Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια από τα ίδια και εγώ με το συγκεκριμένο bug. Υπό κανονικές συνθήκες θα είχα ήδη το δέμα μου και ακόμα γυροφερνει κάπου στη Κίνα με cn post.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 + xXx_NoLimits_2.9.2 using Tapatalk

 

Κανονικά θα έπρεπε να αποζημιώσουν και το χρόνο παράδοσης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ATHENS AIRMAIL CENTER, ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

2018-09-06 06:47

 

Το παραπάνω μήνυμα είναι φυσιολογικό η ένδειξη κάποιου προβλήματος ;

12 ημέρες περιμένει να ελεγχθεί ;;;

 

 

Sent from my iPad Pro.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς γιατί είναι κολλημένο σε αυτό το status 3 μέρες τώρα ;;;

 

(This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

 

Να το ψάξω περαιτέρω η απλά να περιμένω και θα προχωρήσει;;;

 

9de084b79be5dc451b8933c651973d80.jpg

Link to comment
Share on other sites

ATHENS AIRMAIL CENTER, ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

2018-09-06 06:47

 

Το παραπάνω μήνυμα είναι φυσιολογικό η ένδειξη κάποιου προβλήματος ;

12 ημέρες περιμένει να ελεγχθεί ;;;

 

 

Sent from my iPad Pro.

 

καθυστερουνε πολυ

Link to comment
Share on other sites

ATHENS AIRMAIL CENTER, ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

2018-09-06 06:47

 

Το παραπάνω μήνυμα είναι φυσιολογικό η ένδειξη κάποιου προβλήματος ;

12 ημέρες περιμένει να ελεγχθεί ;;;

 

 

Sent from my iPad Pro.

 

Υπομονή εγώ περιμένω από

2018-08-31 06:55

ATHENS AIRMAIL CENTER, ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Παρασκευή πέρασε δέμα μου, που είχε κολλήσει απο 27-8-2018 και το παρέλαβα σήμερα

Link to comment
Share on other sites

Προχθές εμφανίστηκε το δέμα σχετικά γρήγορα για πρώτη φορά στα ΕΛΤΑ και σήμερα με την ένδειξη "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ" και μάλλον αύριο - μεθαύριο με την ένδειξη "ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ"

 

17/9/2018, 14:00:00 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

17/9/2018, 05:54:43 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

13/9/2018, 15:31:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Ετοιμάζω από τώρα το mail προς ΓΕΤΑ.

18/9/2018, 07:55:00 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

17/9/2018, 14:00:00 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

17/9/2018, 05:54:43 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

13/9/2018, 15:31:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Στις 11:35 τους έστειλα το mail που το είχα ήδη έτοιμο, με το παραστατικό του PayPal και στις 12:50 έλαβα το παρακάτω mail από ΓΕΤΑ

 

"'''Καλημέρα σας,

Επίσης χρειαζόμαστε να μας στείλετε αυτούσια την online ηλεκτρονική παραγγελία σε μορφή εικόνας ή pdf (από την εφαρμογή ή το αντίστοιχο site) να εμφανίζεται το προϊόν με την περιγραφή του και το tracking number, καθώς και η αξία των/του συγκεκριμένου προϊόντος για μπορέσουμε να προχωρήσουμε στον εκτελωνισμό του δέματος.

Παρακαλούμε, εφαρμόστε ορθώς την άνω διαδικασία για την ομαλότερη και ταχύτερη εξυπηρέτησή σας. Ευχαριστούμε για την συνεργασία σας.

Μ. Σ.

Υπηρεσίες εκτελωνισμού

Ελληνικά ταχυδρομεία"''

 

Η φράση "αυτούσια την online ηλεκτρονική παραγγελία" ήταν υπογραμμισμένη.

 

Τους έστειλα λοιπόν και την ηλεκτρονική παραγγελία όπως εμφανίζεται στις λεπτομέρειες παραγγελίας σε PNG και το INVOICE σε PDF και τους γράφω τα παρακάτω:

 

"Ελπίζω με τα νέα συνημμένα που σας αποστέλλω να καλύπτεστε, δεν απέμεινε πλέον και κάτι που δεν σας έστειλα.

Πάντως για την ομαλότερη και ταχύτερη εξυπηρέτηση καλό θα ήταν στην σελίδα "Εντοπισμός Αντικειμένου" και στην στήλη "Κατάσταση" στο site των ΕΛΤΑ να μην αναφέρεται το "ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ" αλλά "ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL και ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ".

 

Με το "και ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ" μαρκαρισμένο σε κόκκινο φόντο με άσπρα γράμματα.

 

Τώρα ποιος ο λόγος που ζήτησαν ειδικά την ηλεκτρονική παραγγελία παραγγελία δεν το καταλαβαίνω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Αριθμός: RH*********CN

Κατάσταση πακέτου: Καθ' οδόν

Προορισμός: Ελλάδα

2018-09-03 09:00 ATHENS AIRMAIL CENTER, ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

2018-08-23 06:19 CHINA, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2018-08-22 17:52 CHINA, POSTING/COLLECTION

Προέλευση: Κίνα

2018-08-25 00:00 Delivered to airlines

2018-08-24 06:35 Delivered to airlines

2018-08-23 19:49 Shanghai Pudong Treatment Center, arrival

2018-08-23 04:38 Shanghai Processing Center, export Direct Seal

2018-08-23 00:47 Shanghai, has been exported to open and dismantle

2018-08-22 19:26 Shanghai receiving center, has left, the next station processing center

2018-08-22 17:52 Shanghai receiving and mailing center has been received

2018-08-22 17:52 Shanghai Receiving and mailing center, has been sealed hair

======================================

Powered by http://www.17track.net

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου έφτασε εχθές(xiaomi mi a2) ,αγορά 05/09 παραλαβή 18/9 απο gearbest με το γνωστο τρόπο αποστολής χωρίς τελώνιο και με γρήγορη παράδοση .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε οτι σε καθε παραγγελια χρεωνεστε και 1€ απο την τραπεζα για μετατροπη συναλλαγματος;

Αυτοί που πληρώνουν τη μετατροπή προφανώς και το ξέρουν!

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε οτι σε καθε παραγγελια χρεωνεστε και 1€ απο την τραπεζα για μετατροπη συναλλαγματος;
Ανάλογα το κατάστημα. Μερικά μεγάλα κινεζοκαταστήματα (σαν το gear best για παράδειγμα) χρεώνουν κατευθείαν σε ευρώ την πιστωτική ή το paypal και δεν υπάρχει κόστος μετατροπής. Ότι γράφει το "ταμπελάκι" χρεώνεσαι χωρίς άλλα κόστη (paypal, τραπεζας κτλ).
Link to comment
Share on other sites

Σας έχει τύχει αποστολή από Κίνα με την παρακάτω μεταφορική (YANWEN)

 

UBχχχχχχχχ6YP

Καθ' Οδόν

 

Κίνα YANWEN

 

Ελλάδα

 

2018-09-19 18:00 Arrive at destination country post office

 

 

 

Προορισμός : Ελλάδα

Προέλευση : Κίνα - Χρόνος Αναζήτησης: 16973 ms

2018-09-19 18:00

Arrive at destination country post office

 

2018-09-18 18:00

Arrive at destination airport

 

2018-09-16 18:00

Departure from airport

 

2018-09-15 18:00

In Transit

 

2018-09-15 02:38

Despatched from yanwen sorting center.

 

2018-09-14 21:42

Process completed in yanwen sorting center.

 

2018-09-14 12:37

Yanwen Acceptance.

 

2018-09-13 11:13

The item information was created by the seller.

 

 

Το δέμα έχει φτάσει Ελλάδα χωρίς να αναφέρεται ο τοπικός μεταφορέας.

Το tracking το βλέπω από το 17-TRACK στα ΕΛΤΑ μου βγάζει : Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα για τον κωδικό αντικειμένου

Η αγορά έγινε από ebay με free shipping

Είμαι περίεργος να δω την εξέλιξη.....πρόκειται για μικρο ποσό 2 ευρώ

Edited by ckypen
Link to comment
Share on other sites

Σας έχει τύχει αποστολή από Κίνα με την παρακάτω μεταφορική (YANWEN)

 

Το δέμα έχει φτάσει Ελλάδα χωρίς να αναφέρεται ο τοπικός μεταφορέας.

Το tracking το βλέπω από το 17-TRACK στα ΕΛΤΑ μου βγάζει : Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα για τον κωδικό αντικειμένου

Η αγορά έγινε από ebay με free shipping

Είμαι περίεργος να δω την εξέλιξη.....πρόκειται για μικρο ποσό 2 ευρώ

Αρκετά τυπική περίπτωση. Η μέθοδος αποστολής δίνει... μερικό tracking (τυπικά μάλλον θεωρείται un-tracked!) μόνο για το εκτός Ελλάδος μέρος της διαδρομής - τα ΕΛΤΑ δεν το 'βλέπουν'.

Θα σου παραδοθεί κανονικά ως απλό ταχυδρομείο (όχι συστημένο) - απλώς το πότε θα είναι... έκπληξη! :)

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε οτι σε καθε παραγγελια χρεωνεστε και 1€ απο την τραπεζα για μετατροπη συναλλαγματος;

δηλαδη αν αγορασεις κατι με μισο δολαριο θα χρεωθεις και 1 ευρω απο την τραπεζα ? :X

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Γράφω εκ μέρους φίλου και συγγνώμη εάν έχει απαντηθεί πολλάκις μιας και λόγο χρόνου δεν παρακολουθώ το νήμα τακτικά...

Περιμένει κινητό από έξω και στην τελευταία ενημέρωση του αριθμού αποστολής γράφει το εξής

Πρέπει να κάνει κάτι αυτός ή θα επικοινωνήσουν μαζί του;;;71fb95a2edfe3c148856f362650e1e8d.jpg

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν αγορασεις κατι με μισο δολαριο θα χρεωθεις και 1 ευρω απο την τραπεζα ? :X

Ναι τουλαχιστον στην Πειραιως που εχω

Οσο αφορα αυτα που λεει ο φιλος για το gearbest νομιζω ειναι μονο σαν αναφορα τιμης γιατι και στο ευρω που το γυρισα κι εκει και στο banggood/eBay.co.uk βλεπω -1€

Μονο αν εχεις balance usd δε χρεωνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Αριθμός: RY1CN

Κατάσταση Πακέτου: Καθ 'οδόν

Χώρα Προέλευσης: Κίνα

2018-09-14 09:01 ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

2018-09-02 14:51 ATHENS AIRMAIL CENTER, ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

 

ΑΠΟ τις 14 του μηνα ποσο λετε να κανει για να ερθει ειδοποιηση?

Link to comment
Share on other sites

Ναι τουλαχιστον στην Πειραιως που εχω

Οσο αφορα αυτα που λεει ο φιλος για το gearbest νομιζω ειναι μονο σαν αναφορα τιμης γιατι και στο ευρω που το γυρισα κι εκει και στο banggood/eBay.co.uk βλεπω -1€

Μονο αν εχεις balance usd δε χρεωνεσαι

 

Μακριά από την τραπ. Πειραιώς ! Μιλάμε για την τράπεζα με τις πιο αισχρές χρεώσεις και προμήθειες παντού.

Τόσα χρόνια αγορές από εκτός Ε.Ε (ebay, Κίνα και αλλού) και ποτέ, μα ποτέ !, με την Alphabank δεν είχα τέτοιες χρεώσεις...

(όχι ότι δεν κάνει τις που...ιές της και η Alphabank αλλά όχι τέτοιες χρεώσεις και προμήθειες)

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς για gearbest εγώ χθες έκανα αγορά από εκεί με PayPal και χρέωση πιστωτικής κάρτας τράπεζας Πειραιώς και δεν είχα καμία επιπλέον χρέωση πλην αυτής της τιμής του προϊόντος 21,12 Ευρώ, το ίδιο και στις 8-9-2018 από banggood.

Μήπως δεν επιλέγετε τιμές σε ευρώ αλλά σε δολάρια την στιγμή του checkout.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα αυτα που λεει ο φιλος για το gearbest νομιζω ειναι μονο σαν αναφορα τιμης γιατι και στο ευρω που το γυρισα κι εκει και στο banggood/eBay.co.uk βλεπω -1€

Δεν έχεις δίκιο τουλάχιστον για Gearbest, Banggood, Fasttech που έχω ψωνίσει πολύ πρόσφατα χρεώνεσαι κανονικά σε ευρώ, και όχι σε δολάρια, για αγορά με paypal (συνδεδεμένου με πιστωτική ή χρεωστική κάρτα)!

Link to comment
Share on other sites

18/9/2018, 07:55:00 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

17/9/2018, 14:00:00 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

17/9/2018, 05:54:43 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

13/9/2018, 15:31:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Τους έστειλα λοιπόν και την ηλεκτρονική παραγγελία όπως εμφανίζεται στις λεπτομέρειες παραγγελίας σε PNG και το INVOICE σε PDF και τους γράφω τα παρακάτω:

 

"Ελπίζω με τα νέα συνημμένα που σας αποστέλλω να καλύπτεστε, δεν απέμεινε πλέον και κάτι που δεν σας έστειλα.

Πάντως για την ομαλότερη και ταχύτερη εξυπηρέτηση καλό θα ήταν στην σελίδα "Εντοπισμός Αντικειμένου" και στην στήλη "Κατάσταση" στο site των ΕΛΤΑ να μην αναφέρεται το "ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ" αλλά "ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL και ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ".

 

Με το "και ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ" μαρκαρισμένο σε κόκκινο φόντο με άσπρα γράμματα.

 

Τώρα ποιος ο λόγος που ζήτησαν ειδικά την ηλεκτρονική παραγγελία παραγγελία δεν το καταλαβαίνω.

Χθες στις 10:00 το πρωί με ενημέρωσαν ότι :

"Ολοκληρώθηκε η υποβολή των παρασταστικών για το δέμα σας και αναμένεται η απελευθέρωσή του από το Τελωνείο ώστε να αποσταλεί στο τοπικό σας ταχυδρομικό κατάστημα."

και με ευχαρίστησαν.

Σήμερα βγήκε από τελωνείο και πήρε το δρόμο του προς την περιοχή.

Το κουφό της υπόθεσης είναι το mail που έλαβα αυτοκλήτως από το banggood, χωρίς να τους ενοχλήσω καν μέχρις στιγμής αφού περίμενα πρώτα τη λυπητερή, το οποίο λέει:

 

Dear Banggood customer,

Thank you for shopping on Banggood.

We are sorry to inform you that the shipping method you chose for your order54322611 is Priority Air Mail, but actually it was shipped with Air Mail Register because of an technical error occurred in the shipping method matching system.

We would like to express our deepest regret for the inconvenience caused by this mistake. As for now, we have managed to pinpoint the reasons leading to this error and it has been fixed. We take full responsibility for this situation and guarantee that such incidents will not occur again in the future.

We would like to arrange a refund of the shipping fees to you. Is that acceptable?

For the delivery time of your order, you could check more details in this link:

https://www.banggood.com/Shipping-methods_hl70_at321

If you have any questions, please do not hesitate to contact us . We will do our best to help you.

Best regards,

Banggood Team

(Contact us=https://www.banggood.com/Contact-Us_hi111)

 

Ψάχνουν για μακάκες μάλλον, αφού αναγνωρίζουν το λάθος, αντί να το διορθώσουν κάνοντας επιστροφή όλων των εξόδων ΦΠΑ+Τέλη εκτελωνισμού, προτείνουν επιστροφή των μεταφορικών.

 

Ε όχι ρε μάγκες δεν συμφωνώ, το θέμα είναι αν μπορώ να κινηθώ μέσω PAYPAL, νομίζω πως ναι αφού ήδη αναγνωρίζουν το λάθος, για επιστροφή των εξόδων ΦΠΑ+Τέλη εκτελωνισμού ή πλήρη επιστροφή και μη παραλαβή.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

@terkos2 είναι η πρώτη προσέγγιση... Ζήτα πίσω τα λεφτά του τελωνείου με απόδειξη που θα τους στείλεις. Το PayPal δεν ασχολείται με φόρους και τελωνεία. Ζήτα τα λεφτά... Απλά να επιμείνεις... Ότι και να σου λένε εσύ ζητά τα λεφτά του τελωνείο και τόνισε ότι είναι δικό τους λαθος και όχι δικό σου

 

Στάλθηκε από το S2_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι τουλαχιστον στην Πειραιως που εχω

Οσο αφορα αυτα που λεει ο φιλος για το gearbest νομιζω ειναι μονο σαν αναφορα τιμης γιατι και στο ευρω που το γυρισα κι εκει και στο banggood/eBay.co.uk βλεπω -1€

Μονο αν εχεις balance usd δε χρεωνεσαι

 

εγω πειραιως εχω και δεν εχω χρεωθει ποτε αυτο το ευρω φιλε ουτε ουτε ebay ουτε πουθενα :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...