Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσοι περιμένετε από tomtop κάντε dispute στο PayPal... Μη χάνετε χρόνο τζάμπα... Δεν έχουν στείλει τίποτα...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ προσωπικά οπως είπαμε πριν @alanon δεν περιμένω πλέον δεν τα στείλανε σίγουρα, μου γυρίσανε τα λεφτά πίσω χωρίς despute.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θηκη ταμπλετ με παραγγελια 26.11, εφυγε απο Κινα 6 Γεναρη και παρελαβα προχθες....

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας να ρωτήσω κάτι αν έχει συμβη σε κάποιον

περιμενω το τηλ πανω απο δυο μηνες τους ζητησα τα χρηματα πισω και μου λενε να περιμένω 60 μερες τι να κανω υπαρχει περίπτωση να έρθει?

το ειχα παραγγείλει απο Banggood με Priority Air Mail το Tracking Number λεει μονο οτι ξεκίνησε

The item is pre-advised απο εκει και μετα τιποτα

πληρωσα με paypal

Εχει καποιος φιλος ανάλογη εμπειρία απο κατι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!!!

 

Παρακολουθώντας μια παραγγελία μου από Κίνα, στο σύστημα αναζήτησης, λέει 29/1/2019 item delivered, αλλά εγώ δεν έχω παραλάβει τίποτα ακόμα.

 

Ούτε καν ειδοποίηση από το ταχυδρομείο πως υπάρχει κάτι εκεί για μένα.

 

Μήπως ξέρει κανείς τι μπορεί να έχει συμβεί και τι σημαίνει αυτό;;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!!!

 

Παρακολουθώντας μια παραγγελία μου από Κίνα, στο σύστημα αναζήτησης, λέει 29/1/2019 item delivered, αλλά εγώ δεν έχω παραλάβει τίποτα ακόμα.

 

Ούτε καν ειδοποίηση από το ταχυδρομείο πως υπάρχει κάτι εκεί για μένα.

 

Μήπως ξέρει κανείς τι μπορεί να έχει συμβεί και τι σημαίνει αυτό;;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια

Πολυ πιθανο να σου εστειλαν λαθος αριθμο

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ 22 Νοεμβρίου παραγγελία από gearbest one plus 6 τίποτα.Την προηγούμενη Τετάρτη έκανα refund στο PayPal..

Θέλω να ρωτήσω και κάτι τα παιδιά του forum:

Μετά το refund που έκανα και την αξίωση να αναλάβει το PayPal μου έστειλε το εξής:

 

"Χρειαζόμαστε επιπρόσθετες πληροφορίες

Στείλτε μας τα παρακάτω δικαιολογητικά και οποιεσδήποτε άλλες σχετικές πληροφορίες που να υποστηρίζουν την αξίωσή σας εντός 3 ημερών. Αν δεν λάβουμε αυτές τις πληροφορίες, ενδέχεται να μην μπορέσουμε να επιλύσουμε την αμφισβήτηση υπέρ σας.

 

Επιβεβαιώστε ότι αυτό το ζήτημα έχει επιλυθεί."

 

Τι δικαιολογητικά ζητάει τώρα δεν αναγράφει.Τους έστειλα χθες το πρωί να πουν τι ακριβώς ζητάνε για δικαιολογητικά και δεν έχουν απαντήσει.Εκανα καμία πατάτα να τους στείλω κάτι άλλο;Το θέμα είναι ότι το θέμα το έχω αναλύσει πλήρως όταν άνοιξα αξίωση.Τι άλλο ζητάνε;

τους δινεις τον αριθμο αποστολης που σου εδωσε το καταστημα φανταζομαι στο Paypal το λεει. Να το κοιταξουν αυτοι.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανο να σου εστειλαν λαθος αριθμο

 

Στην καταγραφή της παρακολούθησης του δέματος, λέει πως έχει φτάσει στο shorting centre στον Χολαργό που θα ήταν το σωστό........

 

Λέω να πάω αύριο στο ταχυδρομείο να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι για μένα σε αυτούς........

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανο να σου εστειλαν λαθος αριθμο

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τους δινεις τον αριθμο αποστολης που σου εδωσε το καταστημα φανταζομαι στο Paypal το λεει. Να το κοιταξουν αυτοι.

 

.Αυτό το ζήτησαν από το gearbest .Επίσης εγώ τους έχω αναλύσει πλήρως τι έχει γίνει από την μέρα αγοράς μέχρι και το refund. Συν ότι πρώτα έκανα συζήτηση με το gearbest μέσα στο Paypal και μπορούν να την δουν. Τι αλλο θελουν δηλαδη.Σήμερα είναι το deadline και το δέμα ακόμα φαίνεται κολλημένο στην αποστολή από Κίνα. Δεν πιστεύω να χω κανενα απρόοπτο και να δικαιώσουν το gearbest επειδή δεν τους έστειλα κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας να ρωτήσω κάτι αν έχει συμβη σε κάποιον

περιμενω το τηλ πανω απο δυο μηνες τους ζητησα τα χρηματα πισω και μου λενε να περιμένω 60 μερες τι να κανω υπαρχει περίπτωση να έρθει?

το ειχα παραγγείλει απο Banggood με Priority Air Mail το Tracking Number λεει μονο οτι ξεκίνησε

The item is pre-advised απο εκει και μετα τιποτα

πληρωσα με paypal

Εχει καποιος φιλος ανάλογη εμπειρία απο κατι τέτοιο?

Σώπα ρε μεγάλε........

Ντροπή σου που ζήτησες τα χρήματά σου πίσω από το Banggood, το Banggood δεν κάνει τέτοια πράματα, το Banggood είναι το καλύτερο μαγαζί.

 

Σαφώς φίλε μου θα κατάλαβες ότι τα παραπάνω τα λέω ειρωνικά, γιατί για κάποιους το Banggood είναι ΤΟ μαγαζί, αλλά δυστυχώς για όσους το εμπιστεύονται μέρα με την μέρα έρχονται στο φως περιπτώσεις και εδώ και σε άλλα forum που αποδεικνύουν το ακριβώς αντίθετο.

 

Φίλε μου εφόσον η αγορά σου έγινε με paypal μην φοβάσαι τίποτα, απευθύνσου εκεί πέρα και θα πάρεις τα χρήματά σου πίσω και αυτοί θα χρεωθούν στην πλάτη τους ένα ακόμη επώδυνο περιστατικό.

Ας πρόσεχαν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα ''ας είναι καλά το τάδε'' ας λείπουν έτσι γενικά κι αόριστα. Μια χαρά χάλια αντιμετώπιση έχει και το Gearbest σε πάρα πολλούς.

4/5 aftersale tickets χρειάστηκε η πίεση μου μέσω paypal μπας και βρω το δίκιο μου. ( 1 DOA , 2 χαμένες αποστολές που στην ουσία δε ξεκίνησαν ποτέ και 1 service που είχα στείλει πίσω μόλις 2-3 εβδομάδες μετά ( βλάβη στη θύρα usb ) και μου ζήτησαν το μισό ποσό της συσκευής γιατί και καλά δε το κάλυπτε η εγγύηση κι ούτε καν το επέστρεφαν χωρίς επισκευή έστω. )

Γιατί περικαλώ να λείπουν τα ''ας είναι καλά το τάδε'', για να το γράψω είχα φυσικά τους λόγους μου, δεν το έγραψα έτσι γενικά και αόριστα όπως λες και επειδή έτσι μου κατέβηκε στο κεφάλι, δεν κατάλαβα επίσης το ύφος της συγκεκριμένης έκφρασής σου.

 

Το post μου δύο πιο πάνω από το δικό σου το είδες;;;;

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Αυτη είναι η απάντηση που πήρα που τους ζήτησα τα χρήματα πίσω εχθές με αυτοματοποιημενο μήνυμα.

ειναι το τεταρτο μην που τους στελνω περμενε 2-3 μερες την μια την αλλη μια βδομαδα μετα ακομα μια περασαν 67 .θα περιμενω το 69 μηπως μου κάτσει:lol::lol::lol::lol:

 

Dear Customer,

 

Thank you for getting in touch with us.

 

We are celebrating our Spring Festival from Feb,3rd to Feb, 14th.

 

For this reason, we may not be able to reply to your messages as fast as usual. We expect that our response time may be subject to slight delays during these celebrations.

 

 

If you want to track your order, you can track it from http://www.17track.net with the tracking code in the email that we send to you once your order is shipped out.

 

If the items you received are with after-sale problems, please provide us with the images or videos to show the problem, then we can confirm the problem and provide you with the best solution after the Festival. ( And don’t worry about the guarantee date, it will be postponed either.)

 

In the meantime, you can browse the articles of our help center.

If there is any pre-sales questions or urgent questions, please contact us via Live chat (and due to the Spring Festival, the quantity of our customers is big, and maybe the queue time is longer than usual).

 

We will reply to your emails as soon as possible after the holiday, it may be around 4-5 days delay.

 

We apologize for this delay and for any inconvenience caused.

 

Best regards,

Banggood Team

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από ότι ξέρω όταν είναι οι γιορτές τους ΔΕΝ ΚΙΝΕΊΤΑΙ ΤΙΠΟΤΕ...

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε @frits ωραίο το 69, αλλά σίγουρα (μακάρι να βγω ψεύτης) δεν θα σου κάτσει, όπως βλέπεις αυτοί σου λένε περίμενε ακόμη το λιγότερο δυο βδομάδες για να σου απαντήσουν σε mail (μετά τις γιορτές 14 Φεβρουαρίου συν 4-5 ημέρες ακόμη).

 

Λοιπόν μην περιμένεις καθόλου, μίλα με το Paypal να τους σφίξουν λίγο τα γάλατα και άστους μετά να κουρεύονται, θα δεις μετά πόσο άμεσα θα απαντάνε στα mail (και ας έχουν γιορτές) και θα σε αρχίσουν στα παρακάλια, αλλά μην μασήσεις καθόλου.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Λίγο άσχετη η ερωτήσή μου...αγορά από ebay , το προιόν είναι μπαταρία φωτογραφικής και αξίας 22,9 δολαρίων μαζί με τα μεταφορικά ( αποστολή με USPS First Class Mail International ), πληρώνω τελωνείο ή ισχύει η ατέλεια των 22 ευρώ ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Λίγο άσχετη η ερωτήσή μου...αγορά από ebay , το προιόν είναι μπαταρία φωτογραφικής και αξίας 22,9 δολαρίων μαζί με τα μεταφορικά ( αποστολή με USPS First Class Mail International ), πληρώνω τελωνείο ή ισχύει η ατέλεια των 22 ευρώ ?

Φυσικά και ισχύει η ατέλεια των 22 ευρώ.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι τα ΕΛΤΑ πληρώνουν ιδιωτικη εταιρεία για εκτελωνισμο ,δέμα φίλου 25 μέρες αναμονή για τελωνείο ,σε λίγο καιρό που θα πάει αεροδρόμιο για ταξίδι , ευκαιρία να πάει να το πάρει , Ελλάδα χώρα Ευρώπης , ταχυδρομείο Αφρικής
Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι τα ΕΛΤΑ πληρώνουν ιδιωτικη εταιρεία για εκτελωνισμο ,δέμα φίλου 25 μέρες αναμονή για τελωνείο ,σε λίγο καιρό που θα πάει αεροδρόμιο για ταξίδι , ευκαιρία να πάει να το πάρει , Ελλάδα χώρα Ευρώπης , ταχυδρομείο Αφρικής

 

 

 

Εμένα έμεινε σε αυτή την κατάσταση από 12/12/18 μέχρι 3/2/19 !

Μάλλον αύριο θα το παραλάβω.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 παραγγελίες από Ali με SG πριν 25-32 μέρες,σήμερα ξεκόλλησαν οι 3 και έκλεισαν απο ΓΕΤΑ

Παρέλαβα και τις 5,29-36 ημερες εκαναν,οπότε υπομονή

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα χθες -δοκιμαστικά- διάφορες μπαταρίες στις σελίδες των Banggood και Gearbest και μου έβγαλαν και οι δύο διαθέσιμες μεθόδους αποστολής (από ακριβές ως απλησίαστες βέβαια, ανάλογα με την περίπτωση).

Που σημαίνει ότι έχουμε ανοιχτό... παράθυρο, για παραγγελία μπαταριών (έστω και με αυξημένα μεταφορικά).

Δοκίμασα και τα Geekbuying, Tomtop και Cafago, αλλά εκείνοι μου έβγαλαν το γνωστό "cannot ship to Greece".

Είπα να ενημερώσω, γιατί το σχετικό "παράθυρο" δεν ανοίγει συχνά, και συνήθως μένει ανοιχτό και για λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς και έχουν οι Κινέζοι αργία και θα σταματήσουν να έρχονται πακέτα μπας και ξεφρακαρουν τα παλιά που έχουν στο αεροδρόμιο και παραλάβουμε ποτέ. Περιμένω 5 δέματα απλά από παραγγελίες Νοεμβρίου και το 90% των παραγγελιών του Δεκεμβρίου! Να μην πω για πότε θα παραλάβω τις παραγγελίες του Ιανουαρίου. Καλό καλοκαίρι λοιπόν! Και μέσα σε όλο αυτό διώχνουν και κόσμο στα ΕΛΤΑ για να γίνει ακόμα πιο αργή η διαδικασία! Θα καταντήσουμε να παραγγέλνουμε κάτι τώρα και να ευχόμαστε να το πάρουμε τα Χριστούγεννα του 19!
Link to comment
Share on other sites

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Πρώτη φορά που μου το βγάζει αυτό. Το δέμα είναι αξίας 9.5 €.

Τώρα ότι βλέπουν από China Post τα στέλνουν αμέσως στο τελωνείο γιατί έχουν φουλάρει;

Link to comment
Share on other sites

Τα παράδοξα του "συστήματος" - αν και πλέον μετά από +200 παραγγελίες από σαπέρα :lol: τίποτα δεν με παραξενεύει....

 

Snap-2019-02-07-at-15-14-49.jpg

 

http://i.postimg.cc/v8304cHL/Snap-2019-02-07-at-15-16-02.jpg

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς και έχουν οι Κινέζοι αργία και θα σταματήσουν να έρχονται πακέτα μπας και ξεφρακαρουν τα παλιά που έχουν στο αεροδρόμιο και παραλάβουμε ποτέ. Περιμένω 5 δέματα απλά από παραγγελίες Νοεμβρίου και το 90% των παραγγελιών του Δεκεμβρίου! Να μην πω για πότε θα παραλάβω τις παραγγελίες του Ιανουαρίου. Καλό καλοκαίρι λοιπόν! Και μέσα σε όλο αυτό διώχνουν και κόσμο στα ΕΛΤΑ για να γίνει ακόμα πιο αργή η διαδικασία! Θα καταντήσουμε να παραγγέλνουμε κάτι τώρα και να ευχόμαστε να το πάρουμε τα Χριστούγεννα του 19!

 

Δεν ειναι πάντα ετσι :p ένα mini media player το έστειλαν 13-01 και εφτασε σήμερα 7-2 !!! ;) άρα ειναι, ότι κάτσει, όπου κάτσει !:lol:

 

330.png 328.png

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αλλα έχω και δέματα που αγνοούνται :wacko: απο 10 δεκ. 2018

 

2.png1.png

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

ειναι προφανες οτΙ προσπαθουν να σταματησουν τις αγορες απο κινα

Εγω προσωπικα εχω κανει 6 dispute τελευταια και ολοι μου επιστρεψαν τα χρηματα γιατι βλεπουν οτι οι φορτωσεις τους καπου με την εισοδο σε ελλαδα χανονται

Ειχα φορτωση 4.5 ευρω που την διαβασα μεσα Δεκεμβρη ως ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ.Τελη Ιανουαριου μου ειπαν οτι το αντικειμενο χαθηκε και χθες μου το φεραν

Εχουν πληρη αγνοια για ποσα προβληματα δημιουργουν,με τετοια αδιαφορια που εμενα προσωπικα με αγανακτουν και βεβαια δεν το ΞΕΧΝΩ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...