Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασε κινητό από Ali και θα δεις δωράκι.... Η DHL σας έχω γράψει από καιρό ότι δεν είναι καλή... Εχασα κι εγώ κινητό τον Μάιο με αυτούς... Υπάρχουν καλύτεροι τρόποι...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οπως;Φιλος παντως που αγοραζει κινητα απο alli σε 5-6 μερες το χει στα χερια του με προσφατο mi 8 πριν 2 μηνες.Απλα ειναι πιο ακριβο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω γιατι πιστευω οτι δεν μας τα στειλαν ποτε.Flash sale σου λεει αγοραστε φουλ και μετα διαθεσιμοτητα μηδεν..Εσυ εκανες refund στον paypal και σου απαντησαν αυτοι;Γιατι εγω τους εστειλα και πριν το refund και μου ειπαν να περιμενω 7-14 μερες για τους πει η dhl τι εγινε.Εν το μεταξυ σε 14 μερες περιπου εχουν και deadline οποτε καταλαβαινεις το τραβανε οσο τους περνει..Ποτε ξανα gearbest στο alliexpress πολλες αγορες μεχρι τωρα ολα τελεια..τι να πω..

 

Το έστειλαν. Απλά, κάποια καλή ψυχή το γράπωσε από το τελωνείο στο Βενιζέλος. Είναι γατόνια αυτοί.

Γνωρίζουν καλά ότι 99% θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω. Το τηλ. που παρειγγειλα ήταν στο Βενιζέλος από τις 17 Δεκ. Έκανε 15 μέρες περίπου να έρθει από Κίνα,

και σκάλωσε ξαφνικά στο τελωνείο της Ελλάδος. Δεν μπορεί το tracking να τσουλάει μιά χαρά παντού, αλλά να σκαλώνει στο Ελλαδιστάν. Κάτι τρέχει.

Όταν μίλησα με dhl, μου έλεγαν συνέχεια έχουμε δρομολογίζει το αίτημά σας στο αεροδρόμιο, λες και υπάρχει άλλη εταιρία στο ενδιάμεσο.

100 φορες τηλέφωνο, το ίδιο πράγμα. Μέχρι που δεν άντεξα και τους αρχισα στα βρισίδια και με τα πολλά μου έδωσαν μία υπεύθυνο, η οποία μου είπε τα ίδια ακριβώς

και μετά από 10 μέρες που πήρα, μου ανακοίνωσε ότι το τηλέφωνο χάθηκε από Ελλ. πλευράς και να επικοινωνήσω με τον πωλητή.

ΠΛΗΡΕΣ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ. ΔΗΘΕΝ ΓΙΟΡΤΕΣ.

Λες και οι άλλες χώρες δεν έχουν γιορτές. DHL Ελλάδος είναι απλά αίσχος. Άλλες εταιρίες διανομής είναι άκρως ανώτερες.

 

Δεν έχω κάνει refund ακόμη. Είμαι σε ομιλία μαζί με gearbest.

Την επόμενη φορά θα προσπαθήσω να μην πάει μέσω DHL.

Edited by devdok
Link to comment
Share on other sites

Το έστειλαν. Απλά, κάποια καλή ψυχή το γράπωσε από το τελωνείο στο Βενιζέλος. Είναι γατόνια αυτοί.

Γνωρίζουν καλά ότι 99% θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω. Το τηλ. που παρειγγειλα ήταν στο Βενιζέλος από τις 17 Δεκ. Έκανε 15 μέρες περίπου

να έρθει από Κίνα, και σκάλωσε ξαφνικά στο τελωνείο της Ελλάδος. Δεν μπορεί το tracking να τσουλάει μιά χαρά παντού, αλλά να σκαλώνει

στο Ελλαδιστάν.

Κάτι τρέχει.

Άσε που οι Κινέζοι τα στέλνουν σχεδόν γυμνά από θέμα συσκευασίας. Δεν θέλει και πολύ.

Δεν έχω κάνει refund ακόμη. Είμαι σε ομιλία μαζί τους.

 

Εμενα δεν εφτασε καν Γερμανια γι αυτο λεω οτι δεν το εστειλαν.Εγω εκανα refund στο paypal δεν την παλευω αλλο απο 22/11 εχω αγορασει

Link to comment
Share on other sites

Οπως;Φιλος παντως που αγοραζει κινητα απο alli σε 5-6 μερες το χει στα χερια του με προσφατο mi 8 πριν 2 μηνες.Απλα ειναι πιο ακριβο.
Άκου να δεις. Κίνα και 5-6 μέρες... Δεν παίζει...μόνο με κουριερ που η τελική τιμή πλησιάζει αυτή την σκρουτζομαγαζων....

Έχω γράψει πολλές φορές... Το gearbest είναι μια χαρά αλλά ψωνίσετε με βελγικό η απλό ή συστημένο ανάλογα με το κόστος.

Όσο για το τελωνείο που λέει ο άλλος φίλος... Μάλλον δεν έχει ξανά ψωνίσει.... 15 μέρες στην αναμονή δεν είναι πολλές... Μάλλον δεν έχετε καταλάβει ποιος είναι ο όγκος των χρημάτων που περνάνε.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν κινητό το δέμα μου ,ενώ είχε σταλεί σε λάθος διευθυνση στην Γερμανία τελικά το παρέλαβα το δέμα στο χώριο μου,όσο για το τελωνείο 15 μέρες είναι λίγες ,έχει κάτσει και 1 μήνα δέμα στο τελωνείο ,που η αξία ήταν κάτω των 22€
Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει πολλές φορές... Το gearbest είναι μια χαρά αλλά ψωνίσετε με βελγικό η απλό ή συστημένο

ανάλογα με το κόστος.

Νομίζω με Βέλγικό το αγόρασα και εγώ

Όσο για το τελωνείο που λέει ο άλλος φίλος... Μάλλον δεν έχει ξανά ψωνίσει.... 15 μέρες στην αναμονή δεν είναι πολλές... Μάλλον δεν έχετε καταλάβει ποιος είναι ο όγκος των χρημάτων που περνάνε.

 

Ο όγκος των χρημάτων είναι τεράστιος.

Η ποιότητα των υπηρεσιών της DHL είναι αίσχος.

Link to comment
Share on other sites

Το έστειλαν. Απλά, κάποια καλή ψυχή το γράπωσε από το τελωνείο στο Βενιζέλος. Είναι γατόνια αυτοί.

Γνωρίζουν καλά ότι 99% θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω. Το τηλ. που παρειγγειλα ήταν στο Βενιζέλος από τις 17 Δεκ. Έκανε 15 μέρες περίπου να έρθει από Κίνα,

και σκάλωσε ξαφνικά στο τελωνείο της Ελλάδος. Δεν μπορεί το tracking να τσουλάει μιά χαρά παντού, αλλά να σκαλώνει στο Ελλαδιστάν. Κάτι τρέχει.

Όταν μίλησα με dhl, μου έλεγαν συνέχεια έχουμε δρομολογίζει το αίτημά σας στο αεροδρόμιο, λες και υπάρχει άλλη εταιρία στο ενδιάμεσο.

100 φορες τηλέφωνο, το ίδιο πράγμα. Μέχρι που δεν άντεξα και τους αρχισα στα βρισίδια και με τα πολλά μου έδωσαν μία υπεύθυνο, η οποία μου είπε τα ίδια ακριβώς

και μετά από 10 μέρες που πήρα, μου ανακοίνωσε ότι το τηλέφωνο χάθηκε από Ελλ. πλευράς και να επικοινωνήσω με τον πωλητή.

ΠΛΗΡΕΣ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ. ΔΗΘΕΝ ΓΙΟΡΤΕΣ.

Λες και οι άλλες χώρες δεν έχουν γιορτές. DHL Ελλάδος είναι απλά αίσχος. Άλλες εταιρίες διανομής είναι άκρως ανώτερες.

 

Δεν έχω κάνει refund ακόμη. Είμαι σε ομιλία μαζί με gearbest.

Την επόμενη φορά θα προσπαθήσω να μην πάει μέσω DHL.

 

 

 

Από 10/12 αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο, ξεκολλησε 20/1.

Άλλο πακέτο, παραμένει κολλημένο από 12/12.

Τον τελευταίο καιρό είναι σύνηθες...

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω με Βέλγικό το αγόρασα και εγώ

 

 

 

 

 

Ο όγκος των χρημάτων είναι τεράστιος.

 

Η ποιότητα των υπηρεσιών της DHL είναι αίσχος.

Φίλε βελγικό και τελωνείο δεν παίζει... Κάτι κάνεις λάθος...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε βελγικό και τελωνείο δεν παίζει... Κάτι κάνεις λάθος...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχεις δίκιο. Εννοούσα την αποθήκη στο Βενιζέλο.

Link to comment
Share on other sites

Για ενημέρωση

Παραγγελία 4 ψιλολόγια στις 28-12-2018 αξίας περίπου 10€ μετά από εξαργύρωση πόντων από Gearbest, αποστολή με απλό Bpost (tracking LVS1234567890123456) στις 5-1-2019, άφιξη στο Βενιζέλος 15-1-2019 παραλαβή 21-1-2019, το βρήκα στο γραμματοκιβώτιο.

 

Εκκρεμεί η παραλαβή ολοκλήρωσης της παραγγελίας του ενός τεμαχίου που απεστάλη 20-1-2019, λόγω μη διαθεσιμότητας όπως μου δικαιολογήθηκαν στο ticket που άνοιξα, ενώ αρχικά φαινόταν αποστολή σε 5-7 ημέρες, στην συνέχεια άλλαζε καθημερινά ημερομηνίες και φαινόταν καθημερινά αποστολή σε 7-9 ημέρες.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Εμενα που δεν εφτασε καν γερμανια τελωνιο ποιος το εφαγε;
Το δικό σου κάποια πατάτα έχει κάνει η DHL... Η δεν έφυγε ποτέ...

Ο φίλος από πάνω επιβεβαιώνει αυτό που σας λέω για το bpost. Παρόλο το χαμό ήρθε πολύ γρήγορα και είναι και απλό...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή είναι αρκετές οι σελίδες...

Υπάρχει κάποιο κατάστημα η κάποιος τρόπος για παραγγελιά προϊόντος από κινά ΧΩΡΙΣ τελώνιο?

Το προϊόν θα είναι ταμπλετ.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Ali με SG στάλθηκε 25/12 και παρέλαβα σήμερα.28 μέρες.

25-30 μου παίζουν όλα συνήθως.

Άλλη παραγγελία από Banggood με priority στις 12 μέρες είναι Κέντρο Διαλογής Αττικής,καλός χρόνος.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να παραγγειλω τρια oneplus 6 tempered glass απο aliexpress εδω

https://www.aliexpress.com/item/Original-Oneplus-6-3D-Tempered-Glass-Full-Cover-Screen-Protector-Perfect-Fit-Curved-Edge-Super-Hard/32879547844.html?spm=a2g0s.13010108.99999999.13.5cc2321emiXvxi

 

Θα εχω προβλημα με τελωνειο επειδη η παραγγελια ειναι 60+ ευρω?Μηπως να τα παραγγειλω ξεχωριστα?

Link to comment
Share on other sites

Θελω να παραγγειλω τρια oneplus 6 tempered glass απο aliexpress εδω

https://www.aliexpress.com/item/Original-Oneplus-6-3D-Tempered-Glass-Full-Cover-Screen-Protector-Perfect-Fit-Curved-Edge-Super-Hard/32879547844.html?spm=a2g0s.13010108.99999999.13.5cc2321emiXvxi

 

Θα εχω προβλημα με τελωνειο επειδη η παραγγελια ειναι 60+ ευρω?Μηπως να τα παραγγειλω ξεχωριστα?

Φυσικά και θα έχεις, μέχρι 22€ το όριο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή είναι αρκετές οι σελίδες...

 

Υπάρχει κάποιο κατάστημα η κάποιος τρόπος για παραγγελιά προϊόντος από κινά ΧΩΡΙΣ τελώνιο?

 

Το προϊόν θα είναι ταμπλετ.

 

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Από gearbest βάζεις Belgium registered η priority line

Από banggood priority direct mail.

Οι χρόνοι παίζουν αλλά τελωνείο δεν μπαίνει κανένα

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους μια βοήθεια παρακαλώ.

Στις 15/11/ παράγγειλα 3 fitness bands τα είχε προσφορά φτηνοδουλειά 6,05€ το καθένα.

Φύγανε 17/11/ τους είπα σε 3 πακέτα χώρια για αυτό και έκανα 3 παραγγελίες από 6,05 € εκάστη, όντως φύγανε σε 3 πακετάκια με διαφορετικά νούμερα χωρίς tracking.

Σήμερα 22/1/ πάνω από 2 μήνες δεν έχω πάρει ΚΑΝΕΝΑ. Έχω παραγγείλει από Κίνα άπειρες φορές και δεν θυμάμαι να έχασα ποτέ τίποτε. Από Tom Top πρώτη φορά παραγγέλνω συνήθως από Bangood και eBay.

Θέλω να ρωτήσω τι γίνεται με τούς χρόνους τώρα με το νέο καθεστώς στα τελωνεία, περιμένει κανείς άλλος από το ίδιο μαγαζί? Για να χαθήκανε και τα 3 δεν το βλέπω πιθανό. Τι γvώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

BELGIUM registered και απο αρχές Δεκ έχει κολλήσει στο αποστολή αντικειμένου...

Τι κάνουμε τωρα,περιμένουμε ή Ανοίγουμε dispute να υπάρχει...?

Link to comment
Share on other sites

Υαλοκαθαριστήρες αυτοκινήτου, έφυγαν απο ΚΙΝΑ 04/12/2018 ηρθαν Βενιζέλος 22/12/2018 και παρελαβα σήμερα 22/01/2019 ένα μήνα στο Βενιζέλος .......χαλαρααααααααα:dash: :lol::lol::lol:

 

1.pngonline image hosting

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους μια βοήθεια παρακαλώ.

Στις 15/11/ παράγγειλα 3 fitness bands τα είχε προσφορά φτηνοδουλειά 6,05€ το καθένα.

Φύγανε 17/11/ τους είπα σε 3 πακέτα χώρια για αυτό και έκανα 3 παραγγελίες από 6,05 € εκάστη, όντως φύγανε σε 3 πακετάκια με διαφορετικά νούμερα χωρίς tracking.

Σήμερα 22/1/ πάνω από 2 μήνες δεν έχω πάρει ΚΑΝΕΝΑ. Έχω παραγγείλει από Κίνα άπειρες φορές και δεν θυμάμαι να έχασα ποτέ τίποτε. Από Tom Top πρώτη φορά παραγγέλνω συνήθως από Bangood και eBay.

Θέλω να ρωτήσω τι γίνεται με τούς χρόνους τώρα με το νέο καθεστώς στα τελωνεία, περιμένει κανείς άλλος από το ίδιο μαγαζί? Για να χαθήκανε και τα 3 δεν το βλέπω πιθανό. Τι γvώμη έχετε?

πιο πιθανο να μην τα εστειλε καθολου το καταστημα

Link to comment
Share on other sites

πιο πιθανο να μην τα εστειλε καθολου το καταστημα

Έχεις και άλλες περιπτώσεις από το Tom Top και το λες? και στο φινάλε γιατί να τι κάνει αυτό αφού αν δεν παραλάβει ο πελάτης θα ζητείσει refund, δεν το καταλαβαίνω....

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις και άλλες περιπτώσεις από το Tom Top και το λες? και στο φινάλε γιατί να τι κάνει αυτό αφού αν δεν παραλάβει ο πελάτης θα ζητείσει refund, δεν το καταλαβαίνω....

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Αν διαβάζεις λίγες σελίδες πριν έχω γράψει σχόλια για αυτό το καρναβάλι που το παιζει κατάστημα... Μακριά... Ζήτα τα πίσω τα λεφτά αλλά θα σε πρήξουν για να τα πάρεις πίσω... Με yanwen στα έστειλαν;;; αν ναι μην τα περιμενεις... Μεγάλη απάτη το Tomtop....

Α... Κι εγώ έχασα 3 πακέτα από αυτούς με δήθεν τρομερές τιμές.... Μπες λίγο trust pilot να δεις... Θα καταλάβεις

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by alanon
τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχεις και άλλες περιπτώσεις από το Tom Top και το λες? και στο φινάλε γιατί να τι κάνει αυτό αφού αν δεν παραλάβει ο πελάτης θα ζητείσει refund, δεν το καταλαβαίνω....

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

Γιατι οπως ειπε και ο φιλος παραπανω το καταστημα ειναι καρναβαλι. Και απορω μαζι με αλλους γιατι το φορουμ το διαφημιζει για τις δηθεν προσφορες.

(τωρα ειδα οτι εχουν ενα 3διαστατο εκτυπωτη σε τιμη χωμα, ενταξει δεν παιζει, παλι καμια απατη θα ειναι)

Στο ερωτημα σου. Πιστευουν οτι θα πεσουν σε κανενα κοροιδο και θα τους χαρισει λεφτα, κανε μια αναζητηση στο αλιεχπρες και δες ποσο εχουν τα αναλογα.

Αυτο το καταστημα εχει την ιδια τακτικη απο το 2012. Αντι να καλυτερεψει οπως τουλαχιστον προσπαθησαν καποια αλλα, εκεινο το παιζει τρελιτσα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...