστολής στο παρακείμενο σάιτ

http://track.yw56.com.cn/en-US/

Και σου βγάζει τον αριθμό αποστολής από το ταχυδρομείο που το στέλνει

 

σωστα το ειχα προσεξει αυτο αλλα δεν εκατσα να ψαξω τοσο για να δω με ποιο το στελνει. τελικα το ενα ειναι απο solomon islands post απο το οποιο ειχα παραλαβει και παλιοτερα. το αλλο δε το βρισκω πουθενα ομως. Με τοσα παραπονα τελευταια το προβλημα 9 στις 10 περιπτωσεις ειναι απο τα ελτα πιστευω.

 

παιδες απο γερμανια περιμενω ενα δεμα με απλο ταχυδρομειο και μου εστειλαν ενα επταψηφιο κωδικο πελατη

με αυτο μπορω να παρακολουθησω την πορεια του η να ζητησω κατι αλλο ??

 

ευχ :)

 

απλο ταχυδρομειο εννοεις deutsche post? απο ebay συνηθως στελνουν με DHL οι Γερμανοι. βαλε το κωδικο εδω μηπως σου βγαλει κατι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απλο ταχυδρομειο εννοεις deutsche post? απο ebay συνηθως στελνουν με DHL οι Γερμανοι. βαλε το κωδικο εδω μηπως σου βγαλει κατι

 

ναι με ο απλο μου ειπαν τους εστειλα μηνυμα να μου πουνε πως να το παρακολουθω ,για να δουμε

 

ευχ :)

Link to comment
Share on other sites

Ένας και από τους πονεμένους και εγώ... Πακέτα από Νοέμβριο άφαντα ακόμα.... Αυτό βέβαια που περιμένω περισσότερο από όλα είναι ένα τηλέφωνο απο Bangood... αλλά και αυτό κολλημένο :wacko:

https://snag.gy/Ca26iA.jpg

Ca26iA.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ένας και από τους πονεμένους και εγώ... Πακέτα από Νοέμβριο άφαντα ακόμα.... Αυτό βέβαια που περιμένω περισσότερο από όλα είναι ένα τηλέφωνο απο Bangood... αλλά και αυτό κολλημένο :wacko:

https://snag.gy/Ca26iA.jpg

Ca26iA.jpg

 

Αυτό από Banggood από Νοέμβρη το περιμένεις? . Το τρακ ναμπερ που σου λέει ότι είναι? Εγώ εστηλα μήνυμα PayPal περιμένω απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Είναι η φωτό που έβαλα το tracking. 19 Ιανουαρίου έφυγε από αυτούς, και από 23 έχει μείνει στο preadviced
Link to comment
Share on other sites

Είναι η φωτό που έβαλα το tracking. 19 Ιανουαρίου έφυγε από αυτούς, και από 23 έχει μείνει στο preadviced

 

Αυτό σημαίνει ότι πήγε ταχυδρομείο Κίνας αλλά δεν έφτασε ποτέ Ολλανδία έχω 40 μέρες ψάχνω το δικό μου τους έχω στείλει 8 μηνύματα στο Banggood και 1 στο PayPal ούτε φωνή εδώ και 3ης μέρες

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι πήγε ταχυδρομείο Κίνας αλλά δεν έφτασε ποτέ Ολλανδία έχω 40 μέρες ψάχνω το δικό μου τους έχω στείλει 8 μηνύματα στο Banggood και 1 στο PayPal ούτε φωνή εδώ και 3ης μέρες

 

Εγώ εχθές τους έγραψα σήμερα μου απάντησαν αυτό:

BiVQ5W.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχθές τους έγραψα σήμερα μου απάντησαν αυτό:

BiVQ5W.jpg

 

αυτο που σου απαντησαν ειναι αυτοματοποιημενο μυνημα. αν θελεις κατι πιο συγκεκριμενο ξαναρωτα του στο ticket αλλα μην ανοιξεις αλλο. γενικα οι πρωτες 2-3 απαντησεις ειναι αυτοματες, μετα μπαινει εκπροσωπος και πανταει ατομικα. γενικα παντως το postnl κανει καποιες φορες τα δικα του και αργει....λιγο υπομονη ...δεν εχει αργησει ιδιαιτερα το πακετο σου

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...