Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανάσταση! Ξεκόλλησε το δεματάκι από αναμονή τελωνείου για κέντρο διαλογής σήμερα μετά τις 12/12.

Ξεφτιλίκια

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

 

Έχω παραγγείλει από Banggood το mi 8 και βάζοντας το tracking numer εδώ ( http://parcelsapp.com ) μου λέει Origin: United Kingdom. Αυτό είναι μαγκιά του Κινέζου για αποφυγή τελωνείου; Και το "Item received - Europe Processing center" τι εννοεί; Μου κάνει εντύπωση το UK και το Europe.

 

Και 2η ερώτηση!

Είχα παραγγείλει από gearbest 2 πράγματα συνολικής αξίας $16.32 και το tracking έχει κολλήσει σε αυτό: 27 Nov 2018, Your shipment has been delivered to the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days. (This is the final status. Carrier doesn't provide further tracking updates.)

Χάθηκε αυτό;

Edited by Par1s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Να κανω μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος να βοηθησει.

Εχω κανει μια παραγγελια απο banggood για 2 καλωδια (blitzwolf bw-tc10).

 

Υποτιθεται οτι τελος του μηνα αρχες του επομενου θα ηταν παλι stock, οποτε και θα εστελναν.

Ενω η παραγγελια εδειχνε να ειναι "processing" μετα απο μερικες μερες αλλαξε σε "back order" και μου εμφανιζει επιλογη για refund.

Οι μερες που θα ειναι διαθεσιμα τα καλωδια εχουν φτασειει και τις 40 τωρα...

 

Αυτο σημαινει οτι δεν θα ξαναφερει, ή οτι θα αργησει να το εχει διαθεσιμο ξανα?

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε nl δεν τελειώνει το τρακινγκ σου;

Ολλανδία θα πάει κ μετά Ελλάδα..

Υπομονή...

Καλησπέρα.

 

Έχω παραγγείλει από Banggood το mi 8 και βάζοντας το tracking numer εδώ ( http://parcelsapp.com ) μου λέει Origin: United Kingdom. Αυτό είναι μαγκιά του Κινέζου για αποφυγή τελωνείου; Και το "Item received - Europe Processing center" τι εννοεί; Μου κάνει εντύπωση το UK και το Europ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Παρηγγειλα απο banggood αντικείμενο αξίας μικρότερης των 22€.Μέθοδος αποστολής είχε μόνο air parcel.Μου έχουν δώσει tracking number της μορφής:

LB xxxxxxxxxx BE.Ο συγκεκριμένος είναι Belgium post ή κάτι αλλο;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η κατάληξη BE σημαίνει Βελγικό ταχυδρομείο.
Ωραία.Ευχαριστω πολύ!

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένετε να βελτιώσει η κατάσταση στα ΕΛΤΑ , αντίθετα θα χειροτερέψει μείωση προσωπικού ήδη 200 άτομα βγήκαν στην σύνταξη , συγχωνεύσεις καταστημάτων και κέντρων διαλογής προβλέπει το σχέδιο της διοίκησης ,οπότε παραλαβή σε 2-3 μήνες το κάθε δέμα

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://www.economistas.gr/epiheiriseis/4796_elta-meiosi-prosopikoy-kai-syghoneyseis-katastimaton

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Για στατιστικούς λόγους αναφέρω ότι ένα honor watch magic που είχα παραγγείλει από gearbest στης 28/11 με priority line (Netherlands Post Registered DDP) έφθασε σήμερα χωρίς απρόοπτα..

 

Δεν είχα δει πολλές αναφορές για αυτή την μέθοδο και ήμουν διστακτικός πριν την παραγγελία αλλά όλα καλά. Σε εμένα δούλεψε αν εξαιρέσουμε την μικρή καθυστέρηση λόγω των ημερών.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα από 26/11 ένα TV box από gearbest:

 

Tv box

RU247268651NL

-------------

26/11/2018 10:42 - Track added

28/11/2018 07:16 - The item is pre-advised, GREECE

28/11/2018 07:16 - The item is pre-advised

04/12/2018 14:16 - The item is at the PostNL sorting center

04/12/2018 14:16 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΟΛΛΑΝΔΙΑ

04/12/2018 14:16 - DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE, NETHERLANDS

04/12/2018 14:17 - The item is processed at the PostNL sorting center, GREECE

04/12/2018 14:17 - The item is processed at the PostNL sorting center

05/12/2018 16:24 - The item is on transport to the country of destination, GREECE

05/12/2018 16:24 - The item is on transport to the country of destination

24/12/2018 12:50 - The consignment has arrived in the country of destination, GREECE

24/12/2018 12:50 - The item has arrived in the country of destination

24/12/2018 12:50 - The consignment has arrived in the country of destination

26/12/2018 04:52 - ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

26/12/2018 04:52 - RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE, ATHENS AIRMAIL CENTER

26/12/2018 06:52 - The item has been processed in the country of destination, GREECE

26/12/2018 07:08 - ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ, Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

26/12/2018 07:08 - DISPATCH CLOSED (--> ATHENS SORTING CENTER), ATHENS AIRMAIL CENTER

26/12/2018 10:04 - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

26/12/2018 10:04 - DISPATCH UNLOADED, ATHENS SORTING CENTER

27/12/2018 15:49 - ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

27/12/2018 15:49 - ITEM ARRIVED AT, ATHENS SORTING CENTER

27/12/2018 17:49 - ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

27/12/2018 17:49 - DISPATCH CLOSED (--> M.D. NIKAIAS), ATHENS SORTING CENTER

28/12/2018 04:51 - ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

28/12/2018 04:51 - DISPATCH LOADED (--> M.D. NIKAIAS), ATHENS SORTING CENTER

28/12/2018 07:29 - ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ, Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ

28/12/2018 07:29 - ITEM ARRIVED AT, M.D. NIKAIAS

31/12/2018 11:51 - ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ, Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ

31/12/2018 11:51 - ITEM TO BE DELIVERED, M.D. NIKAIAS

31/12/2018 12:55 - ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ, Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ

31/12/2018 12:55 - NOTIFICATION, M.D. NIKAIAS

31/12/2018 14:59 - ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ, Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ

31/12/2018 14:59 - DISPATCH CLOSED (--> NEAPOLIS NIKAIAS - ELTA), M.D. NIKAIAS

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένετε να βελτιώσει η κατάσταση στα ΕΛΤΑ , αντίθετα θα χειροτερέψει μείωση προσωπικού ήδη 200 άτομα βγήκαν στην σύνταξη , συγχωνεύσεις καταστημάτων και κέντρων διαλογής προβλέπει το σχέδιο της διοίκησης ,οπότε παραλαβή σε 2-3 μήνες το κάθε δέμα

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://www.economistas.gr/epiheiriseis/4796_elta-meiosi-prosopikoy-kai-syghoneyseis-katastimaton

 

Αν είναι δυνατόν!!! :rocket:

Link to comment
Share on other sites

γενικως το coolicool ειναι λαχειο.

 

Κατάλαβα, ευχαριστώ.

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Για στατιστικούς λόγους αναφέρω ότι ένα honor watch magic που είχα παραγγείλει από gearbest στης 28/11 με priority line (Netherlands Post Registered DDP) έφθασε σήμερα χωρίς απρόοπτα..

 

Δεν είχα δει πολλές αναφορές για αυτή την μέθοδο και ήμουν διστακτικός πριν την παραγγελία αλλά όλα καλά. Σε εμένα δούλεψε αν εξαιρέσουμε την μικρή καθυστέρηση λόγω των ημερών.

 

Ακριβώς με την ίδια μέθοδο και εγώ σαν και σένα από 24/11/18 παρέλαβα χωρίς απρόοπτα και η σήμανση στο δέμα δεν αναφέρει πουθενά Κίνα.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Χρόνια Πολλά - Καλή Χρονιά σε όλες και όλους!

Ας πω (άλλη) μια ασυνήθιστη εμπειρία που αποκόμισα από τις Κινέζικες αγορές μου καθώς είμαι παλιός και έμπειρος στο "παιχνίδι"... :rolleyes:

Τέλος Σεπτέμβρη και συγκεκριμένα 28/9ου βάζω μια παραγγελία στο (ανεκδιήγητο, αλλά μυαλό δεν βάζω) Gearbest. Φτηνή αγορά κάτω των 10$ αλλά αρκετά μεγάλο σαν δέμα (μια αντλία υγρών). Για κάποιο λόγο και παραδόξως το παρήγγειλα με απλή αποστολή, όχι με tracking number δηλαδή. Μετά από 2-3 μέρες έγινε shipping με το Σουηδικό ταχυδρομείο, το sky56.cn (που μπορείς να παρακολουθείς τα untrucked δέματα μέχρι την χώρα προορισμού τους) αναφέρει ότι δέμα έφυγε από Κίνα στις 12/10ου και ότι έφθασε Ελλάδα στις 24/10ου. Μετά ησυχία... πέρασε ο Οκτώβριος, πέρασε ο Νοέμβριος, μπήκε ο Δεκέμβριος... το δέμα πουθενά! Δεν το πολυσκεφτόμουνα, έλπιζα ότι κάποια μέρα θα εμφανιζόταν - έχω παραλάβει δέμα και μετά από ~110 μέρες... - αλλά κάπου το είχα και για χαμένο...

Μέχρι που σήμερα το πρωί (2/01/2019) δέχομαι τηλέφωνο στο κινητό από το ταχυδρομείο Αμφιθέας (Π. Φαλήρου) και μου λένε ότι έχουν δέμα δικό μου από τον Νοέμβριο και με ρωτούν αν τελικά θα το παραλάβω ή να το στείλουν πίσω ! Υπόψη ότι πάντα βάζω παράδοση στην Ν. Χαλκηδόνα που είναι η δουλειά μου, ενω το σπίτι μου είναι στην Ν. Σμύρνη, δηλαδή καμιά σχέση με Αμφιθέα και Π. Φάληρο. Τεσπά, πάω από εκεί το παραλαμβάνω, είναι το δέμα της Gearbest και όλο το μπέρδεμα έχει γίνει επειδή ο Κινέζος δεν έγραψε στο δέμα τον Τ.Κ. Πάλι καλά που έγραψε το κινητό μου και με πήραν τηλ οι των ΕΛΤΑ ... Τέλος καλό και άλλο ένα παιχνίδι έφθασε αισίως στο τέλος του. Γιατί αν δεν δεις την υπόθεση αγορά από Κίνα σαν παιχνίδι (εννοείται στις φθηνές αγορές) και σε πιάνουν οι αγωνίες και τα άγχη και δεν έχεις υπομονή, άστο... δεν κάνεις για Κίνα :p

Edited by harmon17

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους

Στις 25/11 πηρα μια θηκη απο ebay και μου γραφει αυτο

Dec 1, 2018

22:00pm

Arrive at destination country post office

Ακομα ομως δεν την εχω παραλαβει και στα ελτα γραφει "Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα"

Το tracking number ειναι #UB641957415YP και μου το στελνουν με YANWEN tracking

Οποιος μπορει ας βοηθησει

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους

Στις 25/11 πηρα μια θηκη απο ebay και μου γραφει αυτο

Dec 1, 2018

22:00pm

Arrive at destination country post office

Ακομα ομως δεν την εχω παραλαβει και στα ελτα γραφει "Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα"

Το tracking number ειναι #UB641957415YP και μου το στελνουν με YANWEN tracking

Οποιος μπορει ας βοηθησει

Ευχαριστω πολυ

 

κοιταξε λιγο πιο πανω, το γραφουμε τι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

για πρωτη φορα με την αλλαγη του χρονου στην παραγγελια μιας θηκης 1,5 ευρω ,αναγραφεται στην παραγγελια (ali express)

η ενδειξη MOBILE

μηπως βγηκε καποια αλλη οδηγια ωστε στις κινεζικες αποστολες υπαρχει αυτη η ενδειξη για οτι αφορα τηλεφωνο?

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πώς τα ΕΛΤΑ πρόσθεσαν την δυνατότητα ανίχνευσης σε απλά δέματα με china post.

Σε δέμα που παρέλαβα σήμερα αναφέρει το tracking και την τελική παράδοση.:happy:

 

Destination : Greece - Tracking consuming: 1104 ms

2019-01-02 11:43 M.D. , FINAL DELIVERY

2019-01-02 07:59 M.D. , ITEM TO BE DELIVERED

 

Πρώτη φορά μου τυχαίνει.

Το δέμα ήταν από aliexpress, αποστολή με China Post Ordinary Small Packet Plus, tracking nr της μορφής UN000000000CN.

Δεν ξέρω τι άλλαξε, πάντως και πριν από περίπου ένα δεκαπενθήμερο δέμα με belgium post που η ανίχνευση "σταματάει" μόλις φτάσει αεροδρόμιο, υπήρχε γαλάζιο αυτοκόλλητο "ΕΛΤΑ ΜΙΚΡΟΔΕΜΑΤΑ" με κωδικό.

 

Θετικό είναι εάν από δω και πέρα θα εφαρμόζεται ένα σύστημα ανίχνευσης εσωτερικά ακόμα και για τα απλά δέματα.

Μιας και τελευταία, τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση, είχα αρκετά "χαμένα" και με αυτόν τον τρόπο θα ξεκαθαρίσει η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

2018-11-27 23:16:12

Your shipment has been delivered to the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days.

2018-11-27 09:21:03

Departure to country of destination

2018-11-26 22:30:57

Parcel is handled

2018-11-20 13:00:48

Arrival at export hub

2018-11-19 03:33:48

Item is ready for transport

2018-11-19 02:33:48

Item is announced bpost received the information

 

Από gearbest αξίας 16$. Το κλαίω αυτό ή παίζει κάποτε να έρθει; Το tracking είναι αυτής της μορφής: LVS1376360######071

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα χρόνια πολλά καλή χρονιά σε όλλους!Έχω παραγγείλει από gearbest ένα κινητό από 22/11 με EU priority line και είναι σε αυτή την κατάσταση(συγκεκριμένα one plus 6):

2018-12-11 23:30:17

Shipment in transit-delivered to destination country.και στο site του gearbest ειναι στο split delivery εδώ και πολλές μέρες.

Έχει παραλάβει κάποιος σε παρόμοια κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά είναι με γερμανικό ταχυδρομείο ,θα βάλεις τον αριθμό αποστολής στο σάιτ των ΕΛΤΑ και θα δεις που είναι το δέμα ,αν το φέρνει η ίδια η dhl θα πάρεις την dhl Ελλάδος να σου πει που είναι .
Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστω πολυ για την απάντηση φίλε μου..Στο dhl.de μου το βγάζει στην ίδια καταστάσταση και στο site της dhl.gr δεν το βρίσκει καν.Αν τους πάρω τηλ θα βγάλω άκρη λες;
Link to comment
Share on other sites

Στο σάιτ των γερμανικών ταχυδρομείων όταν βάζεις τον αριθμό αποστολης σου βγάζει και ένα λινκ αν είναι ΕΛΤΑ τότε το φέρνουν τα ΕΛΤΑ ,αν είναι dhl .gr τότε πάρε τηλ στην dhl και θα σου πουν που είναι.
Link to comment
Share on other sites

Στο σάιτ των γερμανικών ταχυδρομείων όταν βάζεις τον αριθμό αποστολης σου βγάζει και ένα λινκ αν είναι ΕΛΤΑ τότε το φέρνουν τα ΕΛΤΑ ,αν είναι dhl .gr τότε πάρε τηλ στην dhl και θα σου πουν που είναι.

 

Τους πηρα τηλ τελικα και μου ειπαν οτι οντως απο 4/12 ειναι στασιμη η κατασταση και οτι με αυτο το δειχνει οτι δεν εχει φυγει κατι.Μου ειπαν επισης οτι μπορει να εχει αλαξει νουμερο και να επικοινωνησω με τον αποστολεα να τον ρωτησω.Μηπως ξερεις στο gearbest που ακριβως τους γραφω;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...