Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφου εισαι Με priority μην αγχώνεσαι.

ποτε έγινε η αποστολή;

 

Από Κίνα έφυγε 27 Αυγούστου και η postnl στην Ολλανδία την παρέλαβε 30 Αυγούστου

Έχει κι άλλη εξέλιξη

6/9/2018, 15:21:08 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά,

Ηθελα να ρωτησω για κατι παπούτσια που πειρα απο το ioffer 15.38€ εχουν tracking αρα ειναι registered, ετσι;,

υπαρχει περίπτωση να πληρωσω τελωνείο;

Link to comment
Share on other sites

%5Bimg%5Dhttp%3A//i68.tinypic.com/23wrupx.jpg[/img]Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται τα ελτα λενε οτι αυτη -ου μπηκε 14-8 χαθηκε αλλα και α αλλη δεν βλεπω να προχωραει καμια συμβουλη?

Αυτό στο είπαν τα ΕΛΤΑ ότι χάθηκε;

Μην το δένεις κομπο.

Είχα δύο δέματα με την ίδια ημερομηνία,στο ίδιο σημείο κολλημέενα,.Το ενα το παρέλαβα τη Δευτέρα,το άλλο παραμένει στάσιμο

Αργά απόψε ξεκόλλησε κ το δεύτερο, Δευτέρα λογικά παραλαμβάνω.

Πιστεύω θα έρθει κ το δικό σου θα δεις.

Edited by akalefk
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

Ηθελα να ρωτησω για κατι παπούτσια που πειρα απο το ioffer 15.38€ εχουν tracking αρα ειναι registered, ετσι;,

υπαρχει περίπτωση να πληρωσω τελωνείο;

 

Όχι είναι χαμηλής αξίας

Link to comment
Share on other sites

Καλά στα Έλτα εχει πολλους εξυπνους. Το δεμα μου φευγει για ΚΔ πάτρας αντι να έρθει σε μενα!

 

Πρέπει να έχουν πάρει πολλούς εκπαιδευόμενους και τα έχουν μπλέξει ελαφρώς! Και το δικό μου αντί για Πελοπόννησο πάει στη Λάρισα να πάρει τον αέρα του!

Link to comment
Share on other sites

Η αξία του περιεχομένου στο δέμα δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 22€ για να μη πληρώσεις τελωνείο είπαμε. Αυτό που δεν εχω καταλάβει είναι αν προσθέτουν και τα έξοδα αποστολής. Δηλαδή αν το περιεχόμενο βάσει απόδειξης κοστίζει 22 και τα έξοδα αποστολής 5, θα πληρώσω τελωνείο;
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Η αξία του περιεχομένου στο δέμα δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 22€ για να μη πληρώσεις τελωνείο είπαμε. Αυτό που δεν εχω καταλάβει είναι αν προσθέτουν και τα έξοδα αποστολής. Δηλαδή αν το περιεχόμενο βάσει απόδειξης κοστίζει 22 και τα έξοδα αποστολής 5, θα πληρώσω τελωνείο;

(δυστυχώς) ναι

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα κάμερα αξίας 25€ από banggood με priority direct mail και την έστειλαν με china post. Όταν τους ρώτησα γιατί με china και όχι nl post μου είπαν ότι δεν μπορούν να εγγυηθούν την μέθοδο αποστολής. Οπότε την προσοχή σας στο banggood.

Τωρα, μπορεί κάποιος να μου πει τι θα πληρώσω τελωνείο;

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχει γραφτεί πολλές φορές εδώ, σε περίπτωση που τελικά κληθείς να πληρώσεις, η επιβάρυνση θα είναι ο ΦΠΑ (24%) επί της συνολικής αξίας, συν €15 έξοδα εκτελωνισμού, ήτοι άλλα €21 στα €25...

Περίμενε όμως να δεις τι θα γίνει - μπορεί και τίποτα (αν μη τι άλλο, οι έλεγχοι φαίνεται να έχουν ξαναγίνει δειγματοληπτικοί).

Πάντως, όπως στα λέει το banggood, δεν ακούγονται και πολύ καλά... Ευχαριστούμε και για τη σχετική ενημέρωση!

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα κάμερα αξίας 25€ από banggood με priority direct mail και την έστειλαν με china post. Όταν τους ρώτησα γιατί με china και όχι nl post μου είπαν ότι δεν μπορούν να εγγυηθούν την μέθοδο αποστολής. Οπότε την προσοχή σας στο banggood.

Τωρα, μπορεί κάποιος να μου πει τι θα πληρώσω τελωνείο;

Τι να πούμε για το banggood το ποιό αξιόπιστο εδώ και χρόνια, αν σου έκανε πράγματι τέτοια δουλειά και αρχίζει να το κάνει σε όλους θα έχουμε πρόβλημα ελπίζω πώς είναι μεμονωμένο περιστατικό...

Είσαι σίγουρος ότι επέλεξες priority και στο άλλαξε...;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι επέλεξες priority και στο άλλαξε...;

Εδώ να σχολιάσω κι εγώ μια κάποια 'ιδιαιτερότητα' στην ιστοσελίδα του banggood, που θέλει προσοχή:

Βλέπεις το είδος που σου αρέσει, επιλέγεις (πχ) χρώμα (ή όποιο άλλο χαρακτηριστικό), επιλέγεις το ωραίο σου "priority direct mail" (ή όποια άλλη μέθοδο αποστολής) και πατάς "add to cart"... για να διαπιστώσεις αργότερα ότι η μέθοδος αποστολής είναι η βασική που υποστήριζε η σελίδα (π.χ. κάποιο free unregistered σχήμα).

Με το banggood πρέπει να ξαναβάλεις την προτιμώμενή σου μέθοδο αποστολής στο τελευταίο στάδιο πριν το checkout - δεν την κρατάει από την αρχική σελίδα του προϊόντος, όπου προφανώς υπάρχει μόνο για λόγους παρουσίασης των διαθέσιμων μεθόδων.

Την έχουν πατήσει δυστυχώς αρκετοί γνωστοί μου (και εγώ πήγα να την πάθω μια φορά, αλλά ευτυχώς είδα τελευταία στιγμή ότι το σύνολο προς πληρωμή δεν ήταν αυτό που περίμενα, βάζοντας και το priority direct και... το γλύτωσα!)

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα κάμερα αξίας 25€ από banggood με priority direct mail και την έστειλαν με china post. Όταν τους ρώτησα γιατί με china και όχι nl post μου είπαν ότι δεν μπορούν να εγγυηθούν την μέθοδο αποστολής. Οπότε την προσοχή σας στο banggood.

Τωρα, μπορεί κάποιος να μου πει τι θα πληρώσω τελωνείο;

Αυτό να το γράψεις σε γειτονικό φόρουμ, που κάνουν αβάντα στο bg.κρατά ένα σκρινσοτ της συνομιλίας μαζί τους για επιβεβαίωση.πληροφοριακά το priority direct το στέλνουν με βελγικό και αυτοί.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Άλλες 2 παραγγελίες από banggood με priority direct mail έφυγαν με CN post.

Για τον φίλο που ρώτησε αν είμαι σίγουρος ότι διάλεξα priority direct, ναι είμαι σίγουρος. Έχω κάνει άπειρες παραγγελίες σ' αυτούς αλλά αν τα έσπασαν με το nl post δεν ξαναπαραγγέλνω.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Στο Μάιλ σου όταν σου στέλνουν τις πληροφορίες παραγγελίας , γράφει και την μέθοδο που έχεις επιλέξει , άνετα ο φίλος που ισχυρίζεται αυτό , μπορεί να τους αλλάξει τα φώτα στο paypal γιατί του άλλαξαν την μέθοδο αποστολής , χωρίς την έγκριση του. Πάντως ισχύει ότι θέλει πάλι στο checkout να επιλέξεις πάλι ποια μέθοδο θέλεις ,και ότι πολλοί την έχουν πατήσει γιατί δεν το πρόσεξαν και μετά φωνάζουν άδικα ότι τους ,είχαν αλλάξει μέθοδο αποστολής .
Link to comment
Share on other sites

Στο Μάιλ σου όταν σου στέλνουν τις πληροφορίες παραγγελίας , γράφει και την μέθοδο που έχεις επιλέξει , άνετα ο φίλος που ισχυρίζεται αυτό , μπορεί να τους αλλάξει τα φώτα στο paypal γιατί του άλλαξαν την μέθοδο αποστολής , χωρίς την έγκριση του. Πάντως ισχύει ότι θέλει πάλι στο checkout να επιλέξεις πάλι ποια μέθοδο θέλεις ,και ότι πολλοί την έχουν πατήσει γιατί δεν το πρόσεξαν και μετά φωνάζουν άδικα ότι τους ,είχαν αλλάξει μέθοδο αποστολής .

 

Και στα 3 mail επιβεβαίωσης παραγγελίας του banggood αναφέρεται το priority direct mail. Οπότε κανένα λάθος στο checkout.

Δεν είμαι πρωτάρης στο banggood σαν vip5 τους έχω δώσει αρκετά λεφτά.

Τώρα σε ότι αφορά το paypal που λες... άντε να ανοίξεις case και μετά από κανένα 2μηνο άντε και το κέρδισες για να σου επιστρέψουν τα μεταφορικά αλλά εγώ στο μεταξύ για 25€ παραγγελία θα πληρώσω 25€ τελωνείο.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Όσοι κάνατε παραγγελία με priority και έχετε πρόβλημα με το banggood ανεβάστε screenshot ή ότι αποδεικτικά έχετε να δούμε τι γίνετε...
Link to comment
Share on other sites

Οχ και εγώ έκανα σήμερα το απόγευμα την πρώτη μου παραγγελία από το BG, δυστυχώς δεν είχα διαβάσει τις αναρτήσεις των φίλων για τα άσχημα μαντάτα, μόλις τώρα τις είδα. Αξία αγοράς 39,67€ μαζί με τα μεταφορικά, το priority direct mail είναι 3,86€. Να δούμε με τι θα το στείλουν. Θα ενημερώσω πάραυτα.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Οχ και εγώ έκανα σήμερα το απόγευμα την πρώτη μου παραγγελία από το BG, δυστυχώς δεν είχα διαβάσει τις αναρτήσεις των φίλων για τα άσχημα μαντάτα, μόλις τώρα τις είδα.

Αξία αγοράς 39,67€ μαζί με τα μεταφορικά, το priority direct mail είναι 3,86€.

Να δούμε με τι θα το στείλουν. Θα ενημερώσω πάραυτα.

Δυστυχώς και εμένα δεν το έστειλαν με NL Post αλλά με Singapore Post (RY*********SG).

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

9/9/2018, 12:06:29 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ)

9/9/2018, 11:59:23 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

7/9/2018, 08:21:43 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ)

7/9/2018, 05:04:16 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

3/9/2018, 17:28:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

 

Τα Ελτα ειναι φοβερα αυριο θα εχουν τηλεφωνημα να δουμε τι θα πουν. Μενω Κορινθο

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Θα ηθελα να αγορασω ενα power bank απο Banggood ή απο Gear best.Υπαρχει καποιος τροπος ή δε στελνουν καθολου Ελλαδα;

 

Στάλθηκε από το SM-P900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Θα ηθελα να αγορασω ενα power bank απο Banggood ή απο Gear best.Υπαρχει καποιος τροπος ή δε στελνουν καθολου Ελλαδα;

 

 

Γιατί δεν αγοράζεις από Ελλάδα;

Την προηγούμενη βδομάδα αγόρασα (Αθήνα) το Xiaomi Mi Power Bank 2S 10000mAh, στα 18,95€

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...