Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και υποψιάζομαι ότι ενδιαφέρεσαι να ψωνίσεις κάτι σχετικά ογκώδες και βαρύ, για να συζητάς αυτήν τη μέθοδο, και όχι το priority line...

 

Οπότε το ερώτημα είναι αν θα το τολμήσεις τώρα... :)

 

Επίσης βλέπω ότι δυστυχώς δεν είχαμε σχόλιο από κανέναν άλλον, που σημαίνει ότι όντως ίσως δεν υπάρχει ακόμα εμπειρία από τη συγκεκριμένη μέθοδο αποστολής... :(

 

Ναι εχεις δίκιο, έναν 3d printer ελεγα να παραγγείλω, αλλα μαλλον θα το κανω απο αλλού, γιατι είναι αρκετα τα λεφτά. Απο tomtop έχει εμπειρία κάνεις; Γτ αυτον που θελω να παρω τον εχει σε Γερμανικο warehouse, με free shipping, 4 ευρώ πανω απο το banggood

Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι εχεις δίκιο, έναν 3d printer ελεγα να παραγγείλω, αλλα μαλλον θα το κανω απο αλλού, γιατι είναι αρκετα τα λεφτά. Απο tomtop έχει εμπειρία κάνεις; Γτ αυτον που θελω να παρω τον εχει σε Γερμανικο warehouse, με free shipping, 4 ευρώ πανω απο το banggood
Από το γερμανικό tomtop έχω ψωνίσει μια ip camera και δεν είχα θέμα μιας και το δέμα ήρθε από Γερμανία που ως χώρα της ΕΕ δεν έχει δασμούς.

 

Send from Redmi Note 5

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Το tomtop δε θα το είχα και ως πρώτη προτεραιότητα, ειδικά για αγορά ακριβού αντικειμένου, με τα όσα έχουν κατά καιρούς γραφτεί γι' αυτούς. Και μένα με παίδεψαν λίγο σε (μικρο)παραγγελίες που τους έκανα μέσα στον τελευταίο χρόνο, κάτι με θέματα επικοινωνίας, κάτι με tracking numbers (που δε φάνηκαν ποτέ πουθενά) και τέτοια. Όσα είχα παραγγείλει πάντως, τελικά παραδόθηκαν κανονικά.

Και μια πρόσφατη (και κατάτι μεγαλύτερη) παραγγελία μου έφτασε επίσης καλά, όπως έγραφα και μια σελίδα πίσω.

Ανάμεσα σε αυτό και στο banggood, θα προτιμούσα σαφώς το banggood, αλλά η διαθεσιμότητα του προϊόντος σε ευρωπαϊκή αποθήκη (και σε καλή τιμή), που πρέπει να σημαίνει όχι κίνδυνο τελωνείου, αλλά και (ελπίζουμε...) σχετικά γρήγορη παράδοση, είναι σεβαστό δέλεαρ...!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα καλά, ξεκόλλησε και μάλλον εντός της εβδομάδος παραλαμβάνω.

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

28/8/2018, 18:00:23 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

28/8/2018, 15:35:52 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

28/8/2018, 12:31:16 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

6/8/2018, 12:43:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

21/7/2018, 09:53:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

20/7/2018, 10:09:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Τέλος καλό, όλα καλά, νωρίς σήμερα το πρωί το δέμα έφτασε στην περιοχή μου και στις 12:45 το μεσημέρι μου το έφερε ο ταχυδρόμος στο σπίτι, αφού πρώτα είχε επικοινωνήσει μαζί μου τηλεφωνικά για το ακριβές σημείο παράδοσης.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Με railway και κάποιος αλλος ειχε παραλάβει μια τέντα αυτοκίνητου αν θυμάμαι καλα, δεν είχε θεμα με τελωνεία.

Και αν κατάλαβα καλα ηταν και αυτό ογκώδες

Link to comment
Share on other sites

εγω παραγγελια 27 Banggood με priority ειμαι εδω

 

Κατάσταση*πακέτου: Καθ' οδόν

Προορισμός: Ελλάδα

Προέλευση: Ολλανδία

2018-08-30 14:22 The item is ready for shipment

2018-08-30 14:21 The item is pre-advised

Edited by koulikou
Link to comment
Share on other sites

Με railway και κάποιος αλλος ειχε παραλάβει μια τέντα αυτοκίνητου αν θυμάμαι καλα, δεν είχε θεμα με τελωνεία.

Και αν κατάλαβα καλα ηταν και αυτό ογκώδες

 

αυτη η επιλογη διδεται για ογκωδη αντικειμενα, νομιζω εχω διαβασει πολλες περιπτωσεις οτι δεν περασε τελωνειο κανενα δεμα αλλα καθυστερει αρκετα, μπορει κ 50 μερες να κανει.

Link to comment
Share on other sites

εγω παραγγελια 27 Banggood με priority ειμαι εδω

 

Κατάσταση*πακέτου: Καθ' οδόν

Προορισμός: Ελλάδα

Προέλευση: Ολλανδία

2018-08-30 14:22 The item is ready for shipment

2018-08-30 14:21 The item is pre-advised

 

ειναι φυσικη η ροη ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Έκανα μια παραγγελία από aliexpress ένα smartbox αξίας 35€ με china post.εχει φθάσει Ελλάδα και είναι εδώ και μια βδομάδα τελωνείο.

Ξέρει κανένας να μου πει περίπου πόσο θα πληρώσω και αν πληρώνω για δεμα τέτοιας αξίας?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

@trotasgold

Αξία αντικειμένου *24% ΦΠΑ + 15ευρω τέλη εκτελωνισμου

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Έκανα μια παραγγελία από aliexpress ένα smartbox αξίας 35€ με china post.εχει φθάσει Ελλάδα και είναι εδώ και μια βδομάδα τελωνείο.

Ξέρει κανένας να μου πει περίπου πόσο θα πληρώσω και αν πληρώνω για δεμα τέτοιας αξίας?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Αν σου σταμάτησε το δέμα στο τελωνείο και σου λέει το Tracking

ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΑΓΟΡΑΣ / ΑΞΙAΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ

 

Στέλνεις email στο geta@elta-net.gr με την απόδειξη αγοράς (Paypal ή χρεωστικης) για να ξεκολλησει.

πανω απο 22 πληρωνεις.

Ειναι 24%φπα της αξιας συν ο εκτελωνισμος

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Τελευταία ένδειξη στον tracking:

ATHENS AIRMAIL CENTER, ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

 

Υπάρχει περίπτωση να θεωρηθεί τελωνειακός ελεύθερο και να μην πληρώσω δασμούς;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Παρήγγειλα από το lightinthebox 2 κινητά με συνολικό κόστος 345€. Η χρέωση έγινε με πιστωτική και ο τρόπος αποστολής έγινε ακολουθώντας τις οδηγίες από την GizTeam που προτείνουν τον τρόπο αποστολής Expedited Postal για να γλιτώσουμε το τελωνείο. Συμφωνα με το tracking εδώ φαίνεται ότι το εκτελωνίζουν στην Γερμανία κι απο κει το στέλνουν Ελλάδα. Έχει δοκιμάσει κανείς αυτόν τον τρόπο και μήπως ξέρει κάποιος πόσο περίπου θα κάνει για να έρθει; Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Παρήγγειλα από το lightinthebox 2 κινητά με συνολικό κόστος 345€. Η χρέωση έγινε με πιστωτική και ο τρόπος αποστολής έγινε ακολουθώντας τις οδηγίες από την GizTeam που προτείνουν τον τρόπο αποστολής Expedited Postal για να γλιτώσουμε το τελωνείο. Συμφωνα με το tracking εδώ φαίνεται ότι το εκτελωνίζουν στην Γερμανία κι απο κει το στέλνουν Ελλάδα. Έχει δοκιμάσει κανείς αυτόν τον τρόπο και μήπως ξέρει κάποιος πόσο περίπου θα κάνει για να έρθει; Ευχαριστώ!

Μοιάζει όμοια με τη μέθοδο αποστολής που χρησιμοποιούν το gearbest και -όπως διαπίστωσα πρόσφατα- και το tomtop.

Λογικά θα σου έρθει χωρίς πρόβλημα, όχι πολύ γρήγορα όμως.

Σύμφωνα με το tracking που βλέπω, η DHL δεν έχει παραλάβει ακόμα (λογικά το δέμα είναι καθ' οδόν από Κίνα). Αφού παραλάβει και το προωθήσει, περίμενε περίπου καμια βδομάδα μέχρι να 'ρθει Ελλάδα (πρέπει να έρχεται μάλλον με νταλίκα). Με το που φτάσει Ελλάδα, μπορεί να παραλάβεις και αυθημερόν.

Συνολικός χρόνος που έχω δει σε παρόμοιες περιπτώσεις είναι 20+ μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Με το unregistered air mail (0,43) του gearbest το παραλαμβάνω με χαρτάκι από τα ΕΛΤΑ; 8ed6fecbaa84cbc84ebab9a991423b3e.jpg

 

Send from Redmi Note 5

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Με το unregistered air mail (0,43) του gearbest το παραλαμβάνω με χαρτάκι από τα ΕΛΤΑ; 8ed6fecbaa84cbc84ebab9a991423b3e.jpg

 

Send from Redmi Note 5

 

Όχι στο αφήνει ο ταχυδρόμος στο κιβώτιο η στην είσοδο πολυκατοικιας ανάλογα. Βαλε συστημένο(Registered) να σαι ήσυχος.

Link to comment
Share on other sites

%5Bimg%5Dhttp%3A//i68.tinypic.com/23wrupx.jpg[/img]Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται τα ελτα λενε οτι αυτη -ου μπηκε 14-8 χαθηκε αλλα και α αλλη δεν βλεπω να προχωραει καμια συμβουλη?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

%5Bimg%5Dhttp%3A//i68.tinypic.com/23wrupx.jpg[/img]Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται τα ελτα λενε οτι αυτη -ου μπηκε 14-8 χαθηκε αλλα και α αλλη δεν βλεπω να προχωραει καμια συμβουλη?

 

Αρχική | η Εταιρία | Δίκτυο Καταστημάτων | Ηλεκτρική Ενέργεια

en-USel-GRΕγγραφήΕίσοδος Είσοδος με eIDAS

Ιδιώτες

Επιχειρήσεις

Εντοπισμός Αντικειμένου

Εντοπισμός Αντικειμένου

Παρακαλούμε εισάγετε τον κωδικό του αντικειμένου για το οποίο θέλετε να γίνει η αναζήτηση. Η αναζήτηση δέχεται μέχρι 5 κωδικούς ταυτόχρονα. (Ένα σε κάθε γραμμή).

 

Ο κωδικός έχει 13 στοιχεία (2 λατινικά γράμματα ακολουθούμενα από 9 νούμερα και 2 λατινικά γράμματα) πχ PP123456785GR Κατ’ εξαίρεση, κάποια αντικείμενα καταγωγής Γερμανίας, μπορεί να φέρουν δωδεκαψήφιο κωδικό με αριθμητικούς μόνο χαρακτήρες αντί για τον κωδικό των 13 στοιχείων.

 

Κωδικός Αντικειμένου:

 

RY265701665CN

RY267179465CN

Κωδικός Αντικειμένου: RY265701665CN

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

27/8/2018, 05:18:04 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

24/8/2018, 18:01:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

23/8/2018, 14:02:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

 

Κωδικός Αντικειμένου: RY267179465CN

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

25/8/2018, 14:30:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

25/8/2018, 01:07:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Μία από τα ίδια......Μάλλον λόγο διακοπών θα υπάρξει μεγάλη καθυστέρηση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας, η παραγγελια μου απο Banggood εφτασε σημερα ελλαδα με Postnl και πιο συγκεκριμενα Priority Direct Mail. To 17track αναφερει(τα τελευταια 2 σημεια ελεγχου σας δειχνω):

2018-09-06 09:53

ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH CLOSED (--> IRAKLEIO SORTING CENTER)

 

2018-09-06 06:27

ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE και τα ΕΛΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ:

 

6/9/2018, 09:53:14 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ)

6/9/2018, 06:27:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

Αφου αναφερει κλεισιμο απο σταθμο εξαγωγης και δειχνει διπλα τον τελικο προορισμο ειμαι κομπλε απο τελειωνειο σωστα?

Σας ευχαριτσω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση των φίλων εδώ.

Αγορά από GB μιας micro sd με register air mail ήρθε στο σπίτι σαν απλός φάκελος.

Αγορά ενός tempered glass επίσης από GB με unregistered με χαρτάκι για παραλαβή από ΕΛΤΑ.

Άντε βγάλε άκρη.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Αφου αναφερει κλεισιμο απο σταθμο εξαγωγης και δειχνει διπλα τον τελικο προορισμο ειμαι κομπλε απο τελειωνειο σωστα?

Μια χαρά είσαι! :)

Αγορά από GB μιας micro sd με register air mail ήρθε στο σπίτι σαν απλός φάκελος.

Αγορά ενός tempered glass επίσης από GB με unregistered με χαρτάκι για παραλαβή από ΕΛΤΑ.

Δηλαδή το συστημένο παραδόθηκε σαν απλό και για το απλό σε καλούν να παραλάβεις σα να ήταν συστημένο...;

Δε λέω, πρέπει να τους αναγνωρίσουμε ότι είναι... πρωτότυποι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας, η παραγγελια μου απο Banggood εφτασε σημερα ελλαδα με Postnl και πιο συγκεκριμενα Priority Direct Mail. To 17track αναφερει(τα τελευταια 2 σημεια ελεγχου σας δειχνω):

2018-09-06 09:53

ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH CLOSED (--> IRAKLEIO SORTING CENTER)

 

2018-09-06 06:27

ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE και τα ΕΛΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ:

 

6/9/2018, 09:53:14 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ)

6/9/2018, 06:27:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

Αφου αναφερει κλεισιμο απο σταθμο εξαγωγης και δειχνει διπλα τον τελικο προορισμο ειμαι κομπλε απο τελειωνειο σωστα?

Σας ευχαριτσω εκ των προτερων

 

Αφου εισαι Με priority μην αγχώνεσαι.

ποτε έγινε η αποστολή;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...