Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το μονο που μπορω να σου πω ειναι καλα ξεμπερδεματα.

Ειναι μεγαλο σφαλμα να στειλεις κινητο πισω στην Κινα, γιατι μετα θα σε εχουν του χεριου σου. Η μονη λυση ειναι το Paypal, να εξιστορησεις ολο το σκηνικο και να ζητησεις τα λεφτα σου πισω.

Για να παρεις το κινητο σου πισω ... το ξεχνας.

 

τι έπρεπε να κάνω να κρατήσω το κινητό και να ζητήσω τα χρήματα πίσω? αφού υπάρχει η εγγύηση το στέλνεις να στο φτιάξουν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου γύρισαν τα χρήματα πίσω..Η dhl παραδέχτηκε ότι χάθηκε το δέμα.Αν κάπου βρίσκεται και έρθει τελικά τι να κανω;Δε θέλω να το πάρω και να τους δώσω τα χρήματα ούτε το δέχονται πίσω.Μου είπαν αν παραλάβω να τους δώσω τα χρήματα.προβληματιζομαι...
Link to comment
Share on other sites

Μην το παραλάβεις. Απλό είναι

 

Δεν είναι απλό γιατί η διεύθυνση είναι του καταστήματος και παραλαμβάνω καθημερινά δέματα και ο ταχυδρόμος αφήνει τα δέματα εμπιστευτικά.Αντε να του εξηγήσω τι να αφήσει και τι όχι :worry:

Link to comment
Share on other sites

τι έπρεπε να κάνω να κρατήσω το κινητό και να ζητήσω τα χρήματα πίσω? αφού υπάρχει η εγγύηση το στέλνεις να στο φτιάξουν

 

Εφοσον δωσεις αλλα 70 ευρω παραπανω; Αυτο δεν ειναι εγγυση, αλλα κοροιδια.΅Επρεπε να το κρατησεις, και να ζητησεις το Paypal να επεμβει, δεν ξερω αν μπορεις να το κανεις και τωρα. Στην ουσια το τηλεφωνο σου ηρθε χαλασμενο ( ασχετα αν χαλασε μετα απο 7 μερες )

Δεν είναι απλό γιατί η διεύθυνση είναι του καταστήματος και παραλαμβάνω καθημερινά δέματα και ο ταχυδρόμος αφήνει τα δέματα εμπιστευτικά.Αντε να του εξηγήσω τι να αφήσει και τι όχι

Εφοσον ειναι τις DHl θα το φερει το αυτοκινητο τις εταιριας και οχι ο ταχυδρομος. Τοτε θα κανεις αρνηση παραδοσης και θα τον πεις να μιλησει με την εταιρια.

Link to comment
Share on other sites

Μου γύρισαν τα χρήματα πίσω..Η dhl παραδέχτηκε ότι χάθηκε το δέμα.Αν κάπου βρίσκεται και έρθει τελικά τι να κανω;Δε θέλω να το πάρω και να τους δώσω τα χρήματα ούτε το δέχονται πίσω.Μου είπαν αν παραλάβω να τους δώσω τα χρήματα.προβληματιζομαι...������������

 

Αυτοι λογικά δεν το θέλουν πίσω γιατί αποζημιωθηκαν από την DHL γιατί έχασαν το δεμα.. Οπότε αν τους πληρώσεις πίσω θα είναι διπλα κερδισμένοι..πιστεύω υπάρχει κάποια ασφάλεια στα δέματα..

Επίσης αν το γυρίσουν πίσω θα πρέπει να πληρώσουν λογικά κάτι επιπλέον για να το πάραλαβουν οι ίδιοι για το κόστος επιστροφής..

Εσύ απλά δεν παραλαμβάνεις οπως σου είπαν παραπάνω τα παιδιά..

Ή παραλαμβάνεις.. Τους πληρώνεις και το πουλάς να βγάλεις τα χρήματα σου..

Επιλογές έχεις.. Μην αγχώνεσαι..

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ..είμαι σε φάση να πάρω άλλο από Ελλάδα αν έρθει και το άλλο θα δω πως θα το κάνω ελπίζω να μη μπλέξω περισσότερο.2η φορά που αγοράζω από geek...την πρώτη ήταν το mi5 όταν. Πρωτοκυκλοφόρησε και κλάπηκαν οι σάκοι στο αεροδρόμιο στη Κίνα..δε με θέλει..από άλλα κινεζομαγαζα δεν είχα ποτέ προβλήματα
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω αυτό από banggood αλλά εξαιτίας του βάρος δεν έχει Priority Direct Mail. Αν το πάρω με Expedited Shipping Service και βάλω Tariff Insurance θα μου τα επιστέψει όλα τα χρήματα που μπορεί να πληρώσω για το τελωνείο; Διαβάζω ότι κάποιοι είχαν προβλήματα και τους επέστρεφαν μόνο ένα μέρος τον χρημάτων που έδωσαν για το τελωνείο.

Έχει κάνεις καμία εμπειρία με το Tariff Insurance του banggood;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω αυτό από banggood αλλά εξαιτίας του βάρος δεν έχει Priority Direct Mail. Αν το πάρω με Expedited Shipping Service και βάλω Tariff Insurance θα μου τα επιστέψει όλα τα χρήματα που μπορεί να πληρώσω για το τελωνείο; Διαβάζω ότι κάποιοι είχαν προβλήματα και τους επέστρεφαν μόνο ένα μέρος τον χρημάτων που έδωσαν για το τελωνείο.

Έχει κάνεις καμία εμπειρία με το Tariff Insurance του banggood;

 

Χιαομι σιγουρα δεν ειναι ασχετα τι λεει το καταστημα.

και γιατι δεν το παιρνεις απο ευρωπη να εχεις το κεφαλι σου ησυχο;

https://www.screwfix.eu/erbauer-eri744com-18v-2-0ah-li-ion-cordless-combi-drill.html

Link to comment
Share on other sites

Χιαομι σιγουρα δεν ειναι ασχετα τι λεει το καταστημα.

και γιατι δεν το παιρνεις απο ευρωπη να εχεις το κεφαλι σου ησυχο;

https://www.screwfix.eu/erbauer-eri744com-18v-2-0ah-li-ion-cordless-combi-drill.html

 

Γιατί το είχε σε flash sale 52 ευρώ και είναι και κρουστικό εκτός από δραπανοκατσαβιδο δηλαδή ανοίγεις τρύπες και σε τοίχους είναι σαν να έχεις 3 εργαλεία σε ένα. Αυτό στο link σου δεν είναι κρουστικό.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το είχε σε flash sale 52 ευρώ και είναι και κρουστικό εκτός από δραπανοκατσαβιδο δηλαδή ανοίγεις τρύπες και σε τοίχους είναι σαν να έχεις 3 εργαλεία σε ένα. Αυτό στο link σου δεν είναι κρουστικό.

Και όμως, αν δεις πιο προσεκτικά, αυτό στο link του Barlost είναι κρουστικό, ενώ είναι και 18V έναντι 12V του άλλου, που είναι μια πολύ σημαντική διαφορά σε εργαλεία αυτού του τύπου.

Η διαφορά τιμής βέβαια είναι και αυτή σημαντική και απολύτως υπαρκτή.

Βγαίνουμε εκτός θέματος όμως, οπότε ας το αφήσουμε αυτό.

 

Εντός θέματος τώρα, αν και δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με tariff insurance και τέτοια, θα ήθελα να ελπίζω ότι το banggood θα σταθεί στο ύψος των περιστάσεων και θα δώσει την αποζημίωση.

Και πάλι όμως, δεν είμαι σίγουρος ότι αξίζει τον κόπο...

 

Θα πληρώσεις έξτρα χρήματα για το τελωνείο, θα περιμένεις μέχρι το μαγαζί να σε αποζημιώσει, θα έχεις την αβεβαιότητα αν θα το κάνει και αν θα πάνε όλα καλά,

ενώ -όπως έχει επισημανθεί σε αυτές τις σελίδες και στο παρελθόν, θα έχεις το εξής πρόσθετο ρίσκο:

Τα χρηματα για τις αποζημιώσεις αυτού του τύπου τα μαγαζιά τα επιστρέφουν με τη μορφή partial refund (πιθανότατα για να αποφύγουν το έξτρα κόστος από μία νέα μεταφορά χρηματων μέσω του paypal). Σε περίπτωση όμως που γίνει καμιά στραβή, δε θα μπορείς πλέον να ελπίζεις στη βοήθεια του paypal, καθώς θα φαίνεται ότι έχει γίνει ηδη refund (έστω και μερικό)!

 

Όλα αυτά θεωρώ ότι αμβλύνουν πολύ τον ενθουσιασμό για μια τέτοια αγορά...

(κι εγώ έχω στο μάτι κάποια σχετικά μεγάλα και βαριά είδη από το banggood εδώ και καιρό, αλλά χωρίς priority direct mail δεν το παίρνω απόφαση - και ούτε με βλέπω δυστυχώς ποτέ να το κάνω...) :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπερα.Υπαρχει καποιος που περιμενει απο gearbest κινητο (συγκεκριμενα one plus 6)με αποστολη απο αυτους 4/12;Το δικο μου ακομα κολλημενο στο οτι εχει δοθει ηλεκτρονικα στην dhl και οτι εχει φυγει και καλα απο Κινα.Πλεον πιστευω εχει χαθει..Εχω επικοινωνησει μαζι τους 2-3φορες, και την τελευταια τους γνωστοποιησα οτι θα κανω refund στο paypal.Το θεμα ειναι οτι εφοσον το deadline ειναι 3 φεβρουαριου θα βρω ακρη η πρεπει να περιμενω..Αυτοι εν το μεταξυ και καλα εχουν βαλει την dhl και το ψαχνει..Πα@@@@@ια!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπερα.Υπαρχει καποιος που περιμενει απο gearbest κινητο (συγκεκριμενα one plus 6)με αποστολη απο αυτους 4/12;Το δικο μου ακομα κολλημενο στο οτι εχει δοθει ηλεκτρονικα στην dhl και οτι εχει φυγει και καλα απο Κινα.Πλεον πιστευω εχει χαθει..Εχω επικοινωνησει μαζι τους 2-3φορες, και την τελευταια τους γνωστοποιησα οτι θα κανω refund στο paypal.Το θεμα ειναι οτι εφοσον το deadline ειναι 3 φεβρουαριου θα βρω ακρη η πρεπει να περιμενω..Αυτοι εν το μεταξυ και καλα εχουν βαλει την dhl και το ψαχνει..Πα@@@@@ια!!!!!!
Έχει χαθεί σίγουρα... Κάνε dispute

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχει χαθεί σίγουρα... Κάνε dispute

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι εννοεις dispute;Ticket θες να πεις..εχω κανει

Edited by sifounas7
Link to comment
Share on other sites

Έχει χαθεί σίγουρα... Κάνε dispute

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τελικα εκανα refund.Το θεμα ειναι ρε παιδια τωρα πως εχει η κατασταση;Περιμενω να μου απαντησουν η προχωραω σε κλιμακωση απ ευθειας;Θ α βρω ακρη η απλα και το paypal θα μου πει να περιμενω μεχρι το deadline;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εκανα refund.Το θεμα ειναι ρε παιδια τωρα πως εχει η κατασταση;Περιμενω να μου απαντησουν η προχωραω σε κλιμακωση απ ευθειας;Θ α βρω ακρη η απλα και το paypal θα μου πει να περιμενω μεχρι το deadline;

 

PayPal refund

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Nαι PAYPAL refund.Να το παροχωρησω λες σε κλιμακωση;
Περίμενε να δεις τι θα πει το PayPal μέσω του PayPal

 

Sent from outer space

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπερα.Υπαρχει καποιος που περιμενει απο gearbest κινητο (συγκεκριμενα one plus 6)με αποστολη απο αυτους 4/12;Το δικο μου ακομα κολλημενο στο οτι εχει δοθει ηλεκτρονικα στην dhl και οτι εχει φυγει και καλα απο Κινα.Πλεον πιστευω εχει χαθει..Εχω επικοινωνησει μαζι τους 2-3φορες, και την τελευταια τους γνωστοποιησα οτι θα κανω refund στο paypal.Το θεμα ειναι οτι εφοσον το deadline ειναι 3 φεβρουαριου θα βρω ακρη η πρεπει να περιμενω..Αυτοι εν το μεταξυ και καλα εχουν βαλει την dhl και το ψαχνει..Πα@@@@@ια!!!!!!

 

Καλησπέρα,

Είμαι ακριβώς ίδια περίπτωση με εσένα. Να μην πολυλογώ με επικοινωνία με την DHL το πακέτο χάθηκε. Μίλησα και με gearbest και μου είπαν να περιμένω μέχρι 22 Ιαν.

Link to comment
Share on other sites

Και αλλο περιστατικο με την Dhl και ακομα ενα αλλο ακριβο χαμενο τηλεφωνο.

Κατι βρωμαει, ισως το καταστημα; ισως η εταιρια μεταφορας; απο που να το πιασεις και να μην λερωθεις:ninja::ninja::ninja:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Είμαι ακριβώς ίδια περίπτωση με εσένα. Να μην πολυλογώ με επικοινωνία με την DHL το πακέτο χάθηκε. Μίλησα και με gearbest και μου είπαν να περιμένω μέχρι 22 Ιαν.

 

Εγω γιατι πιστευω οτι δεν μας τα στειλαν ποτε.Flash sale σου λεει αγοραστε φουλ και μετα διαθεσιμοτητα μηδεν..Εσυ εκανες refund στον paypal και σου απαντησαν αυτοι;Γιατι εγω τους εστειλα και πριν το refund και μου ειπαν να περιμενω 7-14 μερες για τους πει η dhl τι εγινε.Εν το μεταξυ σε 14 μερες περιπου εχουν και deadline οποτε καταλαβαινεις το τραβανε οσο τους περνει..Ποτε ξανα gearbest στο alliexpress πολλες αγορες μεχρι τωρα ολα τελεια..τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι πιστευω οτι δεν μας τα στειλαν ποτε.Flash sale σου λεει αγοραστε φουλ και μετα διαθεσιμοτητα μηδεν..Εσυ εκανες refund στον paypal και σου απαντησαν αυτοι;Γιατι εγω τους εστειλα και πριν το refund και μου ειπαν να περιμενω 7-14 μερες για τους πει η dhl τι εγινε.Εν το μεταξυ σε 14 μερες περιπου εχουν και deadline οποτε καταλαβαινεις το τραβανε οσο τους περνει..Ποτε ξανα gearbest στο alliexpress πολλες αγορες μεχρι τωρα ολα τελεια..τι να πω..
Δοκίμασε κινητό από Ali και θα δεις δωράκι.... Η DHL σας έχω γράψει από καιρό ότι δεν είναι καλή... Εχασα κι εγώ κινητό τον Μάιο με αυτούς... Υπάρχουν καλύτεροι τρόποι...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...