Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Απο gearbest όταν λέει στο τρακινγκ οτι αναχώρησε το δέμα απο την αποθήκη, μετα απο πόσες μέρες ανανεώνεται? Γιατί εχουν περάσει 4. Εκτός και αν είναι φυσιολογικό.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Απο gearbest όταν λέει στο τρακινγκ οτι αναχώρησε το δέμα απο την αποθήκη, μετα απο πόσες μέρες ανανεώνεται? Γιατί εχουν περάσει 4. Εκτός και αν είναι φυσιολογικό.

 

φιλε ειναι ναλογα τον τροπο που εχεις επιλεξει.

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους, έχω δέμα από banggood ( PDM φυσικά...) με τελευταίο μήνυμα : 6/12/18 17:20 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΟΛΛΑΝΔΙΑ, διάβασα ότι είναι παιδιά με ημερομηνίες πριν το δικό μου, μήπως έχει ξεκολησει κανενός και αν ναι ποια ημερομηνία είχε, να δούμε πάνω κάτω τι γίνεται, θα έρθει τελικά ο άγιος Βασίλης ή πρέπει να πάρουμε κάτι από Ελλάδα να τελειώνει η ιστορία....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο δέματα. Το ένα με βελγικο ταχυδρομείο και το άλλο με ουγγρικό. Registered. Το ένα έγινε αποστολή 17 και το άλλο 18.

το βελγικο ερχεται πολυ πιο γρηγορα πο τα αλλα...πηρα χτες απλο βελγικο μετα απο 14 μερες...τωρα οτι εφυγε απο αποθηκη ειναι ακομα αρχικο σταδιο...

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους, έχω δέμα από banggood ( PDM φυσικά...) με τελευταίο μήνυμα : 6/12/18 17:20 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΟΛΛΑΝΔΙΑ, διάβασα ότι είναι παιδιά με ημερομηνίες πριν το δικό μου, μήπως έχει ξεκολησει κανενός και αν ναι ποια ημερομηνία είχε, να δούμε πάνω κάτω τι γίνεται, θα έρθει τελικά ο άγιος Βασίλης ή πρέπει να πάρουμε κάτι από Ελλάδα να τελειώνει η ιστορία....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

3/12/2018, 17:45:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Σου "ρίχνω" λιγάκι... Ακόμα καμία κίνηση... :mad: (με PDM φυσικά).

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο δέματα. Το ένα με βελγικο ταχυδρομείο και το άλλο με ουγγρικό. Registered. Το ένα έγινε αποστολή 17 και το άλλο 18.

Το πρώτο κομμάτι της διαδρομής ενός δέματος (εντός Κίνας) δε φαίνεται στα 'συνήθη' tracking sites (όπως π.χ. το 17track.net), εξ ου και η αρχική αυτή καθυστέρηση στην ενημέρωση του tracking (πρέπει να ξέρει κανείς ποια ταχυδρομική εταιρία διαχειρίζεται τα πακέτα εντός Κίνας και να τα αναζητήσει στο site της).

Δοκίμασε το 1tracking.net. Απ' ό,τι έχω καταλάβει, πρέπει να είναι του ιδίου του gearbest, οπότε περιλαμβάνει και το εντός Κίνας σκέλος στις απαντήσεις που δίνει και -συνήθως- έχεις πλήρη εικόνα της διαδρομής

(κάνει και για γενικότερο tracking, απ' ό,τι είδα, αλλά σα γενικό αποτέλεσμα είναι μάλλον μέτριο - ενδείκνυται κυρίως για αποστολές από το ίδιο το gearbest).

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ναι το γνωρίζω το 1tracking και εκεί κάνω τις αναζητήσεις από GearBest. Απλά και τα δύο δέματα έχουν σταματήσει με τελευταία ένδειξη αναχώρηση από την αποθήκη. Μάλλον δεν έγινε παραλαβή από το ταχυδρομείο εδώ και 4 μέρες
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, επειδή έχασα επεισόδια, εάν παραγγείλω τάμπλετ από Bangood με PDM ισχύει ακόμη ότι δεν περνάει τελωνείο ή θα έχω τρέξιμο;;

Ευχαριστώ και σας εύχομαι Καλά Χριστούγεννα !!!:)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, επειδή έχασα επεισόδια, εάν παραγγείλω τάμπλετ από Bangood με PDM ισχύει ακόμη ότι δεν περνάει τελωνείο ή θα έχω τρέξιμο;;

Ευχαριστώ και σας εύχομαι Καλά Χριστούγεννα !!!:)

 

ισχύει ακόμα και καλές γιορτές

Link to comment
Share on other sites

ισχύει ακόμα και καλές γιορτές

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, εύχομαι τα καλλύτερα και για εσένα.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, επειδή έχασα επεισόδια, εάν παραγγείλω τάμπλετ από Bangood με PDM ισχύει ακόμη ότι δεν περνάει τελωνείο ή θα έχω τρέξιμο;;

Ευχαριστώ και σας εύχομαι Καλά Χριστούγεννα !!!:)

 

Ισχύει μεν, αλλά παρουσιάζει μεγάλες καθυστερήσεις τελευταία.

Ανέβασα σε προηγούμενη σελίδα την πορεία του δικού μου που λέει ότι από 27/11 είναι προς τη χώρα προορισμού και το Banggood είχε δώσει εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής 11/12 :(

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει μεν, αλλά παρουσιάζει μεγάλες καθυστερήσεις τελευταία.

Ανέβασα σε προηγούμενη σελίδα την πορεία του δικού μου που λέει ότι από 27/11 είναι προς τη χώρα προορισμού και το Banggood είχε δώσει εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής 11/12 :(

Ευχαριστώ πολύ .... το βλέπω κατά το Πάσχα ... :lol:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το Πάσχα θα έχετε πάρει τα δέματα ,με τα διαλυμένα ΕΛΤΑ , δέμα για φίλο που παραγγειλα εγώ ,Κίνα Βέλγιο μετά Ελλάδα σε 11 μέρες , Αθήνα για την περιοχή του 8 μέρες .Ας ασχοληθούν με τα ρεύμα και σε αφήσουν τις ταχυδρομικές υπηρεσίες
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και χρόνια πολλά να έχετε.

Ξέρει κανείς φίλος τι σημαίνει το αποτέλεσμα που μου βγάζει η αναζήτηση για το δέμα μου

 

2018-12-22 14:39 HONG KONG - HONG KONG, Depart from facility to service provider.

2018-12-15 16:50 HONG KONG - HONG KONG, Fpx pciked up shipment.

2018-12-15 16:50 HONG KONG - HONG KONG, Shipment arrived at facility and measured

2018-12-14 09:18 Parcel information received

και τι χρόνος αναμονής υπάρχει στην περίπτωσή μου?

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και χρόνια πολλά να έχετε.

 

Ξέρει κανείς φίλος τι σημαίνει το αποτέλεσμα που μου βγάζει η αναζήτηση για το δέμα μου

 

 

 

2018-12-22 14:39 HONG KONG - HONG KONG, Depart from facility to service provider.

 

2018-12-15 16:50 HONG KONG - HONG KONG, Fpx pciked up shipment.

 

2018-12-15 16:50 HONG KONG - HONG KONG, Shipment arrived at facility and measured

 

2018-12-14 09:18 Parcel information received

 

 

και τι χρόνος αναμονής υπάρχει στην περίπτωσή μου?

 

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Ο χρόνος αναμονής είναι άγνωστος. Είναι πολύ μεγάλος ο όγκος των δεμάτων και κάνεις δεν ξέρει πότε θα παραλάβει... Έχει να κάνει και με τον τρόπο αποστολής. Θα το ξαναπώ... Ολοι γκρινιάζετε για τα ΕΛΤΑ και παραγγέλνετε τέτοιες που γίνεται χαμός με ΕΛΤΑ... Και περιμενετε να παραλάβετε από Κίνα σε μια εβδομάδα....

Υπάρχει σε ΟΛΕΣ τίς περιπτώσεις το expedited shipping.... Για μικρές αναμονες... Ας σταματήσει παρακαλώ η γκρίνια... Ολοι το ξέρετε τι γίνεται αυτές τις μέρες στις αποστολές από Κίνα...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος αναμονής είναι άγνωστος. Είναι πολύ μεγάλος ο όγκος των δεμάτων και κάνεις δεν ξέρει πότε θα παραλάβει... Έχει να κάνει και με τον τρόπο αποστολής. Θα το ξαναπώ... Ολοι γκρινιάζετε για τα ΕΛΤΑ και παραγγέλνετε τέτοιες που γίνεται χαμός με ΕΛΤΑ... Και περιμενετε να παραλάβετε από Κίνα σε μια εβδομάδα....

Υπάρχει σε ΟΛΕΣ τίς περιπτώσεις το expedited shipping.... Για μικρές αναμονες... Ας σταματήσει παρακαλώ η γκρίνια... Ολοι το ξέρετε τι γίνεται αυτές τις μέρες στις αποστολές από Κίνα...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Προς Θεού δεν γκρινιάζω απλά επειδή είναι πρώτη φορά που παρήγγειλα από Gearvita και δεν ξέρω το χρονοδιάγραμμα της αποστολής ούτε τα status .Για αυτό ρώτησα τι σημαίνει.

 

Ευχαριστώ και συγγνώμη για την αναστάτωση.

Link to comment
Share on other sites

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

 

3/12/2018, 17:45:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

 

 

Σου "ρίχνω" λιγάκι... Ακόμα καμία κίνηση... :mad: (με PDM φυσικά).

Καλημέρα, δυστυχώς μόλις είδα τις περσινές παραγγελίες και είχα ίδια ημερομηνία περσινή 27/11/17 με την φετινή 27/11/18, και οι δύο με PDM, λοιπόν την περσινή την παρέλαβα 10/1/18..... Άρα κάτι ανάλογο θα γίνει και με την φετινή.... και δυστυχώς το δέμα ήταν για δώρο Χριστουγέννων.... Οπλιστείτε με υπομονή παίδες, είναι και θέμα του ολλανδικού ταχυδρομείου από ότι διάβασα αλλά και των δικών μας λόγω 11/11 και cyber Monday.3655491bc60fb66862005019050d274d.jpg Edited by longus
Link to comment
Share on other sites

Όταν δέμα με γενική ταχυδρομική έφυγε από Θεσσαλονίκη και σήμερα πήγα και το παρέλαβα ,ενώ με τα ΕΛΤΑ έφυγε από Αθήνα χθες στα κέντρα διαλογής δεν δουλεύουν Σάββατο και Κυριακή εδώ στην περιοχή μου ,το δέμα ειναι κλείσμενο σε σάκο ,και το αστείο της υπόθεσης είναι για το ΕΛΤΑ courier να το φέρουν ,πως να μην να τα χώνουμε στα ΕΛΤΑ .ενω έπρεπε να ήταν στα ΕΛΤΑ courier σήμερα ,τα ΕΛΤΑ θα το δώσουν την Δευτέρα .Όσο αφορά και στο εξωτερικό υπάρχει ο όγκος δεμάτων αλλά δεν γίνεται το μπαχαλο των ΕΛΤΑ ,άντε να συμβεί μια φορά εντάξει αλλά συμβαίνει κάθε χρόνο ,η αδιαφορία τους σε προκαλεί.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος να μου πει από gearbest που μπορούμε να βρούμε τις ευρωπαϊκές αποθήκες, επίσης είδα μια αποθήκη fast 30 γνωρίζει κάποιος αν είναι ευρωπαϊκή αποθήκη;
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος να μου πει από gearbest που μπορούμε να βρούμε τις ευρωπαϊκές αποθήκες, επίσης είδα μια αποθήκη fast 30 γνωρίζει κάποιος αν είναι ευρωπαϊκή αποθήκη;
Όλες οι fast είναι Ευρώπη... Αλλά δεν στέλνουν όλες Ελλάδα... Έχουν και μεγάλο κόστος μεταφοράς

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι fast είναι Ευρώπη... Αλλά δεν στέλνουν όλες Ελλάδα... Έχουν και μεγάλο κόστος μεταφοράς

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος να μου πει από gearbest που μπορούμε να βρούμε τις ευρωπαϊκές αποθήκες, επίσης είδα μια αποθήκη fast 30 γνωρίζει κάποιος αν είναι ευρωπαϊκή αποθήκη;

https://couponsfromchina.com/2018/03/26/gearbest-warehouse-location/

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους, λοιπόν, αγορά με PDM από banggoood στις 27/11/18 με αποστολή την επόμενη μέρα έχω τελευταίο μήνυμα αυτό: 6/12/18 17:20 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΟΛΛΑΝΔΙΑ.

 

Αγορά με τον ίδιο τρόπο, ίδιο μαγαζί, στις 12/12/18 με αποστολή την επόμενη μέρα έχω αυτό: 21/12/18 08:06 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΟΛΛΑΝΔΙΑ, και τώρα το πρωί αυτό: 23/12/18 07:05 - The item has arrived in the country of destination.

 

Περίεργα πράγματα....το ένα ταξιδεύει 16 ημέρες...και το άλλο σε μια ημέρα έφτασε Ελλάδα...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...