Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

cafago = tomtop....οποτε λογικες οι καθυστερησεις...να νοιωθεις και τυχερος που το εστειλαν

Όντως cafago = tomtop.

 

Θες να πεις ότι με κάποιο τρόπο, ανάλογα με την προέλευση από "καλό" ή "κακό" μαγαζί, μεταβάλλεται και η καθυστέρηση στη διαχείριση από τα ΕΛΤΑ...;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όντως cafago = tomtop.

 

 

 

Θες να πεις ότι με κάποιο τρόπο, ανάλογα με την προέλευση από "καλό" ή "κακό" μαγαζί, μεταβάλλεται και η καθυστέρηση στη διαχείριση από τα ΕΛΤΑ...;

Όχι... Στη δική σου περίπτωση νομίζω ότι έχει φύγει... Αλλά νομίζω ότι τα πακέτα με απλή China post Ειναι παρα πολλά και καθυστερούν.. Άσε που τα περισσότερα πάλι που περιμενουν στη σειρά για τελωνείο δεν μπαίνουν... Είχα 3 πακέτα στην αναμονή κανένα δεν μπήκε.. Πάντως σκαναρισμενο από ΕΛΤΑ σένα ακόμα δεν έχω χάσει...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά παραγγελία 11/1 από banggood (ελεύθερο τελωνείο)

 

 

2019-01-29 15:02

The item has been delivered successfully

 

2019-01-28 08:52

The item has been processed in the country of destination

 

2019-01-27 12:22

The consignment has arrived in the country of destination

 

2019-01-27 12:22

The item has arrived in the country of destination

 

2019-01-23 07:58

The item is on transport to the country of destination

 

2019-01-22 10:52

The item is at the PostNL sorting center

 

2019-01-22 10:52

The item is processed at the PostNL sorting center

 

2019-01-21 18:01

The item is in transit

 

2019-01-16 06:56

The item is pre-advised

BORN TO BE AEL
Link to comment
Share on other sites

Απο aliexpress ενω στο site εγραφε οτι θα ερθει με PostNL τωρα στο tracking number γραφει China EMS. Θα εχω καποιο προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Απο aliexpress ενω στο site εγραφε οτι θα ερθει με PostNL τωρα στο tracking number γραφει China EMS. Θα εχω καποιο προβλημα?
Ελπίζω να μην είναι ακριβή η παραγγελία γιατί θα την πληρώσεις ακριβα... Πάντως και το postnl περνάει τελωνείο... Μόνο τα priority postnl δεν περνάνε

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην είναι ακριβή η παραγγελία γιατί θα την πληρώσεις ακριβα... Πάντως και το postnl περνάει τελωνείο... Μόνο τα priority postnl δεν περνάνε

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εμένα πάντως με priority direct mail του postnl από το banggood ήρθε ελεύθερο χτες

BORN TO BE AEL
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως με priority direct mail του postnl από το banggood ήρθε ελεύθερο χτες
Άλλο registered postnl και άλλο priority postnl... Το γράφω

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς περιστατικό με dhl express να βγάζει το tracking number ότι το δέμα βρίσκετε κάπου άλλα όταν τους παίρνεις τηλέφωνο να σου λένε πως δεν ξέρουν που ακριβός βρίσκετε το δέμα ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,προς ενημέρωση..

Έχουμε Chinese New year holiday.. Οπότε τα πάντα σταματάνε μεχρι 13 Φεβρουαρίου..

Αποστολές δεν θα γίνονται καθώς οι μεταφορικές θα είναι κλειστές..

Μην αρχίσει πάλι η γκρίνια με καθυστερήσεις..

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην είναι ακριβή η παραγγελία γιατί θα την πληρώσεις ακριβα... Πάντως και το postnl περνάει τελωνείο... Μόνο τα priority postnl δεν περνάνε

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

7€ κανει, το θεμα ειναι οτι οντως το China EMS εχει επιπλεον χρεωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι περνά τελωνείο με china ems , τρομερές καθυστερήσεις μέχρι να γίνει ο έλεγχος τους δέματος ,για δέμα φίλου μου είναι από 18/1 για έλεγχο και ακόμα είναι στο τελωνείο .
Link to comment
Share on other sites

Ναι περνά τελωνείο με china ems , τρομερές καθυστερήσεις μέχρι να γίνει ο έλεγχος τους δέματος ,για δέμα φίλου μου είναι από 18/1 για έλεγχο και ακόμα είναι στο τελωνείο .

 

Από alli δηλαδή τρόπος για αποστολή χωρίς τελωνείο ποιος είναι;Για αγορά κινητού ας πουμε

Link to comment
Share on other sites

Από alli δηλαδή τρόπος για αποστολή χωρίς τελωνείο ποιος είναι;Για αγορά κινητού ας πουμε
Δεν υπάρχει

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος από Ali χωρίς τελωνείο..

 

Α) μερικοί πωλητές προσφέρουν no customs duty for countries of EU.. Δεν ξέρω αν συμφέρει πάντα στο πόσα θα εξοικονόμησεις από Ελλάδα.

Β)όταν ψάχνεις κάτι να κοιτάς στα φίλτρα το ships from, υπάρχουν ευρωπαϊκές χώρες αρα δεν υπάρχει τελωνείο..

Link to comment
Share on other sites

Από alli δηλαδή τρόπος για αποστολή χωρίς τελωνείο ποιος είναι;Για αγορά κινητού ας πουμε

 

Mερικοι πωλητες στο αλι ειναι εξυπηρετικοι. Αν τους μιλησεις θα σου προσφερουν λυσεις. 3 Χιαομι πηρα πανω απο 100 ευρω και ολα περασαν χωρις τον μπαμπουλα.

Link to comment
Share on other sites

το μεταφέρω και εδώ μήπως και γνωρίζει κάποιος .....

 

για θυμίστε μου , από gearbest και αποθήκη fast-23 έχει επιλογές αποστολής Registered Air Mail και Expedited Shipping , είναι κάποια από τις δύο εγγυημένα ασφαλή για αποφυγή τελώνηδων και φαρισαίων ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

το μεταφέρω και εδώ μήπως και γνωρίζει κάποιος .....

 

για θυμίστε μου , από gearbest και αποθήκη fast-23 έχει επιλογές αποστολής Registered Air Mail και Expedited Shipping , είναι κάποια από τις δύο εγγυημένα ασφαλή για αποφυγή τελώνηδων και φαρισαίων ?

 

η fast 23 ειναι ευρωπαικη...οτι και να βαλεις το ιδιο ειναι...

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..έκανα μια παραγγελία από Banggood και έβαλα air parcel register.. Μου έβγαλε shipped αλλά στο tracking λέει untracked..τους έστειλα μήνυμα αλλά λένε ανανεώνεται σε 2-3 μέρες.. Ισχύει ή με δουλεύουν κανονικά;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..έκανα μια παραγγελία από Banggood και έβαλα air parcel register.. Μου έβγαλε shipped αλλά στο tracking λέει untracked..τους έστειλα μήνυμα αλλά λένε ανανεώνεται σε 2-3 μέρες.. Ισχύει ή με δουλεύουν κανονικά;;
Τι παράγγειλες πόσο;;

Όταν το στείλουν θα σου δώσουν track number.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.2.0.0A) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..έκανα μια παραγγελία από Banggood και έβαλα air parcel register.. Μου έβγαλε shipped αλλά στο tracking λέει untracked..τους έστειλα μήνυμα αλλά λένε ανανεώνεται σε 2-3 μέρες.. Ισχύει ή με δουλεύουν κανονικά;;
Μόλις πάρουν αριθμό θα το βάλουν...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Τι παράγγειλες πόσο;;

Όταν το στείλουν θα σου δώσουν track number.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.2.0.0A) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Παρήγγειλα ένα bracelet για mi band αλλά πλήρωσα μεταφορικά Air parcel register.. Που σημαίνει tracking number..

Μου ήρθε mail ότι έγινε shipped αλλά στις πληροφορίες tracking λέει untracked..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως από Tom Top ΟΧΙ.

3 ίδιες παραγγελίες χωριστά την ίδια μέρα αποστολή απλές χωρίς tracking από 15/11/.

 

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από αυτούς που περιμένουμε από τα μέσα Νοεμβρίου έχει παραλάβει κάνεις;

 

Εγώ 22 Νοεμβρίου παραγγελία από gearbest one plus 6 τίποτα.Την προηγούμενη Τετάρτη έκανα refund στο PayPal..

Θέλω να ρωτήσω και κάτι τα παιδιά του forum:

Μετά το refund που έκανα και την αξίωση να αναλάβει το PayPal μου έστειλε το εξής:

 

"Χρειαζόμαστε επιπρόσθετες πληροφορίες

Στείλτε μας τα παρακάτω δικαιολογητικά και οποιεσδήποτε άλλες σχετικές πληροφορίες που να υποστηρίζουν την αξίωσή σας εντός 3 ημερών. Αν δεν λάβουμε αυτές τις πληροφορίες, ενδέχεται να μην μπορέσουμε να επιλύσουμε την αμφισβήτηση υπέρ σας.

 

Επιβεβαιώστε ότι αυτό το ζήτημα έχει επιλυθεί."

 

Τι δικαιολογητικά ζητάει τώρα δεν αναγράφει.Τους έστειλα χθες το πρωί να πουν τι ακριβώς ζητάνε για δικαιολογητικά και δεν έχουν απαντήσει.Εκανα καμία πατάτα να τους στείλω κάτι άλλο;Το θέμα είναι ότι το θέμα το έχω αναλύσει πλήρως όταν άνοιξα αξίωση.Τι άλλο ζητάνε;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...