Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναστε καλά παιδιά θα προχωρήσω σε despute 1 φορά και τελευταία απο TomTop.

Αλήθεια είχα καλομάθει από Bangood ....

 

Παντως αν δείτε το trustpilot το Bangood εχει πολύ χειρότερα ποσοστά απο το Tomtop τι γίνεται δεν ξέρω εγώ απο το Bangood πανω απο 20 φορές δεν είχα κανένα πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το τομτοπ εχει πολλες ψευτικες αξιολογησεις. αν προσεξεις λιγακι και δεις τι γραφουν θα το καταλαβεις. το banggood πριν λιγο καιρο εκανε διαφορα "μαγικα" με τα priority & refund γιαυτο εχει φαει θαψιμο

επισης να σημειωσω οτι μετα τις 3 πολυ ασχημες κριτικες που τους εχω κανει με εχουν πρηξει στα μειλ να τις κατεβασω και μου προτεινουν ποντους ως ανταλλαγμα...απλα τραγικοι

οσο για την εξηγηση γιατι δεν στελνουν τις παραγγελιες ...ειναι απλο...δεσμευουν ενα ποσο απο οσους παραγγελνουν εκει και το χρησιμοποιουν με διαφορους τροπους που αυτοι ξερουν και μετα τα επιστρεφουν...το λιγοτερο που κανουν την επιστροφη ειναι 60 μερες απο την παραγγελια...ανετα λοιπον μπορουν ας πουμε να κλεισουν τα χρηματα σε 2μηνη προθεσμια....

παντως μετα απο τοσα κρουσματα καλο θα ηταν οι φιλοι να μην παραγγελνουν απο εκει και το φορουμ επισης να μην τους διαφημιζει.

Edited by alanon
τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα Dispute και εγώ στο TomTop για κάτι γάντια ( από πριν τα Χριστούγεννα η παραγγελία).

Το επόμενο βήμα είναι Dispute στο Cafago για ένα usb ΚΟDΑΚ (αν δεν παραλάβω μέχρι τέλος του μήνα).

Link to comment
Share on other sites

Τελικά και εγώ κάνω dispute αύριο αρκετά το δούλεμα.

Τελικά σήμερα ποιό κατάστημα θεωρείς αξιόπιστο?

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά και εγώ κάνω dispute αύριο αρκετά το δούλεμα.

Τελικά σήμερα ποιό κατάστημα θεωρείς αξιόπιστο?

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Θεωρώ ότι και banggood αλλά και gearbest είναι αξιόπιστα. Στραβές έχουν όλα.. Αλλά σε αυτά είναι πιο σπάνια. Βασικό βέβαια είναι να έχουμε υπομονή και να ξέρουμε με τι τρόπο να παραγγείλουμε... Θα δοκιμάσω κάποια στιγμή και το gearvita που έχει αναλυτικά τις τρόπους αποστολής...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Από το Amazon έπαιρνα παλιά που έστελνε δωρεάν Ελλάδα τώρα δεν συμφέρει.

Με τα μαγαζιά που λες συμφωνώ. Ποτέ δεν είχα προβλημα.

Μόνο μια φορά με ένα φτηνό Doogee από BANGGOOD και ευρωπαικη αποθήκη χωρίς tracking που δεν το έλαβα ποτέ και πήρα τα λεφτά μου πίσω.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που μεγαλωσα και εμαθα αν θελησω κινητο θα κινηθω προς Lightinthebox. Για οτιδηποτε αλλο στο αλι. που πραγματικα απο ποικιλια δεν παιζεται.
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που μεγαλωσα και εμαθα αν θελησω κινητο θα κινηθω προς Lightinthebox. Για οτιδηποτε αλλο στο αλι. που πραγματικα απο ποικιλια δεν παιζεται.

 

για το lightinthebox εχω ακουσει για μεγαλη ασυνεπεια στους χρονους αποστολης.

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Είχε γραφτεί παλιότερα κάπου εδώ ότι το Lightinthebox είναι θυγατρικό του Gearbest, ή θυμάμαι λάθος...;

 

Το Cafago πάντως φαίνεται να ανήκει στους ίδιους με το Tomtop, όπως ανακάλυψα πρόσφατα (αγορά από το cafago, αποδέκτης της πληρωμής μέσω paypal το tomtop!)

 

 

Παρεμπιπτόντως, έχω και εγώ 4-5 παραγγελίες από tomtop, cafago, αλλά και banggood και gearbest (και μία από eBay), από μέσα Νοεμβρίου έως και μέσα Δεκεμβρίου, των οποίων αγνοείται η τύχη. Θα αφήσω να περάσει καμια εβδομάδα ακόμα και μετά θα αρχίσω σιγά σιγά τα disputes.

Το κακό είναι ότι δεν πιστεύω ότι φταίνε αυτοί. Το πρόβλημα φαίνεται να είναι τα ΕΛΤΑ (ενίοτε και κάποιες από τις ξένες μεταφορικές).

Και αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση, στο τέλος φοβάμαι ότι τα μαγαζιά θα κόψουν την Ελλάδα (όπως έχουν ήδη κάνει πολλοί sellers στο eBay) - ή ίσως θα βάλουν κάποια υπερβολικά φουσκωμένα μεταφορικά, για να περιορίσουν κάπως τη ζημιά τους, ή και να αποθαρρύνουν τις αγορές από εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Είχε γραφτεί παλιότερα κάπου εδώ ότι το Lightinthebox είναι θυγατρικό του Gearbest, ή θυμάμαι λάθος...;

 

 

 

Το Cafago πάντως φαίνεται να ανήκει στους ίδιους με το Tomtop, όπως ανακάλυψα πρόσφατα (αγορά από το cafago, αποδέκτης της πληρωμής μέσω paypal το tomtop!)

 

 

 

 

 

Παρεμπιπτόντως, έχω και εγώ 4-5 παραγγελίες από tomtop, cafago, αλλά και banggood και gearbest (και μία από eBay), από μέσα Νοεμβρίου έως και μέσα Δεκεμβρίου, των οποίων αγνοείται η τύχη. Θα αφήσω να περάσει καμια εβδομάδα ακόμα και μετά θα αρχίσω σιγά σιγά τα disputes.

 

Το κακό είναι ότι δεν πιστεύω ότι φταίνε αυτοί. Το πρόβλημα φαίνεται να είναι τα ΕΛΤΑ (ενίοτε και κάποιες από τις ξένες μεταφορικές).

 

Και αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση, στο τέλος φοβάμαι ότι τα μαγαζιά θα κόψουν την Ελλάδα (όπως έχουν ήδη κάνει πολλοί sellers στο eBay) - ή ίσως θα βάλουν κάποια υπερβολικά φουσκωμένα μεταφορικά, για να περιορίσουν κάπως τη ζημιά τους, ή και να αποθαρρύνουν τις αγορές από εδώ...

Νομίζω ότι είσαι υπερβολικός με τα ΕΛΤΑ... Έχουν έρθει Ελλάδα και χάθηκαν;; αν ναι τότε φταίνε τα ΕΛΤΑ... Επίσης όλοι ξέρουμε ότι ο απλές αποστολές με China post αργούν πολλοί... Αλλά όλοι θέλουμε μηδέν μεταφορικά και να έρθουν στο σπίτι σε βδομάδα.. Δεν γίνεται να τα έχουμε όλα.

Όπως έχω ξαναγράψει... Αν σας φαίνονται μεγάλοι οι χρόνοι αναμονής υπάρχει η λύση των κουριερ με αντίστοιχη τιμή..

Για στατιστικούς λόγος παρέλαβα σήμερα ταμπλέτα από banggood priority σε 15 μέρες... Μια χαρά χρόνος

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Μολις μου βγαλε πως ενα πακετακι που πηρα απο κινα μπηκε τελωνειο. Αν επικοινωνησουν μαζι μου απο τα ΓΕΤΑ τι πρεπει να στειλω? Την αποδειξη πληρωμης των 19 ευρω που εκανε το πακετο?
Link to comment
Share on other sites

Μολις μου βγαλε πως ενα πακετακι που πηρα απο κινα μπηκε τελωνειο. Αν επικοινωνησουν μαζι μου απο τα ΓΕΤΑ τι πρεπει να στειλω? Την αποδειξη πληρωμης των 19 ευρω που εκανε το πακετο?
Απόδειξη PayPal η κάρτας....

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Μολις μου βγαλε πως ενα πακετακι που πηρα απο κινα μπηκε τελωνειο. Αν επικοινωνησουν μαζι μου απο τα ΓΕΤΑ τι πρεπει να στειλω? Την αποδειξη πληρωμης των 19 ευρω που εκανε το πακετο?

 

Αν θες να γλυτώσεις πολύτιμο χρόνο στείλε εσύ ενα email ακόμα και τώρα με θεμα το tracking number σου.επισυναψε την απόδειξη από PayPal,aliexpress ή το statement της κάρτας.

 

geta@elta-net.gr ή

customs@elta-net.gr

Edited by eltatzis21
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να γλυτώσεις πολύτιμο χρόνο στείλε εσύ ενα email ακόμα και τώρα με θεμα το tracking number σου.επισυναψε την απόδειξη από PayPal,aliexpress ή το statement της κάρτας.
Αν είναι στην αναμονή παρουσίασης δεν χρειάζεται να στείλει τίποτα... Μπορεί να μην ελεγχθεί... Δεν κερδίζει έτσι χρόνο

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι στην αναμονή παρουσίασης δεν χρειάζεται να στείλει τίποτα... Μπορεί να μην ελεγχθεί... Δεν κερδίζει έτσι χρόνο

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ο φίλος αν διάβασες είπε ότι μπήκε τελωνείο...

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ ότι 3 δέματα από τα μέσα Νοεμβρίου προφανώς χάθηκαν το ένα από ebay και τα άλλα 2 από toptom και για τα 3 πήρα τα χρήματα μου πίσω μέσω Paypal για τις αγορές από tomtop , αφού μου εψησαν το ψάρι στα χείλη ενώ ο πωλητής του eBay μου έστειλε από μόνος του το ποσό πίσω μόλις του είπα ότι δεν το παρέλαβα μέχρι την προβλεπόμενη ημερομηνία
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κάτι τότε θα παίξει πως είναι δυνατόν να χάνονται τόσα πράγματα τα κλέβουν δεν τα στέλνουν, δεν ήτανε έτσι παλιά πάρα πάρα πολύ σπάνια να χάσεις κάτι τουλάχιστον σε εμένα.....

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κάτι τότε θα παίξει πως είναι δυνατόν να χάνονται τόσα πράγματα τα κλέβουν δεν τα στέλνουν, δεν ήτανε έτσι παλιά πάρα πάρα πολύ σπάνια να χάσεις κάτι τουλάχιστον σε εμένα.....

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

Εσυ και οι εμεις ειμαστε ενα πολυ μικρο ποσοστο απο ολα τα δεματα που στελνοναι και περιμενουν να παραληφτουν. Δεματα χανονται πραγματικα ( μερικα καταστρεφονται κατα την μεταφορα, ειτε απο τσαλαπατημα ειτε απο βαρος, ειτε απο οτιδηποτε αλλο ) αλλα χανονται στην τσεπη καποιου μεταφορεα. κοκ.

Αλλα τα ακριβοτερα λογω τις συνείδησης που εχουν οι ξενοι και οχι εμεις., φαινονται να "χανονται¨" με το παταν το ποδι τους στην κουλη πατριδα.

Και μετα απορουμε.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί νομίζετε ότι πολλές εταιρίες από εξωτερικό δεν πραγματοποιήσουν αποστολές σε Ελλάδα.

Στο παρελθόν ήταν χειρότερα τα πράματα.

Τώρα έχουν πέσει απολύσεις και τα έχουν μαζέψει τα κουλά τους.

Θα βρουν άλλου να περνούν 1800 και να δουλεύουν 6ωρο.

Να είναι και οι συμβασιούχοι που βγάζουν την δουλειά και κουβαλάνε για 420.

Ελλαδαρα ρε.

 

Σκηνικό δικό μου. Παραγγέλνω από Κινα αρχές Δεκέμβρη το πακέτο αράζει στον αερολιμένα από τις 12/12 που έφτασε έως και 21-1.

Άλλο... παραγγελία από Κίνα 14/1 οπού το έστειλε να έρθει μεσώ Βελγίου. 24/1 ήταν αερολιμένα 25 ήρθε ειδοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι περισσότεροι η δεν διαβάζετε το νημα ή απλά σας αρέσει να γκρινιάζετε για την Ελλάδα και τα ΕΛΤΑ... Ψάξτε λίγο το νήμα...

Θα ξαναπώ... Τέτοια εποχή πάντα είναι πολλές οι παραγγελίες και αργούν. Τα χαμένα είμαστε από συγκεκριμένα μαγαζιά και ισχύουν για όλο τον κόσμο... Δείτε λίγο trust pilot...

Επίσης οι καθυστερήσεις στα priority οφείλονται σε postnl και DHL...

Τέλος όσοι παραγγέλνετε με δωρεάν μεταφορικά ΠΆΝΤΑ ΑΡΓΟΎΝ... Τα απλά china και Singapore post και αργούν και μπαίνουν τελωνείο...

Σταματήστε τη γκρίνια επιτέλους... Αλλιώς... Κουριερ και τέλος η γκρίνια... Με την κατάλληλη τιμή βέβαια

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι περισσότεροι η δεν διαβάζετε το νημα ή απλά σας αρέσει να γκρινιάζετε για την Ελλάδα και τα ΕΛΤΑ... Ψάξτε λίγο το νήμα...

Θα ξαναπώ... Τέτοια εποχή πάντα είναι πολλές οι παραγγελίες και αργούν. Τα χαμένα είμαστε από συγκεκριμένα μαγαζιά και ισχύουν για όλο τον κόσμο... Δείτε λίγο trust pilot...

Επίσης οι καθυστερήσεις στα priority οφείλονται σε postnl και DHL...

Τέλος όσοι παραγγέλνετε με δωρεάν μεταφορικά ΠΆΝΤΑ ΑΡΓΟΎΝ... Τα απλά china και Singapore post και αργούν και μπαίνουν τελωνείο...

Σταματήστε τη γκρίνια επιτέλους... Αλλιώς... Κουριερ και τέλος η γκρίνια... Με την κατάλληλη τιμή βέβαια

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Από όλα τα μηνύματα που διάβασα μόνο στο δικό σου είδα γκρίνια στα υπόλοιπα είδα προβληματισμό

Edited by mplevris
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...