Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλημερα. Προφανως η ερωτηση μου εχει απαντηθει στις προηγουμενες σελιδες αλλα δεν ειναι δυνατον να διαβαστουν ολες. Μπαινω στο θεμα λοιπον. Παρηγγειλα απο Κινα ενα weather station πραγματικης αξιας 40Ε. Το δεμα εφτασε σε 10 μερες Ελλαδα (με SG Post) και απο 2 Ιανουαριου ειναι κολλημενο στο τελωνειο. Το tracking γραφει "ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)" και "ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ". Το ερωτημα μου δεν ειναι αν θα περασει η οχι τελωνειο και ποσο θα πληρωσω, ομως συμφωνω να πληρωσω μεχρι τα μισα αλλα οχι παραπανω. Στην περιπτωση λοιπον που ειναι παραπανω απο 20Ε τι γινεται? Μπορω να το στειλω πισω στο τελωνειο για "επανεξεταση" η μπορει να σταλει πισω "αυτοματα" χωρις εξοδα η τι αλλο μπορει να γινει? Τι πληροφοριες εχουμε για την περιπτωση μου?

Ευχαριστω[/quote

 

ολα τα δεματα sg post περνουν το σταδιο ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ.

Δεν ειναι απαραιτητο οτι θα περασεις τελειωνειο.Πρεπει να σου γραψει ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΟΝΙΣΜΟ για να περασει τελωνειο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είχα ένα δέμα που έβγαλε το tracking number να στείλω απόδειξη έστειλα το invoice από το Banggood και μαζί απόδειξη από PayPal το κόστος ήταν 19 ευρώ. Αύριο θα πάω να το παραλάβω. Κανονικά δεν θα πρέπει να πληρώσω τίποτα ή ισχύει ακόμα το 3ευρω της παρουσίας στο τελωνείο;
Link to comment
Share on other sites

Έχει έρθει ειδοποίηση για να παραλάβεις;

Αλλιώς, μην πας.

Στο ταχυδρομείο θα μάθεις αν χρεώθηκες ή όχι.

Το τέλος των 3€, δεν φαίνεται να χρεώνεται τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Έχει έρθει ειδοποίηση για να παραλάβεις;

Αλλιώς, μην πας.

Στο ταχυδρομείο θα μάθεις αν χρεώθηκες ή όχι.

Το τέλος των 3€, δεν φαίνεται να χρεώνεται τελευταία.

 

Βλέπω ότι λέει στο tracking number ότι είναι σήμερα το πρωί στο κατάστημα ΕΛΤΑ που μένω. Ο ταχυδρόμος πέρασε σημερα αλλά δεν άφησε ειδοποιητήριο. Περίμενα να δω αν θα έγραφε κάποιο ποσό το ειδοποιητήριο.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το φέρει αύριο αν είναι μικρό το δέμα, αλλιώς θα αφήσει ειδοποιητήριο.
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι λέει στο tracking number ότι είναι σήμερα το πρωί στο κατάστημα ΕΛΤΑ που μένω. Ο ταχυδρόμος πέρασε σημερα αλλά δεν άφησε ειδοποιητήριο. Περίμενα να δω αν θα έγραφε κάποιο ποσό το ειδοποιητήριο.

 

 

 

Εγώ εχθές παρέλαβα δέμα με αξία 18,90 χωρίς καμία χρέωση. Ούτε εμένα μου άφησε ειδοποιητήριο ο ταχυδρόμος. Μου στείλανε sms στο κινητό ότι είναι στο ταχυδρομείο!

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε δύο διαφορετικές παραγγελίες από Aliexpress οι οποίες έφυγαν την ίδια μέρα, η μία είναι να παραδοθεί σήμερα κ η άλλη από 16 Δεκέμβρη ακόμα ότι πετάει με το αεροπλάνο φαίνεται. Τι να παίζει, ξέρετε;

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Ένα μήνα κλείσαμε σε αυτό το status ενώ το άλλο πακέτο παρελήφθη προχτές. Τι να παίζει άραγε; φόλα ο 2ος πωλητής; 8a15b74265ec19230c8f142caffff311.jpg

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Paidia ama mporeite na me voithisete kapws tha sas eimai polu eugnwmwn .... exw paraggeilei apo aliexpress me "Seller's Shipping Method" ilektroniko tsigaro apo tis 5/12 kai diallekse o pwlitis kai erxetai me 4px.... ola komple mexri tis 21/12 p apo tote m deixnei sto 17track oti exei kollisei sto M.D Athinas 17... o pwlitis eixe 3 epiloges apostolis : 1) Seller's Shipping Method 2)DHL 3)TNT kai i 2 kai 3 epilogi exw akousei oti sigoura pernaei apo telwneio epeleksa tin prwti efoson eixa rwtisei idi ton kinezo an kolisei telwneio an tha m epistrepsei ta lefta kai m eipe nai kai tou eixa pei episis oti to paraggelnw apo ellada kai einai austira ta telwnia kai m eixe pei oti tha to ftiaksei kai na min exw agxos gt exei ksanasteilei kai tha to kanei na fainetai oti einai paketo twn 20 eurw ... thelw loipon na parathesw 2 pragmata...

PRWTWN an ginetai kapws na mathw p vrisketai gt meta apo simvoules pollwn phra tilefwno sta kentrika twn elta kai m dwsan to tilefwno tou parapanw M.D. .. phra loipon ekei kai m zitisan tracking number twn elta p einai 2 grammata kai noumera... emena omws epeidi einai mi sustimeno m edwsan mono ena tracking number tou 4px p to vlepw apo to 17track ... tous eipa loipon oti den exw tracking number twn elta kai m eipe oti den mporoun na kanoun kati kai tous eipa oti to vlepw apo ena allo tracking number p m exoun dwsei apo to 17 track kai m eipan oti mporei na exei kollisei kai telwneio kai oti auto to sustima sto opoio to vlepw egw upothetei ta vimata kai den mporei na ta kserei efoson mpike stin ellada... TI ALLO MPORW NA KANW?

DEUTERWNPerimena na teleiwsei o xronos anamonis tis apostolis p edine ews 35 meres kai ekana sto aliexpress den kserw an kserei kaneis dispute kai zitisa refund kai eixa steilei kai genika 2-3 minimata ligo prin teleiwsei o xronos anamonis ston kinezo na m pei ti ginete mpas kai kserei kai gt exei kolisei kai o kinezos einai afantos kai leei sto aliexpress oti exei xrono 5 meres kai se periptwsi p den apantisei tha epemvei to aliexpress .... tou exei ksanatuxei kanenos auti i periptwsi ?

Link to comment
Share on other sites

Paidia ama mporeite na me voithisete kapws tha sas eimai polu eugnwmwn .... exw paraggeilei apo aliexpress me "Seller's Shipping Method" ilektroniko tsigaro apo tis 5/12 kai diallekse o pwlitis kai erxetai me 4px.... ola komple mexri tis 21/12 p apo tote m deixnei sto 17track oti exei kollisei sto M.D Athinas 17... o pwlitis eixe 3 epiloges apostolis : 1) Seller's Shipping Method 2)DHL 3)TNT kai i 2 kai 3 epilogi exw akousei oti sigoura pernaei apo telwneio epeleksa tin prwti efoson eixa rwtisei idi ton kinezo an kolisei telwneio an tha m epistrepsei ta lefta kai m eipe nai kai tou eixa pei episis oti to paraggelnw apo ellada kai einai austira ta telwnia kai m eixe pei oti tha to ftiaksei kai na min exw agxos gt exei ksanasteilei kai tha to kanei na fainetai oti einai paketo twn 20 eurw ... thelw loipon na parathesw 2 pragmata...

PRWTWN an ginetai kapws na mathw p vrisketai gt meta apo simvoules pollwn phra tilefwno sta kentrika twn elta kai m dwsan to tilefwno tou parapanw M.D. .. phra loipon ekei kai m zitisan tracking number twn elta p einai 2 grammata kai noumera... emena omws epeidi einai mi sustimeno m edwsan mono ena tracking number tou 4px p to vlepw apo to 17track ... tous eipa loipon oti den exw tracking number twn elta kai m eipe oti den mporoun na kanoun kati kai tous eipa oti to vlepw apo ena allo tracking number p m exoun dwsei apo to 17 track kai m eipan oti mporei na exei kollisei kai telwneio kai oti auto to sustima sto opoio to vlepw egw upothetei ta vimata kai den mporei na ta kserei efoson mpike stin ellada... TI ALLO MPORW NA KANW?

DEUTERWNPerimena na teleiwsei o xronos anamonis tis apostolis p edine ews 35 meres kai ekana sto aliexpress den kserw an kserei kaneis dispute kai zitisa refund kai eixa steilei kai genika 2-3 minimata ligo prin teleiwsei o xronos anamonis ston kinezo na m pei ti ginete mpas kai kserei kai gt exei kolisei kai o kinezos einai afantos kai leei sto aliexpress oti exei xrono 5 meres kai se periptwsi p den apantisei tha epemvei to aliexpress .... tou exei ksanatuxei kanenos auti i periptwsi ?

Να διαβαζες και τις οδηγιες προτου γραψεις αυτο το μηνυμα καλα θα ηταν.

Παμε περιληπτικα στα ερωτηματα σου

 

1...Το συστημενο και ο αριθμος αποστολης ειναι το ιδιο και ειναι τις μορφης που σου ειπαν στα ελτα, αρα δεν μπορεις να κανεις τιποτα

2...Θα περιμενεις να επεμβει το αλι

Γραφε ελληνικα ομως, μου πονεσαν τα ματια ρε φιλος.

Edited by Barlost
Link to comment
Share on other sites

Paidia ama mporeite na me voithisete kapws tha sas eimai polu eugnwmwn .... exw paraggeilei apo aliexpress me "Seller's Shipping Method" ilektroniko tsigaro apo tis 5/12 kai diallekse o pwlitis kai erxetai me 4px.... ola komple mexri tis 21/12 p apo tote m deixnei sto 17track oti exei kollisei sto M.D Athinas 17... o pwlitis eixe 3 epiloges apostolis : 1) Seller's Shipping Method 2)DHL 3)TNT kai i 2 kai 3 epilogi exw akousei oti sigoura pernaei apo telwneio epeleksa tin prwti efoson eixa rwtisei idi ton kinezo an kolisei telwneio an tha m epistrepsei ta lefta kai m eipe nai kai tou eixa pei episis oti to paraggelnw apo ellada kai einai austira ta telwnia kai m eixe pei oti tha to ftiaksei kai na min exw agxos gt exei ksanasteilei kai tha to kanei na fainetai oti einai paketo twn 20 eurw ... thelw loipon na parathesw 2 pragmata...

 

PRWTWN an ginetai kapws na mathw p vrisketai gt meta apo simvoules pollwn phra tilefwno sta kentrika twn elta kai m dwsan to tilefwno tou parapanw M.D. .. phra loipon ekei kai m zitisan tracking number twn elta p einai 2 grammata kai noumera... emena omws epeidi einai mi sustimeno m edwsan mono ena tracking number tou 4px p to vlepw apo to 17track ... tous eipa loipon oti den exw tracking number twn elta kai m eipe oti den mporoun na kanoun kati kai tous eipa oti to vlepw apo ena allo tracking number p m exoun dwsei apo to 17 track kai m eipan oti mporei na exei kollisei kai telwneio kai oti auto to sustima sto opoio to vlepw egw upothetei ta vimata kai den mporei na ta kserei efoson mpike stin ellada... TI ALLO MPORW NA KANW?

 

DEUTERWNPerimena na teleiwsei o xronos anamonis tis apostolis p edine ews 35 meres kai ekana sto aliexpress den kserw an kserei kaneis dispute kai zitisa refund kai eixa steilei kai genika 2-3 minimata ligo prin teleiwsei o xronos anamonis ston kinezo na m pei ti ginete mpas kai kserei kai gt exei kolisei kai o kinezos einai afantos kai leei sto aliexpress oti exei xrono 5 meres kai se periptwsi p den apantisei tha epemvei to aliexpress .... tou exei ksanatuxei kanenos auti i periptwsi ?

 

 

 

Τα greeklish δεν επιτρέπονται στο φόρουμ. Γράψε σε παρακαλώ στα ελληνικά.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μία βοήθεια , πήρα ένα κινητό από coolicool μετά από 2 μέρες μου έβγαλε πρόβλημα στην οθόνη (γραμμές κατακόρυφες παντού) , το στέλνω πίσω και μετά από 2 μήνες μου λένε ότι κάνανε τον έλεγχο και ότι το πρόβλημα προήλθε από την σπασμένη οθόνη και ότι θέλουν 70 δολλάρια για να το κάνουν , εγώ το κινητό το έστειλα άθικτο, τι πρέπει να κάνω? (τους είχα στείλει και φωτογραφίες) ευχαριστώ

 

 

 

 

κάποια βοήθεια βρε παιδιά, έχει κάποιος με τέτοιο περιστατικό?

Edited by gsserv10
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Πριν μερικες μερες παρελαβα ενα κινητο (xiaomi redmi note5) απο το banggood. Ενω λοιπον ειχα παραγγειλει αυτο με την global rom, μου ηρθε αυτο με την αγγλοκινεζικη. Τους εστειλα ενα email και μου απαντησαν οτι πρεπει να τους στειλω φωτο με την συσκευασια του δεματος για να δουν το SKU number ωστε να επιβεβαιωσουν οτι το εχω αγοραει απο αυτους. Το θεμα ειναι οτι εγω εχω πεταξει τη συσκευασια.

 

Τα ερωτηματα μου ειναι, αν ξερει καποιος να μου απαντησει, 1) αν μπορουν αυτοι να βρουν την παραγγελια μου μονο απο το SKU ή μπορουν και απο το barcode και 2) αν μπορω να βρω απο καπου το SKU

 

ευχαριστω! :thanks:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Πριν μερικες μερες παρελαβα ενα κινητο (xiaomi redmi note5) απο το banggood. Ενω λοιπον ειχα παραγγειλει αυτο με την global rom, μου ηρθε αυτο με την αγγλοκινεζικη. Τους εστειλα ενα email και μου απαντησαν οτι πρεπει να τους στειλω φωτο με την συσκευασια του δεματος για να δουν το SKU number ωστε να επιβεβαιωσουν οτι το εχω αγοραει απο αυτους. Το θεμα ειναι οτι εγω εχω πεταξει τη συσκευασια.

 

Τα ερωτηματα μου ειναι, αν ξερει καποιος να μου απαντησει, 1) αν μπορουν αυτοι να βρουν την παραγγελια μου μονο απο το SKU ή μπορουν και απο το barcode και 2) αν μπορω να βρω απο καπου το SKU

 

ευχαριστω! :thanks:

To SKU λογικά φαίνεται στην παραγγελία σου στο site τους, αλλά αυτό προφανώς θα είναι το 'σωστό', δηλαδή αυτό που αφορά την global έκδοση. Το πρόβλημα στην περίπτωσή σου είναι ότι προφανώς κάποιος έπιασε κατά λάθος κινητό από... άλλο σωρό κατά την ετοιμασία της παραγγελίας σου, που ήταν μεν ο ίδιος τύπος, αλλά άλλη έκδοση - γι' αυτό και ζήτησαν να δουν το SKU της συγκεκριμένης συσκευασίας.

Αν δεν έχεις πια τη συσκευασία, υποθέτω ότι η μόνη άλλη επιλογή είναι ένα screenshot από το "About phone", όπου πρέπει να φαίνεται η έκδοση.

Τώρα βέβαια πώς τους πείθεις ότι το screenshot προέρχεται από τη συσκευή που σου έστειλαν και όχι από κάποια άλλη είναι ένα θέμα - αλλά αν το σκεφτεί κανείς, και το SKU να τους έστελνες, πάλι θα υπήρχε η αμφιβολία αν ήταν από τη συγκεκριμένη συσκευή που σου έστειλαν...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. Προφανως η ερωτηση μου εχει απαντηθει στις προηγουμενες σελιδες αλλα δεν ειναι δυνατον να διαβαστουν ολες. Μπαινω στο θεμα λοιπον. Παρηγγειλα απο Κινα ενα weather station πραγματικης αξιας 40Ε. Το δεμα εφτασε σε 10 μερες Ελλαδα (με SG Post) και απο 2 Ιανουαριου ειναι κολλημενο στο τελωνειο. Το tracking γραφει "ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)" και "ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ". Το ερωτημα μου δεν ειναι αν θα περασει η οχι τελωνειο και ποσο θα πληρωσω, ομως συμφωνω να πληρωσω μεχρι τα μισα αλλα οχι παραπανω. Στην περιπτωση λοιπον που ειναι παραπανω απο 20Ε τι γινεται? Μπορω να το στειλω πισω στο τελωνειο για "επανεξεταση" η μπορει να σταλει πισω "αυτοματα" χωρις εξοδα η τι αλλο μπορει να γινει? Τι πληροφοριες εχουμε για την περιπτωση μου?

Ευχαριστω

απο την κατασταση που εισαι τωρα, μεχρι να σου ζητηθουν τα εγγραφα εχεις ακομα καιρο Μην στελνεις τιποτα αν δεν σου ζητηθει.

Να κοιτάς το tracking number σου. Σε κάποια φάση, όταν μπει τελωνείο, θα σου βγάλει "απαιτείται paypal, τιμολόγιο ή απόδειξη αγοράς".

Παίρνεις screenshot από την απόδειξη της κάρτας ή του paypal (με ότι πλήρωσες τον κινέζο) και το στέλνεις με mail στο geta@elta-net.gr

Στο θέμα του mail βάζεις το tracking number, και προχωράει η διαδικασία. Το ποσό θα το πληρώσεις όταν πας να το παραλάβεις από τα ΕΛΤΑ της περιοχής σου. 24% φπα και 15 ευρώ έξοδα εκτελωνισμού.

38,56 x 24% + 15 = 24,25€ τελικό ποσό.

Καποια στιγμη στο παρελθον που "τον ηπια" για ενα κινητο, στο Tracking δεν ειχε αναφερει τιποτα , εκτος απο "παρουσιαση στο τελωνειο" και μετα απο μερες, ηρθε ο ταχυδρομος με το κιτρινο χαρτακι.

ολα τα δεματα sg post περνουν το σταδιο ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ. Δεν ειναι απαραιτητο οτι θα περασεις τελειωνειο.Πρεπει να σου γραψει ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΟΝΙΣΜΟ για να περασει τελωνειο

Παντως, για την περιπτωση μου που ανεφερα πιο πανω, τελος καλο. ολα καλα. Ουτε τελωνειο μπηκε, ουτε στο tracking αναφερθηκε ξανα κατι για Τελωνειο. Φαινεται οντως πως το "ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ" δεν σημαινει οτι ντε και καλα θα περασει τελωνειο..

Ευχαριστω για την βοηθεια παιδια.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μία βοήθεια , πήρα ένα κινητό από coolicool μετά από 2 μέρες μου έβγαλε πρόβλημα στην οθόνη (γραμμές κατακόρυφες παντού) , το στέλνω πίσω και μετά από 2 μήνες μου λένε ότι κάνανε τον έλεγχο και ότι το πρόβλημα προήλθε από την σπασμένη οθόνη και ότι θέλουν 70 δολλάρια για να το κάνουν , εγώ το κινητό το έστειλα άθικτο, τι πρέπει να κάνω? (τους είχα στείλει και φωτογραφίες) ευχαριστώ

 

 

 

 

κάποια βοήθεια βρε παιδιά, έχει κάποιος με τέτοιο περιστατικό?

 

το μονο που μπορω να σου πω ειναι καλα ξεμπερδεματα.

Ειναι μεγαλο σφαλμα να στειλεις κινητο πισω στην Κινα, γιατι μετα θα σε εχουν του χεριου σου. Η μονη λυση ειναι το Paypal, να εξιστορησεις ολο το σκηνικο και να ζητησεις τα λεφτα σου πισω.

Για να παρεις το κινητο σου πισω ... το ξεχνας.

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται οντως πως το "ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ" δεν σημαινει οτι ντε και καλα θα περασει τελωνειο..

Έτσι όπως τα 'χουνε κάνει τώρα, φαίνεται ότι όλα πλέον περνάνε (εξ ου και οι απαράδεκτες καθυστερήσεις)

Το θέμα είναι αν περνώντας θα... σταματήσει κιόλας! :lol:

(ευτυχώς στην περίπτωσή σου δεν το έκανε)

Link to comment
Share on other sites

έχω δέμα από gearbest με τριγωνική προς γερμάνια μέσο DHL paket και είναι κολλημένο εδώ και 2 εβδομάδες στο "

The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically" το έχει στείλει ο Κινέζος το δέμα η @@ ?

Link to comment
Share on other sites

έχω δέμα από gearbest με τριγωνική προς γερμάνια μέσο DHL paket και είναι κολλημένο εδώ και 2 εβδομάδες στο "

The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically" το έχει στείλει ο Κινέζος το δέμα η @@ ?

 

Το σιγουρο ειναι οτι τυπωσε το παραστατικο, και το κολλησε στο πακετο σου.

Για το αν εφυγε απο το καταστημα, δεν παιρνω ορκο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία μια ερώτηση πριν παραγγείλω.Για ένα ρολόι από ali που έχει 18 ευρώ (25 αρχικη-έτσι γράφουν τουλάχιστον) δεν κινδυνεύω να περάσω τελωνείο.Έτσι δεν είναι??22 ευρω είναι το όριο από ότι ξέρω...Σωστά??
Link to comment
Share on other sites

Eίχα καιρό να παραγγείλω με priority αλλά ήρθε γρήγορα τελικά.

Για στατιστικούς λόγους....

17/1/2019, 14:38:02 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Μ.Δ. ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ)

17/1/2019, 12:38:02 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

16/1/2019, 16:13:27 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

16/1/2019, 12:17:54 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

16/1/2019, 10:17:18 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

10/1/2019, 14:19:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

9/1/2019, 14:45:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

To SKU λογικά φαίνεται στην παραγγελία σου στο site τους, αλλά αυτό προφανώς θα είναι το 'σωστό', δηλαδή αυτό που αφορά την global έκδοση. Το πρόβλημα στην περίπτωσή σου είναι ότι προφανώς κάποιος έπιασε κατά λάθος κινητό από... άλλο σωρό κατά την ετοιμασία της παραγγελίας σου, που ήταν μεν ο ίδιος τύπος, αλλά άλλη έκδοση - γι' αυτό και ζήτησαν να δουν το SKU της συγκεκριμένης συσκευασίας.

Αν δεν έχεις πια τη συσκευασία, υποθέτω ότι η μόνη άλλη επιλογή είναι ένα screenshot από το "About phone", όπου πρέπει να φαίνεται η έκδοση.

Τώρα βέβαια πώς τους πείθεις ότι το screenshot προέρχεται από τη συσκευή που σου έστειλαν και όχι από κάποια άλλη είναι ένα θέμα - αλλά αν το σκεφτεί κανείς, και το SKU να τους έστελνες, πάλι θα υπήρχε η αμφιβολία αν ήταν από τη συγκεκριμένη συσκευή που σου έστειλαν...

 

Ναι έχεις δίκιο. Δεν το είχα σκεφτεί ότι ούτε με το SKU μπορούν να είναι σίγουροι.

 

Όσο για το screenshot τους το έχω ήδη στείλει γιατί μου το ζήτησαν οι ίδιοι στο τελευταίο τους email και περιμένω να δω τι θα μου απαντήσουν.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!

Edited by zoolis
Link to comment
Share on other sites

έχω δέμα από gearbest με τριγωνική προς γερμάνια μέσο DHL paket και είναι κολλημένο εδώ και 2 εβδομάδες στο "

The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically" το έχει στείλει ο Κινέζος το δέμα η @@ ?

 

Ποσο 2 βδομαδες;:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:Για δες το δικο μου απο ποτε..και ακομα τιποτα..

2018-12-04 18:35:00

The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

2018-12-11 23:30:17

Shipment in transit-delivered to destination country

Edited by sifounas7
Link to comment
Share on other sites

Nα γραψω και γω το πονο μου....

Στις 20-11 παρηγγειλα απο geekby...το xiaomi mi mix 3 (500€) με priority line.

Το στείλανε στις 1-12 με ενα παράξενο tracking number.

Στις 7-12 εμφανίστηκε Ολλανδια με dhl νεο tracking

Στις 13-12 έφθασε αθηνα αεροδρόμιο μεσω Πολωνίας.

εως σήμερα 17-1 δεν υπάρχει εξέλιξη.

Την προηγούμενη βδομάδα επικοινωνησα με την dhl τους ειπα τι εχει μεσα και την αξια του,τους εστειλα φωτογραφιες και έφαγαν το τόπο να το βρουνε.

Σήμερα με απάντησαν γραπτός οτι το δεμα εχει χαθεί και μου ζήτησαν συγγνώμη.

Το εστειλα στο site και μου ειπαν οτι σε 48 ωρες θα με αποζημιώσουν αλλα αν στο μελλον το παραλαβω να τους δωσω τα χρηματα.

τους απάντησα οτι χρηματα δε θα τους δώσω και θα το γυρισω πισω γιατι θα αγορασω αλλο απο ελλαδα.

H dhl αναγνωρισε οτι το δεμα χαθηκε ενημερωσε την dhl στην ολλανδια και εκεινη με τη σειρα της τον αποστoλεα (site)

Υπαρχει περιπτωση το δεμα να φθασει σε μενα?

Η dhl αποζημιωσε τον αποστολεα?

Link to comment
Share on other sites

Nα γραψω και γω το πονο μου....

Στις 20-11 παρηγγειλα απο geekby...το xiaomi mi mix 3 (500€) με priority line.

Το στείλανε στις 1-12 με ενα παράξενο tracking number.

Στις 7-12 εμφανίστηκε Ολλανδια με dhl νεο tracking

Στις 13-12 έφθασε αθηνα αεροδρόμιο μεσω Πολωνίας.

εως σήμερα 17-1 δεν υπάρχει εξέλιξη.

Την προηγούμενη βδομάδα επικοινωνησα με την dhl τους ειπα τι εχει μεσα και την αξια του,τους εστειλα φωτογραφιες και έφαγαν το τόπο να το βρουνε.

Σήμερα με απάντησαν γραπτός οτι το δεμα εχει χαθεί και μου ζήτησαν συγγνώμη.

Το εστειλα στο site και μου ειπαν οτι σε 48 ωρες θα με αποζημιώσουν αλλα αν στο μελλον το παραλαβω να τους δωσω τα χρηματα.

τους απάντησα οτι χρηματα δε θα τους δώσω και θα το γυρισω πισω γιατι θα αγορασω αλλο απο ελλαδα.

H dhl αναγνωρισε οτι το δεμα χαθηκε ενημερωσε την dhl στην ολλανδια και εκεινη με τη σειρα της τον αποστoλεα (site)

Υπαρχει περιπτωση το δεμα να φθασει σε μενα?

Η dhl αποζημιωσε τον αποστολεα?

Το καλο ειναι οτι θα παρεις τα λεφτα σου πισω

το κακο ειναι οτι δεν θα δεις το κινητο σου ποτε.

Δεν ειναι γραμματοσημο να χαθει, καποιος εβαλε χερι και το χαιρετε. Τωρα το ποιος.... πολλα σεναρια υπαρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...